448 Shares 4464 views

Jak leczyć hydrosalpinx z jajowodów? Wskazania do kroku

Jedną z poważnych konsekwencji zapalenia wypustki jest chorobą jajowodów – hydrosalpinx. Według statystyk, jest zdiagnozowana u 30% kobiet w wieku rozrodczym. Patologia zapobiega zamożnych poczęciem dziecka. Jednakże, jeśli odpowiednie leczenie ciąża jest możliwa. W dzisiejszym artykule będziemy mówić o tym, jak rozpoznać chorobę w odpowiednim czasie, żadnych metod leczenia nowoczesnymi propozycjami medycyny.

Struktura i funkcja jajowodów

Aby zrozumieć mechanizm choroby i jej możliwych przyczyn, konieczne jest, aby zagłębić się w anatomii. Macicy i jajowodów – jest połączona z dwóch prześwitów ciała. Jego długość wynosi 10-12 cm. Jeden koniec rury otwiera się macicę i drugi koniec z włókien i znajduje się w pobliżu jajnika. Przy pomocy tych otworów jamy brzusznej komunikuje się z genitaliami.

Ściany jajowodu składa się z trzech warstw: zewnętrznej, wewnętrznej i mięśniowych. Pierwszy przedstawiony otrzewnej i funkcję ochronną. Mięśni warstwa przyczynia się do przemieszczania kurczliwych skierowanych w kierunku jamy macicy. Wewnątrz rury jajowodu rzęskowego nabłonek błony śluzowej. Jego główną funkcją – prowizja od falowania o których zapłodniona komórka jajowa przechodzi macicy swobodnie. Pomiędzy elementami urzęsionych nabłonkowych komórek gruczołowych są umieszczone. Są one odpowiedzialne za produkcję specjalnej tajemnicy. Materiał ten wspiera żywotności plemników, jaj i zarodka we wczesnych stadiach jej rozwoju.

Co jest hydrosalpinx jajowodów?

Ten choroby ginekologicznej, który ostatecznie prowadzi do zakłóceń z jajowodów. Charakteryzuje się stopniową akumulacją przesięku w przestrzeni wewnętrznej kanału. Wskutek rury przeprowadza się w formacji, która przypomina woreczka. Na początkowym etapie rozwoju procesu patologicznego prawie nie objawiać. Zwykle choroba jest diagnozowana, gdy kobieta odwraca się do ginekologa w poszukiwaniu przyczyn niepłodności.

Lekarze są następujące formy hydrosalpinx:

 • lewoskrętne;
 • jednostronne;
 • jednostronna.

Jednostronne postać choroby charakteryzuje się występowaniem zapalenia tylko jednej rury. W tym przypadku kobieta może zajść w ciążę, na własną rękę, ale prawdopodobieństwo udanego poczęcia połowę. Kiedy dwustronna hydrosalpinx zablokowany obu rur. Zajść w ciążę z taka diagnoza jest niemożliwe, jeśli nie natychmiast skorzystać z pomocy lekarskiej. Następnie może on tworzyć kompletny niepłodności u których prawdopodobieństwo samodzielnego przeprowadzenia i urodzić zdrowego dziecka wynosi zero.

Oddzielnie należy rozważyć przewlekłe patologie. Rozwija się powoli i nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Kobieta czuje się dobrze. Hydrosalpinx jajowodów wykrywane przypadkowo, gdy patrzy się na ginekologa. Dlatego ważne jest, aby okresowo poddawane badaniom prewencyjnej przez tego lekarza.

mechanizmy rozwoju choroby

Naruszenie jajowodów zaczyna się na tle stanu zapalnego, takiego jak zapalenie jajowodów lub resekcja. Występuje nienormalny wzrost tkanki łącznej, utworzone wielokrotne przywieranie i bliznowacenie. Zapalenie stopniowo rozciąga się na wszystkie warstwy jajowodów.

