666 Shares 5729 views

Vitex święte: ogłoszenia, wnioski, opinie

Co jest rośliną Vitex święte? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w materiałach tego artykułu. Dodatkowo, będziemy rozmawiać o tym, dlaczego używając tego zioła, ponieważ są zbierane i wykorzystywane.


Przegląd

Trawa Vitex sacrum ma wiele różnych nazw. Często nazywany jest Vitex lub K. prostrata zwyczajne, jak również czysta drzewo. Roślina ta należy do rodziny Lamiaceae treelike krzewów.

opis botaniczny

Vitex święte – drzewo, krzew, że jak często osiąga wysokość 4-8 metrów. Jego gałęzie są brązowe, czworoboczna, o ostrym zapachu, a korzeń – jest dobrze rozgałęziony, łodygi i z dużą ilością korzeni przybyszowych.

Liście tej rośliny są zielone, duże i palchatoslozhnye przeciwnego. Znajdują się one na długich ogonków (5 cm) i składa się z 5-6 ostre lancetowate, redkozubchatyh ulotek mat górny i dolny – szarzenia.

Między innymi, sacrum Vitex posiada liczne kwiaty. Oni dwuwargowy, lawenda i gromadzone na czubkach gałęzi w postaci grubych, złamany i paniculately-spike-jak kwiatostany. Kubki te kolory ma cylindryczny kształt i ma cztery pręcików, które wystają ponad obrzeże.

Owoce Vitex święte są czarne, są sferyczne i suche owoce pestkowe chetyrehgnezdnye 3-4 mm średnicy. Kwiaty tej rośliny od początku czerwca do końca października i owocowania w październiku lub listopadzie.

rozpiętość

Vitex święte, których opinie prezentujemy poniżej, pochodzi z Afryki Północnej, Europy Południowej, w strefie podzwrotnikowej Azji, Azji Środkowej, Iranu, Afganistanu, Chin, Indii, Indonezji i Sri Lance. Na glebach, ta kultura jest mało wymagająca, a zatem mogą rosnąć nawet na kamieniste, gliniaste i piaszczystej glebie. Jak wiadomo, złożony krzew rośnie wzdłuż brzegów rzek i rowów, na wybrzeżach i tworzy zarośli.

skład chemiczny

Vitex święte reakcje, które są dodatnie w większym stopniu, to roślina lecznicza. zioła lecznicze, takie właściwości ze względu na obecność w tych irydoidy, alkaloidy, flawonoidy, taniny, witaminy, pierwiastki śladowe i olejki eteryczne.

Liście tej rośliny zawiera kwas askorbinowy, jak również jako glikozyd i agnuzid. Nasiona i olej tłuszczowy flavonoidkastitsin stwierdzono. Owoce obejmują kwasy organiczne, kumaryny, i tak dalej. D.

Vitex święte: właściwości lecznicze roślin

Zdaniem ekspertów, Vitex zioło ma działanie podobne do hormonów. W związku z tym, może to mieć wpływ na funkcję ciałka żółtego (czyli gruczołu, który reguluje cykl menstruacyjny). Ponadto powoduje on zmniejszenie poziomu hormonu, który stymuluje produkcję mleka, a tym samym zapobiega jego oddzielenie. Należy również zauważyć , że taka instalacja zawiera przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, uspokajające i właściwości przeciwgrzybicze.

Gromadzenie i przechowywanie

Lecznicze surowce takie rośliny są kwiaty, liście, owoce i korę z gałęzi. W tym przypadku, owoce zbierane w pełnej dojrzałości (wrzesień-październik), pędy, kwiaty i liście – podczas pączkowania i kwitnienia (w czerwcu) i kora – jesienią lub wiosną. Zebrany materiał roślinny należy suszyć na powietrzu w temperaturze nie przekraczającej 40 ° C

Stosowane w medycynie

Vitex święte, którego właściwości zostały opisane powyżej, są używane w leczeniu malarii, zaburzeń ginekologicznych, oraz przewlekłych chorób wątroby i śledziony. Alkohol Nalewka wykonane z dojrzałych owoców, często stosowany w odchyleń, którym towarzyszy obniżenie nastroju, na impotencję i nasieniotok. Ponadto, suchy ekstrakt z Vitex sacrum powołać płci pięknej w momencie zakończenia karmienia piersią.

