148 Shares 5977 views

Samochody gondolowe: charakterystyka techniczna. Samochody gondolowe są uniwersalne

Konstrukcja wagonów towarowych odbywa się w taki sposób, aby w przyszłości transportowane surowce i produkty pozostały nienaruszone. Ponadto taki sprzęt kolejowy powinien być zbierany w taki sposób, aby możliwe było jak najszybsze przeprowadzenie transportu. Istnieje kilka rodzajów samochodów dostawczych. Transport może odbywać się na przykład za pomocą lejków lub na platformach. Wszystkie te modele mają różne właściwości techniczne. Samochody gondolowe są uniwersalne, jednak w tej chwili są najczęstszymi typami kolei, używane powszechnie.

Cechy konstrukcyjne

Głównymi cechami wyróżniającymi takie samochody są brak dachu i wysokich burt. Towar transportowany w tym przypadku jest wylany lub umieszczony w korpusie na górze – za pomocą specjalnego sprzętu. Dziś na rosyjskich kolejach często używany jest specjalny rodzaj samochodów gondolowych wyposażonych w wymienny dach. Zaletą takich modeli jest wygoda załadunku w połączeniu z możliwością transportu, w tym produktów lub surowców wrażliwych na niekorzystne warunki pogodowe.

Co można wykorzystać?

Samochody gondolowe są przeznaczone do transportu, zwłaszcza luzem i towarem. Możliwe jest również transportowanie małych i zapakowanych w nich opakowań. Tak więc na przykład w wagonach gondolowych takie ładunki masowe są często przewożone, jako że:

 • Rudy żelaza;
 • Kamień kruszony i żwir;
 • Pusta rasa (na wysypiska);
 • Węgiel;
 • Kłody i tarcica;
 • Ziarno żyta, pszenicy itp.

Jest przeznaczony do transportu takich towarów i ma modele bez dachu odpowiedniej charakterystyki technicznej. Samochody typu gondola są zazwyczaj przeznaczone do torów o długości 1520 cm, a zatem mogą działać tylko w Rosji i krajach byłej WNP.

Typowe modele

Do tej pory na rosyjskich kolejach wykorzystuje się kilka typów uniwersalnych samochodów gondolowych. W oznakowaniu każdego z nich jest zazwyczaj figura 12. To znaczy, że jest to samochód gondolowy. Różne modele mogą różnić się różnymi sposobami: maksymalna nośność, objętość, długość, szybkość konstrukcyjna, żywotność.

Specyfikacje techniczne

Z jakiego parametru różnią się samochody gondoli, przede wszystkim jego wydajność zależy. W poniższej tabeli można sprawdzić, który model ma charakterystykę techniczną. Często używane są wozy gondolowe, wykorzystywane głównie na kolei rosyjskiej.

Charakterystyka samochodów gondolowych

Model

Nośność (tony)

Objętość ciała (m3)

Maksymalna masa tara (tony)

Długość wzdłuż osi (mm)

Wysokość osi od poziomu szyny (mm)

12-70-39

75.5

90

24.5

13920

1060

12-7023-02

70.3

90

23.5

13920

1060

12-7023-01

70.5

83

23.5

13920

1060

12-9765

65

90

29

17040

1060

EAOS

58

71.5

20.8

14400

2-7019

72

77.5

22

13920

1060

12-764

70

74

23.5

13720

1060

Wymiary gondoli, jak widać, mogą się znacznie różnić. W zależności od tego, ten lub ten model może być używany do transportu różnych objętości ładunku. Skutki samochodów gondolowych z tego wskaźnika są jednak praktycznie niezależne. Główny wpływ na opłacalność ekonomiczną korzystania z określonego modelu ma zupełnie inny czynnik. Wydajność samochodu jest określana w pierwszej kolejności, biorąc pod uwagę jego nośność.

Hamulce wszystkie takie modele są wyposażone nie tylko w automatykę pneumatyczną, ale również w ręczny parking. Również w większości przypadków samochody gondolowe mają automatyczny sprzęgacz zaprojektowany do utrzymywania jednostek kompozycji bez udziału człowieka.