Kosmkami umrzeć rzęskowych nabłonek błony mięśniowej przestaje całkowicie zredukowana. Prześwit rurki wzrost adhezji, przerywania jego przepuszczalność. We wnęce utworzonej zaczyna budować sekret. Jest produkowany przez gruczoły nabłonka w odpowiedzi na stan zapalny są dostępne. Zatem choroba rozwija jajowodów – hydrosalpinx.

Głównymi powodami

Występowanie choroby spowodowane zamknięcia środkowej części jajowodów. Zazwyczaj taki problem jest odpowiedzią organizmu na lokalnego procesu zapalnego. Czynniki zakaźne wnikać zarówno w łączu w górę i łączu w dół ścieżki. W pierwszym przypadku zaangażować rozrodczych narządów systemowe (szyjka macicy, macicy, pochwy). W drugim przypadku otrzymania czynnikom zakaźnym, wraz z przepływem krwi z dodatku, nerki i pęcherza moczowego. Czasami jest aseptyczne zapalenie natura gdy jest poprzedzone rozwoju różnych chorób ginekologicznych.

Lekarze są następujące przyczyny gidrosalpinksa jajowodów:

 • Często poronienia, przeprowadza łyżeczkowanie diagnostyczną macicy;
 • Zastosowanie wkładki wewnątrzmacicznej;
 • hipotermia (uaktywnia patogennych flory na osłabienie odporności);
 • częsta zmiana partnerów seksualnych;
 • stan zapalny dotykający obszarze wypustek i jajników (zapalenie jajnika, zapalenie przydatków);
 • infantylizm seksualną ;
 • adenomyosis;
 • zapalenie błony śluzowej macicy;
 • pochwy bakterie przerost.

Proces jednostronna (hydrosalpinx lewo jajowodu lub po prawej) występuje często z powodu nieprawidłowości anatomiczne lub z powodu piosalpinks. W tym przypadku, ropa jest całkowicie wchłaniany, nie tylko wydzielanie surowiczy. Odwracalnego patologiczne obejmujące zarówno jajowody uformowanych na tle przewlekłych stanów zapalnych spowodowanych przez różne czynniki zakaźne.

obraz kliniczny

Jaki hydrosalpinx z jajowodów są objawy? Na początkowym etapie rozwoju charakterystycznych objawów choroby brakuje, ponieważ procesy zapalne nie wykazują aktywności. Ujawnia, jak już powiedzieliśmy, przez przypadek, podczas inspekcji na ginekologa.

Jako progresji choroby jest rozszerzony obraz kliniczny. Zwiększone wydzielanie gruczołów śluzowych nabłonka prowadzi do rury do napełniania, tak że wzrost rozmiaru. Z tego powodu, kobieta pojawia się uczucie ciężkości w dolnej części brzucha. Jeśli patologia charakteryzuje się dwukierunkowym charakterze, to objaw przejawia się po obu stronach. Okresowo możliwy wzrost temperatury na stan podgorączkowy wskaźników. W niektórych przypadkach kobiety cierpią z powodu przyspieszonej akumulacji wydzieliny z pochwy.

Kiedy diagnoza „jajowód” hydrosalpinx wpływa na zdolność reprodukcyjną organizmu. Gdy odstępy są całkowicie zamknięte, jajko nie może dostać się do środka, więc zapłodnienie nie występuje. To naruszenie nazywa jajowodów bezpłodność. Jeżeli szczelina nie jest całkowicie zablokowany, fałdy błony śluzowej są wygładzone i zanik mięśni. W wyniku tych zmian u kobiety zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Nieprzyjemny powikłaniem gidrosalpinksa uważane szczelina jajowodu. W przypadku tej choroby charakteryzuje się przez pojawienie się silnego bólu w dolnej części brzucha, oraz częstoskurcz, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Skóra stopniowo zanika, a jej akt wyraźnie odróżnia się pęcherzyki pocić. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast wezwać zespół pracowników służby zdrowia.

