264 Shares 3091 views

Metody „The Man in the Rain”: opis i przepisy ogólne

Wewnętrzny świat człowieka, jego uczucia i sprzeczności są zawsze połączone ze światem zewnętrznym. Nie mogą one być zawsze zamknięte, a znalezione wszystkie rodzaje dróg wyjścia, sygnalizując jego nawyki, zachowania i twórczego poszukiwania. Na przykład, rysunki dzieci często mówią więcej niż psychologów niż prostej komunikacji z dzieckiem. Są one w stanie wydobyć informacje z najbardziej ukrytych zakątków duszy dziecka, a na wczesnym etapie, aby identyfikować poważne problemy psychiczne. W oparciu o te zasady, interakcja między duszą i światem, został stworzony przez techniki rysowania „człowiek w deszczu.” W odniesieniu do dzieci, ona jest w stanie powiedzieć, jak dziecko reaguje na stres, czy jest ona w stanie przezwyciężyć trudności życia, jakie są jej funkcje ochronne w sytuacjach niebezpiecznych. Co jest istotą metodologii i wnioski są utworzone na jakie parametry?


Opis procedury

Jedna z wersji testu psychologicznego „postać ludzka” jest techniką „Man in the rain”. Opis jest dość prosta. Badani zostali poproszeni o zwrócenie odpowiedni obraz, gdzie deszcz jest związany ze stresem, a narysowany przez ludzi – z wizerunkiem autora. W zależności od tego, jakie działania prowadzi tego człowieka i to, co go otacza, można powiedzieć, która modeluje zachowanie i emocje dziecka mieszka w sytuacji niewygodnej dla niego. Czy on próbuje go pokonać, lub, wręcz przeciwnie, przechodzi, starając się w każdy możliwy sposób, aby ominąć, aby uciec …

Praktyczne zastosowanie techniki

Metody „The Man in the Rain” w odniesieniu do osób w każdym wieku, ale większość popularność i wydajność to osiągnięte w badaniach adaptacyjnych szkoły. Tak więc, dla wielu pedagogów i psychologów, jednym z głównych celów jest badanie interakcji pierwszoklasistów i ich pomoc w szybkim rozwojem nowego zespołu. Musimy pomóc dzieciom przezwyciężyć lęki i kompleksy, do radzenia sobie w sytuacjach stresowych spoza szkoły, tak że nie będą już utrudniać proces uczenia się. Aby to osiągnąć, trzeba wybrać odpowiednie narzędzie. Musi on jasno i szybko pokrywają cały przepływ pierwszej równiarki i zapewniają obszerne informacje do sporządzenia prawidłowego obrazu psychicznego.

Technika projekcyjna „Man in the Rain” – najbardziej precyzyjny i dokładny system oceny charakteru i wolicjonalnych cech dziecka. Pomoże to szybko zdiagnozować i podać odpowiednie informacje specjalisty. Autorzy tej metody rysunku są E. S. Romanowa TI Syt'ko. Ruszyli z faktu, że osobiste zasoby i mechanizmy ochronne osoby jaśniej iw pełni ujawnił kiedy jest on w obliczu niekorzystnej sytuacji – w tym przypadku deszczu. Dzieci są szczególnie ostre i wrażliwie postrzegamy świat wokół nas, tak że obraz zjawiska naturalnego i człowieka spotkał go może dać bardzo emocjonalny i głęboką odpowiedź na problemy adaptacji społecznej i pomaga tworzyć poprawne rozwiązanie, aby wyeliminować bloki psychiczne, lęki i kompleksy.

podstawy

Metody „The Man in the Rain” dla dzieci w jego klasycznej wersji realizowany w dwóch etapach. Pierwszy zaproponował, aby narysować osobę, po czym dodał warunek – deszcz. Tak więc, psycholog dziecko dostaje dwa rysunki. Czasami różnica jest uderzająca. Nie tylko zmienia stan emocjonalny kosztem krajobrazu, ale także wizerunek samej osoby, z wykorzystaniem kolorów. Ponadto, eksperci znaleźć różnicę między wzorcami dziewczynek i chłopców, wskazując, że cechy płci w adaptacji społecznej. W sumie zidentyfikowano szereg kluczowych przepisów i parametrów, w którym technika „Man in the rain”. Analiza danych liczbowych jest właśnie wielkość figury i postaci ludzkiej, jego działania, wiek i płeć, paleta kolorów, a także krajobrazu i przedmiotów fakultatywnych.

