369 Shares 9519 views

Codzienne Magic: wanilia kwiaty w naszym życiu

waniliowy aromat towarzyszy nam całe nasze życie: od dzieciństwa pamiętamy zapach pysznych ciastek wanilii, młodzieży kojarzy nam się z dziewczyną perfum lub własnego ulubionego zapachu. Ciepło i komfort emanuje z każdego wspomnienia! Nie tak dawno temu, naukowcy odkryli, że zapach, który emanuje kwiaty wanilii i silny zapach pochodzący z owoców tej rośliny, uspokajająco i kojąco na układ nerwowy człowieka. Kiedy ludzkość wiadomo na temat tej rośliny, która rośnie kwiat i jakie warunki są konieczne do tego? W tym artykule postaram się opowiedzieć o tym kwiatem jako wanilii, orchidei, którego zdjęcie jest przedstawiony poniżej, a także odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Trochę historii

Vanilla kolebką jest Ameryka Środkowa, gdzie było bardzo cenione przez mieszkańców – Aztekowie, którzy używali go do poprawy smaku świętego napoju – prototyp nowoczesnego czekolady.

Pierwszy europejski smak smaki przypraw, było Hristofor Kolumb, który traktowany napój czekoladowy lokalnego władcy. Że Kolumb przyniósł wanilii do Europy, gdzie jego delikatny smak został oceniony pierwszy w takich krajach jak Hiszpania, Austria i Włochy. Hiszpanie, umiłowawszy aromat waniliowy i otrzymane ze sprzedaży strąków realizacji zysków z meksykańskich plemion większości z daniny jest owocem, utworzone po zaniku wanilii kwiat. Ponad trzy wieki hiszpańskiego królestwa była wyłącznym importerem i sprzedawcą wanilii w Starym Świecie. Ze względu na wysokie koszty i złożoność realizacji innych krajów spotkali się z tej przyprawy trochę później. Tak więc, na początku XVII wieku, wanilia zaczęły być dodawane do pieczywa, a także jego smaku mieszanek palenie na rurach i napojów alkoholowych.

cech botanicznych

Wanilia, a dokładniej – wanilia orchidea – jedynym przedstawicielem rodziny storczykowatych (Orchidaceae), owoce, które są aktywnie wykorzystywane przez człowieka. Podgatunków tej rośliny, pochodzi z tropikalnych regionach obu półkulach Ziemi istnieje około 100. Dla wanilia uprawiana jest na skalę przemysłową we wszystkich trzech kategoriach:

  • planifolia;
  • pompona;
  • tahitensis.

Aby uzyskać więcej informacji na temat każdego z nich powie później.

Wszystkie wanilii – curling winorośli, które w naturalnych warunkach może osiągnąć 40 metrów. W naturze, są pasożytami na drzew kakaowych i plantacji oni zainstalować specjalne rekwizyty lub obok nich posadzone drzewa Dracaena nie cierpią z takiego sąsiedztwa. winorośli wanilia rosną dość szybko, wzrost w ciągu ostatniego miesiąca można dotrzeć do metra. Z łodyg roślin zielnych wanilii formowania podczas wzrostu korzeni wielu powietrza, dzięki czemu trzymają się rośliny i utrzymuje na drzewach. Liście tej orchidei mięsiste, owalne, lancetowate.

Duże i bardzo ładne pachnące kwiaty wanilii, którego zdjęcia można zobaczyć poniżej, zebrane w szczotką i pomalowany w żółto-zielonym kolorze. Perianth zawiera sześć płatków, z których jeden jest zwinięty w rurę i tworzy „wargi”, które są ukryte słupek i tylko pręcik. Podobny kwiat konstrukcja sprawia, że trudno zapylania, który może przewozić tylko jeden rodzaj miejscowych pszczół i kolibry.

Vanilla kwitnie w trzecim roku życia, a każdy kwiat żyje tylko jeden dzień. Jajnika, które stanowią, zapylone kwiaty wanilii, rozwijała się bardzo długi: od 7 do 9 miesięcy, – oraz utworzenia wąskiego wydłużonego cylindrycznego odcinka owocowy 10 – 30 cm od brązowej polu jednokomorowy jest pełna brązowo-czarny małych nasion .. Rośliny te wytwarzają owoce przez długi czas, od 20 do 50 lat.

typy

Tłumaczone z łaciny na język rosyjski oznacza Vanilla „Pod”, a dziś trzy rodzaje roślin są uprawiane przez wiele ulubionych przypraw. Należy zauważyć, że kwiaty wanilii, które znajdują się w Ameryce Środkowej, były przodkami wszystkich rodzajów stosowanych obecnie.

wanilia płaskolistna

Tak więc, najbardziej powszechne i posiadająca najpotężniejszą i słodki aromat wanilia płaskolistna rośnie w Ameryce Środkowej, Indonezji, na Karaibach i na Madagaskarze. Kwiaty tego gatunku ma intensywny i delikatny zapach, zapylane sztucznie. Owoce tej rośliny są zbierane ręcznie, jest on powszechnie stosowany w kuchni i kosmetyce.

wanilia pompom

Mniej powszechne i pachnące jest tzw Antyle wanilię Vanilla pompona, uprawiane w Meksyku i Panamy, a także innych krajów Ameryki Środkowej. Ten typ jest używany w większości przypadków w postaci wyciągów w przemyśle spożywczym.

Tahitian wanilia

Innym rodzajem orchidei, której owoce są wykorzystywane w kuchni, uzyskuje się w wyniku przekraczania planifolia wanilia i pompona Tahitian wanilii – Vanilla tahitensis JWMoore. Rozwijać tę roślinę na wyspach Polinezji Francuskiej, a także kilka innych południowych regionach Pacyfiku. Strąki tego typu zawierają mniejszą ilość waniliny, ale większość z pozostałych składników smakowych – heliotropina. Ze względu Vanilla tahitensis ma miękki i delikatny aromat z przewagą owoców i kwiatowymi nutami. W uzupełnieniu do wniosku kulinarna, piękne i pachnące kwiaty rosną tahitensis waniliowy do aromatyzowania i dekoracji różnych dziedzinach.

Gdzie rośnie?

Jeśli oryginalna Vanilla rośnie tylko w niektórych częściach Ameryki Środkowej, ale dziś jest uprawiana w wielu krajach tropikalnych. Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju tej rośliny potrzebuje klimat wilgotny i gorący. Zatem rośliny wymaga temperatury nie wyższej niż 30 0 ° C i nie niższej niż 0 ° C oraz 15 do pożądanej wilgotności około 80%. Wszystkie rodzaje wanilii bardzo wymagająca dla gleby: musi być krucha i bogate w substancje organiczne, dobrej przepuszczalności powietrza i wody.

Dzisiaj, wanilia jest uprawiana w wielu krajach w regionie od 10 do 20 stopni od równika: w Meksyku, Brazylii, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, Afryki Zachodniej i na wyspach Polinezji Francuskiej.