180 Shares 8172 views

Gruczoły sutkowe rozproszone piersi: przyczyny, objawy i leczenie

Rozproszone gruczoły sutkowe piersi we współczesnej praktyce medycznej jest dość powszechnym problemem. Tej choroby towarzyszą zmiany w strukturze sutkowego i niekontrolowanego wzrostu elementy tkanki łącznej. We wszystkich przypadkach konieczne jest w leczeniu choroby, gdyż brak leczenia może prowadzić do wielu powikłań, w szczególności raka.

Rozproszone sutka gruczoły sutkowe: Przyczyny

Do tej pory istnieje wiele czynników, które mogą wywołać wrażenie rozproszonych zmian w tkance piersi. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dziedziczność, jak skłonność do tej choroby może być określona genetycznie.

Z drugiej strony, rozwój patologii są często zakłócenia hormonalne. Z kolei tło hormonalne mogą być spowodowane zarówno wewnętrznego i zewnętrznego oddziaływania na organizm. Na przykład, że udowodniono, że ryzyko zapalenia piersi jest znacznie wyższe u kobiet z różnymi chorobami układu rozrodczego. Ponadto, aby wywołać rozrost tkanki łącznej są częste poronienia, późna ciąża, zbyt szybko przerwać karmienie piersią, hormonalne środki antykoncepcyjne.

Na hormonalnej tle wpływa na układ nerwowy. Oczywiście, frustracji seksualnej, stały stres, problemy rodzinne i dotkliwe cierpienie emocjonalne można przypisać czynnikom ryzyka.

Z drugiej strony, gruczoły sutkowe rozproszonych piersi może być związane z negatywnym wpływem środowiska, w szczególności biednych środowiska, niedożywienie, nadużywanie opalania i łóżka opalające. Niekorzystnie wpływać na zdrowie uzależnienia od alkoholu i narkotyków, a także palenia tytoniu.

Rozproszone piersi gruczołu sutkowego: główne objawy

Zazwyczaj wygląd głównych objawów związanych z cyklem menstruacyjnym, przynajmniej w początkowym stadium choroby. Przed rozpoczęciem miesięcznych pęcznieje piersi, to rośnie w wielkości i staje się bolesna. Rozproszony postać mastopatii towarzyszy wzrost tkanki łącznej, ale nie obserwuje się powstawanie dużych grudek lub torbieli. Na badania palpacyjnego piersi można tylko zauważyć obecność małych opakowaniach ziarnistych.

Ale na koniec miesiączki wszystkie objawy zapalenia sutka rozproszonych stopniowo słabnąć. W późniejszych etapach ból i dyskomfort u pacjenta występuje cały czas, niezależnie od cyklu miesiączkowego. Po naciśnięciu można zaobserwować wyraźny wyciek z brodawki.

Rozlane gruczołów sutkowych piersi: Leczenie

W większości przypadków ta forma choroby nie wymagają operacji, jako konserwatywne metody są bardzo skuteczne. Jeśli piersi powstały na tle poważnych zmian hormonalnych, stosowanie hormonalnej terapii. Ponadto, w tym przypadku pacjent jest niezwykle ważne odżywianie – dieta powinna być bogata w witaminy, minerały i błonnik. Przydatne będą umiarkowane ćwiczenia, aktywny wypoczynek. Niektóre kobiety potrzebują psychologa, a czasem otrzymania sedacji. Zmienia się na błoto, źródła minerałów, ciepła (nie gorąca) ściska się wywar z ziół. A regularne wizyty kontrolne u lekarza pomoże w czasie zauważyć pogorszenie stanu zdrowia.