869 Shares 6513 views

Warystor: zasada działania, właściwości zadania. Jak warystor?

Zwane rezystory półprzewodnikowe warystora, które są zdolne do zmniejszania oporu 10 razy większej od wartości początkowej poprzez zwiększenie napięcia. Na przykład, jeśli rezystor ma rezystancję 1000 megaomów z wykorzystaniem tego elementu jest to 1000 omów. Zatem, rezystancja maleje, gdy napięcie wzrasta.


Z reguły są to tlenek metalu lub tlenek cynku. Jeśli spojrzeć na charakterystykę prądowo-napięciowych warystora, można zauważyć, że ma nieliniową formę symetryczną, czyli może pracować nie tylko na stałe, ale zmiennym napięciem. Taki element jest dołączony równolegle do obciążenia. Jak warystor? Gdy napięcie prądu elektrycznego nie przechodzi przez urządzenie, a mianowicie warystor. Takie urządzenie jest w stanie przekazywać energię w postaci ciepła. Jego główne funkcje – ponowne użycie i odzysk czas, czyli opór ma początkową postać podczas awarii zasilania.

Co to jest zasada warystora? Rzecz jest nie różni się od zwykłego rezystora, który jest w trakcie normalnej eksploatacji elektroniki to musi się rezystancję. Więc, za co ma zasadę warystorów.

Wskaźnik oporu jest dość wysoki i może osiągnąć 100.000 omów. Gdy napięcie jest włączona, może zostać zmniejszona, gdy tylko zajdzie taka potrzeba w poziomie ochrony. Oporność spada z 100.000 omów 100. Jeżeli wartość spada do dolnej wartości granicznej, lub jest równa zero, nie może być zwarcia. W tym bezpiecznikiem, który jest w obwodzie elektrycznym , zanim nie warystor. Następnie, obwód elektryczny jest zamknięty, a napięcie jest całkowicie wyłączone.

Jak wcześniej wspomniano, w przypadku braku napięcia warystora może całkowicie odzyskać i pracują w tym samym trybie. Ze swojej pracy chcesz wymienić przepalony bezpiecznik. Ponadto, urządzenie elektroniczne będą działać poprawnie. Warystor jest połączony równolegle do źródła zasilania. Zastanów się, co ma zasadę warystorów działania, na przykład zwykłym komputerze osobistym. Ponieważ ma dwie końcówki, element łączący przeprowadza się równolegle, a zerowej fazy.

Jaka jest pozycja?

Taki układ, jak warystor, który ma zdjęć w tym artykule, wygląda jak zwykły rezystor, czyli ma kształt prostokątny. Ale wciąż ma małe znaczenie. W środku niego biegnie po przekątnej, której koniec jest zakrzywiona.

Oznaczony przez warystor?

Dziś możemy spotkać różne oznaczenia tych urządzeń. Każdy producent jest uprawniony do ustawiania własnych. Znakowanie różnić, ponieważ cechy techniczne warystorów są oddzielane od siebie. Przykłady obejmują takie czynniki, jak napięcie lub dopuszczalnego poziomu aktualnie zadanej.

Obecnie każdy producent określa swój ślad na tych typach urządzeń. Wynika to z faktu, że produkowane urządzenia mają różne wymagania. Na przykład, maksymalne dopuszczalne napięcie lub prąd potrzebny do poziomu działania. Najbardziej popularne znakowanie – CNR, który jest dołączony do tej nazwy jako 07D390K. Co to oznacza? Tak więc, oznaczenie samego CNR wskazuje typ urządzenia. W tym przypadku tłumik przepięć jest tlenkiem metalu.

Ponadto, 07 – urządzenie do wielkości średnicy, która jest równa 7 mm. D – urządzenie dysku, a 390 – maksymalna wartość napięcia.

Główne parametry warystory

Parametry te obejmują:

 • norma napięcia;
 • maksymalna stawka AC i DC;
 • pik absorpcji energii;
 • Możliwe błędy;
 • pozycja pracy.

diagnostyka

Aby przetestować to urządzenie elektroniczne, należy użyć specjalnego sprzętu, który jest nazywany tester. Tak więc, test będzie potrzebował warystor, którego zasadą jest, aby zmienić parametry wytrzymałościowe i urządzenia testowego. Przed jego rozpoczęciem, należy włączyć urządzenie i przełączyć w tryb oporu. Dopiero wtedy urządzenie spełnia wszystkie niezbędne wymogi techniczne, a wartość rezystancji będzie ogromny.

