280 Shares 5108 views

Rośliny Krym: opis i zdjęcia

Krymski flora jest bardzo nietypowy i różnorodna. Na półwyspie, istnieje 2500 gatunków roślin dziko rosnących. Jest to imponująca liczba. Należy zauważyć, i niepowtarzalności flory. Są tu 250 gatunków endemicznych, tj. E. Rośliny takie jak nigdzie indziej na świecie nie mogą być spełnione. Ponadto Krym jest bogata w relikty – rośliny zostały zachowane bez zmian przez miliony lat.


tło historyczne

Rośliny Krym odpowiednio zbadane. Ale to nadal regularnie dokonał odkrycia nowych gatunków. Powodem tego jest to wyjątkowość półwyspu. Jak widzieliśmy, krymskich rośliny są bardzo zróżnicowane. Ciekawostką jest fakt, że wszędzie na półwyspie przylegają rośliny są bardzo różnych środowisk. Wśród nich są relikty i endemity. Ponadto, wiele pokrewnych roślin z bardzo różnych regionach Morza Czarnego: Kaukazu, Bałkanów, Azji Mniejszej. Podobne zjawisko jest związane z historią na Krymie.

Po tym wszystkim, to było pierwotnie zacisznej górzysty półwysep, który przez tysiące lat wiele razy to połączone, to rozłącza mosty ziemia ziemia dla kontynentalnej (ziemie na Kaukazie, w Azji Mniejszej, na Bałkanach, East European Plain). Ponieważ rośliny ewoluowały i Krym. Nie należy zapominać, że ponad tysiąc gatunków egzotycznych okazów zostały sprowadzone przez człowieka od tysięcy lat historii tej ziemi. Tak też się stało, że flora półwyspu nabył taki kolorowy i zróżnicowany wygląd.

Zmiana stref wegetacyjnych

Inną cechą Krymie jest bardzo wyraźna zmiana roślinności z północy na południe.

W północnej części półwyspu – jest pagórkowaty step. Obecnie, większość z nich od dawna zaorany, ale dlatego, że te ziemie straciły swój naturalny kształt. Oryginalny wygląd zachował tylko te obszary, które nie są odpowiednie dla rolnictwa. Ta sól bagna, wąwozy, jary i skaliste równiny.

W obszarze podnóża stepie zmienił się do lasu. Nie ma, oprócz step roślin rosnących drzew, takich jak dąb, jałowca futrzany, gruszka loholistaya, róża, oriental grab, i tak dalej. D.

Dalej na południe, las stopniowo zastępowane przez lasy dębowe, które stanowią 60 procent wszystkich upraw leśnych półwyspu. Na Krymie, są dość cienkie i lekkie.

Z wysokiego dębu lasy ustąpić bukowego. 200-250-letnie drzewa są uderzające w ich mocy i ponurym pierwotnego piękna. To jest zawsze bardzo ponury, nie ma nawet pokrywa runo i trawa, jest tylko gruba warstwa opadłych liści. Na wysokości tysięcy metrów ogromnych potężnych buków są zastępowane przez wykrzywiony, karłowatych drzew.

W górnej części drewna alternatywnych płaskich wzniesień, które są oddzielone od siebie bardzo głębokich przejściach. Zewnętrznie podobna do górskich pastwiskach stepowych. To tutaj znajduje się jedna czwarta wszystkich gatunków endemicznych półwyspu.

Ponadto, im bliżej morza, jest to strefa buk, sosna i sosnowych lasów, które składa się z Krymu sosny i sosny. Są tu i dęby, buk, grab. Naturalne lasy sosnowe bardziej wyraźny na południowym wybrzeżu, co nie jest prawdą w części południowo-wschodniej.

South Beach

Dalej na południe zaczyna shiblyakovy pas składający się z grabu, dębu futrzany, jałowca, drzewa truskawkowego, pistacji, i wiele innych roślin odpornych na suszę. Klimat w południowo-wschodniej jest bardzo sucha, ponieważ shiblyak bardzo rzadkie.