Hydrosalpinx i ciąża

Kobiety z planowaniem hydrosalpinx ciąży, zalecana jest laparoskopia. Procedura ta pozwala na przywrócenie drożności rur, ale często jest zakłócany ich naturalną funkcję. Ponadto, znacznie zmniejszając liczbę receptorów dla głównych hormonów – estradiol i progesteron. Czynniki te mogą prowadzić do ciąży pozamacicznej.

Jeżeli proces patologiczny obejmuje tylko jedną rurę, koncepcja jest możliwe. Jednakże obecność źródła zapalenia miednicy jest szkodliwe dla rozwoju embrionu. Płyn wewnętrzny składa się z limfocytów i innych substancji toksycznych. Dlatego ciąża nie jest zalecany bez leczenia chirurgicznego. Usunięcie jajowodów gdy hydrosalpinx nie zmniejsza popęd seksualny kobiet, nie wpływa na jego tło lub hormonalne cyklu miesiączkowego. Kiedy forma dwukierunkowa o ciąży choroby naturalnie niemożliwe. W takim przypadku zaleca się kobieta procedura IVF.

Wycięcie jajowodu przed zapłodnieniem in vitro pociąga za sobą zwiększone prawdopodobieństwo udanego zapłodnienia o około 30%. Prognoza jest znacznie lepsze, gdyby prawo przeprowadzić operację usuwania, zamiast próby przywrócenia drożności jajowodów przy użyciu różnych opcji do laparoskopii.

Wcześniej sugerowano, że usunięcie jajowodów, naruszając ukrwienia oraz nerwowego regulacji jajników. Badania nie potwierdziły tej informacji. Usuwanie rury dotkniętego przed IVF ma wpływ na stan jajników, ich odpowiedzi na szybkość procesu zapłodnienia stymulacji.

Sposoby diagnozowania

Jeśli podejrzewasz, że hydrosalpinx z jajowodów należy skonsultować się z ginekologiem. Rozpoznanie choroby zaczyna się od zbadania pacjenta. Podczas przeprowadzania badania palpacyjnego oburęczny wykrywalnego patologię w postaci wydłużonego szczelne formacji z tylko jednego lub z obu stron jednocześnie. Ból dyskomfort może powstać w tej procedurze. Po przeprowadzce do instrumentalnych metod diagnozy. Wśród nich najbardziej pouczające charakteryzują się następującymi procedurami:

 1. Przezpochwowe USG. To pozwala na zdefiniowanie hydrosalpinx ustawić lokalizację, kształt i przybliżoną wielkość.
 2. Histerosalpingografia. Pomaga oceny drożności jajowodów. Podczas diagnostycznych środków kontrastowych jest wstrzykiwany pod ciśnieniem do jamy macicy. Po tym, seria obrazów radiologicznych, w którym wewnętrzne narządy płciowe są postrzegane dobrze.

W praktyce medycznej, zdarzają się przypadki, gdzie po takich badań kobiet w ciąży na własną rękę. Z drugiej strony, to zwiększa prawdopodobieństwo zaostrzenia przewlekłego zapalenia.

Bardziej niezawodny sposób diagnozowania jest uważany laparoskopia gidrosalpinksa jajowody. Zastosowanie tego sposobu pozwala ocenić ich stan i ma zawartość do określenia czynnika zakaźnego i jego wrażliwość na antybiotyki. Czasami lekarze powstrzymać się od laparoskopii z powodu jego inwazyjności. Taka interwencja może poprawić rozwój zrostów.

Na podstawie otrzymanych wyników lekarza badania potwierdza lub zaprzecza wstępna diagnoza daje zaleceń terapeutycznych. Terapia w tej patologii może być zachowawcze lub operacyjne. Rozważyć każdy z przykładów wykonania, w sposób bardziej szczegółowy.

leczenie zachowawcze

Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej lekarz potwierdził diagnozę „hydrosalpinx z jajowodów.” Leczenie bez operacji zalecana dla kobiet, które nie chcą zajść w ciążę, lub mniejszym nasileniem procesu chorobowego. Do zwalczania stanów zapalnych antybiotyki wyznaczyć. Czas trwania leczenia i dawki leku ustala lekarz. W tym przypadku, ekspert uwzględnia wrażliwość patogenów do leków stosowanych i charakteru czynnika sprawczego.

