106 Shares 5824 views

Recenzje: „Samotność w sieci”. Popularna powieść polskiego pisarza Janusza Leona Vishnevsky

Dzisiaj, komunikacja w Internecie jest integralną częścią życia każdego z nas. Jednak w 2001 roku było to wciąż egzotyczna dla wielu. W tym roku, słynny polski pisarz Janusz Vishnevsky opublikował swoją pracę na temat komunikacji wirtualnej między mężczyzną i kobietą – „Samotność w sieci”.


Trochę o autorze

W przeciwieństwie do wielu innych pisarzy, autor pierwszych 40 lat swego życia zaangażowany w naukach ścisłych i bardzo skutecznie. On jest Panem fizyki i ekonomii, doktor informatyki i profesor chemii.

Karierę jako pisarz Janusz Vishnevsky zaczęło się od książki o chemii w języku angielskim: Recent Advances in Chemical Information II. 5 lat później wydał kolejną rozprawę – Beilstein System: Strategie skutecznego przeszukiwania.

Stał się powieść „Samotność w sieci” w literaturze debiucie. Książka uwielbiony Vishnevsky praktycznie cały CIS.

Rozsławione przez powieść artystycznego, jego twórca przełączony na piśmie. Od 2001 roku co roku opublikował powieści i opowiadania. Aby to zrobić, autor nie ma tematów tabu ani przedmiotów. Jego bohaterami są mężczyźni i kobiety, którzy napotykają różne trudności życia i znalezienie sobie drogę do szczęścia.

Ten zawiedziony w miłości marca Goebbelsa; i kobiety przed menopauzą; a dziewczynka Matilda, wymyślił sobie fikcyjnego przyjaciela, aby pogodzić się ze swoją chorobą; i wiele innych.

Jeśli chodzi o jego życiu osobistym, a następnie pisarz ma dwie córki: John i Ada. Z matką Wisniewski od wielu lat jest rozwiedziony. W tej chwili mieszka w Niemczech, jednak często dochodzi do swego rodzinnego kraju.

W swoim rodzinnym mieście Toruniu, autor ma własną gwiazdę w Alei Sławy lokalnym.

pisowni tła i struktura powieść

Pomysł, aby napisać książkę, jak to ma miejsce w Vishnevsky w późnych latach osiemdziesiątych, ale nie miał czasu i inspiracji.

W późnych latach dziewięćdziesiątych, pisarz i jego żona rozwiodła się, a to wydarzenie naprawdę go dotyczyć. Aby poradzić sobie z doświadczeniami, autor zaczął pisać utwory „Samotność w sieci”. Roman pisarz pomógł wyrzucić nagromadzone emocje i przywrócić spokój, a ponadto otwarty na całym świecie niesamowity talent Vishnevsky.

2 lata po opublikowaniu w Polsce książka została przetłumaczona na język rosyjski, czeski, chorwacki i język wietnamski, aw 2006 – ukraiński i litewski.

Konstrukcyjnie składa się z 10 rozdziałów i epilogu, „Samotność w sieci”. Autor każdego rozdziału z kolei opowiada o wydarzeniach mających miejsce w życiu każdego z dwóch głównych bohaterów, a ponadto jest to zawartość swoich listów do siebie. Co do zasady, pisarz nazywa poczynania bohaterów: On i Ona. Chociaż przebieg fabuły okazuje się, że ma na imię Jakub, postać i tak pozostanie bezimienny.

Powieść „Samotność w sieci”: zawartość

Wszystko zaczyna się od tego, że harmonogram bohater mieszany pociągów i, zatrzymując się na stacji kolejowej w Berlinie, przypadkowo uratował życie nieznajomego, który chciał rzucić się pod pociąg. Następnego dnia przychodzi do wiadomości e-mail z nieznanego. Mówi kobietę w najbardziej intymne szczegóły jego niespełnionej miłości nikt LJ, z którym miała romans kilka lat temu. Okazuje się, że obcy wybrany losowo w Internecie, osoba o podobnych inicjałach (JL) i postanowił z nim porozmawiać, bez obawy, że będzie mógł do niej zaszkodzić. Jakuba, to szczerość i ból uderzył, i wszedł do korespondencji.