Przed przeprowadzeniem testów w celu sprawdzenia stanu technicznego urządzenia. Pierwszą rzeczą, aby spojrzeć na jego wygląd. Urządzenie musi być wolne od pęknięć, jak również sygnały, że spłonął. nie powinny być brane do urządzenia kontrolnego niedbale, jak każdej małej awarii może prowadzić do nieprzyjemnych okolicznościach.

Warystory: application

Urządzenia takie odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Z całości powyższych rozważań można stwierdzić, że tłumik przepięć, których zasadą jest, aby chronić elektronikę przed wysokim napięciem w sieci, pomagając uniknąć uszkodzenia wielu urządzeń elektrycznych i okablowania, aby zapisać integralności. Głównym miejscem jest obwód elektryczny w różnych urządzeń. Na przykład, występują one w rozruchu elementów oświetleniowych, które nazywane są również stateczniki. Również obwody elektryczne instalowane w specjalnych warystory, których użycie jest konieczne do stabilizacji napięcia i prądu. Takie urządzenia są nadal używane na liniach energetycznych. Ale nie są one nazywane ograniczniki, napięcie robocze od ponad dwudziestu tysięcy woltów.

Warystory może pracować w szerokim zakresie napięć, który rozpoczyna się od bardzo małej wartości w 3 V i kończy 200 V. W odniesieniu do obecnej elementu, tu w zakresie od 0,1 do 1 A. Te bieżące dane dotyczą tylko niskie napięcia urządzenia technicznego ,

Pozytywne aspekty warystory

Ten typ urządzenia ma wiele pozytywnych cech, jeśli porównamy go z innymi urządzeniami, takimi jak ogranicznika. Te ważne zalety:

 • Działanie szybkiego elementu;
 • Możliwość śledzenia różnic bez bezwładności przez prąd;
 • możliwość stosowania na poziomie napięcia w zakresie od 12 do 1800;
 • długa żywotność;
 • ze względu na prostotę konstrukcji stosunkowo niski koszt.

negatywne aspekty?

Wraz z tak dużą liczbę zalet w stosunku do innych urządzeń, istnieją również znaczące wady, wśród których są.

 1. Warystory mają ogromną ilość własnej pojemności, co wpływa na pracę sieci elektrycznej. Taki składnik może być w zakresie od 80 do 3000 pF. To zależy od wielu rzeczy: projektowania i wyglądu warystora, a maksymalna wartość poziomu napięcia. Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach, to główną wadą może stać się głównym atutem. Jest to jednak możliwe jest dość rzadkie, na przykład, jeśli używasz warystor w filtrach. W tej sytuacji, duża pojemność będzie służyć jako korek w napięciu zasilania.
 2. W porównaniu z ogranicznikami, warystory nie są w stanie rozproszyć przy maksymalnej szybkości napięcia.

Aby zwiększyć tempo rozproszenia jest konieczne, aby zwiększyć rozmiar elementów, a ten udział wielu producentów.

Zalecenia dotyczące instalacji

Jeśli istnieje potrzeba, aby to warystor w sieci energetycznej, należy pamiętać, te ważne punkty:

 • Należy zawsze pamiętać, że produkt ten nie będzie trwał wiecznie, a nadejdzie takich warunków, które doprowadzą do jego wybuchu. Aby tego uniknąć, należy użyć specjalnych ekranów ochronnych, w którym można umieścić wszystkie warystor.
 • Należy zauważyć, że krzemień urządzenia techniczne są gorsze w ich odpowiednikami tlenku cechy. Dlatego najlepiej jest korzystać z tego typu warystora.

wniosek

Warystor odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu wielu obwodów elektrycznych. Jak wcześniej wspomniano, tego rodzaju rezystory półprzewodnikowe służy do zmniejszenia wydajności rezystancji wraz ze wzrostem napięcia lub prądu. W związku z tym możliwości są one zainstalowane w wielu urządzeniach elektrycznych. Gdy napięcie wyścigi warystor, którego celem jest skierowany do zmiany oporu, nie łamie urządzeń. Zapobiega to również przewody przepalenia. Tak więc, te elementy zapewniają ochronę na wyścigach napięcia sieci.