898 Shares 9613 views

Analizy hormonów tarczycy – pierwszy asystent w leczeniu

Obecnie bardzo często pojawiają się różne choroby i niebezpieczne patologie tarczycy. Szczególnie dotyczy pięknej połowy ludzkości, ponieważ według statystyk jej patologia jest głównie obserwowana u kobiet. I muszę biegać po lekarzach, aby ustalić użyteczność i korektę tła hormonalnego, uzyskać lekarstwa, wziąć testy na hormony tarczycy. Niektórzy z nich zastanawiali się, co oznaczają te liczby i wskaźniki w wyniku tej procedury. Spróbujmy zrozumieć.


Hormony są substancjami wysoce aktywnymi, które wytwarzają gruczoły wydzielnicze wewnętrzne, a zwłaszcza tarczyca. Do analizy hormonów tarczycy można włączyć takie wskaźniki T3 i T4, ogólne i wolne.

Hormony T4 (tyroksyna) i T3 (trijodotyronina) są określane jako hormony tarczycy, które są zarówno w stanie wolnym jak i związanym w surowicy krwi.

W stanie związanym z białkami stwierdzono prawie wszystkie hormony, z wyjątkiem około jednego procenta. W tym stanie nie są aktywne, oznacza to – nie mogą wywierać swego wpływu biologicznego. W zależności od wielu różnych czynników zewnętrznych stężenie związanych hormonów może czasami zmieniać się.

Niższe wiązanie hormonów barbituranów, anabolicznych, salicylanów, androgenu, furosemidu i glukokortykoidów. Obserwuje się spadek poziomu związanego hormonu w uszkodzeniach nerek i uogólnionych chorobach.

Ale w okresie ciąży, w okresie noworodka, wiązanie, wręcz przeciwnie, wzrasta. Stężenie hormonów związanych z białkami może zmieniać się w większym stopniu w przypadku stosowania estrogenów i doustnych środków antykoncepcyjnych, zakażenia i przewlekłego zapalenia wątroby, HIV i marskości wątroby, porfirii i niektórych chorób genetycznych. A ponieważ wskaźnik ten często zmienia się w jednym lub innym kierunku pod wpływem wielu czynników, nawet nie związanych z różnego rodzaju chorobami i zmianami w tarczycach, był on już stosowany rzadziej.

Teraz, gdy chory testuje hormony tarczycy, aby przejść zalecany przez lekarza, to tylko wolne T3 i T4 są zalecane. Są to hormony, które są we krwi w stanie wolnym, niezależne od czynników zewnętrznych i ujawniają prawdziwy obraz stanu i funkcjonowania tarczycy. Liczba pacjentów powinna być zawsze taka sama, więc podana liczba mówi lekarzowi o rozwoju choroby.

Hormony są główną cechą ludzkiej funkcji narządów płciowych. Jeśli praca co najmniej jednego składnika całego układu jajników – podwzgórze-podwzgórze zmienia się, zmiany układu rozrodczego zmieniają się, a więc zdolność do poczęcia maleje. Jedynie w celu oceny statusu tła hormonalnego kobiety, lekarz prowadzący lekarz przepisuje analizę hormonów w czasie ciąży.

Skuteczność tarczycy jest uwidoczniona w wolnej frakcji hormonu T3, hormon T4 jest zmienną formą, która zmienia się w hormon T3 w razie konieczności. Zasadniczo jest to 30% T4. Jak wykazują badania hormonów, ich norma w surowicy jest następująca: 0,03% to wolne T4, a 0,3% to wolne T3.

Trzykrotnie w swoim biologicznym działaniu hormon T3 jest bardziej aktywny niż T4, a jego okres półtrwania wynosi prawie 6 godzin, podczas gdy T4 wynosi tydzień. Wolny hormon T3 zmienia się dość często, nawet w ciągu jednego dnia jego fluktuacje zależą nie tylko od wieku osoby, ale także od przewlekłych ciężkich chorób. Dlatego w większości przypadków zaleca się testy hormonów tarczycy tylko w celu określenia poziomu wolnego T4.

W medycynie nowoczesnej wykorzystuje się nowe, naukowe metody analizy hormonów. Różne laboratoria wykorzystują różne metody badań, ale najbardziej popularna jest metoda ELISA.

Aby przekazać analizy hormonów tarczycy, konieczne jest rano, na pusty żołądek. Jeśli dana osoba już przyjmuje leki oparte na hormonach tarczycy, wtedy w tym dniu powinny zostać anulowane.