270 Shares 7882 views

Jak zastąpić sody? Zalecenia

Wodorowęglan sodu lub zwykła soda jest bezpieczną, całkowicie nietoksyczną substancją, która jest obecna w wielu przepisach przy gotowaniu.


Soda jest zaznajomiona ze wszystkimi kochankami jako niezbędny składnik podczas pracy z testem. A jeśli nie był pod ręką? Jak zastąpić ten składnik w pieczeniu? Jakie inne produkty lub substancje mają podobne właściwości? Dowiemy się, jak wymienić sód i czy da to pożądany efekt.

Dlaczego potrzebuję sody?

Aby zrozumieć, co może zastąpić sodę, zrozumiemy jaką rolę odgrywa w teście.

Tutaj wszystko jest bardzo proste. W kontakcie z kwaśnym środowiskiem soda rozkłada się na dwa elementy:

  • Woda.
  • Sól.

Dzięki tym składnikom ciasto nie jest sklejone, staje się puszyste, przewiewne.

Soda piankowa jest najpopularniejszym produktem, który nasyca ciasto dwutlenkiem węgla, ale nie jest trudno wymienić go na podobne składniki. Jakie są te składniki? Powiemy.

Soda i jej analogi do żywności

Czy mogę wymienić sodę? Tak! Jak czytelnik już zrozumiał, nie tylko potrafi dać testowi przepiękne i prawdziwe wietrzenie.

Cooks zaleca się wymianę sody na suche lub żywe drożdże, które można łatwo kupić w dowolnym sklepie.

Często wystarczy, że składnikiem tego może być alkohol – to rum, proste piwo, koniak, a nawet alkohol.

Co jeszcze mogę zastąpić sody oczyszczonej? Zagraniczne hostessy zalecają w procesie gotowania, aby używać amoniaku, ale, oczywiście, tylko żywności.

Należy jednak pamiętać, że brak sody nie zawsze może być zrekompensowany przez dodanie drożdży. Najczęściej drożdże są wykorzystywane do pieczenia ciasta drożdżowego, ale w przypadku ciastek ten składnik nie działa.

Węglan amonu

Substancja rozkładająca się w wysokiej temperaturze może uwalniać dwutlenek węgla i amoniak, więc ten produkt stosuje się do wypalania dużych objętości.

W procesie gotowania z takim składnikiem musisz zachowywać się bardzo starannie, dokładnie przestrzegać wszystkich proporcji, a w domu, pośpiesznie, gdy wszystko jest zrobione "pod okiem", utrzymanie wszystkich wskaźników nie zawsze jest łatwe.

W związku z tym użyj tego składnika do wypieku, jeśli jesteś prawdziwym profesjonalistą, w przeciwnym razie ryzykujesz zniszczenie wszystkich produktów.

Pieczenie proszku jako substytutu wodorowęglanu sodu

Jak mogę zastąpić sód w pieczeniu? Oczywiście, proszek do pieczenia. Nazywa się też proszek do pieczenia. Co on lubi? Jest to produkt zawierający w składzie takie dodatki jak:

  • Soda.
  • Kwas cytrynowy.
  • Skrobia, mąka jest również możliwa.

Ten komponent jest idealny do testu. Jego wygoda polega na tym, że jeśli nie masz żadnych produktów z kwaśnego mleka, takich jak kwaśna śmietanka, kefir, serwatka, mleko zagniecone lub nawet jogurt, nadal będzie się rozluźniać i puszysty.

Dawka proszku do pieczenia dodawanego do ciasta zamiast zwykłego produktu zwykle przekracza go o współczynnik dwóch. Na przykład dziesięć gramów proszku do pieczenia na funt mąki. Soda musiałaby dodać pięć gramów.

Ale jedna wskazówka: zawsze przesiać mąkę, w przeciwnym razie ciasto nie może wzrosnąć, nie będzie możliwe przygotowanie wypiekanych wypieków.

Margaryna lub substytut sody – masła

Czy chcesz dostać pyszne płatki lub delikatne naleśniki, a nie ma sody pod ręką? Nie martw się, zwykła margaryna lub masło trafią do akcji ratowniczej.

Będą dawać delikatność testową, sprężystość, sprawiają, że jest porowata i niezwykle smaczna. Należy pamiętać, że należy dodać ten produkt tłuszczowy w dużych dawkach, niż wskazano w przepisie. Nie oszczędzaj margaryny ani oleju, a rezultat pracy będzie zadowolony z jego jakości smakowych.

Alkohol

Więcej niż zastąpienie sody? Jak wspomniano powyżej, prawie każdy silny napój zawierający alkohol może go zastąpić. Soda jest ponad-iść do mini-bar i dostać butelkę wódki lub koniaku. Wina te, absynt i martini nie są pomocnikami w tych sprawach kulinarnych.

Tak więc, jedna łyżeczka silnego alkoholu odpowiada 2,5 g wodorowęglanu sodu. Nie ma wódki, weź alkohol, piwo, aromatyczne trunki (wtedy ciasto będzie słodkie) lub rum.

Wody mineralne

Jeśli proponowane składniki nie były pod ręką, nie ma piwa, masła z margaryną, bez proszku do pieczenia, użyj wody mineralnej, najlepiej wysoce gazowanej.

Prosty herbatnik będzie wyższy i bujny, a patelnie są po prostu niezwykle przestronne, jeśli weźmiesz ten skromny składnik.

Substancje słodzone mleka dla sody

Więcej niż zastąpienie sody? Kiedy masz kefir lub jogurt na wyciągnięcie ręki, lub tylko kwaśne mleko, wtedy jego nieobecność nie będzie tak krytyczna.

Sfermentowany produkt daje sprężystość do pieczenia, ale musi być lekko rozgrzany tak, że fermentacja jest aktywna.

Na jogurcie i mleku są bardzo pyszne naleśniki, a nie ma sody.

Więc jeśli nadal zdecydujesz się zastąpić wodorowęglan sodu, który zgodnie z przepisem jest niezastąpionym składnikiem, zawsze przygotuj się na to, że wynik wypieku nie będzie zadowolony. To nie jest fakt, ale mimo to ciasto to kapryśna rzecz, a jak się zachowuje, zastępując sodę surrogatem nie jest jasne. Może otrzymane bułeczki przekroczą wszelkie możliwe oczekiwania. Ale na przykład jeśli w przepisie testu są takie składniki, jak czekolada, owoce czy sok z nich, marmolada, miód, to soda jest niezbędna, a nawet drożdże nie pomogą uczynić herbatnika smacznym.

Dlatego zanim zaczniesz przygotować kolejną delikatność kulinarną, upewnij się, że wszystkie składniki są pod ręką, a soda – nie jest wyjątkiem. Bon appetit.