590 Shares 2644 views

Co to jest wgląd w psychologii: wnikliwość, inspiracja, nagłe przeczucie

W słownikach psychologicznych koncepcji intuicji jest interpretowany jako nagła, nie pochodzących z doświadczenia zrozumienie skomplikowanej sytuacji jako całości, dzięki czemu nie jest rozwiązaniem problemu konfrontacji człowieka.


„Tak-reakcja” u szympansów

Ale po raz pierwszy termin ten został wprowadzony przez psychologa V.Kelerom Gestalt w 1925 roku w badaniu inteligencji małp człekokształtnych, których zachowanie nie pasuje do koncepcji behawiorysta „prób i błędów”. Insight nazwał nowe myślenie, nagły wgląd problemu jest przedstawiony przez eksperymentatora.

Koehler zaproponował jego zadania szympans przynęty dostavaniya niezwykły sposób dla nich konieczne było użycie domyślać się tego trzymać, które mogą znajdować się w różnych miejscach, w tym na zewnątrz pola widzenia zwierzęcia.

Zamiast zamieszania, co nieudanych próbach puszkę małpa przez długi czas nic nie robić, ale po prostu patrząc na wszystko. I w pewnym momencie, nagle doszedł do właściwego rozwiązania, które natychmiast wdrożone.

Ten „aha-reakcja” badacz interpretować jako akt intelektualnego „restrukturyzacji” pola percepcji zadania, gdy neutralny obiekt (kij) przyciąga uwagę jako środek do celu ( „wydłużenia” ręce).

Czym jest intuicja?

Następnie, termin został użyty przez psychologów różnych kierunkach, próbując wyjaśnić zjawiska świadomości, intuicji, nagłe zrozumienie. W szczególności – badając sztukę.

Wallace wyróżniane w procesie twórczym rozwiązywaniu problemów z czterech etapów:

1. Prace przygotowawcze.

2. Inkubacja.

3. nagły wgląd.

4. Praktyczne potwierdzenie.

Ten program nie jest kwestionowana, ale wszyscy zgadzają się, że jest to raczej opisowy i nie potrafi wyjaśnić, co rzeczywiście wgląd.

Trudność tego zagadnienia polega na tym, że rozwiązanie jest utworzony na poziomie nieświadomości, na razie bez popadania naciskiem świadomości. To ciekawe, że w świadomości drugim etapie stosuje się zwykle działania nie są bezpośrednio związane z problemem skierowana. Dlatego nie jest to efekt zaskoczenia, gdy roztwór nagle pojawia się w świadomości jako promień światła na tle szarej codzienności.

Rzeczywiście, historia nauki wie, że fundamentalne odkrycia zostały dokonane przez wielkich uczonych od Archimedesa (krzyk przez wieki jego słynne „Eureka!”) Do matematyki Poincare i wielu innych, w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach. Na przykład, gdy zanurza się w kąpieli pod jabłonią w ogrodzie lub na płycie z systemem ruchomych autobus.

Kryterium prawdy – piękno

W pamiętnikach Anri Puankare można wyraźnie zobaczyć, że to wgląd w proces twórczy. Kiedy naukowiec nie jest zajęty budzi refleksje nad wyzwań (drugi etap), w swej nieświadomości kontynuuje intensywne prace, których wyniki zależą od stopnia jego zaangażowania w rozwiązanie problemu na pierwszym etapie.

Kiedy doszło wgląd, konieczne jest, aby wnieść pod nim bazę dowodów, w tym logiki i obliczeń matematycznych. Najważniejsze w tym 3 etapu – sprawdź swoje nagłe inspiracje. Mimo absolutnego zaufania do poprawności ich domysły, naukowiec musi udowodnić sobie i innym.

Najciekawsze jest to, że ruch w prawo decyzji towarzyszy silne uczucie, które jest prowadzone i naukowiec, w pełni skoncentrować się na zadaniu. Emocje, objawiające głębokość nieświadomości, twórca jest kierowany do odpowiedniego rozwiązania. Poincaré mówi, że doświadczył prawdziwej ekstazy w kontemplację piękna swoich matematycznych konstrukcji.

Innymi słowy, poczucie piękna i harmonii jest swego rodzaju filtr, który nie przekazuje błędne wyobrażenia. A jeśli jest on nieobecny, dana osoba nie może rozwiązać problemów matematycznych. To jest wgląd – jest psychologia twórczości pojęcia ściśle związane z form piękna.

W zasadzie ten sam mechanizm został opisany przez Kohlera, który studiował twórczych rozwiązań szympansy. „Gestalt” i tłumaczone jako dobry, piękny, należy wypełnić formularz w odniesieniu do związku postrzegania obiektów w terenie. Wybór „dobrej formie” jako jedyny prawdziwy, zadań małpy i dostać nagrodę.

Intuicja i logika?