Początkowo mówiono o tematy ogólne, ale później ich związek stał się coraz bliżej i zaczęli otwierać się na siebie ich najskrytszych tajemnic, jak również do wysyłania prezentów pocztę. Czas mijał, a obcy z Jakubem sobie sprawę, że oni po prostu muszą się spotkać. Z powodu katastrofy lotniczej, która na szczęście nieudanego głównego bohatera, jego dziewczyna znaleziono go martwego. Te doświadczenia i „zmartwychwstanie” Jacob zgromadziła ponad mężczyzny i kobiety, i mieli magiczną noc razem.

Po pewnym czasie, bohaterka odkryła, że jest w ciąży, ale nie wiem z kim. Po tym wszystkim, ojciec jej potomstwo może być małżonek, i Jakub. Kiedy stało się jasne, że był synem męża, kobieta zerwała z jej przyjaciela korespondencyjnego, ale jest to bardzo trudne do złamania przeżył. Kiedy jej dziecko urodziło się, była wbrew woli męża i rodziny, nazwał go Jakub.

Ten sam znak na kilka miesięcy pisanie listów do ukochanej, ale nie otrzymała odpowiedzi. Zdając sobie sprawę, że nie będzie powrotu człowieka odwiedzić groby bliskich i ludzi udał się do stacji w Berlinie popełnić samobójstwo.

„Samotność w sieci. Tryptyk »(S @ motność w sieci. Tryptyk)

Większość czytelników znalazł to smutne zakończenie romantyczny i dość naturalne. Wiśniewski również sam w kilku wywiadów przyznał, że początkowo planował zakończyć powieść w inny sposób. Więc po 2 latach wydał S @ motność w sieci. Tryptyk.

Ta edycja zawierała dodatkowy rozdział, autor komentarzy i opinii. „Samotność w sieci. Tryptyk „jest również uzupełniona postepilogom, w którym autor powieści przedstawia inne zakończenie.

Tak, Jakub, zamawianie taksówki do stacji kolejowej w taksówce spotyka samego człowieka, który przypadkowo został zapisany od samobójstwa rok temu. Zapisany opowiada, jak zmieniła się jego losy: znalazł kobietę, którą kochał i teraz szczęśliwy. Po wysłuchaniu go, Jakub rezygnuje swój plan i wrócił do hotelu.

Warto zauważyć, że ta końcówka daje kompletność powieści „Samotność w sieci”. Koniec w którym bohater ratuje nieznajomego, któremu kiedyś pomógł – wygląda jak Karma, który nagradza Jakubowi za jego szlachetnego czynu i daje nadzieję na szczęście w przyszłości.

Screening

Na fali popularności filmu o tej samej nazwie w 2006 roku został nakręcony na podstawie powieści.
Filmowcy skorygować historię i dał kochać szczęśliwe zakończenie, w którym sama bohaterka dołączonej do Yakubu. Nawiasem mówiąc, w filmie, otrzymała imię Ewa.

bohaterowie

Głównym bohaterem w pracy jest Polak Programista w średnim wieku o imieniu Jakub. On jest inteligentny, dobrze wykształcony i dobrze zarobione. Ale mimo wszystkich powyższych zalet, ten człowiek jest strasznie samotnie. Większość ludzi kochał, umarła. Zrezygnował z jego samotności, Jakub niespodziewanie spotyka pokrewną duszę w sieci. Obcy fascynuje go, ale był szalenie boi się dać swoje uczucia i stracić. Z tego powodu, pisząc w przypływie dużo zbędne, jak się wydaje, programista włamuje się do serwera tak, że jego wiadomość nie dotarła do ukochanej.

Pomimo, że w miłości z jej przyjaciela korespondencyjnego, nie jest w pełni zrozumiałe, wiele z jej motywów głównego bohatera książki „Samotność w sieci”. Powieść jasno wynika, że Jakub jest bardzo egocentryczny, a ona gra w nim rolę zrozumienia słuchacza, w stanie wniknąć w jego cierpieniu. Z tego powodu, bohater po prostu nie zrozumieć motywy, które skłoniły ją do niego odejść. Od wielu miesięcy próbuje go zwrócić, a następnie postanawia popełnić samobójstwo. Wielu czytelników nazywa Jakubowi zbyt słabej woli z powodu jego decyzji umrzeć i nie zacząć aktywnie walczyć o kobietę, którą kocha. Inne nazwy takich zachowań szlachty.

