867 Shares 4970 views

Medium Ploskireva (Bacto-agar F): opis. Medical Microbiology

średni Ploskireva (zwana dalej jeszcze agar Bacto F) jest pożywka do hodowli pewnych drobnoustrojów, głównie Shigella i Salmonella. Jako źródło jej używać materiałów zakażonych: moczu, żółci, kału.

historia

Nikołaj Iwanowicz Ploskirev – radziecki lekarz mikrobiolog i zaszczycony. Urodził się w 1869 roku i zmarł w 1948 roku, pracowała większość swego życia w swoim rodzinnym mieście – Tomsku.

W 1888 roku, przyszłego uczonego, bez ukończeniu szóstej klasy szkoły, dołączył do armii. był w stanie ukończyć szkolenie tylko w 1892 roku, a następnie przeszedł badania o dopuszczenie do Tomsk Uniwersytetu Cesarskiego, studiował na Wydziale Lekarskim. W 1898 roku otrzymał tytuł doktora.

Ploskirev udział w wojnie rosyjsko-japońskiej, a potem pracował w szpitalu Tomsk. W 1910 roku został powołany na stanowisko szefa Tomsk dermatologicznych i wenerycznych szpitalu i od trzydziestu lat jest jej stały głowa. Ten sam naukowiec był jednym z założycieli STI klinice w Tomsku.

Nikołaj Iwanowicz Ploskirev napisał szereg prac poświęconych zwalczaniu chorób wenerycznych.

struktura

Środa Ploskireva – materiał do hodowli bakterii jelitowych, a więc musi zawierać kilka rodzajów składników odżywczych. Jest on wytwarzany w postaci suchej.

Dość dużą część całkowitej masy trzustkowa hydrolizat szprot (10,4 g / l). Nieco mniejszy stanowiły hydrocitrate wodorofosforanu sodu (8,5 g / l). Również nie jest suchą pożywkę i cukier mleczny (8,62 i 7,3 g / l).

Drugi tytułowy Ploskireva Medium – J. Bacto-agaru w kompozycji jest obecny w ilości agar, 6,94 g / l. Seriovatistokislogo bezwodny zawartości sodu równą 5,1 g / l. Jest obecności bezwodnego fosforanu dwusodowego – 2,1 g / l soli sodowej kwasu cholowego o 3,46 g / l i sody – 2,4 g

Mniej niż gram zawarte w nich wskaźników – czerwieni obojętnej (0,05) i zieleń brylantowa (0,0002). Zawartość jodu – 0,13.

aplikacja

Badanie procesów biochemicznych bakterii odgrywa bardzo ważną rolę w diagnostyce chorób powodujących organizmów beztlenowych. Gatunki z tej rodziny – setki. Są niemal identyczne pod względem morfologii i właściwości kulturalnych i najbardziej niezawodny sposób, aby odróżnić je od siebie – jest badanie biochemii.

Badanie rozpoczyna się szczepieniem materiału patologicznego do pożywki hodowlanej. Że patologiczna różnica bakterii coli i część, oprócz zwykłego agar obejmuje światło i laktozy. zdolność przetwarzania laktozy – ważnym znakiem różnicowania pałeczek jelitowych. Jeśli jest to odkryto, pH przesuwa się w kierunku kwasowości, a wskaźnik jest aktywny, który włącza kolonię.

Inne kraje mogą stosować inne nośniki składników odżywczych, ale ich mechanizm działania odpowiada trzy najczęściej spotykane w Rosji – to środowisko Endo i Levine Ploskireva środowiska.

Opis metody

Granicę średniego Ploskireva analogowe tak zwane agaru MacConkey. W gotowej postaci przezroczystego roztworu ma lekką różowo-żółtą barwę. Kolonie zdolne do przetwarzania laktozy między Ploskireva otrzymując czerwony (żurawiny) kolor. Jeśli bakterie nie mogą przetwarzać, lub kolonią jest bezbarwny lub ma słabą kolor.

Biorąc pod uwagę, że kompozycja nośnika zawiera substancje inhibitory Ploskireva (zieleń brylantowa, sole żółciowe, jodu), jest prawie całkowicie hamuje wzrost flory Gram-dodatnim, jak w pierwszym dniu eshehiry znacznie opóźnia wzrost, a także inne zwykłe jednocześnie mikroflorę.

druga noga

Dalsze zainteresowania jest selekcja kolonii i wysiano na podstawowym nośniku i różnicowanie. Środowisko, w którym nie jest zaszczepienie powinna zawierać wiele substratów. kultury bakterii musi wykryć aktywności enzymatycznej w stosunku do nich w tym samym medium umieszczone w rurach, tak że występują dwa miejsca:

  • jeden, w którym agar skośne;
  • z kolumny.

Zainteresowanie badaczy w kolonii zaludnionych skośna część gęstej udarze oraz w kolumnie – kutasem. Na tym etapie, medium wykorzystywane Russell, Kligler lub Olkenitskogo. Jak diagnostyce różnicowej używane Ploskireva środę.

Mikrobiologia i organizmy chorobotwórcze

Agar Ploskireva jest istotnym czynnikiem w wykrywaniu zakażenia wywołane przez Enterobacteriaceae. Tak więc, na przykład, jest uprawiana i zróżnicowane kolonie mikroorganizmów powodujących czerwonka bakteryjna. Ten beztlenowe organizmy należące do rodzaju Schigella.

Jak każdy, kto jest częścią rodziny bakterii jelitowych, Shigella mają postać prętów, wielkości dwóch mikrometrów. Nie stanowią kapsułki i zarodniki mają wici – pozwala im odróżnić od Salmonella, które z kolei są ruchome. Rosną także w najprostszych nośniku, w temperaturze nieco wyższej niż temperatura otoczenia (35-37 ° C) i pH 7,4. Ze względu na charakter wzrostu, kolonie nie różnią się od salmonelli.