Leczenie zachowawcze obejmuje środki do stymulacji odporności. W tym celu, pacjentów otrzymujących leki immunomodulujące ( „Taktivin”, „Timalin”, „Imudon”) i kompleksy witaminowe. Szeroko stosowane fizjoterapii. Oni nie całkowicie wyleczyć chorobę, ale ma korzystny wpływ na organizm. Wśród nich są:

 • UHF;
 • UFO;
 • magnitorez;
 • elektroforeza;
 • endovaginal masażu wibracyjnego.

Jeśli lekarze zdiagnozowali rozpoczęła hydrosalpinx z jajowodów, leczenie jest możliwe tylko za pomocą interwencji chirurgicznej.

leczenie operacyjne

Operacja jest zalecana dla wszystkich kobiet, które mają marzenie, aby spróbować na temat roli matki. Ponadto, bez operacji nie można zrobić w przypadku szybko postępujące adhezji, jak i skomplikowany przebiegu choroby.

Jak leczyć hydrosalpinx z jajowodów? Dzisiaj, jako podstawową metodą laparoskopii operacyjnej służy do wyeliminowania choroby. Jest to najbardziej efektywny i jednocześnie łagodny sposób leczenia. Istnieje kilka odmian tej procedury. Szczególny przykład lekarza wybiera terapię stanu zdrowia pacjenta, do jajowodów.

 1. Tubektomiya. Podczas tej operacji, lekarz wykonuje się wycięcie w jednym lub obu rur. Bo to jest konsultowany w przypadku, gdy nie istnieją inne możliwości leczenia tej choroby.
 2. Salpingoneostomiya. Procedura oznacza nowego otworu w tworzeniu jajowodzie.
 3. Fimbriolizis. zabiegach chirurgicznych na celu uwolnienie włókna ze zrostów karty koniec rury, usunięcie płynu.
 4. Salpingoovariolizis. Podczas zabiegu lekarz przecina kolców w świetle rurki.

Czy ciąża jest możliwa po laparoskopii jajowodów? Hydrosalpinx – jest to bardzo poważna patologia, długi czas trwania co zdecydowanie wpływa na zdrowie kobiet. Udana operacja nie gwarantuje szybki poczęciu dziecka. Jeżeli lekarz zdołał utrzymać rury i przywracanie ich drożności, jajowodu nie jest w pełni sprawny. Rzęski nabłonka rzęskowego może stracić ruchliwość i warstwa mięśniowa często przestaje kurczyć. W efekcie zakłóca normalną perystaltykę. Więc kobiety po zabiegu istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej. Pacjentów, u których zalecany przez zapłodnienie in vitro.

środki zapobiegawcze

Gidrosalpinksa jajowodów, których leczenie opisane tuż powyżej, to poważna choroba. Jednak jego wystąpienie można zapobiec, jeśli przestrzegać następujących zasad:

 1. To wymaga czasu, aby leczyć dolegliwości ginekologicznych. Jeśli odczuwasz ból, nietypowe wydzieliny lub inne nieprzyjemne objawy należy natychmiast skontaktować się z lekarzem ginekologiem.
 2. Ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Prysznic, lekarze powinni brać dwa razy dziennie. Podczas menstruacji powinny być jak często zmieniać higienę.
 3. Lepiej zrezygnować rozwiązłości i zawsze używać antykoncepcji bariery.
 4. Jest to konieczne do utrzymania zdrowego stylu życia, aby wyeliminować wszystkie złe nawyki.

Hydrosalpinx z jajowodów, nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań. Należą do nich nie tylko niepłodności. Nawet wtedy, gdy sukces poczęcie dziecka jest prawdopodobnie poronienia lub poronienia.