424 Shares 5405 views

Renaissance – to … Renaissance: kultura, sztuka

Renesans, który rozpoczął się we Włoszech w pierwszej ćwierci XV wieku, zwrócił się w średniowiecznym świecie, zmieniając go na zawsze. Przetłumaczony z francuskiego lub włoskiego „Renaissance” – Program „Born Again”, który jest związany z odrodzeniem sztuce starożytnych tradycji. Renaissance – wielki przełom ludzkości, nie może być żadnych wątpliwości. W tym czasie został stworzony wspaniałe dzieła malarstwa, rzeźby i architektury. Napisane (i opublikowany) wielkie książki. Wytwory ludzkiego geniuszu, stworzone przez znanych mistrzów przeszłości, nadal zachwycają tak daleko i nigdy nie tracą swój urok.


Straszny średniowiecze

Uznaje się powszechnie znany fakt, że Renaissance zastąpiony średniowieczu, które były, jak zwykle, ciemności, oczywiście, ciężkie, i charakteryzują się różnymi okrucieństw religijnych – Inkwizycja słyszał wszystko. Istnieją źródła, które mówią, że właśnie z powodu podstępnych machinacji Kościoła katolickiego i renesansu był w spadku.

W ramach tego widoku rzeczy ma prawo do istnienia, ale trudno zalety duchowieństwa w tym procesie są tak wielkie. Tylko ludzkie społeczeństwo rozwija się w cyklach, na każdy obrót, po czym następuje reakcja, a Renaissance był trzymany legalnych procesów, tym bardziej, że wiele z jego pomysłów było obce ignorantów, nietolerancyjnych wielu epidemii dla społeczeństwa tamtych czasów. Jest bardzo trudno przekonać człowieka o jego boskiej natury, on biedny, zależnej i jest w stanie ciągłego strachu.

Kościół jako bastion cywilizacji

Niektórzy historycy winni średniowiecze prawo w wielu zbrodni przeciwko ludzkości, nawet jeżeli nie jest to prawdą. Na przykład, niektóre źródła będzie wolno powiedzieć, że w średniowieczu nie rozwijać naukę. Jednak wielu współczesnych europejskich uniwersytetach pojawiły się na terenie dawnego klasztoru (Oxford) lub dzięki wysiłkom duchownych (Sorbona).

Nie ma sensu zaprzeczać, że prawie cała edukacja był starożytny Kościół (i nadal tak pozostanie jeszcze przez wiele dziesięcioleci). To jest łatwo wytłumaczyć: najwyższy odsetek ludzi wykształconych elementarnych skoncentrowanych w kleru, a jeśli tak – to kto jest edukacja i „nieuzasadnione ich towarzysze”, ale mnisi i inni duchowni?

Rozwój cywilizacji w sposób ciągły. Niech ludzkość miała czasami zrobić krok do tyłu, ale kultura renesansu nigdy nie zaszły w postaci, w jakiej znamy, gdyby nie podjęło ciernistą drogę w ciemności średniowiecza. Tak, wielkie dzieła literackie nie urodzić, jeżeli nie są one poprzedzone wielowiekowej pracy licznych bryłek (których praca nazywamy folklor tylko dlatego, że ich nazwiska nie są znane). Gdyby nie było średniowieczne poetyka Knight, jest mało prawdopodobne, aby być przechowywane i „Boska Komedia” Dantego Aligeri oraz sonety Petrarki.

Nasiona powinny padać na podatny grunt

Sprzeciwiać poprzedniej epoki, a następnie – nie do końca poprawne. Wolter twierdził, że historia – to mit, do którego wszyscy zgodzili. Jest to niemożliwe, aby rozpoznać prawdę tego dowcipnymi uwagami. Historia Renesansu, zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym, nie może być interpretowany w sposób jednoznaczny. Istnieje wiele wersji wyjaśniające to wielkie wydarzenie w dziejach ludzkości, z których wiele ma prawo do istnienia.

Oznaczono ze szkoły przekonani, że renesansowych artystów nagle odkrył starożytną kulturę i razem zaczęli ją naśladować, aby zostać uznany za schemacie. Po tym wszystkim, przykłady prac nie zniknie sztuki grecko-rzymskiej, znaczące dzieła starożytnych autorów tłumaczonych w średniowiecznej Europie, począwszy od VIII wieku, ale nie Renaissance nie spotka kolejnych ośmiu wieków.