I tu na południowym wybrzeżu są dość grube. W ogóle, roślinność na południowym wybrzeżu w pobliżu Morza Śródziemnego, ale bardzo dużo zmieniło człowiekiem. Większość terytorium zajmowane przez kurortów, sady, winnice, drogi. I ręka człowieka jest ustanowiony rozległe parki, które rosną na Półwyspie importowanych gatunków. Wyobraźmy sobie, że wiele roślin z południowym wybrzeżu Krymu mieszkali tu przez około 200 lat. Obecnie wszystkie parki stały się integralną częścią przyciągania i południowego wybrzeża. Wśród nich znajdują się słynne parki Alupkinsky, Foros, Livadia, Massandra, Gurzuf. I że sam jest warte słynny Nikita Botanical Garden, który zawiera nie tylko zakład Krym (Zdjęcia są przedstawione w artykule), ale również wiele importowanych gatunków egzotycznych.

Muszę powiedzieć, że same parki dawna zmieszany z naturalnym zarośla wiecznie i stanowią spójną całość.

rezerwy Krym

Rośliny Krym strzeżone przez prawo. Na półwyspie utworzone cztery zupełnie nowe rezerwy rezerwowych i szesnaście. Pod ochroną są także pomniki przyrody, rezerwaty przyrody, parki chronione.

W pobliżu ogrodu botanicznego Nikitsky jest rezerwatem „Cape Marian”. Również na półwyspie jest Jałta rezerwat Reserve, Karadag, gdzie rzadkie rośliny są zbierane Krymie. To tylko niewielka część obszarów chronionych w tym regionie. Wszystkie z nich są wyjątkowe i ciekawe na swój sposób, zanim każdy jest swoim własnym problemem ochrony roślin reliktowych i endemicznych. W tym artykule chcemy dać opis niektórych z nich.

buk

Buk – buk jest rodzaju rodziny. Na Krymie rośnie dwa rodzaje: zwykłe i wschodnim. Obaj mają królewski wygląd i odgrywają ważną rolę ochrony gleby i wody. Living drewna od 250 do 350 lat. Kwitnie po raz pierwszy w wieku 30 lat, a może nawet 60 lub 80 lat. Kwitnie w kwietniu, przy jednoczesnym otwarciu ulotek. pojawiają orzechy jesienią drzewa. żywią się białka, jelenie, świnie, jelenie. Bardzo cenny jest olej buk, że nie jest gorszy od właściwości oliwy.

Cóż, z drewna i nie może mówić. Dzięki specjalnej właściwości jest używany do beczki za drogie wina, podłogi, instrumentów muzycznych, jachtów. W przeszłości, drzewa wycięto niemiłosiernie na Krymie. A teraz są one chronione. Grove na Ai-Petri w ogóle jest strefa zabytkowa.

dąb

Dąb należy do rodziny bukowego. W sumie, jest około 450 gatunków tej rośliny. Kora i drewno z drzewa jest bardzo ceniona. Na Krymie, dość rzadkie mączniaka dębu, który jest domem dla ponad tysiąca lat. To tutaj jest tysiącletni roślina znajduje się w pobliżu Foros. Jego obwód – pięć i pół metra. Bakczysaraj znaleziono w pobliżu drzewa w obwodzie ośmiu metrów. Już w 1820 roku gaj korek został założony w ogrodzie Nikitsky, która rozwija się do dziś. Naukowcy ogród został rozstrzygnięty kamienne dęby całym południowym wybrzeżu. Teraz, roślina ta jest Southern Krym.

drzewo truskawkowe

Rośliny i zwierzęta na Krymie są tak zróżnicowane, że nigdy nie przestaje zadziwiać. South Beach – wyjątkowe miejsce, kawałek strefie podzwrotnikowej, gdzie istnieje bardzo specjalne rośliny, które w zasadzie nie mogła się zakorzenić w tym regionie, ale dzięki unikalnym mikroklimacie utworzonego przez góry, doskonale czują się tutaj jak w domu.

Jednym z tych roślin jest drzewo truskawkowe. Jest to wiecznie zielone drzewo ponad dwadzieścia gatunków rośnie w Ameryce Północnej i basenu Morza Śródziemnego. Na Krymie, roślina występuje tylko na południowym wybrzeżu. Jest on zachowany w tych miejscach od okresu trzeciorzędu, obecnie zapisanych w Czerwonej Księdze. Drzewo osiąga wysokość sześciu metrów. Charakteryzuje się misternie skręconych tułowia i skręcanie końcach gałęzi. Owoce na drzewie formowane są bardzo podobne do truskawek. Są całkiem jadalne. Ponieważ rośliny mają dekoracyjny wygląd, są hodowane w parkach półwyspu. A w pobliżu Gaspra ma kilka drzew, których wiek, zdaniem naukowców, jest blisko tysiąc lat.

