680 Shares 3291 views

Półka z płyty wiórowej do domu z własnymi rękami

Kilka dekad temu meble były bardzo trudne do uzyskania. To przyczyniło się do tego, że rodzicom domu to się sami. Dzisiaj w każdym sklepie można znaleźć model dla każdego smaku i torebki, ale do dziś jest zwykłym zakupem materiałów z blachy, które idą do produkcji mebli szafkowych.

Stelaż często używany jest do dekoracji wnętrz. Posiada cechy funkcjonalne, a jego wygląd nie utrudnia postrzegania pomieszczeń. Taki mebel można kupić w sklepie, ale nie zawsze jego rozmiar, kształt i kolor są odpowiednie dla kupującego. W takim przypadku lepiej wykonaj konstrukcję, używając płyty wiórowej, która pozwoli zaoszczędzić i uprościć pracę.

Przygotowanie materiału głównego

Przed wykonaniem szafy należy zdecydować, czy projekt powinien być tania lub elegancki. Zagęszczone detale mogą tworzyć poczucie monumentalności i masywności. Taki mebel będzie wyglądał drogie, ale potrwa dwa razy tyle materiałów, wysiłków i czasu. Dlatego zaleca się stosowanie płyty wiórowej 16 mm.

Poziomy samolot będzie potrzebował 6 sztuk, których rozmiar powinien wynosić 1200×350 mm. Pionowe płaszczyzny należy wyciąć w ilości 15 sztuk, parametry każdego z nich powinny wynosić 320×320 mm. Jeśli zdecydujesz się na stylowe stojaki na płycie wiórowej, liczba części powinna być pomnożona przez dwa. Ta opcja stoi na poziomej listwie w kolorze płyty wiórowej, ale można je zastąpić meblami wybranymi w magazynie.

Przygotowanie materiałów eksploatacyjnych

Jako główne wyposażenie mebli są potwierdzenia, których rozmiary wynoszą 5 x 70 mm. Jeśli kupisz pudełko z 1000 sztuk, możesz zaoszczędzić 5 razy w porównaniu do ceny detalicznej. Poza nogami i potwierdzeniami, należy zakupić krawędź melaminy z klejącą podstawą. Pionowe płaszczyzny będą widoczne z obu stron, a lepsze jest mocowanie elementów kompozytowych między sobą zszywkami z końców roboczych. Krawędź musi być zakupiona szeroko, od standardowej 22 mm należy odrzucić.

Przygotowanie szczegółów konstrukcyjnych

Jeśli będziesz prowadził szafę z płyty wiórowej, musisz przygotować więcej szczegółów o projekcie. Płyta laminowana nie ma sensu widzieć w domu, chyba że masz piłą okrągłą z wysokiej jakości tarczą. Te manipulacje najlepiej powierzają profesjonalistom zajmującym się produkcją mebli. Ale wklej krawędź, którą możesz własnymi rękami, używając konwencjonalnego żelaza, aby rozgrzać powierzchnię kleju. Regulator powinien być ustawiony na 3/4 maksymalnej mocy.

Następnie należy przymocować krawędź do końca części, rozgrzać i przynieść suchą szmatkę. Szmatką na powierzchni należy wykonać kilka razy, aby upewnić się, że krawędzie pasują do siebie prawidłowo. Nadwyżki nadwyżek są odcięte nożem i przetworzone z drobnoziarnistego papieru ściernego. Nie szlifuj się polerowaniem, w przeciwnym razie otrzymasz fazkę, która nie wymaga niczego na meblach płyt wiórowych.

Montaż

Wykonując półkę z płyty wiórowej, musisz użyć potwierdzenia jako jastrychu. W płaszczyźnie poprzez otwory o średnicy 8 mm, w końcach detali konieczne jest wykonywanie otworów o średnicy 5 mm, pogłębianie o 60 mm. Aby nie napotkać trudności przy używaniu klucze dłoni, które są realizowane wraz z potwierdzeniami, należy zakupić sześciokątny śruba wkrętaka. Aby stojak z płyty wiórowej okazał się oryginalną, można ustawiać pionowe płaszczyzny. Głównym wymogiem w tym przypadku jest to, że otwory pod łącznikami zbiegają się, a sama konstrukcja jest stabilna.

