789 Shares 8623 views

Bojownicy „państwa islamskiego”. Islamistycznej organizacji terrorystycznej

Do tej pory, najbardziej niebezpieczna organizacja terrorystyczna na świecie jest grupowanie „państwo islamskie” (IG). Z każdym dniem liczba jego zwolenników rośnie, a wielkość terytoriów kontrolowanych przez nią wzrasta. Spójrzmy na przyczyny tego zjawiska i dowiedzieć się potencjalne zagrożenie stwarzane przez świat są bojownicy „państwo islamskie”.


Powstanie organizacji

Po obaleniu w 2003 roku w Iraku, reżim Saddama Husajna, kraj ten stał się jednym z największych na świecie ośrodków islamskiego ekstremizmu. Na jego terytorium zaczął działać w wielu muzułmańskich organizacji terrorystycznych, głównie sunnici, ogłoszony cel walki z USA, Izraela i szyitów. Jednym z najsilniejszych grup były „Ansar al-Islam” pod kierownictwem al-Zarkawiego, później przyznał się jako część „Al-Kaidy”.

Historia IG Liczba podjęte w 2006 roku, kiedy na podstawie zjednoczenia irackich komórek Al-Kaidy „” i innych muzułmańskich grup ekstremistycznych ogłosił utworzenie edukacji „Islamskiego Państwa Iraku”. W centrum tego stowarzyszenia rozpoznał Mosulu, i pierwszy lider – Abu Abdullah al-Bagdadi. Od momentu powstania, organizacja aktywnie uczestniczy w działaniach wojennych i działań terrorystycznych w Iraku. Od połowy maja 2010 roku, po śmierci poprzednika stał na czele grupy, Abu Bakr al-Baghdadi, tytuł emira.

Parafia w Syrii

Tymczasem, po rozpoczęciu w 2011 roku w Syrii wojny domowej między prezydenta Assada i jego reżim do bojowników, wśród których byli bojownikami islamskimi, kraj ten stał się również siedliskiem destabilizacji w regionie. Tu zaczął zbierać różne siły ekstremistyczne.

Nie pozostawać na uboczu i grupowanie, kierowana przez Abu Bakr al-Baghdadi. W związku z przybyciem w Syrii wzięła nową nazwę od początku kwietnia 2013 roku, „Islamskiego Państwa Iraku i Bliskiego Wschodu.” To oburzenie liderów „Al-Kaidy” w szczególności, następca Osamy bin Ladena, Ajman az-Zawahiri. Po tym wszystkim, to grupa do tego czasu uznano pod kontrolą, „al-Kaidy” organizacja, ale w Syrii eksploatowana jest już inną komórkę – „Dżabhat an-Nusra”

Tymczasem LIH przejął kontrolę nad dużą częścią Syrii. W połowie 2014 roku pod jego władzy był duży obszar terytorium syryjskiego niż jakichkolwiek innych stron konfliktu, w tym rząd Asada.

Ostateczne zerwanie z „Al-Kaidy”

Po al-Baghdadi chciał usłuchać wezwania al-Zavahri kopii swoich bojowników w Iraku, w lutym 2014 roku kierownictwo „al-Kaidy” ogłosił całkowite zerwanie z LIH, i że ta struktura nie jest jego podział. Ponadto, wybuchły walki między LIH i oficjalnej jednostki „Al-Kaidy” – „Dżabhat an-Nusra” organizacji Podczas konfliktu między nimi zginęło około 1800 bojowników z obu stron.

Jednak wraz z rozpoczęciem stosowania powietrza uderza zachodnią koalicję bojowych pozycjach między LIH i „Dżabhat an-Nusra” zostało zawarte porozumienie o wspólnym działaniu.

Głoszenie kalifatu

Po udanej operacji wojskowych w pierwszej połowie 2014 roku Irak bojowników i Levant, Islamskiego Państwa „chwycił duże obszary Syrii i Iraku, a także szereg dużych miast, takich jak Mosul i Tikrit, zbliżając się do Bagdadu. Na fali powodzenia ich przywódcy, Abu Bakr al-Baghdadi w połowie 2014 roku ogłosił się kalifem.

Było to znaczące wydarzenie, jako tytuł kalifa oznaczało zastrzeżenia do supremacji w całym świecie muzułmańskim. Ostatnim, który nosił tytuł, był przedstawicielem dynastii Osman Abdul Majid II, pozbawionej nim w 1924 roku. Tak więc, in-Bagdadi według następstwo Ottomańskich sultans , a zatem, obszar, gdy kontrolowane przez nią. Jednak poparł ustanowienie kalifatu światową.

W związku z tym zdecydowano się usunąć kotwicę regionalnej w imieniu organizacji, a teraz stał się znany jako „islamskiego państwa.”

Koalicja naloty IG bojowników

Widząc zagrożenie dla świata są grupą bojowników „Islamic State”, wiele krajów zachodnich, w tym w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii i Francji, zdecydowali się na wspólne działania przeciwko zagrożeniom terrorystycznym. Od czerwca 2014 roku, uprawnienia te wykonane naloty na pozycje ekstremistów w Syrii i Iraku. Podczas bombardowania, został śmiertelnie ranny przez kalifa al-Baghdadi, który zmarł w marcu 2015 r. Według innej wersji, nie jest martwy, ale po prostu sparaliżowany. Jego następcą został Abu Ala al-Afri, który również zginął 13 maja 2015 roku.

