684 Shares 5936 views

Czym jest hybrydowy dysk twardy

To tylko bardzo daleko od technologii komputerowej ludzi nie wie, co to hybrydowy dysk twardy. Moda dla kombinacji kilku fundamentalnie różnych technologii w jednym urządzeniu nie jest niczym nowym. Na przykład, że jest selektywnie pojazdy używane do poruszania tradycyjny silnik spalinowy lub elektryczny napęd, stają się dość powszechne. Rozwiązanie to pozwala zrobić „trochę krwi” ze stopniowym transferu technologii do nowej alternatywy. Hybrydowe dyski twarde są w pełni zgodne z tą zasadą. Zatrzymajmy się bardziej szczegółowo na ten temat.


Emerytowany … albo żyje wszystko żyje?

Obecnie w dziedzinie technologii komputerowej podstawową jednostką do długotrwałego przechowywania jest dysk twardy lub dysk twardy (HDD Engl. – twardy dysk). Jej konstrukcja i sposób działania jest prosty: mała obudowa metalowa znajduje się kilka płyt z materiału nie przewodzącego prąd elektryczny. Na wszystkich stronach każdej powierzchni jest pokryta warstwą magnetyczną złożony. Krążki nawleka się na wspólnej osi wrzeciona obracane silnikiem ze stałą prędkością (w niektórych modelach, może zmieniać się w etapach, w zależności od użycia). Specjalny mechanizm przesuwa ramkę z głowicy odczytu / zapisu z każdej strony. Gdy nagranie odcinki powierzchni są namagnesowane oraz do odczytu proces odwrotny – pole magnetyczne indukowane przez regulator prądu i przekształcany do strumienia danych. W ciągu dekady technologii run-in, „choroby wieku dziecięcego” są eliminowane.

fuks

Jednak przy tworzeniu pamięci SSD, pojawiła się na rynku, alternatywnych rozwiązań, w których nie ma części ruchomych, a zapis jest wykonywany przez zmianę położenia pływającego tranzystora bramy. Dyski te są nazywane SSD (z ang. Solid-State Drive). Wielu wierzy, że nośnik , na podstawie komórek pamięci półprzewodnikowe, których wykonanie jest znacznie większa niż prędkość na HDD, będzie stopniowo zastępują klasyczne napędy. W międzyczasie, zbyt wcześnie, aby mówić o globalnej transformacji (pomimo faktu, że istnieją hybrydowy dysk twardy). Oto dlaczego:

– koszt jednego GB powierzchni dysku w SSD czasami przekracza ten parametr w dysku (współczynnik może być uzyskane przez podzielenie cenę pojemnika);

– niezawodność nie jest tak proste, każdy SSD charakteryzuje dopuszczalnej liczby cykli zapisu / odczytu;

– technologia jest zbyt nowy, ciągle doskonalony, więc wczoraj kupiłem urządzenie może teraz beznadziejnie nieaktualne (wziąć TRIM wsparcia dowodzenia).

Hybrid Hard Drive

Zdając sobie sprawę, że obecnie o całkowitą zmianę technologii mówić przedwcześnie, producenci zaproponowali kompromis, który łączy się z HDD i SDD. Konstrukcja podstawy takiego urządzenia – dyski magnetyczne (dysk twardy z jego niski koszt, a nie zbyt … imponująca wydajność). Osobliwością jest to, że hybrydowy dysk twardy zawiera również procesor i kontroler SSD. Oczywiście, setki gigabajtów nie można mówić, zwykle ograniczone do wysokości dziesięciu. Oznacza to, że większość rachunków dla dysków magnetycznych (na przykład 750 GB) pojemność SSD – 8 GB, oraz, oczywiście, pamięć podręczna (32-64 MB). Hybrydowy dysk twardy podczas kopiach roboczych najbardziej popularnych postaci w szybkiej pamięci SSD, a następnie pracować z nim. Innymi słowy, SSD w takiej decyzji – pamięć podręczna drugiego poziomu.