W medycynie ludowej wywar wykonane z gałęzi i owoców tej rośliny, pijany z rzeżączką, a napar z kwiatów służy do kąpieli gotowania z poważnymi chorobami skóry.

Ze względu na swoją aktywność hormonów jak, na podstawie tej rośliny preparatów w tradycyjnej medycynie przepisanych pacjentom z różnymi problemami ginekologicznymi, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego, któremu towarzyszy obrzęk, niedostatek miesiączki lub całkowitym braku, a także w cyklach owulacji, ból w klatce piersiowej, bezpłodność i różne zaburzenia po użyciu środków antykoncepcyjnych.

Formularz uwalnianie leku

Na podstawie tych roślin leczniczych wytwarza się różne czynniki farmaceutyczne:

  • tabletki;
  • płynny ekstrakt lub nalewki;
  • suszone zioła lub herbatę;
  • kapsułek.

Zatem w sieci aptecznych, można kupić następujące produkty, które zostały wyprodukowane przy użyciu liści, owoców i kwiatów Vitex świętej „Mastodinon”, „Agnukaston”, „Cyclodynon” i tak dalej.

Vitex święte: zastosowanie i dawkowanie

Przed użyciem preparatów i roślin leczniczych do leczenia i profilaktyki różnych chorób, konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub przynajmniej zapoznać się z instrukcjami:

  • Gdy narzędzie przedmiesiączkowego zespół tabletek zaleca się wziąć w ilości 20-40 mg dziennie.
  • Gdy cykliczne mastalgia (lub ból w piersi) jest określone przez lekarza wyodrębnić 60 kropli lub 1 tabletkę dziennie.

Dla innych odchyleń należy również skonsultować się z lekarzem do dawkowania wyrafinowania.

Funkcje aplikacji

Aby uzyskać maksymalne korzyści i zwiększenia chłonności eksperci radzą, aby wziąć lek rano na czczo. Po użyciu Vitex przez 10 dni co trzy kobiety z zespołem napięcia przedmiesiączkowego bolesnej zauważyć znaczną poprawę podczas następnego cyklu. Chociaż wszystkie działania tej rośliny występuje dopiero po 90 dniach. Nawiasem mówiąc, do leczenia braku miesiączki i niepłodności leków na podstawie tego zioła powinny być pobierane w ciągu 6 miesięcy.

Inne metody aplikacji

Owoce, nasiona i liście tej rośliny są często dodawane do zup, potraw mięsnych, wędzone i gotowane kiełbasy i konserwy rybne. Są one dość dobrze z innymi przyprawami.

Elastyczne i giętkie gałęzie tego krzewu jest używane do produkcji mebli ogrodowych i koszy. W męskiej kulturystyce jest roślina używana do kontroli poziomu testosteronu.

skutki uboczne

Dla większości ludzi, korzystanie z takich roślin i leków opartych na nim, rzadko powoduje skutki uboczne. Jednak niektórzy pacjenci skarżą się na bóle głowy, wzmocniony miesiączki, podrażnienie żołądka i pojawienie się swędzącą wysypką. Dlatego kiedy te działania niepożądane, należy przerwać przyjmowanie leku.

ostrzeżenie

Jak wspomniano powyżej, Vitex mogą mieć wpływ na produkcję hormonów i dlatego nie zaleca się stosowania u kobiet, które biorą hormony, w tym estrogenów i pigułki antykoncepcyjne. Także to zioło jest przeciwwskazane w okresie ciąży oraz w trakcie zapłodnienia in vitro.

Nie możemy ignorować faktu, że sacrum Vitex powinien być stosowany z ostrożnością podczas jednoczesnego podawania leków do zaburzeń psychicznych, w tym choroby Parkinsona i schizofrenii.