853 Shares 9457 views

Moskwa Synagoga: opis zabytków

W stolicy Rosji istnieje pięć synagog. Wszystkie z nich na swój własny piękny i niepowtarzalny. Ale Synagoga Chóralna w Moskwie – specjalny. Jest to najstarsza i największa ze wszystkich żydowskich świątyniach miasta. Tutaj znajduje się Rabinatu kraju. I tu jest ważny żydowski sierociniec i religijna szkoła jesziwy.


Dlaczego Synagoga nazywa? Jest to kolejna cecha świątyni. Podczas modlitwy, kultu śpiew mały chór zawodowych kantorów. Odwiedź Synagoga Chóralna w Moskwie będzie ciekawe i nie-Żydów. Wpływa bogate wnętrze tego domu modlitwy. Interesująca jest Katedra i na zewnątrz. Jego fasada jest trochę jak w muzeum, ponieważ jest ozdobione klasycznymi kolumnami. Kopuła daje podobieństwo synagogi i kościoła prawosławnego. Tylko on nie został zwieńczony krzyżem, gwiazdą Dawida. Pokoje również przypomnieć katolicka katedra. Co w rzeczywistości do takiego synagodze? Co czyni go tak interesujące? Przeczytaj o tym w niniejszym artykule.

Moskwa Synagoga: adres, jak dojechać

Jest to główna świątynia żydowska na wzgórzu Iwanowski, w dzielnicy Basmanny kapitału. piękne widoki z niewielkim wzgórzu. Dlatego świątynia ma inną nazwę – „synagogę na wzgórzu” Dokładny adres miejsca kultu – Big Spasoglinischevsky Lane, 10. W dużej srebrnej kopuły i kolumn zdobiących wejście, nie od razu ustalić, że zanim się Moskwie Choral Synagogue. Jak dostać się do miejsca, można powiedzieć mieszkańców. Jest bardzo blisko, zaledwie dwieście metrów od stacji „Kitaj-Gorod” stacji metra. Można dostać się do synagogi i od stacji / m „South West”. Ale pierwsza opcja jest lepsza. Należy wychodzi z dworca „China Town” metra, iść w przeciwnym kierunku od Elias placu kierunku. Big Spasoglinischevsky Lane gdzie synagoga jest równoległa podróży Łubianki, na której znajdują się stacja metra i zatrzymania transportu lądowego.

Historia społeczności żydowskiej w Moskwie

kapitał rosyjski dawna zamieszkane przez ludzi różnych narodowości i wyznań. Ale Żydzi mogą żyć i pracować tylko reformatorski cara Aleksandra II w Moskwie. Więc zaczęli osiedlać się tu dopiero w drugiej połowie XIX wieku. W pobliżu miejsca, gdzie teraz znajduje się Synagoga Chóralna w Moskwie, za co Glebovskiy dziedziniec, był to tani hotel, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, hostel. Osiedlać się tam podobało przybywających do stolicy w interesach, żydowskich kupców. Po usunięciu Pale Aleksandra II obszar stopniowo przekształcił się w getcie. Społeczność żydowska stała się tak duża, że trzeba myśleć o budowie domu uwielbienia.

Wzloty i upadki w związku z budową synagogi

Został złożony wniosek o budowę świątyni żydowskiej i otrzymał zgodę. Architekt S. Eybushitts opracowano konstrukcję budynku. Przewodniczący wspólnoty Polyakov nabyte w ramach swojej ziemi. 28 maja 1887 położył fundamenty świątyni. Wiadomym jest, że we wschodniej ścianie jest fiolka z listem o zdarzeniu. Sam budynek został zbudowany w 1891 roku.

Wydawało się, że wszystko idzie dobrze, jak tutaj, nieoczekiwane stało – reformatora króla zabity. Następnie rozpoczął prześladowania Pale żydowskiego osiedlenia został wprowadzony ponownie. I wtedy nastąpił incydent z Grand Duke Sergeem Aleksandrovichem. Brał kopułę synagogi rozdziału Kościoła prawosławnego i znakiem krzyża. Potem zrozumiał swój błąd i wpadł we wściekłość. Żydów zażądał klosza, bo to „obraża uczucia wierzących.”

Wspólnota upadł na nim – nie ma synagogi kanonów architektonicznych. Ale to nie pomogło. Prokuratora Świętego Synodu Pobiedonoscewa zażądał, aby usunąć obraz Mojżesza z tablicami szczytem. Następnie Synagoga Moskwa całkowicie uszczelnione.

Short „odwilż”

Znowu wolno trzymać usług religijnych Żydów aż po Manifeście 1905, pozwalając na wolność wyznania. Budowanie miejsce kultu do czasu jest ona w znacznym spadkiem. Po tym wszystkim, że ma prawdziwą szkołę. Ale Synagoga Chóralna w Moskwie stał się jeszcze piękniejszy dzięki wysiłkom architekta Roman Klein, który szkolił w słynnym Garnier, autor Opery Paryskiej. To, że pożyczył retrospectivism pomysł. Lekkie łatwo przenika do wnętrza przez duże okna podłużnych.

Ale jest to piękny budynek w stylu eklektycznym długo funkcjonował jako synagoga. Już w 1922 roku rząd radziecki zakazane uwielbienie. Posiadał „Tekstilstroy” w budynku. Część budynku została wykorzystana przez Moskwie podziemnej kopalni plecach.

nowoczesny wygląd

W 2001 roku rosyjski Kongres Żydów i społeczność Moskwie pod patronatem mera Jurija Łużkowa rozpoczął odbudowę świątyni. Ten projekt jest wart więcej niż 20 $ mln obejmował budowę domu dziecka, jesziwy, centrum społeczności. srebrna kopuła została przywrócona. Obok świątyni jest otwarta kompozycja „Bird of Happiness” (rzeźbiarz I. Burganov). Ręka, uwolnienie gołębi, dodaje mały symboliczny Kotel cięcia kamienia.

Moskwa Synagoga sama – to pokazuje zdjęcie – jest kopułą budynek przypominający bazylikę. Istnieją cztery sala modlitewna. Wysokie łuki, kolumny i bogata dekoracja niezwłocznie dostarczyć odwiedzającym radosny i świąteczny nastrój. Szczególnie piękny sufit ozdobiony rzeźbionymi ornamentami. Nawę główną zdobi Drzewa Wiedzy i Życia. Uderza śnieżnobiałe Aron ha-kodesz, ukryte za kurtyną aksamitu cenne zwoje Tory.

Synagoga Chóralna w Moskwie: godziny pracy

Nie-Żydzi przychodzą czcić świątynia może być, ale one są dozwolone tylko w galerii na drugim piętrze. Ale z wysokości może być lepiej rozważyć dekoracji świątyni. Podczas nabożeństw fotografii i filmowania jest zabronione. Od poniedziałku do piątku rano minjan odbywa się o 8:30, w soboty i święta – dziewięć. Synagoga jest otwarta od rana do wieczora. Po tym wszystkim, kiedy ona pracuje w domu dla dzieci, szkołę religijną, restaurację koszerną kuchnię, biblioteki, kluby społeczne. Jest to duchowe i kulturalne centrum społeczności żydowskiej w Moskwie.