692 Shares 9057 views

Co to jest struktura projektu? Strukturę organizacyjną projektu. Struktura organizacyjna zarządzania projektami

Struktura projektu jest używany do określenia wyniku końcowego do uzyskania, a także połączyć ją z wymaganych zasobów, działań, robocizny i sprzętu. Konstrukcja pozwala także elementy mają być związane nie tylko do produktu lub produktów, które powstają w wyniku, lecz również do siebie wzajemnie. Tworzenie projektu musi rozpocząć się z tym, że po zakończeniu pracy. Wtedy nie jest głównym podział na bloki, które nadal dzielą się i rosną w ilości do tak długo, jak nie będą rozpatrywane najdrobniejszych szczegółów wymaganych w produkcji. Proces ten obejmuje również stworzenie nie tylko pionowe, ale również poziomych powiązań między elementami, jeżeli takie działanie jest konieczne.


Co to jest struktura projektu?

Działalność każdej firmy na świecie zaczyna się od opracowania wspólnego planu działania. Na przykład, firma ma zamówienia na dostawę makaronu. Teraz zarządzanie, wyspecjalizowane działy, analitycy i inni zainteresowani zrobić plan, a to jest struktura projektu deweloperskiego. W tym przypadku trzeba określić, gdzie można uzyskać surowców i gdzie jego uchwyt do pożądanego stanu. Posiada dwa bloki. Każdy z nich może się dalej rozwijać. Kwestia surowców mogą być podzielone na dostawcę wyszukiwania, a transport do testowania jakości. Przetwarzanie surowców, z kolei, są podzielone. Musimy zdecydować, które pokój w użyciu, gdzie znaleźć sprzęt, ekspertów, instalatorów i rozpocząć cykl produkcyjny. To jest tylko bardzo prosty przykład, jak pozostałe zespoły zostaną podzielone dopóki nie pytania pozostają. W ten sposób podstawowa struktura pomocą projektu w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów w określonym czasie. Kiedy każdy wykonawca będzie dokładnie zrozumieć ich role i działania, aby uświadomić sobie, co odbywa się każdego konkretnego elementu i które powinny okazać się w końcu, tylko maksymalna wydajność przedsiębiorstwa zostanie osiągnięty.

konstrukcja dedykowana

Najbardziej prosta struktura organizacyjna konstrukcja opisana powyżej. Ale to dopiero początek. Istnieje coś takiego jak wydzielone struktury, która odnosi się do procesu organizacji jako całości i jest bezpośrednio do konkretnego projektu. Istnieje pewna firma, w których istnieje wyraźny podział funkcji, funkcje cykli produkcyjnych oraz poszukiwanie pracowników. Ale do całego mechanizmu do pracy, kierownictwo musi najpierw znaleźć odpowiedniego projektu, który przyniesie zysk. To dotyczy zupełnie innej firmy, która ma swoją własną strukturę. Jest to specjalny typ organizacji. Na przykład, firma zajmuje się produkcją wyrobów metalowych. System działa, ale nie jest jasne, że będzie opłaca się sprzedawać, a jakie produkty spowoduje straty. Aby to zrobić, zatrudnia inną firmę badawczą, że badania rynku i daje jej zaleceń. Opierając się na nich, cały mechanizm pracy pierwszego przedsiębiorstwa wchodzi w życie.

Podwójny typ

Ten drugi typ, który może przyjąć strukturę zarządzania projektem. To implikuje istnienie dwóch firm, z których każdy wykonuje swoją część pracy. Następnie, elementy te są połączone, a produkt końcowy. To samo odnosi się bezpośrednio do projektów w ramach tej samej firmy. Weźmy na przykład firmę, która jest zaangażowana w tworzeniu gier komputerowych. Jednym z jej działu jest odpowiedzialny za stworzenie grafiki, a drugi – dla fabuły. Tylko wtedy, gdy oba elementy są gotowe i połączone ze sobą, nie będzie gotowy produkt. Zazwyczaj ten był inny dział (lub firma), który zapewnia współdziałanie między różnymi strukturami i kontrolować ich działalność.