Jeszcze bardziej kontrowersyjny jest bezimienna bohaterka książki „Samotność w sieci”. Opis charakteru i wyglądu kobiety jest podana tylko na samym początku książki. Ona nie jest już młody, ale nadal ładna, a jak wielu mężczyzn. Bohaterka dość sprytny i spostrzegawczy, ale nie starają się zrobić karierę, nawet gdyby mogła. Na samym początku powieści, Preben prezentacja, ona zauważa, że nowy produkt, który zamierza wprowadzić na polski rynek – nie będą skuteczne. Jednak charakter szef jest pod wpływem młodego belgijskiego, prezentacje i podpisać niekorzystną umowę akcjonariuszy.

W nienazwanej kobieta ma męża, którego kocha na swój sposób, ale z biegiem lat ich burzliwy pasją wyblakłe. Ponadto bohaterka marzy o zostaniu matką, ale jej mąż przeciw. Uczucie, które mogą stać się nawet w stanie rodzić w ciągu kilku lat, kobieta jest oszukiwanie małżonka i przestanie pić preparaty antykoncepcyjne. Wkrótce była w ciąży, ale poronienie występuje. Najsmutniejsze jest to, że mój mąż nawet nie zauważy, a nieszczęśliwy musieli znosić sam ich żal.

Po napisaniu pierwszym, który spadł z nieznajomym w Internecie, bohaterka marzy, aby z nim porozmawiać, ale stopniowo staje się ból słuchacza. Z biegiem czasu, kobieta namiętnie kocha Jakuba, ale nie ma odwagi do tego przyznać nawet do siebie. Raz w pozycji, to w moje serce tęskni za dziecko okazało się być z ukochaną osobą, ale kiedy los sprawia, że wybór dla niej, upokorzył i przenosi wszystkie swoje uczucia na syna.

Inaczej czytać powieść bohaterka wydaje tęskny nuda przygód. Tak więc, z jednej strony, ona narzeka obojętność żony, ale kiedy w przypływie pasji, zaangażowany w seks z nią, kobieta skarży się na swojego przyjaciela, że jej mąż ją zgwałcił. Z powodu nudy, ona czaruje wypadek Yakub, ale potem rzuca jak wyczerpany jej zabawki. Kierując się tymi widokami, niektórzy czytelnicy lewo na głównym bohaterem nie jest pochlebne.

„Samotność w sieci” zawiera odniesienia i inne znaki, które mogą być przenoszone do szefa. Pierwszym z nich jest ukochany Jacob – Natalia. Urodziła się głuchoniemy, ale dzięki opiece rodziców może wzrosnąć delikatny i inteligentną kobietę. Z głównego bohatera kochają siebie na pierwszy rzut oka, a wkrótce stał się szczęśliwy świat. Jednak później dziewczyna zginęła pod kołami koparki, a Jakub niemal oszalał z tego powodu.

Pomimo śmierci Natalia zawsze kochał, jej obraz zajmuje jego umysł i serce. W tym przypadku, bohater nie jest gotowy, aby porozmawiać z kimś o tym, co się stało. Tylko jej przyjaciela korespondencyjnego, grozi mu powiedzieć o swojej utraconej ukochanej. Reakcja kobiet na tej historii służy jako znak, że ona – jego bratnią duszę.

Ważną rolę w fabule odgrywa bezimiennego męża bohaterka „Samotność w sieci” powieści. Książka nie zawiera tak wiele odniesień do niej, choć jest dość silnie wpływa na działania bezimiennej kobiety. To tylko w przeciwieństwie do Natalii (które, jak to inspiruje Jakuba), męża głównej bohaterki wygląda bardziej jak kamień na szyi. Zdaniem kobiety, jej mąż nie zmienił, jest miło i niezawodne.

Na początku życia małżeńskiego była dzika namiętność między para, ale z biegiem lat jest wyblakłe. Jej mąż spędza większość swojego czasu pracy, nie lubi niektóre z jej przyjaciół i nie chce dzieci, chcąc żyć dla siebie. Od dawna postrzegane jako żona mebli, chociaż wiernie ją kochał. To postać niejednoznaczna: powoduje pogardy i litości noc.

postacie wtórne

W powieści Yanusha Vishnevskogo istnieje wiele znaków epizodycznych. Z tego powodu, wielu krytyków lewo w swoich opiniach na produkcie „Samotność w sieci” Recenzje książki, ponieważ zbyt mocno.