Konstrukcja nadwozia

Charakterystyka techniczna tej głównej części gondoli jest wyjątkowa. Rama korpusów modeli tego typu wzmocniona jest promieniem kręgosłupa (przechodzącym wzdłuż osi środkowej), składającym się z dwóch spawanych profili o kształcie litery Z. Samochód gondolowy jest zazwyczaj wykonany z metalu. Jednocześnie jej skóra ma dziurkacze w kształcie kęsa. Boki korpusu wozów gondolowych są wzmocnione specjalną ramą składającą się z górnych i dolnych ramion, narożnych, pośrednich i czopów.

Rama nadwozia samochodu spoczywa na podwoziu. Na nim znajdują się między innymi elementy wyposażenia hamulca i urządzeń trakcyjnych. W karoserii znajdują się zazwyczaj dwa drzwi końcowe. Przede wszystkim są one konieczne, aby ułatwić pracę wózków widłowych. Ten ostatni, w obecności takiego dodatku, ma możliwość zadzwonić bezpośrednio do samochodu gondolowego. Ponadto pojazdy samobieżne są często ładowane przez drzwi.

Dno otwartych wagonów jest zazwyczaj wyposażone w zawiasy, zszywki i haczyki zabezpieczające ładunki. Te elementy umożliwiają dostarczanie towarów do miejsca przeznaczenia w stanie nienaruszonym i nienaruszonym.

Załadowanie i rozładowywanie włazów samochodów gondolowych

Na takie samochody, jak już wspomniałem, z góry wlewa się lumpy surowców. Rozładunek można wykonać na dwa sposoby. Czasami jest on wykonywany na specjalnym uchwycie z komorą przyjmującą. Ale większość ładunków masowych jest wylana jeszcze przez podłogę, która jest pokrywą kilku luków. W tym przypadku samochód jest poprzednio kierowany na specjalne tory z odbiornikami po obu stronach. Ponadto uchwyty pokrywy są odkręcane w celu rozlania ładunku. Najczęściej samochody gondolowe są wyposażone w czternaście niższych luków. Czasami ich liczba wynosi 16. W przypadku modeli wyposażonych w usuwalną pokrywę znajdują się również luki górne. Są one używane do ładowania materiałów sypkich lub produktów.

Wozy specjalne i leje samowyładowcze

Są to uniwersalne modele z lukami rozładunkowymi, które są uważane za najbardziej wygodne w eksploatacji, ponieważ mają doskonałe parametry techniczne. Gondole specjalistyczne mogą być czasami używane na kolei. Rozładunek luków w takich modelach brakuje, a ich boczne ściany są głuche. W ich ciałach nie ma też drzwi końca. Takie samochody gondolowe są używane głównie do przewozu specjalnych ładunków na zamkniętych trasach.

Bardzo często są używane do transportu surowców. Jest to nazwa modeli, które wyglądają jak bunkier. Mogą być przypisane do jednego z typów samochodów gondolowych. Korpus takich modeli jest trapezowym lejkiem z dolnymi kreskami. Zaletą tego typu samochodów gondolowych jest między innymi wygoda rozładunku.

Wywrotki (wywrotki)

Główną cechą wyróżniającą tych modeli są nisko boczne ściany ciała. Wymiary gondoli tego typu nie są zbyt duże. Ale jeśli to konieczne, deski bagażników łatwo się opanować. W tym przypadku platforma samochodu może być przechylona z boku. W rezultacie ładunek jest całkowicie opróżniany do odbiornika. Nachylenie nadwozia w ładowni dostarczane jest przez specjalne cylindry pneumatyczne lub hydrauliczne. Takie samochody gondolowe są stosowane głównie w przemyśle węglowym i metalurgicznym. W pierwszym przypadku na nich przeważają skały nadmierne, na drugim – kamienie lub rudy. Zdolność przewozowa samochodów dostawczych może wynosić 145 ton lub więcej.

