205 Shares 6287 views

Jak zachowywać się po operacji wymiany stawu biodrowego: ogólne wytyczne

Zasady, których należy przestrzegać po protez stawu biodrowego


 1. W pierwszych dniach po operacji może spać tylko na plecach, przewracać się na bok jest dozwolony po 3 dni pod nadzorem personelu medycznego i zakaz stronie operowanej. Sen na bezobsługowym strony mogą być dwa tygodnie po wymianie stawu biodrowego.
 2. W pierwszych dniach należy unikać dużego zakresu ruchu: nie szybko poruszać, obracając nogę, itp …
 3. Siedząc na krześle lub WC, upewnij się, że użytkowane stawy nie wyginać bardziej niż 90 stopni, to jest niemożliwe, aby zginać, przysiad, skrzyżować nogi i rzucić je jeden na drugim. Spać pożądane przy wysokich łóżka, krzesła muszą być wysokie (takich jak bar)
 4. Pierwsze sześć tygodni po zabiegu należy unikać biorąc gorącą kąpiel, preferując ogrzać duszę. To jest surowo zabronione przez pierwsze 1,5 – 3 miesiące pooperacyjnych okres uczestnictwa kąpiel lub sauna (w celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowo-zatorowe).
 5. Regularnie mają do czynienia z fizykoterapii.
 6. Stosunki seksualne są dozwolone w 1,5-2 miesięcy po zabiegu
 7. Sporty takie jak jazda konna, bieganie, skakanie, podnoszenie ciężarów jest lepiej wykluczyć, decydując się na pływanie i chodzenie.

Odżywianie po wymianie stawu biodrowego

Po uwolnieniu i powrocie do domu pacjent powinien jeść wyważone. W tym przypadku, na podstawie opinii lekarza, pożądane jest:

 • podejmowanie pewnych witamin;
 • oglądać wagi;
 • Dieta do uzupełnienia produkty zawierające żelazo;
 • ograniczyć spożycie kawy, alkoholu i nadmiernego spożycia witaminy K.

W niektórych przypadkach, trzeba udać się do lekarza po operacji stawu stawu?

Niepokojące objawy sugerujące zapalenie i możliwe powikłania w okresie rehabilitacji, może to być: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), zaczerwienienie skóry wokół pokładu, oddzielona od rany, ból w klatce piersiowej, duszność, zwiększając ból stawów, obrzęk. Jeśli którykolwiek z tych alarmów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

W niektórych przypadkach, pacjent po całkowitej stawu biodrowego zaleca się zrobić zdjęcie rentgenowskie, testy mocz, krew, że lekarze mogli monitorować proces gojenia.

Po pierwsze oględziny odbywa się zwykle 3 miesiące po operacji. W czasie okazuje się, jako „koszty” wspólnych i czy jest możliwe, aby załadować nogę całkowicie. Następny check-up – po 6 miesiącach. Celem tego badania – aby dowiedzieć się, czy masz osteoporozę lub inne nieprawidłowości kostnych. Trzecia wizyta follow-up jest prowadzona po upływie roku od stawu. W przyszłości, zaleca się, aby odwiedzić lekarza przynajmniej raz w ciągu 2 lat. Zazwyczaj protezy wynosi 15 lat, czasami 20-25, po czym zaleca się je wymienić.

Czynniki, które przyspieszają zużycie stawów i prowadzić do powikłań:

 • hipotermia, dreszcze, co prowadzi do stanu zapalnego;
 • Waga: zwiększa obciążenie połączenia;
 • osteoporoza (utrata wytrzymałości kości), która przyczynia się do powstania siedzący tryb życia, palenie tytoniu, alkoholu, korzystaniem z hormonów steroidowych, nieodpowiednia dieta;
 • przenoszenia ciężkich ładunków, gwałtownych ruchów i skoków na operowanej nodze.