Oczywiście, upadek Drugiej Rzym (Konstantynopol) w 1453 roku, gdy horda przestraszonych artystów muzułmańskich (i nie tylko) rzucili się na Zachodzie, zabierając ze sobą bibliotekę, ikony, i (co najważniejsze), ich wiedza i doświadczenie, odegrał ogromną rolę. W końcu, wpływ sztuki bizantyjskiej w renesansie niewątpliwie. Niech Kościół rzymski odrzucił ikony, ale skoczył do innej dziedzinie. Ikona Matki Bożej i słynnej „Madonny Sykstyńskiej” Michała Anioła z wszelkich różnic – zarówno w technologii jak iw napełniania – jest zdjęcie tej samej kobiety z tego samego dziecka.

Zbieg okoliczności sprzyjających

Ożywienie było możliwe dzięki zbiegu wielu czynników i powodów, z których jeden jest naprawdę, że Renaissance – rodzaj reakcji Kościoła Katolickiego, którego wpływ był w tym czasie ogromne bogactwo – niezliczone, i pragnienie władzy – nienasycony. Sytuacja ta doprowadziła do silnego protestu społecznego: którzy rzadko korzystają z ostrą dogmat, a przepisane we wszystkich sferach życia ascezy. Mężczyzna miał stale czuć na Vishny (jako wrogie) siła, która mogła w każdej chwili po nim spadku, który karze za grzechy. Wymagania święty kościół sprzeczne z samą naturą ludzką.

Drugim czynnikiem jest oczywiście szybkie wytworzenie stanu. Świecka władza, zyskując spójnej hierarchii i znaczne środki do prowadzenia swych poddanych, nie jest chętny, aby przyznać palmę duchowej mocy. Przykłady gwałtownych starć między Kościołem i potężnych monarchów – nie należą do rzadkości w historii. Jeden z nich, Renaissance zawdzięcza swoją śmierć.

Trzecim powodem jest zapewne fakt, że Renesans – czas, kiedy życie kulturalne szczęśliwie opuszczeniu klasztoru, gdzie została zablokowana na wiele lat, a skupić się na szybko rozwijającym się i coraz bardziej bogatych miast. Ciężkie artystów dogmat recept pisać właśnie tak, a nie inaczej, z zastrzeżeniem ograniczeń i tak dalej. D. Nie można wywołać zachwyt w prawdziwie utalentowanych ludzi. Szukali wolności, dostali go.

Po czwarte, ważną przesłanką dla narodzin renesansu, miał pieniądze jako cyniczny jak się może wydawać. To nie przypadek, ponieważ jest bogata w tych dniach Włochy Grateful potomkowie zawdzięczają fakt, że nie było to wielkim stylu. Renaissance urodził się nie w biedzie. Dogmat, że artysta musi być głodny, jest nie do utrzymania. Wszystko Renaissance – dowód. Twórca musi mieć także – i dlatego potrzebuje on rozkazy, w mediach i przestrzeni do wykorzystania jego talentu.

błogosławiony Florencja

Wszystko to znajduje się we Florencji, a wreszcie dzięki gubernatora miasta – Wawrzyńca Wspaniałego. Stocznia została blistatelen szlachtę. Najbardziej utalentowani malarze, rzeźbiarze i architekci odkryli w Lorenzo niezawodnego opiekuna. W mieście zbudowano wiele pałaców, kościołów, kaplic i innych dzieł architektonicznych. Malarze uzyskano liczne rozkazy.

Zgodnie z ogólną zasadą, jest podzielony na trzy okresy renesansu, ale niektórzy badacze zawierać inny – tzw Protorenessans nadal ściśle związana z czasów średniowiecza, ale przybiera nowe, wypełnione światłem funkcji. Jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie jest budowa katedry Florencja (XIII wiek) – wielkich obiektów ze wspaniałymi wnętrzami.

wczesny renesans

Po „wstępnej obróbki” na scenie wczesnego renesansu: lata początek i koniec okresu historycy nazywają dość jednomyślni – od 1420 do 1500. Osiemdziesiąt lat zajęło pozbyć ścisłych kanonów dyktowanych przez Kościół, a dziedzictwo chwalebnych przodków. W tym okresie, naśladowanie dawnych modeli staje się ogromne. Obrazy z nagiego ciała ludzkiego z kochającym refleksji najmniejszych mięśni i żył charakteryzujących się nowym, nieznanym stylu katolickiej Europie. Renaissance stał się prawdziwym hymnem na piękno ziemi, która jest czasami śpiewanej w takich jawnych form, które mogłyby przerazić widza co niektórzy sto pięćdziesiąt lat temu.