wyrafinowana konstrukcja

Taka struktura charakteryzuje się projekt natychmiast pewna liczba departamentów (lub firmę), z których każda ma swój obszar odpowiedzialności. Na przykładzie tej samej grze komputerowej cały system może wyglądać tak: nie jest przewodnikiem, który podjął zdecydowaną decyzję na początku stworzenia produktu. Ponadto, istnieje kilka podziałów, z których każda musi dostarczyć część całego produktu. Nie mogą być one wiedzę w domu, ze względu na to, co jest konieczne do zatrudniania pomocy z zewnątrz. Te z kolei, może wykonać pracę samodzielnie lub powierzyć komuś innemu. To jest fundament firmy znajduje się zaledwie kilka przecznic lub służby. Reszta wszystko zrobić organizacja strony trzeciej. Ale wynik końcowy będzie miał pracowników spółki dominującej.

struktura funkcjonalna

Powyżej powiedziano więcej o organizacji pracy przedsiębiorstwa, podczas gdy zarządzanie projektem jest wszystko również ma bezpośredni związek. Ale struktura funkcjonalna, która jest jednocześnie najbardziej rozpowszechnione i popularne, jest już bezpośrednie odniesienie do projektów. Ogólna zasada plecach w 20 wieku, Maks Veber sformułowane. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. Taka struktura organizacyjna zarządzania projektami wyróżniają ścisłej hierarchii władzy, podziału władzy i funkcji pracy. Aktywnie stosować standaryzację wszystkich czynności wykonywanych i precyzyjnej koordynacji całego procesu. Nie ma wiążący tożsamość pracownika do jego funkcji, co sprawia, że łatwo zastąpić je ze sobą. Główne pozytywne cechy tej struktury są możliwe specjalizacja pobudzenie, zmniejszenie całkowitej liczby operacji oraz znaczną oszczędność zasobów. Jednocześnie istnieją również znaczące wady. Tak więc, nie jest izolowanie różnych działach, liczba konfliktów w zespole, zmniejsza ogólną wydajność całego cyklu produkcyjnego i stopniowo staje się bardziej skomplikowana komunikacja pomiędzy działami poziomych, co wymagało uniknąć. W zasadzie, to wszystko dzieje się z powodu niekompetencji kierownictwa. Struktura prostego robotnika wymaga minimum, ale od liderów – maksimum. Są zobowiązani do reagowania na najmniejszych elementów i zapewniają bardzo wyraźną interakcję pomiędzy poziomo rozmieszczonych grupach.

jako pośredników

Od Maks Veber był Niemcem, to nic dziwnego, że mają taki system może działać skutecznie. W kontekście umiarkowanym lub ciężkim zaburzeniem kadry zarządzającej w przedsiębiorstwach krajowych wymagają łączenia linki. W rzeczywistości są one powielają funkcje wodzów bez prawa do zarządzania, ale posiadających szerokie możliwości kontroli. W wyniku projektu struktury podziału pracy ma takiego pojęcia jak mediatorów. Są to specjalne osoby (lub całych wydziałów), które regulują wzajemne oddziaływanie między poziomych pasm. Ostatecznie te koordynatorzy dać Władze wynik końcowy wraz z przełożonych, której funkcja sprowadza się do przekazywania poleceń i ogólnego zarządu. Jeśli starają się przeniknąć bezpośrednio w projekcie i zapewnienie interakcji pomiędzy poszczególnymi poleceniami, zazwyczaj sytuacja jest tylko coraz gorzej.