Jak omówiono powyżej, mikroorganizmy mogą się różnić znacznie morfologiczne jednak zmieniać się znacznie w procesach biochemicznych życia. Tak więc, oprócz Shigella Nyukestl bez powstawania kwaśnego gazu występuje podczas fermentacji węglowodanów. Z wyjątkiem, Shigella sonnei, nie mogą fermentować laktozę, glukozę, ale jest trawiona. Wystarczy do swoich kluczowych funkcji, można je nosić, co mogą, aby zmniejszyć niraty do azotynów. Kolonii strawiono z mocznikiem, jak również w ośrodku hodowli nie upłynniania żelatyny.

Gromadzenie i przygotowanie materiału siewnego

Aby wykryć agentów czerwonki, wymagane są testy mikrobiologiczne zaatakowane środowiskach tj kału pacjenta. Po otrzymaniu materiału, trzeba jak najszybciej wykonać siew. Jeśli nie jest to możliwe, źródło musi być umieszczony w konserwant – fosforanu mieszaniny buforowej lub gliceryny. W temperaturze 4 ° C, mogą być przechowywane przez dłużej niż jeden dzień. Zbiera się materiał musi być przeprowadzona za pomocą doodbytniczego szklanej rurki, które wprowadza się do odbytnicy.

W przypadku badań z materiału wybranego części ropne śluzu do przemyto dwa do trzech probówek izotonicznym roztworze chlorku sodu.

Zastosowanie bakterii chorobotwórczych w środowisku Ploskireva się szklaną łopatką. Trzeba trzeć na małej części jego agar, następnie oderwać łopatki na środowisko, a pozostały materiał jest wcierać w powierzchnię zasiewów. Jeśli wysiew odbywa się w ciągu kilku filiżanek, a następnie do każdej z nich trzeba zasadzić nową partię.

Jeśli tam wzięciem na dedykowanej analizy sztuk śluzówkowo-ropne, to nie znaczy, że nie ma obecność patogenów. W takim przypadku konieczne jest, w celu zemulgowania odchodów w 10 ml chlorku sodowego (stężenie 0,85%), a następnie sow jedną lub dwie krople na nośniku Ploskireva. Nieemulgowany krzesło mogą być wysiewane selenitovy bulionu. On również używany, jeśli zamiast kał są wymioty lub popłuczyny.

diagnostyka mikrobiologiczna

W pierwszym etapie badań mikrobiologicznych przeprowadzane wysiew bakterii chorobotwórczych w dwa kubki, a potem obserwować, jak rosną Shigella. W środę Ploskireva produkowane upraw, a drugi – na środowisko lub Endo Levin.

Ze względu na fakt, że istnieją szczepy Shigella są odporne na antybiotyki, pożywkę z dodatkiem chloramfenikolu. Potem następuje w dniach inkubacji w inkubatorze w temperaturze 37 ° C

Na drugi dzień do odkrywania wyhodowane kolonie. Te, które nie są na nośniku diagnostyki różnicowej uprawianych bezbarwny, jest konieczne, aby pozbyć się średnią lub krótkie Russella „pstrokatą wiersz”. Dalsze badania prowadzone jest przez algorytm z podstawowych upraw na nich. Kolonie Shigella w środę Ploskireva rosną w postaci przezroczystych, bezbarwnych i małych kolumnach. Są dwa rodzaje:

  • spłaszczone postrzępione krawędzie;
  • zaokrąglone, wypukłe, z typowym mokro połysk.

Trzy lub cztery kolonie muszą być mikroskopirovat i badane pod kątem mobilności. Jeśli ten ostatni nie pojawiają się one przeniesione na środę Olkenitskogo wyizolować czystą kulturę. W przypadku braku kolonii charakterystyczne Shigella lub brak wzrostu obserwuje się w ogóle, należy agar Endo lub Ploskireva spożywczego zaszczepieniu pożywki selenitovogo. Jeśli typowe kolonie są obecne w wystarczającej liczbie, umieścić szacunkową aglutynacji. Mieszaninę sera sonnei i Flexner, reakcja zachodzi w szklanej.

dalsze badania

Na trzeci dzień są zmiany, jakie zaszły w kolonii na pożywce Russella. Jeśli jest kulturą, która nie miała wpływu na laktozę i glukozę fermentacji do produkcji kwasu, jest oddzielona i analizowano spędzają mikroskopu, a także przeprowadzić w „siew pstrokacizna rzędu”, ale tym razem rozszerzony. Wystarczy umieścić reakcji aglutynacji w celu identyfikacji serologicznej.

W ostatnim dniu, można wnioskować na podstawie zmian w „numer pstrokacizna” (jeśli jest fermentacja węglowodanów), a także podsumowano reakcji aglutynacji.

Przechowywanie i przygotowanie

Wytwarzanie agar Ploskireva odbywa się następująco:

  1. 55 g suchej substancji miesza się w jednym litrze wody destylowanej.
  2. Gotowane przez dwie do trzech minut, aż agar nie jest jeszcze całkowicie rozpuści.
  3. Wlać do płytek Petriego (sterylność opcjonalnie) warstwą 5-6 mm.
  4. Płytki pozostawia się otwarte na pół godziny w temperaturze pokojowej (18-25 °). Po tym czasie medium jest wystarczająco twardnieje i na sucho.

Środa Ploskireva światłoczuły i higroskopijny. Proszek należy przechowywać w szczelnym opakowaniu, a wilgotność względna w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 60%. Optymalna temperatura przechowywania od 2 ° C do 25 ° C Przechowywanie muszą być zgodne z tymi zasadami, w przeciwnym razie ewentualnych błędnych ustaleń.