147 Shares 5817 views

„Podwyższenia Krzyża.” Rubens – piękny barokowy geniusz

W historii kilka nazw, które są związane z narodzinami nowego stylu artystycznym wpływem całej epoki. Obrazy na temat męki Chrystusa, która przyniosła mu europejską sławę (wśród nich – „Podwyższenia Krzyża”), Rubens otwiera nową stronę w malarstwie, znany jako baroku.


król malarzy

Ten artysta uważany jego nauczyciel opanowania różnych czasów i kierunków. Peter Paul Rubens miał wielu uczniów, wśród jego współczesnych, jego obrazy kopiowane Velázquez i Delacroix podziwiany impresjonistów i avant-garde.

Urodził się w 1577 roku w niemieckim mieście Siegen, gdzie jego ojciec prowadził protestanta z Flandrii od prześladowania katolików. Po jego śmierci rodzina przyjęła katolicyzm i powrócił do Antwerpii, gdzie Rubens został ciężko studiować rysunek i malarstwo.

Najważniejszym etapem w życiu mistrza był jego pobyt we Włoszech, gdzie w połączeniu działań dyplomatycznych i twórcze, studiował dzieła mistrzów szkoły weneckiej i lubił pracować ze światłem na obrazach Caravaggia.

W 1608 roku powrócił do Antwerpii dojrzałego artystę z wirtuozerią i własnego stylu. Otrzymał korzystnych zleceń do tworzenia obrazów na tematy religijne, w tym „Podwyższenia Krzyża” dla katedry Matki Bożej.

Tryptyki o męce Chrystusa

Wnętrze katedry cztery wytwory Rubensa, spośród których dwa duże tryptyk, składający się z 4-metrową drewnianych paneli. Pisali sceny Peter Paul Rubens od męki Chrystusa: „Podwyższenia Krzyża”, „Zdjęcie z krzyża”, a mniejszy – „Zmartwychwstanie Chrystusa” i obraz „Wniebowzięcie NMP”.

Prace te zaczyna szczęśliwe dekadę w życiu pana. Peter Paul Rubens jest szczęśliwy w rodzinie, stworzył warsztaty, które mają tendencję do studentów z całej Europy, jest otoczony przez odniesieniu do tych u władzy i czci przez znawców sztuki i innymi artystami.

Tradycyjny pogląd sztuki

Interesujący wybór zdjęć samego formularza: „Podwyższenia krzyża” Rubensa jest w formie tryptyku ogromnych paneli dębowych. Tryptyk był wtedy prawie zapomniał, jak się panem stworzenia były hołdem dla tradycji i świadectwem wysokiej kultury i dobrego wychowania Rubens.

Pisanie na płytach drewnopochodnych – również stary flamandzki tradycja, a jeszcze te obrazy wyglądają błyszczące, jakby po prostu pokryte lakierem, który zwiększa efekt wizualny od nich. Ogromne powierzchnie są imponujące i jego skala – tak, że wielkość części środkowej przekroju Podwyższenia „” – 4,6 x 3,4 m, oraz dołączony do niego po stronie klapy – 4,6 x 1,5 m.

Zewnętrzne powierzchnie paneli są tradycyjnie wykorzystywane do wizerunków świętych wykonanych w ozdobnym stylu. Więc jest „Podwyższenia Krzyża.” Rubens przedstawia lewą migawkę St. Amanda i Święty Walpurga, po prawej – Saints Eligius i Catherine.

opis

Działka – jeden z najpopularniejszych obrazów – został wykorzystany przez Rubensa i kilka razy. Tak więc, Raster przechowywane zarysowane środków konserwujących powietrzu „podnoszenia ciężarów krzyżowej” (1620) i dynamikę energię uderzenia, które w szczególności nasyconych tryptyk Antwerpia katedry.

Przewrócenia ogromnym obszarze znajduje się 22 znaków, pełna stresu fizycznego i psychicznego. Dynamika całej kompozycji nasycona – aktywny zniesione po przekątnej poprzecznym grupę rozpaczających kobiet w lewych drzwi, żołnierzy i tych, które wytwarza się w celu wykonania na prawo – na linii utworzonej przez nie wchodzi w aktywną interakcji z częściami łączącymi do całego obrazu monolitu.

Na lewym panelu na górze – wielkiego cierpienia, Józefa i Maryi, poniżej – żałobników. tło liści i środkowa część tryptyku nie wygląda jak obraz miejsca, ale widoki wobec Syna Bożego, są ze sobą nierozerwalnie związane, a prawa strona jest połączona z tłem centralnego groźnym niebie nad Golgocie.

Centralną postacią obrazu – Jezus – jest sportowca, jego kształt odpowiada wielkości bieżących i przyszłych zdarzeń. Dedykowane mistyczne światło, jego postać wygląda soczyste takiego nasilenia, że ogromny wysiłek podniesienia krzyża wydają się daremne. Widok Jezus wyjaśnia istotę tego grawitacji – cierpi za grzechy całej ludzkości, a wartość taki wyczyn nie do pomyślenia ogromne. Potężne mężczyźni są połączone w jedno ciało fala bugryaschuyusya mięśni w jedną siłą, która ma na celu Podwyższenia Krzyża. Rubens z niezwykłą zręcznością i znajomości anatomii ludzkiego ciała wykazuje niezwykle ekspresyjnych pozach wyrażających straszliwe napięcie na jednym, bólu i innych dolegliwości.

Interesujące jest to, aby zobaczyć i Rubens – malarz zwierząt. Koń po prawej nie jest gorsza od wyrazistość postaci ludzkich, a pies przedstawiono na pierwszym planie, nie jest wymienione w opisie biblijnym, ale znacząco przyczynia się do wielu malowniczych i niesie znaczenie symboliczne, zakorzeniony w artystycznych tradycji średniowiecza.

król malarzy

Dokładna postać, wyraziste rzeźbiarskie modelowanie światła i cienia, bogactwo kolorów, pełen energii, każdy centymetr kwadratowy ogromnej przestrzeni obrazka – charakterystyczne cechy tego wspaniałego zjawiska artystycznego o nazwie Petera Paula Rubensa.