866 Shares 9174 views

Sprężarka śrubowa: eksploatacja, naprawy

Sprężarka śrubowa do redukcji ciśnienia poprzez ruch obrotowy wirników. Należą one do rotacyjnych agregatów sprężarkowych. Pomimo faktu, że urządzenia pojawiły się w połowie lat 30., teraz jest to jeden z najbardziej popularnych. Jego główne zalety – Kompaktowy rozmiar, automatyczna praca, wydajność, itp … Podczas jego instalacji nie używać specjalnego fundamentu, ponieważ poziom drgań jest niskie w porównaniu z innymi modelami. sprężarka powietrza wkręt zastąpił inne rodzaje urządzeń. Jest zdolny do sprężania powietrza do 15 atmosfer. Gdy wyjście dochodzi do 100 m³ / min.


godność

W porównaniu z innymi urządzeniami, kompresor śrubowy ma szereg zalet:

 • Niski zużycie oleju, który bezpośrednio wpływa na jakość powietrza zasilającego. Jako surowca do różnych urządzeń pneumatycznych. Ponadto, instalacja dodatkowych filtrów są wymagane.
 • Niski poziom hałasu i wibracji. Jak już wspomniano wcześniej, ze względu na niewielki rozmiar instalacji odbywa się bez specjalnego fundamentu pochłaniające hałas. Funkcja ta pomaga wyposażyć powietrzu różnych urządzeń przenośnych.
 • Sprężarka śrubowa jest wyposażona w chłodzenie powietrzem. To nie tylko pomaga chłodzić różne elementy, ale kosztem drugiego generowanego ciepła w celu ogrzania pomieszczenia.
 • Możliwość automatycznego działania, łatwej instalacji i eksploatacji. Urządzenie jest sterowane za pomocą specjalnych systemów automatycznych.

braki

Wśród negatywnych aspektów można zidentyfikować wysokie koszty i złożoność projektu. Ponadto, urządzenie wymaga dodatkowego sprzętu podczas wycofywania gorącego powietrza, które jest niezbędne do ogrzewania pomieszczeń. Użytkownik nie może używać sprężarek śrubowych w środowisku korozyjnym gazu.

Urządzenie sprężarki śrubowe

Najprostsze urządzenia składa się z następujących elementów:

 1. Filtr, który służy do oczyszczania powietrza, które wchodzi element operacyjny. Z reguły składa się z dwóch części. Pierwszym z nich jest zamontowana na obudowie, a z drugiej – przed zaworem.
 2. Zawór ssący. Gdy sprężarka zatrzyma służy do oleju i powietrza, nie usuwa się z naczynia. On jest kontrolowany przez pneumatyki. Na wygląd nie różni się od konwencjonalnego zaworu wiosennym.
 3. Główną część – śruba blok. Istnieją dwa połączone wirnik wykonany jest ze stali nierdzewnej. Koszt tego elementu jest dość wysoka. Podczas budowy termofiltr sterownik jest zapewnione, który służy do zatrzymania silnika, gdy temperatura 105º stopni.
 4. Napęd. Składa się on z dwóch krążków zamontowanych w silnik i wirnik, służy do zwiększania lub zmniejszania prędkości. Im jest on wyższy, tym więcej powietrza będą kompresowane. Jednak przy tym ciśnieniu roboczym jest zmniejszona.
 5. prędkość wirnika zależy od prędkości kół pasowych.
 6. Silnik. Ruch obrotowy odbywa się w związku z napędem pasowym. Jego funkcje obejmują termofiltr czujnik, który wyłącza silnik po osiągnięciu wysokich temperatur. Ponadto zapobiega to powstawaniu różnych sytuacjach krytycznych.
 7. filtr oleju. Usuwa olej do sprężarek śrubowych, zanim wejdzie ona silnik.
 8. separator oleju. Stosowane do oddzielania powietrza z oleju, ze względu na działanie siły odśrodkowej.
 9. filtry do usuwania oleju. Usuwa smar po oddzieleniu od powietrza.
 10. Zawór bezpieczeństwa. Aktywowane, gdy ciśnienie w separatorze oleju przekracza dopuszczalne granice.
 11. Termostat. Reguluje temperaturę kompozycji oleju.
 12. chłodnica oleju. Po oddzieleniu od powietrza, olej przepływa w specjalnym pojemniku, w którym jest chłodzona.
 13. Chłodnica powietrza. Aby zastosować powietrza w pomieszczeniach, zmniejszyć temperaturę do 20 ° stopni.
 14. W celu wytworzenia składnika z powyższą techniczny jest wentylator.
 15. Przekaźnik. Zapewnia automatyczną pracę urządzenia, pełni funkcję elektronicznego systemu sterowania.
 16. Do kontrolowania ciśnienia wewnątrz urządzenia jest zainstalowany manometr.
 17. Minimalna zawór ciśnieniowy. On jest w pozycji zamkniętej, dopóki ciśnienie nie przekracza 4 bary.