Rozmiar obrazu

W tej kategorii nie ma korelacji z ludzką postać z negatywnych cech (krople deszczu, kałuż, chmury, piorun). Obfitość i niestandardowych rozmiarach niedawnej rozmowy o niemożności dokonania stresującą sytuację i starają się je szybko rozwiązać. Odwrotna sytuacja, w uzupełnieniu do precyzji rysunku, jego estetyka wskazuje wystarczających zasobów osobowych, co pozwala dziecku z łatwością dostosować do nieznanym otoczeniu.

Wielkość fig

Szczególny nacisk w analizie przypada wielkości ludzkiej. Niewielki rozmiar świadczy o jakiejś bezradności i potrzebują wsparcia. Wskaźnik utraty wsparcia (gleba pod stopami) mogą być zbyt duże, a cyfra „man in the rain”, kiedy to zwiększa się tak, że arkusz papieru umieścił ciało po prostu stopy pozostają „na zewnątrz obrazu.”

Zwrócono uwagę na położenie i kształt samego w stosunku do środka obrazu. Tracąc go i rozmawiać o wyporności wewnętrznego dyskomfortu dziecka, utrata wewnętrznego rdzenia lub „centrum”, które powstały w wyniku niekorzystnych sytuacjach. Należą do nich takie samo dostosowanie się do nowych warunków i okoliczności.

akcja człowiek

Każdy szczegół w rysunku dziecka daje odpowiedzi na serię pytań stawianych przez ekspertów i rzutowej techniką „Człowiek w deszczu.” Interpretacja aktów lub zaniechań głównego bohatera mówi o gotowości do przezwyciężenia trudności lub przechodzą przed nimi. Jednak charakter tych działań może być zmieniana. Człowiek może stać, chodzić bezpiecznie uciekać, skakać i cieszyć się, usiąść lub położyć się w kałuży. Każda opcja jest zazwyczaj bezpośrednio związane z rzeczywistym zachowaniem dziecka w niekorzystnych czynników.

Wiek i płeć

Gotowość do podejmowania decyzji i wskazuje elementy podłogowe. Liczne badania wykazały, że chłopcy nie zawsze narysować postać mężczyzny, a dziewczęta – kobiety. W tym przypadku, podłoga reprezentuje model zachowań w rozwiązywaniu sytuacji stresowej, takich jak: męskiej i żeńskiej. Pierwszy charakteryzuje determinacji, odpowiedzialności, aktywne wysiłki, aby znaleźć sposób. Samice Zachowania nieodłącznym bierność, luka, dominacja intuicji. „Zmiana płci” osoba na zdjęciu – wyraźna wskazówka, aby zmienić odpowiedź zachowania.

Często w pracy dzieci jest zrobione i zmiana życia głównego bohatera. Należy rozumieć, że przedstawia człowieka – Jest to bezpośredni występ figury autora. Dlatego wiek w tym przypadku może być interpretowana jako poziom jakości, które pomagają dziecku podejmować decyzje. Na przykład, osoba dorosła obraz może oznaczać wyrok, nawet rodzaj mądrości w trudnych sytuacjach lub mówić o potrzebie pomocy, wsparcia dorosłych. Wizerunek dziecka w deszczu wskazuje początek dzieci autora. Analityczne referencyjne metody „Man in the Rain” w tej sytuacji daje szacunkową charakteru działań autora sporządzonych liczbowych i ogólnego nastroju obrazu.

kolor

Ważna rola daje technika „Man in the Rain”, a paleta kolorów z dziecięcych rysunków. Zazwyczaj dziecko korzysta ulubione kolory, tak fioletową kałużę, niebieski lub różowy deszcz może zostać wyświetlona. Sama postać ludzka, zwykle tego samego koloru i tęczy. Jednak w badaniach spełnione i kontrastujące rysunki, gdzie deszcz i chmury zostały pomalowane w kolorze ciemnym i ponurym, ale człowiek, wręcz przeciwnie, reprezentowana przez światło lub jasnych kolorach. Zastosowanie szerokiej palecie kolorów i kontrastującymi elementami ludzkiej natury sugeruje wyraźną świadomość stresu dzieci i siebie w tej niewygodnej sytuacji. Tak więc, kolor – jest to przejaw nieświadomości, wskaźnik stosunku autora do siebie, deszcz i sytuacja.

