829 Shares 2157 views

Z prędkością, wibracjami podczas hamowania. Wibracje pedału hamulca podczas hamowania

Największym problemem, który może wystąpić w układzie hamulcowym samochodu, są drgania podczas hamowania. Z tego powodu w ekstremalnych sytuacjach samochód może po prostu nie zatrzymać się we właściwym czasie i wystąpi wypadek. Specjaliści przypisują to faktowi, że w sytuacjach awaryjnych kierowca boi się bicia w kierownicy i pedałach i osłabia siłę naciskania hamulca. Gorsze niż te problemy może być tylko całkowicie nieaktywnym układem hamulcowym. Istnieje kilka głównych przyczyn tego zachowania samochodu – problemy zidentyfikowane należy natychmiast naprawić. Zależy to od bezpieczeństwa drogowego.

Jak zidentyfikować wibracje?

Często pedał hamulca i kierownicę uderzają – tak jakby system antyblokowy interweniował w procesie zatrzymania . W celu wykrycia wibracji podczas hamowania może znajdować się na suchej i równej powierzchni. Najlepiej przetestować maszynę wibracji na asfalcie. Wtedy ABS, jeśli jest w samochodzie, nie będzie przeszkadzał w procesie. Konieczne jest przyspieszenie do 80 km / h, a następnie nagle, ale bez blokowania kół, zacznij zmniejszać prędkość. Jeśli podczas hamowania występuje charakterystyczna drgania, warto rozważyć naprawę.

Przyczyny wibracji na pedał hamulca

To nieprzyjemne zjawisko może powstać z kilku powodów. W większości przypadków specjaliści zauważają tarcze hamulcowe, bębny hamulcowe . Rzadziej (ale również nie należy ich wykluczać), powietrze jest wykrywane w liniach układu hamulcowego. Czasem przyczyną jest zły kauczuk, koła z rozbiciem. Krzywe koła to również drgania kierownicy podczas hamowania. Rzadko występują problemy z działaniem układu przeciwblokującego, ale ten błąd jest łatwo rozpoznawany przez jednostkę sterującą pojazdu. Wśród przyczyn nie zostaną uwzględnione zużyte elementy.

Korozja butów hamulcowych

Samochód jest wykonany z metalu, ale metal jest skorodowany. Nawet jeśli samochód jest przechowywany w ciepłym garażu, nie musisz myśleć, że nie rdzewieje. Jeśli samochód trwał przez długi czas, wtedy w miejscach, w których padły dotknąć tarcz, pojawia się korozja. W tym przypadku, podczas pierwszych prób hamowania, wibracje pedału hamulca są wyraźnie odczuwalne podczas hamowania. Czasami efekt ten przebiega sam. Ale najczęściej dysk i podkładki muszą zostać zmienione.

Podkładki podpunktowe

Oprócz korozji, mogą one być po prostu niespełniające norm. Dziś łatwo jest ożenić się. A jeśli dyski nie były w bardzo dobrym stanie, warstwa robocza na stopce będzie nierównomiernie zużyta. Na niektórych poduszkach podszewka cierna kruszy się w całości. Wibracje na kierownicy podczas hamowania występuje w wyniku luźnego dopasowania wkładki do tarczy.

Zmiana geometrii tarczy hamulcowej

To kolejny powód, który prowadzi do wibracji na pedał hamulca i na kierownicy. Polega on na ostrym ochłodzeniu dysku. Gdy kierowca ma agresywny styl jazdy i porusza się dynamicznie z jednego światła ruchu na drugie, dyski po prostu nie mają czasu na ostygnięcie. Może jednak wystąpić przegrzanie i przy cichej jazdy ze względu na podparcie, co może nie zapewnić wystarczającej luzu pomiędzy podkładkami a tarczą. Jeśli samochód jedzie w kałuży, dysk hamulcowy nagle ochładza się i pęka lub zdeformuje. Po takich odkształceniach wygląda jak koło rowerowe z "ósmą figurą". Problemem jest to, że wizualnie te odchylenia na dysku nie mogą być widziane. Jeśli ta ostatnia jest niedostateczna, to przegrzanie ma bardzo negatywny wpływ. Odkształcenia są dostarczane, więc drgania pedału przy hamowaniu są po prostu nieuniknione.

Odkształcenia w hamulcach bębnowych

Hamulce bębnowe praktycznie nie podlegają deformacji, ale czasem mogą powodować problemy. Oni, jak dysk, mogą się przegrzewać (ale w znacznie mniejszym stopniu). Przegrzanie dzieje się, jeśli w pośpiechu kierowca zapomni usunąć samochód z hamulca ręcznego, a zatem podróż tak długo. Kierowca nie zauważy, że samochód praktycznie nie idzie. Zatrzymując hamulec ręczny jest podnoszony, lub hamulec ręczny ponownie drgnie. Od szkolnego kierunku fizyki wiadomo, że po podgrzaniu metal ma właściwość rozszerzania się. Po schłodzeniu zwęża się. W przypadku hamulca bębnowego, klocki nie pozwalają, aby bęben powrócił do normalnego stanu. W rezultacie geometria zmienia się i przyjmuje kształt elipsy. W związku z tym wibracje pedału hamulca podczas hamowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo w układzie hamulcowym pojazdu, istnieją dwa równoległe lub ukośne obwody. Hamulce bębnowe można dziś znaleźć tylko na tylnej osi samochodów budżetowych. Jeśli jednak w konkretnych projektantach silników stworzyliśmy kontur równoległy, wtedy odczuwane będą uderzenia pedału. Jeśli jest przekątna, wówczas objaśnia się drgania steru podczas hamowania. Zdeformowany lub uszkodzony bęben można zidentyfikować przez połysk obszaru roboczego. Będzie to niejednorodne.

