858 Shares 4103 views

Skąd wiesz, czy w chlebie jest skrobia? Pieczenie przepisów kulinarnych i doświadczeń w kuchni

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego biały chleb jest bardziej stały niż czarny lub otręby? Okazuje się, że zawartość kalorii w produktach pieczonych zależy bezpośrednio od obecności pewnych substancji w produktach, a mianowicie skrobi. Ten biały, "squeaky" do proszku dotykowego ma magiczną właściwość przekształcić w ślinie i soku żołądkowego w glukozę, a tym samym nasycając ciało. Czy jest jakaś skrobia w białym chlebie, otrębach i życu? W niniejszym artykule uwzględniono zależność zawartości proszku w wypieku na skład i mielenie mąki. Podano także receptę na chleb z różnych surowców.


Jakie produkty zawierają skrobię?

Nie ma wątpliwości, pierwszą rzeczą, która przypomina się, gdy pojawia się pytanie, czy jest skrobia w chlebie, to ziemniaki i galaretka. Ale ten bez smaku proszek, jak się okazuje, zawarty jest w wielu innych produktach. Fasola kalorii, groch, kukurydza, dzięki skrobi, pomagają szybko zaspokoić głód. Ta właściwość jest potwierdzona praktycznymi faktami i wiedzą. Czy nie jest prawdą, że miłośnicy mąki w większości przypadków różnią się nadwagą? I to znowu wskazuje na sytość składników zawartych w produktach. Jak ustalić, czy jest chleb w chlebie, otręby i biały? Na końcu artykułu przedstawiono eksperymentalne eksperymenty z miąższu. Po pierwsze, będziemy analizować szczegółowe przepisy na otrzymanie chudego białego pieczywa i chleba żytniego na kefir.

Przepis na biały chudego chleba w piecu

 1. Wlać 1,5 szklanki ciepłej, przegotowanej wody do szklanki do szkliwa, rozpuścić 40 g świeżych tłoczonych drożdży (można je zastąpić suchymi aktywnymi drożdżymi ) i 2 pełne łyżki cukru granulowanego.
 2. Wlać do mieszaniny 1 punktowy szklankę przesiewanej mąki i mieszać aż do wyeliminowania grudek.
 3. Przykryć patelnię pokrywką. Umieść gąbkę w ciepłym miejscu przez 30 minut.
 4. Po obrzęku drożdży wprowadź wszystkie pozostałe składniki: 1,5 kg mąki, 4 szklanki ciepłej wody gotowanej oraz 2 stół. Łyżki soli stołowej. Wymieszaj delikatne ciasto lekarskie tak, aby pozostawało ono za ścianami naczyń i dłoni i pozostaw je wędrować przez 3-3,5 godziny. Okresowo przeprowadzaj mielenie masowe w celu nasycenia tlenem (około 2-3 razy).
 5. Podziel ciasto na bochenki i umieść na tacy do wypiekania.
 6. Ogrzać piec do średniej temperatury. Piec chleb aż do ugotowania, który jest określony przez przebicie długiego, drewnianego kiju.

Przepis na chleb z mąki żytniej

 1. Wymieszać na stole 500 g mąki razowej, 1 łyżeczkę. Łyżeczka sodowa i 1 łyżeczka. Łyżka sodowa.
 2. Dodać mieszaninę w mieszaninie w postaci lejka i wlać 400 g kefiru. Szybko ugnij lekkie ciasto, starając się nie "zatkać". Zostaw na stole przez 15-20 minut. Dla sprawdzenia.
 3. Podziel ciasto na kawałki i każda z nich, przed rozłożeniem na blachę do pieczenia, zmocz się w mieszance nasiona sezamu i dyni, wziętego na 1 stół. Łyżka.
 4. Piec w rozgrzanym piekarniku do temperatury 180 ° C przez około 40 minut.
 5. Chleb żytniowy nie może długo utrzymywać jego właściwości towarowych. Zaleca się, aby nie przechowywać go długo. Dlatego w drugim lub trzecim dniu po wypieku można robić smaczne grzanki z plastrami chleba. Inną możliwością zabezpieczenia jest zamrożenie świeżego chleba natychmiast po ochłodzeniu. Taki produkt po ogrzewaniu w piecu mikrofalowym nie może być odróżniony od świeżo przygotowanego.

Opis sposobu określania, czy skrobia jest zawarta w chlebie, jest opisana dalej.

Cechy chleba czarnego i otrubnogo

Główne różnice między dwoma rodzajami wypieku – jakością mąki. W przypadku białego chleba używane są surowce najwyższej jakości, które są maksymalnie oczyszczane z zanieczyszczeń. Taka mąka pszenna jest większa niż połowa skrobi. Surowce do produkcji otrębów i chleba żytniego mają inne właściwości. Stosowana jest gruboziarnista mąka o dużej zawartości włókien i niskiej skrobi (nie więcej niż 40-45 g na 100 g).

Chemia w kuchni. Eksperymenty na oznaczanie skrobi

Słodki smak glukozy, który wskazuje na obecność skrobi, można poczuć smakiem chleba. Aby to zrobić, weź mały kawałek okruchu i zapytaj go w napięty guzek. Następnie wsuń piłkę do ust i powoli zacznij żuć. Pod wpływem śliny skrobia się rozpadnie. Wyraźnie poczujesz słodki smak. Chcesz się jeszcze upewnić? Następnie, aby określić, czy jest skrobia w białym chlebie lub czarnym, wykonaj proste eksperymenty chemiczne z udziałem jodu. Eksperyment można przeprowadzić w dwóch wersjach:

 1. Zanurz się na kawałku chleba, a następnie rozważyć pod lupą to miejsce. Strona dostanie niebieskie plamy.
 2. Mięso włożyć do szklanki wodą i wymieszać aż do rozpuszczenia. Potem kapie kilka razy z bąbla z jodem do cieczy. Rozwiązanie zmieni się w niebieskawy kolor. Nasycenie zależeć będzie bezpośrednio od ilości użytego chleba i rodzaju mąki, która jest pieczona.

Po takich eksperymentach w kuchni odpowiedzieć na pytanie, czy jest skrobia w chlebie, możliwe jest tylko pozytywne. Oznacza to, że w tym samym czasie nie ma już satysfakcjonującego i użytecznego produktu.