444 Shares 5377 views

Uwaga: "ostry brzuch"!

Określenie "ostre brzuch" jest złożonym zespołem objawów charakteryzującym nagłe ostre choroby jamy brzusznej lub jej uszkodzenia mechaniczne, które najczęściej wymagają pilnej interwencji medycznej. Zwykle pierwsza ocena stanu pacjenta z ostrym brzuchem jest udzielana przez lekarzy już na pierwszym badaniu i zbieraniu anamnezji. Tu jest ważna diagnoza różnicowa (najbardziej prawdopodobna diagnoza, ponieważ w transporcie konieczne będzie przeprowadzenie do placówki medycznej i dodatkowych procedur diagnostycznych) oraz szybka pomoc.


Specyfika ostrego brzucha polega na tym, że stan pacjenta pogarsza się co godzinę. Ostry ból w jamie brzusznej jest tylko dowodem na początek procesu patologicznego, a nawet jeśli przestaną one na chwilę, nie oznacza to, że sytuacja uległa poprawie.

Podobny stan u pacjenta może wynikać z następujących przyczyn:

  1. Mechaniczne ścieranie jamy brzusznej;
  2. Zapalny przebieg procesów patologicznych w jamie brzusznej (np. Zapalenie otrzewnej);
  3. Naruszenie integralności wydrążonego korpusu;
  4. Niedrożność jelit ;
  5. Problemy z żylnym i tętniczym krążeniem krwi w otrzewnej;
  6. Krwotok do jamy brzusznej;
  7. Procesy patologiczne w kobiecych układach rozrodczych (pęknięcia jajników, ciąży pozamacicznej, torbieli jajników itp.).

Objawy ostrego brzucha są dość oczywiste, pacjenci nie tęsknią za nimi, bo bolesne odczucia są zwykle bardzo silne, nie są usuwane przez leki przeciwbólowe, zmuszane do przyjęcia wymuszonej pozycji lub na odwrót, często zmieniają to (w zależności od mentalnego postrzegania sytuacji), sparaliżują zdolność roboczą. Pacjenci są w stanie bolesnego wstrząsu.

Podczas badania pacjenta z objawem "ostrego brzucha" ważne jest zwrócenie uwagi na takie objawy: położenie pacjenta, adekwatność psychiki, obecność odwodnienia, kolor skóry, częstotliwość i jakość taboretu. Po ogólnym badaniu należy zmierzyć temperaturę (w pachowej i doodbytniczej) w celu określenia parametrów hemodynamiki. Następnie badany jest brzuch – jest on nagrywany i słuchany, określany jest szum, objętość żołądka jest ustawiona (wydłużona, wydrążona), odbytnicy są badani pod kątem występowania obrzęku, zwisania ścian, krwawienia. Jeśli wszystkie oznaczenia wskazują na "ostry brzuch", pacjent musi być pilnie zabrany do placówki medycznej w celu wyjaśnienia diagnozy – czy jest to perforacja pewnego narządu, blokada, czy krwawienie wewnątrzbrzuchowe. Nie należy podawać leków przeciwbólowych do czasu hospitalizacji – mogą usunąć objawowe objawy i prowadzić do nieprawidłowej diagnozy.

Jeśli podczas hospitalizacji lub przed wezwaniem lekarza wystąpi wstrząs bólu, konieczne jest podjęcie działań mających na celu usunięcie go z tego stanu.

Po przybyciu do placówki medycznej sprawdza się układ sercowo-naczyniowy w celu określenia, czy wskaźnik krwawienia jest wskaźnikiem wstrząsów (określa procentową utratę krwi). Wykonywane jest również badanie rentgenowskie i ultrasonograficzne.

Jeśli u kobiet stwierdzono "ostry brzuch", należy zwrócić uwagę na możliwą ciążę, datę ostatniej miesiączki, obecność wewnątrzmacicznego urządzenia, obecność towarzyszących chorób ginekologicznych.

Po otrzymaniu wiarygodnego obrazu patologii wewnątrz otrzewnej wykonuje się laparoskopię diagnostyczną – zbadanie poprzez niewielką nacięcie, która ujawnia chorobę lub inne problemy. Zwykle, tuż po laparoskopii, wykonuje się szersze nacięcie, jamy brzusznej jest myte , przyczyna choroby jest eliminowana. Jednocześnie, jeśli jest to konieczne, pacjent otrzymuje transfuzję krwi, wstrzykuje się glukozę w celu utrzymania stanu.

Przy odpowiednim leczeniu w placówce medycznej, szybko i prawidłowo zdiagnozowana diagnoza, większość pacjentów jest ratowana przez całe życie.