Nasz rodak psycholog JA Ponomariow jest zdania, że ludzki umysł – jest zawsze stosunek intuicji i logiki. W różnych momentach życia zdominowane przez jedno po drugim. Intuicyjna wyszukiwarka zaczął bardzo sformułowanie problemu, powstanie konieczność rozwiązania. Podstawowy proces wykracza poza progiem świadomości, i tylko wtedy, gdy decyzja jest dojrzały, to nagle pojawia się w jego ostrości. To co wgląd w tym kontekście.

Na jej podstawie Uzasadnieniem tej decyzji, gdy istnieje inna potrzeba – dzielić się swoim odkryciem z innymi, aby znaleźć ogólny algorytm rozwiązywania takich problemów w przyszłości.

Jeżeli dana osoba ma do czynienia z nowym zadaniem, często brakuje logiki wiedzy, a następnie proces decyzja opada na dno, nieświadomości, intuicyjnym poziomie. W tym, nieodkryty aż dziedzinie, doświadczenie wydaje się nieograniczona. A ci, którzy wiedzą, jak wejść w kontakt z nim, nie mogąc spojrzeć na sytuację problem z prawą ręką. Informacja pojawia się w momencie, gdy umysł jest rozproszony przez coś lub we śnie.

Po otrzymaniu pryncypialne odpowiedź, trzeba starać się go uzasadnić. Tylko wtedy można intuicyjnym rozwiązaniem będzie miał prawo do istnienia.

Nie pytaj stonoga jak to przestawia stopę!

Po Ponomarev przeprowadził eksperyment zaproponował test, aby rozwiązać problem, który był potrzebny na znalezienie algorytmu wprowadzenie prętów w specjalnym panelu. Kiedy zostali przeszkoleni do wykonywania tego zadania, zostali poproszeni, aby znaleźć drogę w labiryncie, którego kształt jest identyczna z konfiguracją wypustami na panelu w poprzednim problemie.

Stwierdzono, że wstępna obróbka z barów drastycznie zmniejszyć liczbę błędów w labiryncie. Ale jeśli eksperymentator poprosił o wyjaśnienie, dlaczego to czy tamto zostało dokonane w labiryncie wyborów, liczba błędów natychmiast wzrosła.

Okazuje się, że praca w trybie logicznym świadomości uniemożliwia kontakt z intuicyjnego doświadczenia. Z drugiej strony, działania zgodne z intuicją wykluczają świadome ich sterowania.

„Czuję się – to coś tam”

Główną różnicą między ludzkiej intuicji psychicznej aktywności zwierząt – w związku ze świadomością. instynkt zwierzęcy, według współczesnej nauki, to nie jest w stanie.

Tłoczenie na poziomie intuicji, nowa osoba myślenie jest w stanie przyspieszyć w dziesiątki tysięcy razy, a znacznie mniej energii. Może nawet poczuć przypływ nowych sił, intuicyjny rozwiązanie niesie ze sobą emocjonalne windą i uczuciem „prawdziwego życia”. Pień ludzie nazywają to inspiracja.

Wgląd w codziennym życiu

Nie myśl, że natchnienie, intuicja, – jest przywilejem naukowców i artystów. Zwyczajne życie ludzkie jest wypełniona spostrzeżeń, spostrzeżeń i innych nieoczekiwanych rozwiązań. Mamy cały czas do rozwiązywania nowych zadań, które nie od razu podatne na umyślnym zamachu.

Insight – psychologia strefy oświecenia, gdzie znajdują się odpowiedzi na główne pytania. Znajdziemy go po wielu nieudanych próbach, już w rozpaczy, i rękami, dając w końcu zatrzymać i szuka rozwiązania. To właśnie w tym momencie i jest oświecenie.

wystarczy bok i spojrzeć na sytuację w różny sposób, aby spróbować na pokrycie to wszystko w całości.

zdolność do przewidzenia

Zdolność do wglądu może być używany jako synonim psychologii wglądu, jeśli chodzi o cech osobowości. Ogólnie rzecz biorąc, wizja – zdolność do odgadnięcia, co obcy, co jest napędzane przez motywy czego oczekiwać od niego. Ogólnie rzecz biorąc, to przewidywania sytuacji.

Sophisticate trudno oszukać lub „zastępcze”. Tacy ludzie nie są podatne na błędy i są skuteczne w wybranej dziedzinie. Dlatego też istnieje wiele liderów, którzy mogą wpływać na innych, aby gromadzić wokół niego zespół współpracowników i twórczych zespołów.

Ale wgląd – to także umiejętność podejmowania trafnych uwag, dostrzegać otaczające najbardziej istotne, co nie jest oczywiste, ale kluczem do sytuacji. W tym sensie może być stale rozwijane szkolenia swoje zdolności obserwacji. Aby to zrobić, w psychologii specjalnych metod, które są dostępne w razie potrzeby.

Różne kierunki psychologii , wgląd termin, którego wartość jest interpretowana jako oświetlenie, intuicyjnego podejścia do rozwiązywania trudnych problemów w szerokim sensie świadomości i wglądu. W psychologii reklamowej, istnieje nawet pojęcie „wglądu konsumentów”. Być może popularność tej koncepcji przyczyni się do rzeczywistych spostrzeżeń w zrozumieniu natury ludzkiej i uczynić nasze życie lepszym.