struktura Matrix

Jest to kolejna postać, która pojawia się jako liczbę pośredników. Taka struktura projektu biznesowego nazywana jest macierzą. Głównym problemem tutaj tkwi właśnie w tym, że te same koordynatorzy uzyskać dużo większą kontrolę i zbliżyć się do szefa z jego funkcji. Jest bardzo trudno jednoznacznie odróżnić, co może wskazywać na lidera, a – z drugiej strony. Dla uproszczenia, są one podzielone na projektowaniu i liderów funkcjonalnych. Pierwszy zapewnia wspólny system interakcji pomiędzy działami. Są one zobowiązane do jasno i zrozumiale przekazać podporządkować całą ideę, a także zrozumienie specyfiki jednostek roboczych. Muszą ustanowić połączenie między poszczególnymi pracownikami i rozważyć ich zachcianki, pragnienia i prośby. Również te linijki są odpowiedzialne za wszelkie nieprzewidzianej sytuacji i braku konfliktu. Menedżerowie funkcjonalne, z kolei zapewnić dostępność zasobów wymaganych, wyznacza czas i miejsce pracy, są odpowiedzialne za jakość produkowanych wyrobów, a także jego zgodności z określonymi wymaganiami. Osoby te są zobowiązane do szybkiego przystosowania się do różnych warunków, w tym najbardziej niekorzystne dla pracy. Muszą znaleźć wyjście z trudnych sytuacji i promować produkcję zastrzeżonych produktów wysokiej jakości na czas.

typ konstrukcji

Ta struktura projektu jest szczególnie przydatna dla tych rodzajów spółek, którego wszystkie działania są przywiązane do jednego lub większej liczby projektów. W tym przypadku, każdy z nich ma wszystko, czego potrzeba do wykonywania swoich funkcji. Na przykład, może być kilka działów księgowości, działy finansowe, biura projektowe i tak dalej dla każdego projektu z osobna. Reszta jednostek, które nie są ujęte w żadnej z tych grup, które zapewniają wyjątkowe wsparcie, aczkolwiek bardzo ważnej funkcji. Dział HR może być jednym i reagować na prośby ze wszystkich działów. Taki, na przykład, może być inwestycja struktura. S nieodłącznym obowiązkiem każdego pracownika za efekt końcowy, to jest bardzo elastyczne i sterowanie rozmyte i brak jasno określonych działań dla każdego pracownika. Struktury takie można bardzo szybko dostać się ponownie, aby reagować na nietypowe sytuacje i przeprowadzenia zamówienia w jak najkrótszym czasie.

Separacja i funkcje

Wszystko organizacyjna struktura zarządzania projektem można podzielić na dwie duże grupy – i mechanistycznego organisticheskie. Były dostarcza układ funkcjonalny, a do drugiej – matrycy. Projekt wchodzi bezpośrednio do obu kategorii, ponieważ jest bardzo elastyczna. struktury mechanistyczne są różne rodzaje jasnego pionowej władzy, ściśle regulują funkcje i działania pracowników, i tak dalej. Organisticheskie, wręcz przeciwnie, jest bardzo proste, elastyczne i nie wyraźnie wskazują właściwości każdego pracownika, jak i co zrobić. Obie opcje mają prawo do istnienia. Pierwszym z nich jest najlepiej nadaje się do produkcji wyrobów betonowych. Na przykład pojazd. Kiedy każdy pracownik będzie wykonywał tylko swoje funkcje, nic nie będzie rozpraszać. Ale tutaj bardziej twórczych projektów korzystnych użyć struktury matrycy, a czasami jest to „non-standard” interakcja pomiędzy personelem daje najlepsze rezultaty przy najniższych kosztach.

tworzenie

Plan projektu jest skomplikowane w konstrukcji rysunku, ponieważ wszystko zależy od jej późniejszego procesu produkcyjnego. Jest praktycznie niemożliwe, aby umieścić dokładne pierwotnych celów oraz określenie konkretnych działań. Najpierw wybierz samego kształtu konstrukcji. Należy dopasować charakterystykę interakcji między wszystkimi stronami projektu, dla celów jego zawartości, i pracować z powodzeniem w ramach istniejącego środowiska zewnętrznego. Struktura zarządzania projektem jest zazwyczaj tworzony raz od dłuższego czasu, więc lepiej jest poświęcić więcej czasu na to, ale aby uzyskać najbardziej efektywne rezultaty niż stale zmieniać w najbliższej przyszłości. Kolejny etap – szczegółowy plan dotyczący obecnej sytuacji. Na koniec, przechodząc do metodycznej, organizacyjnej, informacji i innych użytecznych dokumentacji dla każdego etapu, działu lub grupy pracowników. Obejmuje ona również Rekrutacja, opisów stanowisk pracy, o obecności wymagań ekspertów, jak również wykorzystania tylko część całkowitego budżetu projektu.

