252 Shares 5582 views

Przyczyny, objawy i leczenie zaparowania u osób starszych

W krajach rozwiniętych brak defekacji przez kilka dni wpływa od 10 do 50% populacji dorosłych, a zwłaszcza zaparcia u osób starszych. Zaparcia często powtarzają się całkowitym braku stolca przez ponad 2 dni i trudności z opróżnieniem spowodowanym przez niewłaściwy silnik Działanie zarówno przewodu pokarmowego, jak i okrężnicy.


Opróżnianie jest uważane za trudne w obecności gęstego, suchego taboretu, traumatyzującego obszar odbytu; Z poczuciem niepełnego opróżniania jelit; Jeśli to konieczne, silne próby lub usunięcie palca stolca z odbytnicy, pomimo obecności w niej miękkich treści i zapotrzebowania na opróżnianie.

Przyczyny zaparć:

1. Zaburzenia żywieniowe:

– zmniejszenie zużycia wody;

– niewystarczająca ilość pożywienia i błonnika pokarmowego, które przyczyniają się do zmniejszenia objętości stolca;

– zgodność z niektórymi chorobami (zapalenie żołądka, choroba wrzodowa); ścisła, mechanicznie i chemicznie oszczędna dieta z ograniczeniem błonnika roślinnego;

– stosowanie chemicznie oczyszczonych, całkowicie rozpuszczalnych w wodzie produktów, takich jak wyspecjalizowane koncentraty (enpi, nietoksyczny, ovolokt, nutritec itd.), Które są stosowane w chorobach obszaru szczękowo-twarzowego, trzustki, chorób neurologicznych (udar, stwardnienie rozsiane itd.), Choroby Onkologiczne, po operacjach chirurgicznych i urazach;

– nieznaczne spożycie pokarmu (na przykład zaniedbanie śniadania może prowadzić do zaburzenia czynności jelit).

2. Brak aktywności motorycznej.

3. Zaburzenia mechaniczne przepuszczalności jelit (zrosty, polipy, nowotwory i inne choroby jelit), często wymagające leczenia operacyjnego.

4. Zaburzenia związane z chorobami jelita grubego, choroby układu endokrynologicznego, choroby nerek.

5. Stosowanie niektórych leków.

Objawy przewlekłego zaparcia:

  • Naruszenie wypróżnienia;
  • Zagłuszczenie, poczucie przepełnienia, pęknięcie, czasami obrzęk w jamie brzusznej;
  • Nudności, łuszczenie, nieprzyjemny smak i zapach z ust;
  • Ból brzucha;
  • Słabość, bezsenność, rozwój depresji.

Leczenie zaparowania u osób starszych

W leczeniu zaparć w pierwszej kolejności konieczne jest zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyn ich wystąpienia. W przypadku braku powodów wymagających interwencji chirurgicznej, główny nacisk kładzie się na odżywianie terapeutyczne, fitoterapię, aktywność fizyczną, w tym specjalne ćwiczenia. Leczenie zaparowania u osób w podeszłym wieku wraz z powyższym oznacza spożycie (nie dłużej niż dwa tygodnie) leków przeczyszczających (zalecane przez lekarza).

Należy zawsze pamiętać, że niekontrolowane spożycie większości środków przeczyszczających jest niebezpieczne. Po pierwsze, przyzwyczaja się do nich organizm z koniecznością ciągłego wzrostu dawek, a także uzależnienia od jelit od stymulacji stymulacyjnej z zewnątrz, która przestaje działać niezależnie, co oczywiście komplikuje leczenie zaparowania, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Po drugie, przy długotrwałym przyjęciu powodują wzdęcie, bóle brzucha, trudną do rozważenia biegunkę, uszkodzenie nerek i wątroby, reakcje alergiczne.

Leczenie zaparć u osób w podeszłym wieku obejmuje stosowanie leków, które normalizują skład bakterii jelitowych: baktisubtila, bifidum-bakterie, bifikola, laktobacterin, linex, normobakta, hilak-forte i inne.

Zapobieganie zaparciom

Aby zapobiec zaparowaniu, należy odpowiednio zaplanować leczenie chorób jelit, mobilnego stylu życia, masażu brzucha, używania wystarczającej ilości płynu, owoców i warzyw, pełnego ziarna oraz fermentowanych produktów mlecznych.