188 Shares 5388 views

Dlaczego o czymś zapominamy, jak tylko wejdziemy w drzwi?

To się stało wszystkim. Wchodzisz po schodach, żeby odebrać klucze, ale zapomnij, że chcesz je wziąć tak szybko, jak wchodzisz do sypialni. Otwórz lodówkę i popatrz na jej zawartość, aby zrozumieć, że nie pamiętasz, dlaczego w ogóle została otwarta. Albo poczekasz, aż twój przyjaciel stwierdzi, że mu coś powie coś ważnego, ale jak tylko masz taką okazję, to coś ważnego znika z twojej głowy. I można tylko powiedzieć: "Co to chciałem powiedzieć?" I wszyscy myślą tylko: "skąd wiemy?" W tym przypadku drzwi nie odgrywają żadnej roli – to tylko czysta psychologia.


Historia budowniczych

I choć te błędy mogą powodować wstyd, są dość powszechne. Są znane jako "efekt drzwi" i ujawniają interesujące punkty, jak funkcjonuje ludzki mózg. Rozumienie pomoże Ci dostrzec momenty chwilowej zapomnienia nie tylko jako usprawiedliwienie podrażnienia (chociaż nadal będą drażniące). Cechy ludzkiego mózgu można najlepiej opisać przy pomocy opowieści o kobiecie, która spotkała się z trzema budowniczymi podczas kolacji. "Co teraz robisz?" – spytała pierwsza. – Włożyłem jedną cegłę na drugą stronę, a więc raz po raz – westchnął pierwszy. – Co teraz robisz? Zapytała drugą. "Budujemy mur" – to jego prosta odpowiedź. Trzeci budowniczy lśnił z dumy i odpowiedział: "buduję kościół!"

Różne poziomy uwagi

Być może słyszałeś tę historię jako motywację do szerszego spojrzenia na sprawy, ale dla psychologa w tobie ważnym aspektem tej historii jest również to, że musisz pomyśleć o każdej akcji na różnych poziomach, aby ją zrealizować skutecznie. Trzeci konstruktor może mieć najbardziej inspirujące spojrzenie na pracę, ale nikt nie potrafi zbudować kościoła, nie zastanawiając się, jak założyć jedną cegłę na drugą, tak jak to czyni pierwszy budujący. W ciągu dnia osoba skupia uwagę na tych poziomach, od naszych celów i ambicji do planowania i strategii, a następnie do najniższych konkretnych działań. Kiedy wszystko jest pod kontrolą, najczęściej w znanych sytuacjach, ludzie mogą łatwo śledzić, co chcą robić, a część praktyczna dzieje się sama. Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, automatycznie sterujesz przekładnią, deską rozdzielczą i kierownicą, a twoja uwaga skupiona jest na mniej rutynowych zadaniach, takich jak manewrowanie samochodem lub rozmawianie z pasażerami. Kiedy sytuacja staje się mniej rutynowa, zwraca uwagę na konkretne szczegóły tego, co należy zrobić, co na chwilę sprawia, że umysł ludzki odwraca uwagę od szerszego obrazu. Dlatego podczas rozmowy z pasażerami zatrzymuje się, gdy kierowca dotrze do niebezpiecznego skrzyżowania lub silnik zaczyna dziwnie odbierać dźwięki.

"Efekt bramy"

Sposób, w jaki ludzka uwaga przemieszcza się w górę iw dół w hierarchii działania, pozwala osobie wykazać złożone systemy zachowania. Pozwala to na stworzenie spójnego planu wykonywania dużej liczby zadań w różnym czasie i różnych miejscach. "Efekt drzwi" ukazuje się, gdy twoja uwaga przemieszcza się między poziomami, a to wskazuje na zależność ludzkiej pamięci (nawet pamięci tego, co zrobiłeś w ciągu zaledwie minuty) od środowiska, w jakim jesteś.

Analiza sytuacji

Wyobraź sobie, że idziesz po schodach prowadzących do sypialni, aby wziąć klucze, i zapomnij, że przyszliście po klucze, jak tylko znajdziesz się w sypialni. Z psychologicznego punktu widzenia następowało: Twój plan ("Keys!") Został zapomniany już w trakcie realizacji danej strategii ("Musimy iść do sypialni"). Być może ten plan stanowi część większego planu ("Musimy przygotować się do wyjścia z domu"), co z kolei jest częścią większych i większych planów ("Idź do pracy", "Zapisz pozycję", "Bądź uważny i przyzwoity Obywatel "i tak dalej). Każdy poziom wymaga uwagi w pewnym momencie. I gdzieś w trakcie przechodzenia przez przeplatanie wszystkich tych planów, nagle przyszło mi do głowy myśl o kluczykach. Twój umysł szybko skoncentrował się na tym, stworzył plan dla ciebie, aby wziąć te klucze, a następnie przełączyć się na inne plany, takie jak bezpośrednia podróż do sypialni, refleksje na temat, kto opuścił rzeczy na schodach, planowanie dnia pracy i Milion innych rzeczy.

Powody "efektu przejścia"

A jeśli wyobrażasz sobie cały system, podobnie jak talerze obracające się w biegunach w cyrku, możesz zrozumieć, jak trudne jest. I czasem niektórzy spinning talerze upadku. Nasza pamięć (nawet pamięć naszych intencji) jest pleciona przez sieć stowarzyszeń. Może to być Twoje fizyczne otoczenie, w którym wymyśliłeś konkretną intencję lub doświadczasz sytuacji. Dlatego wizyta w domu z dzieciństwa może spowodować ogromny wzrost wspomnień, a jeśli zapomnisz czegoś, zaleca się powrót do miejsca, w którym myślałeś o tym. Może to być również środowisko psychiczne, to znaczy, o czym myślałeś, kiedy doszło do twojej myśli. I "efekt przejścia" dzieje się z powodu tego, że zmienia się jednocześnie środowisko fizyczne i psychiczne.