Cylindry hamulcowe

Tylny i przedni cylinder może nie działać poprawnie. Często te składniki układu hamulcowego są tylko kwaśne, a następnie nie. Powoduje to wibracje pedału podczas hamowania. Rozwiązuj ten problem jest bardzo prosty – wystarczy splash tych mechanizmów WD-40 lub podobnego środka smarującego (analog wytwarza "Mannol"). Ale najczęściej tylko wymiana pomaga.

Piasta jako przyczyna wibracji podczas hamowania

Jest to bardzo rzadki powód, ale nie należy go wykluczyć. Często piasta jest zdeformowana tylko w wypadkach drogowych lub przy silnym uderzeniu. Jeśli jednak dostaniesz się do dołu, samochód zerwie kółko lub nastąpi wibracja na kierownicy podczas jazdy. Sprawdzenie łożyska piasty nie jest zbędne. Jeśli zaobserwowano jego zużycie, to jest głównym powodem wyglądu uderzeń. W przypadku diagnozy należy podzielić maszynę (odłożyć koło) i sprawdzić jego grę – pozhatat z boku na bok. Gra powinna być minimalna, a obroty powinny być bez dźwięki i bez hum.

Prawidłowy układ hamulcowy i uderzając w pedał

Jeśli układ hamulcowy jest w pełni sprawny, a wibracje podczas hamowania są nadal odczuwalne, a zatem nie można wykryć żadnych wadliwych elementów, problemy są ukryte w mniej oczywistych miejscach. W takich sytuacjach eksperci radzą sprawdzać wyważanie kół. Faktem jest, że przy niezrównoważonym działaniu siły działającej na koło. To jest przyczyna wszystkich problemów. Doświadczony kierowca może łatwo wyznaczyć niesymetryczne koło. Ale w tym przypadku drgania nie tylko znajdą się na pedale, ale także w całym ciele. Sprawdź także przednie zawieszenie. Wibracje na pedał hamulca podczas hamowania mogą być oznaką zdeformowanych ramion zawieszenia lub niewłaściwych zakotwień.

Zaleca się dokładne sprawdzenie niezawodności układu nadwozia, zawieszenia i hamulca. Specjaliści z SRT często mają za złe zaciśnięte śruby na całym samochodzie. Szczególnie ten problem będzie miał znaczenie, jeśli maszyna jest często obsługiwana na drogach o złej jakości.

Zacisk hamulca

Innym niewystarczającym powodem wibracji podczas hamowania jest nierówność siły na zacisku. W wyniku tego dżemy. Bardzo trudno jest zidentyfikować ten problem niezależnie – konieczna jest wizyta w specjalistycznej stacji obsługi.

Wibracje przy hamowaniu z prędkością

Kiedy samochód jedzie z dużą prędkością, części układu hamulcowego ulegają nagrzaniu. Możliwe jest, że tarcza i zacisk są bardzo gorące, zacięte, aw rezultacie z prędkością hamowania – drgania, a nawet silne drgania.

Niebezpieczne bicie serca: luźne koła

To jest łatwy problem. Diagnoza jest również łatwa. Z tego powodu często występują różne drgania i pobudzenia. Być może jedno lub wszystkie cztery koła są słabe. Niezależnie od jakiego prostego powodu jest to bardzo niebezpieczne. Jeśli problem nie zostanie znaleziony na czas, konsekwencje mogą być bardzo straszne nie tylko dla kierowcy lub jego pasażerów, ale także dla pozostałych uczestników ruchu. Naprawa w tym przypadku, a mianowicie – jeśli nie zauważysz uderzeń na czas, może to być bardzo kosztowne. Pęknięcia są złamane, występują odkształcenia tarczy kół, odkształcenia tarcz hamulcowych i przerwane otwory mocujące na dysku. Jeśli podczas hamowania wystąpi wibracja, lepiej upewnij się, że wszystkie śruby są wystarczająco dokręcone. Ale nie jest konieczne, aby podciągnąć się do charakterystycznego piszczenia.

Co jeszcze powoduje bicie i wibracje?

Te powody są rzadkie, ale nadal muszą być rozpatrywane. Czasami występują niewielkie nieprawidłowości w układzie kierowniczym, a przeguby kulistych nadwozia są zbyt zużyte. Również wibracje i uderzenia powstaną z powodu zużytych amortyzatorów. Ale w tym przypadku efekt będzie odczuwany w chwili skręcania. Również uderzenie w układzie hamulcowym i kierownicy może być spowodowane silnym uderzeniem samochodu.

Czy mogę zignorować problem?

Jeśli w trakcie hamowania występuje wibracje (VAZ-2170 nie jest wyjątkiem), lepiej jest odwiedzić SRT bez zwłoki. Ale przez dłuższy czas można zamknąć oczy temu problemowi – niektórzy podróżują tak przez cały rok. Jeśli jednak przyczyna polega na słabym dokręceniu nakrętek na kole, to jest to bardzo niebezpieczne. Takie uderzenia w układzie hamulcowym wywierają znaczne obciążenie na inne części przekładni. Ponadto drgania z prędkością, jak już wspomniano, mogą powodować wypadek – bardzo łatwo stracić kontrolę nad maszyną. Prowadzenie samochodu jest niebezpieczne w sobie, a jeśli objawy takie objawią się, lepiej je znaleźć i wyeliminować przyczynę. Nie narażaj się na niebezpieczeństwo siebie i pasażerów. Utrzymuj samochody w dobrym stanie – zadbaj o siebie i swoich bliskich.