Szczerze mówiąc, to ma trochę prawdy. Po tym wszystkim, na przykład, bez historii księdza i zakonnicy bym stracił trochę powieść „Samotność w sieci”. Krótko o losie tych ludzi Yakubu powiedziano w szpitalu psychiatrycznym, gdzie był po śmierci Natalii. Więc ojciec Andrzej kochał zakonnicę. Na początku, po prostu kopiowane, a następnie zaczął całować i spać razem.

Kiedy władze kościelne dowiedział się o tym, kochankowie rozstali. Przetrwanie incydent, zakonnica popełnił samobójstwo. Ksiądz dowiedział się o nim, i przeklął Boga szalony.

odgrywa szczególną rolę i historię przyjaciela Jakuba – uzależniony diler Jim, chociaż ta postać nie mniej interesujący jest sam w sobie, a nie ojca Andrzeja.

Ale były chłopak bohatera – polski naukowiec z LJ inicjałami – w działce odgrywa dość istotną rolę, ponieważ jest to ze względu na jego charakter został napisany przez Yakubu. Kobieta opisuje go jako troskliwego człowieka, który naprawdę wie, jak słuchać; a także wielki miłośnik, który umie wzbudzać nie tylko ciało, ale również duszę.

Godne szacunku rodzicom spojrzeć Natalię. Tak, jej ojciec jest komunistą i zajmuje bardzo wysoką pozycję, odważył się przyznać, że był homoseksualistą, i uciec z żoną innego mężczyzny. Opuszczona żona nigdy nie wybaczył mu. Jednak ona nie jest córką złe słowa powiedzieć o moim ojcu, ponieważ, w przeciwieństwie do przestępstwa, szanuję go za jego uczciwość i odwagę.

Oprócz tych znaków pojawi się w wiele innych prac „Samotność w sieci”. Powieść można nazwać encyklopedią nieszczęśliwych losach. Wśród drobnych znaków i młodej prostytutki z Rumunii, a człowiek, który ukradł mózg Einsteina, a najlepszy przyjaciel głównego bohatera, ukrywając z jej listów do Jakuba, żeby jej nie męczyć i wielu innych.

kwestie Roma

Jak stwierdzono w tytule, ta książka jest poświęcona tematowi ludzkiej samotności. Jednak autor niepotrzebnie przesadza. Niektórzy krytycy przypisują to do jego stanu psychicznego w czasie pisania powieści (Wiśniewski właśnie przeszedł rozwód). Dla niektórych czytelników wrażenie, że pisarz usilnie stara się wycisnąć łzę je opowiadać wiele historii ze smutnym zakończeniem. Problem samotności przedstawiony przesadzać w powieści, ale obojętność i brutalność otoczenie pokazano całkiem realne.

Według niektórych, książka powinna się nazywać „Depresja w sieci”, ponieważ wielki pisarz udało się stworzyć taką atmosferę w swojej powieści.

Wśród innych kwestii poruszonych przez pisarza w jego pracy, to przenika kwestię szczerości z samym sobą i innymi. Główny bohater nie jest w stanie powiedzieć prawdę mężowi w twarz, choć w sieci, z obcym mężczyzną, więcej niż frank. Przeciwieństwem tego jest ojcem Natalii, wyznał w homoseksualizmie w czasie, gdy na to może pójść do więzienia. Ukazując losy księdza. W pewnym momencie, że nie mam serca do opuszczenia kościoła, aby być razem. Smutny finał – kobieta popełnia samobójstwo, a ojciec Andrew przeklina Boga i wyjść z kościoła, ale było już za późno.

„Samotność w sieci”: opinie rezerwacja

Natychmiast po opublikowaniu tej pracy spowodował wiele sprzecznych opinii. Niektórzy podziwiali głębokie uczucia głównych bohaterów, a także w jaki sposób pisarz-mężczyzna był w stanie wniknąć głęboko w zawiłości kobiecej psychologii.