Alternatywna wersja regału na płyty wiórowej: montaż poszczególnych kostek

Półka wykonana z płyty wiórowej ręcznie może być wykonana przy użyciu innej technologii. Zapewnia montaż poszczególnych kostek. Szczegółowe informacje obejmują przygotowanie 20 bocznych kostek o kształcie kwadratu o boku 300 mm. Duże półki mają wymiary 700 x 300 mm. Będą potrzebować 10 sztuk, a także małych półek. Wymiary tego ostatniego wynoszą 500 x 300 mm. Szczegółowe informacje na temat płyt pilśniowych obejmują cięcie 5 półfabrykatów o wymiarach równych 695×295 mm. Kolejne 5 elementów powinno mieć wymiary 495×295 mm.

Osprzęt i wyposażenie

Jeśli są stojaki na płyty wiórowe, zdjęcia podobnych gotowych konstrukcji i opis pracy powinny zawsze być pod ręką kapitana. Na przykład pozwalają zrozumieć, że końce powinny być wklejane krawędzią melaminy. Jest wybrany w kolorze materiału głównego. Wymaga potwierdzenia pracy o powyższych wymiarach. Powinieneś również zakupić paznokcie meblowe, ich wymiary wynoszą 1,5 x 25 mm. Zakup wkrętów samogwintujących 4×30 mm. Z ich pomocą można wyciągnąć kostki tak szybko, jak tworzą piękny projekt.

Półki regałowe płyty wiórowej mogą być produkowane tylko po stwierdzeniu, że istnieje pewien zestaw narzędzi dostępnych, między innymi:

  • Wkrętak;
  • Wiertła;
  • Ołówek;
  • Ruletka;
  • Młot;
  • Bity dla śrubokrętu.

Po przygotowaniu wszystkich narzędzi i części można rozpocząć montaż.

Metoda pracy

W celu wykonania regałów płyta wiórowa jest często używana przez mistrzów domów. Technologia ta zapewnia montaż kostki, w tym celu tylne i przednie krawędzie, jak również dno i górne, muszą być zaznaczone na ścianie bocznej. W samolocie są uporządkowane litery, dzięki temu będziesz mógł nawigować. Od tylnych i przednich części należy mierzyć 40 mm, a 8 mm mierzone od dolnych i górnych części. Oznacza to chodnik do potwierdzenia.

W odbieranych otworach wywiercono 8-mm otwory. Półki mają taką samą szerokość i inną długość, ich szerokość będzie musiała być wywiercona. W grubości detali przy pomocy 5-milimetrowych otworów wiertniczych wykonano, należy to zrobić o głębokość 60 mm. Aby uzyskać sześcian, półki są ciągnięte razem z ścianami bocznymi. Płyta pilśniowa może być przybity, ważne jest, aby zachować właściwe kąty. Kapelusze Confirmates są ozdobione listwami, które można nabyć w sklepie z artykułami metalowymi.

Zalecenia dotyczące pracy

Płyty wiórowe dla domu powinny mieć solidną podstawę, jeśli konstrukcja będzie miała imponującą wysokość. Przed rozpoczęciem należy zaznaczyć ścianę. W przypadku podpór łożyskowych w tym przypadku zazwyczaj stosowano drewniane belki. Jeśli szafa będzie miała wysokość pomieszczenia, podstawa jest mocowana nie tylko do podłogi, ale również do sufitu. Drewniane belki w tym przypadku są doskonałymi podstawami, mogą mieć prostokątny lub kwadratowy kształt. Wszystko spocznie na ostatecznej wielkości gotowej konstrukcji, szerokości i głębokości półek.

Rama jest skręcana śrubami, a naroża są wzmocnione listwami. Podstawa do ściany może być ustalona, a stojak będzie miał wysoki stopień stabilności. Ważne jest, aby zapewnić, że wsporniki łożyskowe są umieszczone pionowo. Szczeliny boczne poprzeczne zapewnią niezawodność stojaka, co sprawi, że konstrukcja sztywna. Czynniki te należy uwzględnić, jeśli stojak jest poddawany dużym obciążeniom.

Wnioski

Jeśli opisany mebel osiągnie wysokość sufitu, to gotowe podpory mogą być wykończone nie tylko płytą wiórową, ale również MDF. Mocowanie w tym przypadku jest wykonywane na belkach, po bokach, od dołu iz dołu. Rezultatem jest gotowe pudełko, które nie ma tylnej ściany. Ale jeśli chcesz, możesz uzupełnić stojak. Najprostsza konstrukcja składa się wyłącznie z półek i prętów. Po zakończeniu pracy materiał może być pomalowany.