Nie możemy powiedzieć, że te tendencje znalazły zrozumienia wśród wszystkich współczesnych byli żarliwymi Strażacy z renesansu, który poprzez swoje działania w dziedzinie obskurantyzmu osiągnięte wątpliwy wieczną chwałę. Doskonałym przykładem jest głową klasztoru dominikańskiego Florentine – Savonarola. Był wieloletnia krytyk humanistycznej „niewłaściwe zachowanie” i nie zawaha się spalić produkt, więc jest zaburzony. Wśród nieodwracalnej straty – Kilka obrazów znanych mistrzów epoki, w tym Sandro Botticelli. Jego ręce należą do tych znanych obrazów renesansowych, jak „Narodziny Wenus”, „Wiosna”, „Chrystus w cierniowej koronie”. Muszę powiedzieć, że prawie wszystkie ocalałe obrazy autora poświęconej tematyce biblijnej, a współczesny człowiek jest trudne do zrozumienia, że mogą one zakłócać dominikanin dotkliwe.

Jednak proces został rozpoczęty, a to było tylko możliwe, aby go zatrzymać. Savonarola zmarł w 1498 roku, a ożywienie w dalszym ciągu iść w kraju, podbijając nowe miasto – Rzym, Wenecja, Mediolan, Neapol.

Wśród najbardziej znanych i charakterystycznych przedstawicieli wczesnego renesansu rzeźbiarz Donatello nazwie, Malarze Giotto i Masaccio. W tym okresie, w obrazie po raz pierwszy zostały zastosowane prawa perspektywy, otwarte w XV wieku. To pozwoliło następnie stworzyć trójwymiarowy, trójwymiarowy obraz renesansu – to nie była wcześniej dostępna dla artystów.

Architektura wektorze dalszego rozwoju stwarzane przez Filippo Brunelleschi, tworząc kopułę Santa Maria del Fiore.

renesansu

Szczyt ery był trzeci okres renesansu – renesansu. Trwało to tylko 27 lat (1500-1527) i jest związane przede wszystkim z prac wielkich mistrzów, których nazwiska są znane każdemu z nas: Leonardo da Vinci, Michała Anioła i Rafaela.

W tym czasie, kulturalna stolica Europy przeniósł się z Florencji do Rzymu. Nowy papież Juliusz II (wstąpił na tron w 1503 roku) był wyjątkowym człowiekiem, wielkim wielbicielem sztuki i właściciel jest bardzo otwarci. Gdyby nie korzyść osoby duchowej, ludzie nie widzieli wiele dzieł sztuki, który jest uważany za perłę światowego dziedzictwa kulturowego.

Najlepsze Masters, nosząca znamię geniuszu, otrzymuje liczne rozkazy. Miasto wrzało z budowy. Architekci, rzeźbiarze i malarze obok siebie (a czasem „pozycję wyrównując”) pracy, tworzenia własnych dzieł nieśmiertelne. W tym czasie, to zaprojektowany i rozpoczęto budowę Bazyliki Świętego Piotra – najsłynniejszy i pompatyczny świątynię wiary katolickiej.

Obraz z Kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł wykonany własnoręcznie, uosabia całe znaczenie, dobra i piękna, który dał nam artystów renesansu, którzy wybrali centrum jego wszechświata, człowieka (tak, z literami): boską istotą, twórcy, których możliwości są praktycznie nieograniczone.

Wszystko dobiega końca

W 1523 roku papież stał Klemens VII, i od razu zaangażował się w wojnę z cesarzem Carlos V, tworząc tzw ligę koniackiej, który zawierał włoskie miasta-państwa Florencji, Mediolanu, Wenecji i we Francji. Papież nie chciał dzielić władzę z Habsburgami i musiał zapłacić za to Wieczne Miasto. W 1527 roku wojska Karola V, dawno nie otrzymują wynagrodzenia (cesarz przekroczenie budżetu w czasie wojny), a następnie pierwszy szturm oblegany i zwolniony Rzym w jego pałaców i świątyń. Wielkie miasto wyludnione i renesansu dobiegła końca.

