746 Shares 5365 views

Bitwa nad Balatonem, „Przebudzenie wiosny”

Bitwa Balatonu jest uważany za ostatni znaczący operacja obronna, wojska radzieckie w czasie II wojny światowej. Nazwa operacji związanej z Balatonu, znajduje się na Węgrzech.


Balaton operacja odbyła się 6-15 marca 1945. W nim część wojska radzieckie życie 3 Front Ukraiński byli zaangażowani.

walczącymi stronami

Bitwa wzięło udział dwóch głównych stron walczących – wspólnoty antyhitlerowskiej i kraju jednostce nazistowskiej. Wśród nich składała się z państw sojuszniczych, które poparły główne oddziały.

Bitwa Balatonu: walczącymi stronami oraz ich siła

Anty-Hitler koalicja

Kraje jednostka Nazi

stan

gałąź usług (Army)

stan

gałąź usług (Army)

ZSRR

3. i 2. fronty ukraińskie (Guard, powietrze)

Niemcy

Część „Południe” i „E” samolotów z 4 Floty Powietrznej

Bułgaria

1-ty bułgarski

Węgry

3-te węgierski

Jugosławia

3-te Jugosłowiańska

Łączna liczba

400000 ludzi, 400 czołgów, ponad 6,000 pistolety, 700 samolotów

431000 ludzi, 6000 karabinów, 800 czołgów i pistolety, 850 samolotów, 900 transporterów opancerzonych

Bitwa Balatonu odbyła równych szans w stosunku do ogólnej liczby żołnierzy.

Plany stron

Niemcy i ich sojusznicy zamierzali przeprowadzić udaną ofensywę przeciw-po zimie 1945 roku, tym samym rzucając wojsk radzieckich przez Dunaj. Ponadto, obszar ten był dostępny tylko w Niemczech naftowe. Bez niego opancerzony i siły powietrzne byłby pozbawiony paliwa.

Komenda niemiecki zakłada podzielenie siły 3. Frontu Ukraińskiego w części, powodując trzy uderzenia armii zbiornika. Operacja otrzymała nazwę „Przebudzenie wiosny”.

Dowództwo ZSRR otrzymała informację o planach sił niemieckich i umieścić wojsk Frontu Ukraińskiego zadanie prowadzenia działań obronnych, a także aby pokonać wroga w pobliżu Balatonu. Jednocześnie nie zatrzymać trening marsz na Wiedeń. Bitwa Balatonu była ostatnią dużą skalę operacje obronne wojsk sowieckich w czasie II wojny światowej.

Wytwarzanie siły antyhitlerowskiej na obronny

Na rozkaz powyżej 3 Front Ukraiński zaczął defensywie. W tym przypadku możemy wykorzystać doświadczenie zdobyte podczas bitwy pod Kurskiem. Defensywny prace prowadzone pod nadzorem LZ Kotlyar, który był szefem wojsk inżynieryjnych.

Szczególną uwagę zwrócono na uzgodnionym anti-tank, że wróg był o wiele bardziej. W tym celu, na obszarze pomiędzy i Gant. Balaton (83 km) została utworzona ponad 60 obszarów przeciwczołgowych gdzie główne siły były skoncentrowane artylerii.

Znaczna część sukcesu wojsk radzieckich zależało od terminowego dostarczania paliwa i amunicji. Magazyny czołowe znajdujące się na drugiej stronie Dunaju (East), więc zdecydowano się skonstruować utworów liny wózka i przewód do transportowania paliwa.

To poprawiło materialne i techniczne podstawy wojsk. Wcześniej, zasilanie jest dostarczane przez przejście, ale polegać na nich było niemożliwe ze względu na Spring Break-up i działania niemieckich samolotów.

Operacja Balaton: wydarzenia walki

Ofensywa Wehrmachtu rozpoczęła się w nocy w dniu 6 marca 1945 roku. Pierwsze ciosy były skierowane w Armii Jugosławii i Bułgarii. Szczęśliwy udało się przez rzekę. Drawa. Byli w stanie uchwycić dwa przyczółki.

O 7 rano, wojska niemieckie rozpoczęły ofensywę w następnym rozdziale (The 57th Army). Ich dalszy postęp został zatrzymany.

Po 1 godzinie 40 minutach poszedł część armii czołgów wroga na 3 Front Ukraiński. To było głównym Wehrmachtu rozdmuchiwaniem, które zastosowano między Velence zbiorników i Balatonu. Wprawić w ruch masowy atak zbiornik, byli w stanie przenieść się na koniec dnia na przodzie 4 km. Udało im się również przejąć Sheregeyeshem (punkt odniesienia).

Rano w dniu 7 marca Bitwa Balatonu wznowione z atakami sił niemieckich. Komenda szukać luk obrony umieścić koalicji antyhitlerowskiej. Jednocześnie, komenda Radziecki próbował rzucać terminowo dostępne siły bardziej groźne obszary. W ciągu dwóch dni nieprzyjaciel był w stanie przebić się na obszarze taktycznym, ale byli w stanie przebić się do niego w odległości 7 km.

Rankiem 8 marca nadchodzącego wprowadzone podstawowe siły. Walki nie ustępują przez kilka dni, podczas których żołnierze Wehrmachtu byli w stanie przebić się przez dwie linie obrony. Jednak sukces ten nie został rozwiązany, ponieważ ta linia obrony wojsk radzieckich nie koniec.

W ciągu dziesięciu dni, wróg awansowała do 15-30 km, przy użyciu dużej liczby czołgów. Aby przebić się do Dunaju, że nie uda, a do dnia 15 marca ofensywa i całkowicie zatrzymany z powodu braku wymaganych rezerw.

Bitwa Balatonu był ostatnim znaczącym początek niemieckich sił zbrojnych podczas II wojny światowej. Odparty atak wroga, ukraińskiego frontu udał się do kontrofensywy, który miał na celu Wiedniu.

strata

Walka trwała przez dwa tygodnie z różnych pistoletów bojowych, czołgów, samolotów, więc utrata życia po obu stronach były imponujące.

Z ZSRR poniósł 32 899 osób, z czego 8492 zmarło.

Źródła radzieckie wskazują, że Wehrmacht stracił około 40000 mężczyzn i 300 dział, 500 czołgów, 200 samolotów. Dla nich „Przebudzenie wiosny” okazał strat katastroficznych.

wyniki

Nazistowski blok nie był w stanie wykonać zadanie, i to stracił dużą liczbę żołnierzy i sprzętu wojskowego. Jego siły zostały osłabione i wyczerpane, w związku z czym siły sowieckie były w stanie rozpocząć udanego ataku na Wiedeń.

Węgry, Druga Wojna Światowa, która jest związana z planami Wehrmachtu, został wyzwolony z jednostki hitlerowskiej.