819 Shares 5776 views

„Afrodyta z Knidos” – hymn na piękno ludzki i boski

„Afrodyta z Knidos” Od samego początku, i do dziś jest uważana za najlepszą rzeźbiarski wizerunek bogini miłości. Niestety, skrypt wielkiego Praksyteles nie została zachowana. Jednakże, kopie rzeźb, a także jej wizerunek na monetach pozwalają złapać kawałek uczuć, które spowodowane arcydzieło starożytnych Rzymian i Greków.


bold decyzja

Posąg bogini mistrz nakazał mieszkańcom wyspy Kos. Miało to miejsce w świątyni. Praxiteles stworzył dwie wersje rzeźby. Jeden, który wybrał do klientów końcowych, zostało wykonane w tradycyjny sposób: figura bogini pokryte dobrze zaprojektowane zasłony. Drugi pomnik, który jest trochę później i będzie nosił nazwę „Afrodyta z Knidos”, na okres pozostały w pracowni Praksyteles. Rzeźba ta przedstawia boginię całkowicie naga.

„Afrodyta z Knidos” stał się pierwszą takie stworzenie w starożytności. Decyzja ta była na tyle odważny, jak na tamte czasy, dlatego mieszkańcy wyspy Kos wolą inną opcję. A co złe. Ubrany „Aphrodite” nie jest zachowana w każdej formie kopii wszelkich współczesnych opisów. Drugi pomnik przyniosła sławę nie tylko Praxiteles, ale również świątynię, gdzie został zainstalowany.

miasto Knidos

Nie tak dawno stanął w studio arcydzieło, które stworzył Praksyteles. „Afrodyta z Knidos” został zakupiony przez mieszkańców miasta, po którym został nazwany, i później. Statua zainstalowane w świątyni na otwartym powietrzu, a wkrótce zaczął zbierać pielgrzymów z całej Grecji. Knidos miasto zaczęło się rozwijać. „Aphrodite” przez Praksyteles jak również innych znanych zabytków dziś wzbogacił skarbiec ze względu na napływ chcąc zobaczyć rzeźbę. Starożytni greccy historycy piszą, że obywatele nawet nie chciał dać go do króla Bitynii Nicomedes I w zapłacie bardzo dużego długu.

model

Starożytni autorzy twierdzą, że Afrodyta z Knidos posąg został wyrzeźbiony kochanka portret Praksyteles. Thais Fryne, zwyciężył mistrz swoim pięknem, służył jako model dla arcydzieło. W tym czasie nie było dopuszczalne. Jednym z uroków fanów odrzuconych jak starożytni historycy opowiadać, oskarżył ją o niewierność. Jak powiedziałby teraz, sprawa wywołała szeroki rezonans. Jednak Thais było uzasadnione. W toku postępowania w znak znalazł Fryne zdjęła ubranie, a jej uroda oczarowała sędzia oczyszczony ze wszystkich zarzutów. Jednak to nie tylko atrakcyjność kobiecej nagości. W starożytnej Grecji, uważano, że takie piękne ciało nie może zawierać błędne duszę.

Na korzyść wersji istnienia modelu, według ekspertów, mówi wspaniały występ twarz bogini. Wyraźnie obecne cechy indywidualne, a nie tylko ogólny obraz piękna.

mitologiczna historia

Praxiteles przechwytuje boginię w czasie, gdy ona przygotowuje się do kąpieli. Według greckiej legendy Afrodyta codziennie zajmuje szczególne kąpiel. Ona niech bogini stale powrócić moje dziewictwo. Naga Afrodyta w jednej ręce trzyma ubrania, plisowana płynący do dzbanka. Ten element jest prowadzone nie tylko funkcję dekoracyjną: to było dodatkowe wsparcie wysokiej rzeźby.

Wysokość pomnika osiągnął dwa metry. Praxiteles wyprodukował materiał marmuru, jego zdaniem, w większym stopniu niż, na przykład, brązu, w stanie przekazać czułością i skóry przezroczystość, kolory odgrywają powierzchnię.

kopia

„Afrodyta z Knidos”, którego zdjęcia można zobaczyć w artykule, niestety, nie skrypcie. Statua w okresie rozkwitu Bizancjum został wysłany do Konstantynopola, gdzie został zabity wraz z wieloma innymi dziełami starożytności. Ale przechowywane kopie rzeźb wielkich mistrzów. Obecnie istnieje około pięćdziesięciu.

Największe bezpieczeństwo kopie, które są umieszczone w Glyptothek (Monachium) oraz Muzeum Watykańskiego. Przedmiotem szczególnego zainteresowania jest tors bogini, która znajduje się w Luwrze. Wielu badaczy kultury greckiej są skłonni wierzyć, że on daje najlepsze odwzorowanie oryginału. Niestety, kopie nie są w pełni przekazać wrażenie, że produkuje arcydzieło Praksyteles.

inspiracja

„Afrodyta z Knidos” nie był tylko przedmiotem powszechnego uwielbienia i kultowego posągu. wchodzą one w miłości z młodym człowiekiem, poświęconej jej poezji. Statua cały czas pozostał źródłem inspiracji dla wielu artystów. A w ostatnim stuleciu arcydzieło Praksyteles nie została zapomniana. Wielki fałszerzem Salvador Dali wykorzystał wizerunek bogini z tworzeniem swoim obrazie „The zjawiska obliczu Afrodyta z Knidos w krajobrazie”. Jednak wiele z artysty, ta praca nie jest znane z reprodukcji w muzeach.

W 1982 roku odbyła się pierwsza linia perfum perfumy Salvador Dali. O rejestrację butelki i skrzynki projektowej artysta użył jego zdjęcie. Podstawą smak tworzą swoje ulubione róże i jaśmin. Okno znajduje się miniaturowy reprodukcję obrazu. Butelka jest zaprojektowany jako nosa i warg, także nadrukowane w sieci i kopiowane z figurą Praksitelis.

„Afrodyta z Knidos”, choć zachowały się jedynie w formie kopii, jest uważana za jedną z najlepszych dzieł starożytnych greckich rzeźbiarzy. To uosabia starożytnego standard urody, możemy powiedzieć, że jest cechą epoki z jej pragnienie harmonii umysłu i ciała, śpiewając zarówno ziemskie i niebieskie. Szczególnym walorem Praksyteles jako master – zdolność do wyrażania takich w marmurze, a także w jej zdolności do tworzenia kamienia przetargowej młode ciało, tak dobrze zaprojektowany, że wydaje się, że żyje.