Podział obszarów odpowiedzialności

Jak wspomniano powyżej, struktura organizacyjna projektu opiera się na odpowiedzialności wszystkich kategorii pracowników. Logicznie rzecz biorąc, im wyższa jest osobisty interes pojedynczego pracownika, tym bardziej skuteczny będzie cały proces. Powinny zostać przekazane do wszystkich grup osób zaangażowanych w realizację projektu, znaczenie działań prowadzonych przez nich i ich wpływ na wynik końcowy. Oczywiście, nie należy zapominać o odpowiedzialności. Konieczne jest, aby wyjaśnić, jak katastrofalne konsekwencje byłyby jeżeli niezgodność z pracownikiem jego funkcji. Można również ustawić nagrodę dla prawidłowego funkcjonowania i kar za błędy. Wszystko to każdy musi wiedzieć, a ona jest zobowiązany do dostarczenia informacji do być tak proste i łatwo dostępne. Na przykład, gdzieś w opisie stanowiska pracy jest niejasne napisane, że jeśli mechanik Sidorov nie będzie działał tak jak powinien, to zostaną ukarani. Jest to nieefektywne. Powinno być prawo powiedzieć, że jeden szczegół, że nie należy się upewnić, że samochód poszedł. Bez tego projekt zostanie rozebrany, a firma poniesie stratę $ 1 miliona dolarów. Usterka będzie tylko jeden. Ale jeśli mechanik zrobi jeden element więcej w tym samym czasie, otrzyma premię w wysokości połowy wynagrodzenia. Wszystko jasne, zrozumiałe i dostępne. Określona kara jest zachęcające.

Opis szczegółowy

W większości przypadków, zwłaszcza gdy stosowane mechanistyczny projekt struktury podziału pracy, maksymalny szczegół wszelkie niezbędne sprawy. Musimy nadal dzielić i elementy, o ile nie będzie żadnych części dotarła. W niektórych przypadkach proces ten może wystąpić nawet wtedy, gdy projekt rozpocznie swoją pracę, o ile nie wpływa to na ogólną efektywność działań. Ale istnieją podmioty, w których dokładny obraz działania i maksymalne szczegół może tylko przeszkadzają. Zazwyczaj odnosi się to do zespołu kreatywnego. Na przykład, sytuacja opisana powyżej w tworzeniu gier komputerowych. Jeśli dać wyraźny rozkaz do wszystkich pracowników, produkt zostanie szybko i przy minimalnym koszcie ustalone. Jednak będą one ignorowane wspaniałych pomysłów lub sensownych komentarzy od wszystkich uczestników projektu, co może od przeciętnych gier sprawiają arcydzieło godne wygraną.

wynik

Całość projektu jest zobowiązany do przemyślane tak dokładnie i precyzyjnie, zgodnie z wymogami aktualnego procesu produkcyjnego. To jest niemożliwe do stosowania jednolitych standardów i przykłady absolutnie wszystkich firm bez wyjątku. Należy zawsze brać pod uwagę wiele funkcji i opcji, które mogą nie być oczywiste dla większości pracowników na początku tworzenia projektu, ale może stać się poważnym problemem bliżej jego końca. A najważniejszą rzeczą do zapamiętania – projekt projekt nie jest sztywno ustalony schemat. To może i powinna być dalej rozwijana, wyrafinowane i pogłębione. Tylko w ten sposób będzie możliwe do osiągnięcia najwyższej wydajności w minimalnej ilości czasu i zasobów przy niewielkim wysiłku.