figi

Figi też inaczej zwane drzewo figowe. Jego ojczyzna – Morza Śródziemnego. Muszę powiedzieć, że jest to wiecznie zielona roślina, ma ponad 800 gatunków. Dla osoby o szczególnej wartości są owoce. Jedzą świeże, suszone, gotowane z nich dżem. Ogólnie jest to bardzo stary roślin na ziemi, jest uprawiana od niepamiętnych czasów. Jednak, jak dokładnie i nie wiadomo, kiedy i przez kogo została wydana tego drzewa, na Półwyspie Krymskim. Obecnie w słynnym ogrodzie Nikitsky ma 300 gatunków figi. Drzewo posiada silny system korzeniowy. Znane nam kwiaty na tam drzewa. Ale owoc otrzymuje worki z nasionami w środku.

cyprys wiecznie zielony

Jest to wiecznie zielone drzewo iglaste. Na Krymie spadł z Grecji. Aklimatyzować się tutaj w czasach starożytnych. Ale rozkład masy otrzymał w 18 wieku, kiedy wiele roślin zostały wprowadzone na terenie Potemkina. Zimozielone drzewa cyprysowego ma kształt piramidy. Jej igły są bardzo miękkie w dotyku. Szyszki są małe i mają okrągły kształt, takich jak piłka. nasiona Cypress są pokarmem dla wielu ptaków: Dubonosov, dzięcioły, zięby, rudziki. Ponadto, piec jest znany ze swoich właściwości lecznicze.

Starożytni Grecy zauważyli pozytywny wpływ na ludzi cyprysów z chorymi płucami. Współcześni naukowcy udowodnili, że olejek z drzewa mają silne działanie bakteriobójcze, który jest zdolny do tłumienia Staphylococcus, Koch różdżkę i innych bakterii. W celach terapeutycznych, stosowanych i pąki drzew. Drewno jest bardzo trwały, jest odporny na gnicie i ma wspaniały smak. Ona ceniona od niepamiętnych czasów.

storczyk

Storczyki są bardzo powszechne w krajach tropikalnych. Do tego gatunku należy do wszystkich znanych przypraw i wanilii wielką różnorodnością gatunków uprawianych w szklarniach. Krym są 39 gatunków roślin, z których 20 można znaleźć w Balaclava. Według meteorologów, to najcieplejsze miejsce na całym południowym wybrzeżu. To nawet żartobliwie nazywany „Afryka krymskiej.” To z tego powodu wiele roślin endemicznych są tutaj znaleźć.

Czerwona Księga na Krymie. Rośliny w nim zawarte

Krym – to wyjątkowe miejsce, które zgromadziła naprawdę ogromne bogactwo flory i fauny. Każdy turysta, który po raz pierwszy odwiedził półwysep, nie przestaje podziwiać jego piękno i niezwykłe rośliny. I tam jest naprawdę, co zobaczyć, co podziwiać. Dlaczego tylko bogata historia tego regionu.

Jeśli mówimy o unikalnych roślin półwyspu, wielu z nich są pod ochroną i długo na liście zagrożonych. Krymskie rośliny, jak opisano w artykule przynieśliśmy są bardzo interesujące i zasługują na najbardziej szczegółowe uwagi. Chcielibyśmy także, by zamieszkać na tych gatunków, dla jednej lub innego powodu już spadły do Czerwonej Księgi. W sumie ponad 250. Oto tylko niektóre z nich:

 1. Skrzyp rzeka.
 2. Kostenets eleganckie.
 3. Kostentsi Północna.
 4. Juniper naramienny.
 5. Klon Steven.
 6. Ira eleganckie.
 7. Dubravnaya mankiet.
 8. czerwona cebula.
 9. Głóg klinolistny.
 10. Salvia pratensis.
 11. Dandelion Krym.
 12. Tulipan Bibirshteyna.
 13. Winogrona las.
 14. Sea Kamke.
 15. Cystoseira brodaty.

Ogólnie w książce obejmuje: hvoschovye, nagonasienne, okrytonasienne, mchy i glony. Lista daliśmy tylko kilka roślin z Krymu. Książka zawiera również szerszą listę.

Zamiast epilogu

Krym – zupełnie wyjątkowe i niesamowite miejsce. Oprócz niezwykłej urody, to wpływa na bogactwo flory. Na planecie, być może nie ma zbyt wielu miejsc, które mogą pochwalić się takie bogactwo gatunków flory, importowanych z innych regionów i przyzwyczaić się do nowej lokalizacji.