Encyklopedia Britannica stwierdza, że jako kompletny historycznego epoki Renesansu, wieku (1420-1527), który rządził w błogosławionym Włoszech zakończył. Ci, którzy nie zgadzają się z autorów najbardziej znanego katalogu na świecie, zwany okres, który rozpoczął się po 1530 roku, późnorenesansowy i nadal nie mogą dojść do porozumienia, a gdy to się skończyło. Istnieją argumenty przemawiające za 1590 i 1620s, a nawet 1630, ale prawie pewne efekty szczątkowe mogą być oznakami ery.

epoka Degeneration

W tym czasie imprez kulturalnych jest bardzo zróżnicowany, istnieją tendencje, które są uważane za przejawy kryzysu i degeneracji w tej dziedzinie (na przykład manieryzmu florenckiego). Charakteryzuje się ona pewnym pretensjonalności, nadmiernej szczegółowości, koncentrują się na idei „artysty”, dostępny tylko do wąskiego kręgu koneserów. Rzeźba, architektura i malarstwo renesansu, który żył w nieustającym poszukiwaniu harmonii ustąpiła nienaturalnych pozycjach, niekończące się spiralami i monstrualnych kolorów związanych z nowymi trendami w świecie sztuki.

Jednak podczas rozmowy o ostatecznym zniszczeniem renesansu wcześnie. W niektórych włoskich miast są wciąż żywe artystów renesansu, którzy pozostają wierni do wielkich tradycji. Więc, wielki Tycjan, które mogą być traktowane jako najjaśniejszego przedstawiciela renesansu, pracował w Wenecji aż do 1576 roku.

Tymczasem, Włochy i Europa przyjść na trudne czasy. W związku z nie do pomyślenia w wolności średniowieczu, które przyniosły ze sobą epokę renesansu, przyszła ciężka reakcja. Zreformowany Urząd Święty ponownie przejął stery w swoje ręce. Na terenach spalony pożary – ogień pochłonął i heretykami, a ich prace.

Została ona zniszczona prawie wszystkie książki tworzył nową Paweł IV w „Indeksie ksiąg zakazanych” Roman (tuż przed odpowiednie listy zostały opublikowane w Holandii, Paryżu i Wenecji). Obrady inkwizytorów były poważne, ponieważ jest w Renaissance przyszedł prasy drukarskiej – w końcu XV wieku Gutenberg udało się stworzyć pierwszy drukowany Biblię. Heretyckie odezwy rozproszone humanistów renesansu, oczywiście, nie miliony, ale święci ojcowie mieli coś do zrobienia.

Historycy twierdzą, że prześladowania religijne we Włoszech były najbardziej bezwzględny w Europie – okrutna kara za dobie wolności i piękna.

Northern Renaissance – jeden z fenomenów renesansu

Najczęściej, gdy mówimy o renesansie, mieć na uwadze włoskiego renesansu – urodził się fenomenem i osiągnął swój rozkwit tutaj. Dziś, we Włoszech, całe miasto można uznać za zabytki architektury, malarstwa i rzeźby z epoki.

Ale, oczywiście, wśród Apeninów epoki renesansu nie był ograniczony. Tzw Northern Renaissance pochodzi w Europie bliżej do połowy XVI wieku i dał światu wiele wspaniałych dzieł. Charakterystyczną cechą tego stylu był większy wpływ średniowiecznego gotyku. Tutaj starożytne dziedzictwo nadano mniej uwagi, zarówno we Włoszech jak i subtelności anatomii, aby pokazać więcej obojętność. Przez twórców epoki renesansu północnego są Dürer, Van Eyck, Cranach. W literaturze, to zdarzenie zostało oznaczone przez dzieła Szekspira i Cervantesa.

Wpływ renesansu na kulturę nie można przecenić: to jest ogromny. Reinterpretacji i wzbogacania kultury antycznej, renesansu stworzył – i dał ludzkości ogromna ilość nieśmiertelnych dzieł sztuki, które z pewnością poprawią świat, w którym żyjemy.