Samochody typu gondola są uniwersalne: produktywność

Dzisiaj, na drogach Rosji i krajów byłego WNP, prowadzone są tylko cztery i osiem-osiowe modele samochodów gondolowych. Druga odmiana jest oczywiście bardziej produktywna. Nośność wózka czteroszynowego nie przekracza 70-75 ton. Różnica w tym przypadku może wynosić plus minus jedna tona. Niektóre modele wagonów ośmiokątnych mogą korzystać z 130 ton ładunków w transporcie. Czasami RZhD i przedsiębiorstwa przemysłowe działają i są bardziej nowoczesne, drogie uniwersalne samochody gondolowe, przeznaczone na 200 ton.

Tara

Określenie to odnosi się do ciężaru pustego samochodu gondolowego. Wskaźnik ten zależy głównie od liczby osi modelu i objętości jego ciała. Najczęściej w kolejach używano wagonów gondolowych o wadze 21-22 ton. Są jednak też cięższe modele, których ciężar wynosi 29-43 tony.

Które fabryki zajmują się produkcją

Pierwsze uniwersalne wagony typu open-top pojawiły się w Rosji w 1861 roku. Zostali wykupieni za granicę w kolejce Grushevskaya i przeznaczeni do transportu węgla. Następnie inżynierowie rosyjskich fabryk kopiowali swój projekt, a samo samochody zaczęły być produkowane bezpośrednio w naszym kraju. Dzisiaj w produkcji takich konstrukcji zaangażowanych jest 11 dużych przedsiębiorstw zlokalizowanych w różnych regionach Rosji.

Tak, na przykład:

 1. Ural Carriage Works, stworzona w latach 30. ubiegłego stulecia, produkuje około 17 tysięcy tych modeli rocznie.
 2. Produkty przedsiębiorstwa Tikhvin z tej specjalizacji stanowią 12% całego rynku rosyjskiego.
 3. Zakłady produkcyjne zakładu Tver są przeznaczone do produkcji 1000 wagonów o różnych wzorach rocznie. To przedsiębiorstwo wytwarza między innymi wagony osobowe.
 4. Kaliningrad Carriage Works dostarcza produkty na rynek od ponad 150 lat. Obecnie jest jedynym deweloperem i głównym dostawcą rosyjskiego rynku wywrotnic.

Głównym dostawcą samochodów gondolowych na rynek rosyjski w chwili obecnej jest Urals Plant (UVZ). Oprócz modeli krajowych, RZhD jest często używany i produkowany na Ukrainie w przedsiębiorstwie Kryukovsky.

Wymagania GOST

Oczywiście, przy wykonywaniu samochodów gondolowych, jak każdy inny sprzęt, należy przestrzegać pewnych standardów. Więc:

 • Do produkcji konstrukcji nośnych można używać tylko stali niskostopowych lub antykorozyjnych;
 • System hamulcowy gondoli jest obowiązkowo wyposażony w obuwie kompozytowe;
 • Przy montażu poszczególnych elementów należy stosować metody zgrzewania odpowiednich dokumentów prawnych.

Do malowania samochodów według specyfikacji należy stosować tylko farby i materiały lakiernicze GOST. Oznaczenie na korpusie i ramy powinno być stosowane tylko w miejscach przewidzianych na rysunkach.

Koszt sprzętu

Kupując samochód gondolowy, przedsiębiorstwo zazwyczaj zwraca uwagę na jego nośność, łatwość obsługi, rok produkcji i żywotność. Zasadniczo koszt konkretnego modelu zależy od tych wskaźników. Ceny hurtowe urządzeń uniwersalnych zaczynają się od około 650-700 tysięcy rubli.

Bardzo często przedsiębiorstwa nie kupują kolejowego samochodu towarowego, ale najmu. Koszt takiej usługi wynosi zazwyczaj około 700 rubli dziennie.

Zawartość opakowania

Wraz z samym gondole producent musi, zgodnie ze standardami, dostarczyć nabywcy:

 • Paszport techniczny w formie ВУ4;
 • Instrukcja obsługi;
 • Opis techniczny modelu.

Ponadto, zgodnie z umową o dostawie, wraz z samochodem gondoli może być dokumentacja naprawy i części zamienne. Przewóz zakupionego sprzętu do miejsca pracy jest wykonywany jako obciążenie na jego osiach.