Inni, przeciwnie, w lewo czysto negatywne opinie. „Samotność w sieci” jest rzeczywiście podzielony polskiego społeczeństwa na dwa przeciwstawne obozy, ale nie pozostawia obojętnym – a to jest ciężki osiągnięciem.

I przeciwnicy i fani powieści w umowie, że niektóre rzeczy w książce są dalekie od rzeczywistości. Na przykład, co za wspaniały ginekolog był w stanie określić, bez żadnych instrumentów wieku sześciu tygodni płodu do 4 dni.

Dość wątpliwa, w opinii wielu wiernych czytelników, jest to historia księdza i zakonnice. Pod koniec XX w., Gdy akcja toczy się prace, wpływ religii na społeczeństwo stało się znacznie mniejszy. Jest więc mało prawdopodobne, że tak namiętnie zakochanych bohaterów po prostu nie poszły w świat. Po tym wszystkim, to okazuje się, że władze kościelne obawiali się bardziej niż Boga. Dlatego powstanie przeciwko ich nie mógł, i przeciwko Stwórcy wszechświata – łatwo (samobójstwo i wyrzeczenie).

Inną wadą zauważył Uważny czytelnik – nadmierne nowe sentymentalne. Jednak ta cecha jest charakterystyczna dla wielu polskich książek. Weźmy, na przykład, legendarny cykl „Wiedźmin”. Druga książka z serii – „Miecz przeznaczenia”, a raczej smutny i przygnębiony napędy. Mega powieści „Szaman”, który został nakręcony film o tej samej nazwie – jest to niezwykle nudne czytanie, mimo ciekawej fabuły.

cytaty

Pomimo mieszanych opinii, „Samotność w sieci” cytowany, nawet tych, którzy nie lubią powieść. Przede wszystkim należy pamiętać, że czytelnicy frazy o miłości i samotności.

Także wspólne, zaczerpnięte z książki „Samotność w sieci”, cytuje charakter ironiczny.

  • Amerykańskie biblioteki uniwersyteckie nie może być, ale będzie wymagane urządzenie z Cola.
  • Weekend – te dwa dni, w których nie ma potrzeby iść do pracy.
  • Mężczyźni są marne wcześniej chętnie nawet Internet zapoznać się z nimi tylko pięknych kobiet.
  • Każdej nocy, ogień jest tylko dla ognia.
  • Wiesz co? Ja wtedy miałem sen, że jesteś zawieszony. Obudziłem się z wielką radością.
  • Jazz – miejsce Murzynów przez białego niewolnictwa.

Ciekawostki

  • Niektórzy z bohaterów powieści były realne prototypy. Tak więc, w Ya'qub bardzo łatwy do nauczenia Yanusha Vishnevskogo. Z kobietą, która stała się pierwowzorem bohatera, pisarz spotkał się w Wielkiej Brytanii. Jim – lek uzależniony od prawdziwego życia w Stanach Zjednoczonych.
  • Ci, którzy nie są zaznajomieni z języka polskiego, czasem mylić powieści nazwisko autora, nazywając go nie Janusz i Yan Vishnevsky.
  • „Samotność w sieci” zawiera wiele wyraźnych scen opisanych cudownie naturalistyczny. W powieści Vishnevsky prawie wszystkie znaki intymne narazić siebie. Z tego powodu, czasami wydaje się, że zbyt jest przepełniona „truskawkowy” tej książki.
  • Janusz Vishnevsky „Samotność w sieci” została napisana w 2001 roku, kiedy tylko WNP zaczęły pojawiać się napoje z kofeiną (energii). Jednym z pierwszych, który przyszedł na polskim rynku, była marka napoju Red Bull. W powieści, ale alkohol nie jest określona marka, bohaterka zawsze pije Energetyki. Niektórzy czytelnicy podejrzewam, że autor zapłacił za ukrytą reklamę. Jednak Vishnevsky nie komentować tego faktu.

Pomimo swoich wad i zalet, dziś należy do kategorii kultowej powieści „Samotność w sieci”. Cytaty z tej pracy przez piętnaście lat już stać skrzydlate słowa, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Krytykować lub chwalić tę powieść – każdy czytelnik sam decydować. W każdym razie, ta książka nie pozostawi nikogo obojętnym.