Klęska Kurdów

Grupowanie „państwo islamskie” poniósł najgorszym uważa się pokonać w swojej historii w walkach z Kurdami na miasto Cobani które wystąpiły od początku jesieni 2014 roku do stycznia 2015 roku. Pomimo faktu, że bojownicy udało się tymczasowo przejąć miasto, zostali potem znokautował go. Od lutego 2015 roku do dnia dzisiejszego istnieją walczy o okolicznych wsiach.

Jednak, mimo wielu niepowodzeń i utraty ich przywódców, bojownicy o „państwa islamskiego” nadal kontrolować znaczną terytorium, a w tej chwili stanowią zagrożenie nie tylko dla regionu, ale dla całego świata.

Rozprzestrzenianie się „państwem islamskim” w innych regionach

Chociaż „Islamskiego Państwa” nie została uznana przez żadne państwo na świecie, po ogłoszeniu kalifatu i znaczących sukcesów militarnych organizacji dla niego przyłączyć stalowych różnych islamskich grup terrorystycznych na całym świecie, deklarując sobie prowincje „kalifatu”.

Przede wszystkim IG bojownicy byli w stanie zdobyć przyczółek w Libii. W kwietniu 2014 roku, zdobyli miasto Dern i Nofal, a teraz wytrąca Sirte. Tak więc, w Afryce Północnej została wzmocniona „państwo islamskie”. Libia po obaleniu Kaddafiego rozdarty wojną domową pomiędzy Generalnym Kongresu Narodowego i Parlament. IG kontrolę, dopóki nie jest to stosunkowo niewielki obszar, czekając, co będzie walka pomiędzy głównymi siłami opozycji.

Jednym z pierwszych dołączył do IG „Islamski Ruch Uzbekistanu”, kierowany przez jej lidera Usmon Gazi. Organizacja działa obecnie głównie w Afganistanie i Pakistanie. Powrót w 2014 roku, urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych uzbecki poinformowały opinii publicznej o tym.

Jednocześnie przystępującego do „państwa islamskiego”, powiedział egipski grupy islamistyczne „Ansar al-Bajt Maqdis”.

Po szyickiej rewolucji w Jemenie i na początku wojny domowej tam stowarzyszenie „Al-Kaida na Półwyspie Arabskim” (AQAP) pod koniec zimy 2015 roku stwierdził, że złamał więzi z jego macierzystej organizacji i przysięga „kalif” al-Bagdadi. W tej chwili AKAP kontroluje duże obszary w Jemenie.

Wczesną wiosną 2015 roku, organizacja ekstremistów „Boko Haram”, który przejął kontrolę nad ziemi na północy Nigerii, a to prawdziwa wojna z koalicją państw, zadeklarował „Prowincja Afryki Zachodniej państwa islamskiego”.

Ponadto bojownikami „państwa islamskiego” wskazuje ich obecność w Afganistanie i Pakistanie. Tam na stronie IG przejął pewne grupy talibów. Na innych bojowników o „państwa islamskiego” talibów rozpoczął konfrontacji.

Zatem pytanie, gdzie jest państwo islamskie, odpowiedzi jedno słowo nie będzie tak różne rozprzestrzeniać swoje oddziały na całym świecie.

ideologia

„Państwo islamskie” został przeniesiony z dala od wąskiego ideologii sufizmu i wahhabizm, który odgrywa wiodącą rolę w „Al-Kaidy”. To mogło przyciągać coraz większą liczbę zwolenników, co jest naturalne, ponieważ przez większość ludności Syrii i Iraku, sufizmu i wahhabizm są obce. Przywódcy IG umiejętnie grał na tym, ogłosił się kalifem z sunnitami.

Ale duża część ekstremistów islamskich „stan” nie jest lokalni mieszkańcy oraz przedstawiciele innych krajów arabskich. Również wiele ochotników z Europy i Rosji, w szczególności bojownicy, którzy walczyli o Iczkerii.

Działania terrorystyczne „Islamskiego Państwa” w stosunku do przeciwników i miejscowej ludności jest bardzo okrutne. Często praktykowane tortur i egzekucji demonstrację.

Cele „państwa islamskiego”

Przywódcy państwa islamskiego deklaratywnie stwierdził, że ich głównym celem jest ustanowienie światowego kalifatu globalnej. Ale w tym samym czasie, bojownicy powiedzieć więcej pobliżu długoterminowe wyzwania. Należą do nabycia terytorium poprzednio posiadanych przez Imperium Osmańskiego, na Półwyspie Arabskim, Azji Centralnej i na Kaukazie. Ekstremiści oświadczyli, że pracują do rozwijania broni jądrowej.

Krajach na całym świecie muszą się zjednoczyć w walce z terroryzmem, IG, co do miejsca, gdzie „państwo islamskie”, pochodzą wojnę i śmierć.