kompresor śrubowy jest umieszczony w obudowie. Wykonana jest ze stali nierdzewnej. Jego powierzchnię traktuje się specjalnej substancji, które nie są narażone na działanie oleju i innych substancji.

Sprężarka śrubowa: operacja

Powietrze z atmosfery przechodzi przez mechanizm obrotowy zaworu przed oczyszczając filtr. Ponadto występuje mieszanie z olejem. Następnie trafia do specjalnego pojemnika na ściskanie, co to ma następujące cele:

 • eliminuje luzy pomiędzy śrubami oraz obudową, przy czym występowanie przecieków jest zminimalizowane;
 • Czyniąc to obydwa wirniki nie stykają się ze sobą;
 • usuwanie ciepła wytwarzanego w procesie ściskania.

Sprasowana mieszanka przechodzi do separatora, gdzie jest dzielony na składowe. Segregowane olej oczyszczony w filtrze i wchodzi w tylną jednostkę, jest on chłodzony, jeśli jest to konieczne. Powietrze wchodzi również chłodnicę powietrza, a następnie dostarczany ze sprężarki.

Jakie tryby są dostępne?

sprężarki śrubowe, zasada, która została opisana w poprzednim akapicie, może pracować w takich trybach:

 • Start. Gdy ten tryb jest uruchamiany i sprężarki śrubowe zawarte w siatce na „gwiazdy”. przechodzi przez kilka sekund na „trójkąt” systemu.
 • Tryb pracy. Ciśnienie w sprężarce zaczyna wzrastać. Po osiągnięciu pewnego poziomu przełączane jednostki bezczynności.
 • Na biegu jałowym. W tym ustawieniu obrotu wirnika, która odbywa się w czasie przepływu ośrodka gazowego wymagane do chłodzenia powietrzem. To pozwala tłumaczyć sprężarki w trybie czuwania, aby urządzenie było wyłączone.
 • tryb gotowości. kompresor śrubowy będzie pełnić tę funkcję, o ile wskaźnik ciśnienia nie powraca do wartości minimalnej.
 • Zatrzymać. Gdy włączony jest tryb ten sprzęt kompresor idzie na biegu jałowym, a następnie całkowicie wyłączyć.
 • Alarm-stop. Jest on stosowany, gdy konieczne dodatkowo obezwładniania śrubowe sprężarki powietrza.

urządzenie naprawa

Z dobrą obsługę element może pracować więcej niż 50 tys. H. Jak w przypadku każdego urządzenia, w czasie, konieczne jest przeprowadzenie naprawy sprężarek śrubowych. To urządzenie zawiera złożone mechanizmy i różne urządzenia. Dość często w takim urządzeniu nie elektronikę. Agregaty sprężarkowe mają wyrafinowane systemy elektroniczne, które mogą wypalić. Dlatego konieczne jest, aby dokonać napraw, aw cięższych przypadkach – wymienić. Może wykonywać wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Koszt jednostka sterująca jest dość wysoki. Jeśli ma suszarki naprawy sprężarki śrubowe będą droższe, ponieważ sprzęt jest złożonym mechanizmem.

koszt

Jak wcześniej wspomniano, sprężarki śrubowe na rynku w bardzo szerokim zakresie. Koszt zależy od pojemności urządzenia, jak również właściwości technicznych. Jej cena waha się zakres od 250 do 700 tys. Rubli.

opinie

Wielu użytkowników sprężarek śrubowych należy zwrócić uwagę na wysoką wydajność urządzenia. Ponieważ jest zwarta, może być używany na różnych budowach, nie wydając dużo energii podczas transportu. Wśród wad pojedyncze wysokie koszty i złożoność projektu.