środki zaradcze

Dodatkowe atrybuty rysunku również wchodzą w zakres oceny psychologicznej. Więc, najbardziej przewidywalna jest obraz z parasol, płaszcz, kaptur, peleryna. Człowiek oddanie sprawie tych środków można bezpiecznie nadal angażować się w zwykłych pracach – jest całkiem naturalne. Ale czasami, mimo parasola i innych elementów, deszcz nadal przenika do przestrzeni człowieka. Dla specjalisty jest to sygnał, że zwykłe mechanizmy obronne nie działają, a zapotrzebowanie na nowy styl zachowań i reakcji na negatywne oddziaływanie z zewnątrz. Jest jeszcze inny rodzaj rysunku, jest on przedstawiany w płaszczu lub parasol, ale nie deszcz lub chmury. Dzięki takiej kompozycji rzadko spotyka się technika „Człowiek w deszczu.” Jego interpretacja jest zredukowana do charakteryzacji autora jako osoby niezwykle bezpieczny, zawsze gotowy do strajku. On z powodzeniem pokonuje stres, ale jest w ciągłym napięciu. I czy warto? To jest pytanie, które należy rozwiązać z psychologiem dziecka.

krajobraz

Oprócz deszczu, figury przedstawiają chmury – deszcz i kałuże powód – jego konsekwencje. Czasami ogromne chmury toczyć w mżawkę. Oznacza to, że negatywne oczekiwania, lęki autorem często przekracza rzeczywistość. Procedura kałuże „Man in the Rain” jest interpretowane jako nadmierna wrażliwość dziecka, zdolność dłuższego czasu się martwić o nieprzyjemnych czynników „sobie pastylkę”.

Jednak istnieją pozytywne obrazy (na przykład, tęcza, zagląda słońce, kwiaty). Z reguły wskazują one do zasobów, które wspierają pozytywną adaptację psychologiczną. Negatywne same znaki, wręcz przeciwnie, zaostrzać sytuacji stresowych i wymagają interwencji specjalisty.

Emocjonalne wzór tła (dodatni lub ujemny) jest wykonana z pewnej liczby parametrów. Jeśli postać mężczyzny w deszczu jest aktywny, ciągnione towarzyszące pozytywnych znaków, dziecko ma wystarczająco dużo własnych środków, aby wytrzymać stres. Jeśli obraz jest zdominowany przez ustawienia negatywnych, dziecko jest proszony, aby konto ustną do obrazu. I już się z niego, można uzyskać informacje na temat możliwości konfrontacji przeciwności.

psychologiczny komentarz

Technika projekcyjna „Man in the Rain” – to zabawne i zaskakująco dokładny sposób, aby zebrać niezbędne informacje na temat stanu emocjonalnego dziecka, jego potrzeb, bezpieczeństwa, mechanizmów obronnych w sytuacjach stresowych. I jest w stanie wykazać, poziom zapotrzebowania na samoocenę, samorealizacji i uprawy osobistego. Dla psychologów wyniki testów rysunkowych określenia zakresu prac na styl zachowania dzieci, odpowiedzi na stres. W identyfikowaniu problemów i barier psychologicznych specjaliści muszą podjąć właściwą powstawanie znaczącej relacji dziecka do negatywnych skutków, zrozumienie ich przyczyn i skutków.

Metody „The Man in the Rain” dla przedszkolaków – to wyjątkowa okazja, aby przewidzieć i uniknąć problemów psychologicznych, przygotowanie dzieci do możliwych sytuacji, a tym samym złagodzić ostre i negatywne reakcje.

obserwacje

Największe zainteresowanie jest rysunki dzieci, które są wychowywane w domach dziecka. Po tym wszystkim, każdy z nich ma już za sobą ogromny zasób doświadczenia (rozwód lub śmierć rodziców, ich alkoholizmu i pozbawienie praw rodzicielskich, i tak dalej. N.). Zgodnie z ogólną zasadą jest, że dane przedstawione są narażone na działanie deszczu, który jest symboliczny występ. Zdeformowany obraz, niezdolność do demontażu płeć i wiek postaci, niewyraźne linie wskazują, że traumatyczne sytuacje nie mogą być odporne na skutki, zmienić postrzeganie świata dziecka i obraz jego „ja”.