584 Shares 8667 views

ATI Radeon HD 4850: Charakterystyka, właściwości i opinie

Godnymi alternatywne akcelerator graficzny GeForce 8800GTS i GeGorce 9800GTX firmy NVIDIA od legendarnego kanadyjskiego producenta w 2008 roku było ATI Radeon HD 4850 to karta graficzna specyfikacje techniczne praktycznie nie różni się od swoich bezpośrednich konkurentów, a koszt był znacznie mniejszy. W rezultacie, firma Nvidia został zmuszony do ponownego rozważenia polityki cenowej i uczynić bardziej dostępne produkty. W rezultacie, kupujący mają możliwość zakupu potężną kartę graficzną w bardziej przystępnej cenie jak z ATI i NVIDIA.

Produkt Tło

Po wyjściu z serii kart graficznych Radeon HD 3000 kanadyjska firma ATI jest prawie półtora roku nie przedstawił aktualizowane produktów. Na przerwie przyniósł kryzys gospodarczy od 2007 roku, a w efekcie znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na wydajność rozwiązań graficznych. W końcu, starzy właściciele zostali zmuszeni do sprzedania drugą co do wielkości twórcą i producentem chipów wideo i działał jako kupujący, AMD. To właśnie na tej fali i zaczął sprzedawać ATI Radeon HD 4850 i wersję bardziej wydajne rozwiązania – to HD4870. Koszt na tle bezpośrednich konkurentów „zielonej” obozie były niższe, a poziom wydajności w większości zastosowań – praktycznie identyczne.

On-chip karta graficzna została jeszcze zastosowana ATI Radeon HD 4850 logo kierowcy „katalizator” serii również pierwotnie miały logo producenta kanadyjskiego. Ale potem, jak aktualizacja oprogramowania, został zastąpiony przez AMD. W rezultacie, w przyszłości, produkt ten stał się już znany jako Radeon HD 4850 AMD.

rozwiązania niszowe

ATI Radeon HD 4850 został zbudowany na podstawie jednego z najbardziej produktywnych półprzewodników GPU 2008. W związku z tym dane techniczne pozwolono mu w tym czasie rozwiązać niemal każdy problem. W rezultacie został on koncentruje się na wykorzystaniu składu najlepszych komputerów do gier wykonywanie raz lub stacjach graficznych. Teoretycznie mogłoby to również zaangażować się w składzie i stacji roboczych lub komputerów multimedialnych, ale w tym przypadku jego pojemność nie jest w pełni wykorzystany, a to podejście z ekonomicznego punktu widzenia nie do końca uzasadnione. Dla takich systemów są mniej wydajne produkty prezentowane są przy niższych kosztach.

Opcje

Składniki tego produktu był następujący:

  • Sama karta zainstalowany system chłodzenia.

  • instrukcja obsługi, karta gwarancyjna uzupełniona.

  • Rozkłady CD-ROM, kierowca i innych specjalnego oprogramowania.

Niektórzy producenci do dalszej promocji sprzedaży produktu zastąpił zwykły karton na metalowej walizce. To wskazuje na jego charakter premii. Większe rozpowszechnienie tej praktyki nie otrzymał, ale fakt, że nadal jest to konieczne, aby pamiętać.

tryby pracy

Podstawowy tryb funkcjonowania produktu – jest to dowód osobisty jako część komputera. Ale to rozwiązanie wspiera również technologię ATI zastrzeżonej nazwie „Crossfire”. Jej istota polega na tym, że kilka slotów PCI Express 16X Format ustawić wiele akcelerator graficzny (zwykle w tym przypadku 2 lub 3). Są one ponadto połączone ze sobą za pomocą specjalnych adapterów. W wyniku przetwarzania informacji graficznej została podzielona między wielu akceleratorów graficznych, i to jest możliwe, aby uzyskać znaczny wzrost prędkości.

Parametry akcelerator graficzny

kryptonim chip krzemu, rdzeń Radeon HD 4850 ATI – RV770 wskaźnik PRO. Został on wykonany w technologii procesu 55 nm, który w tym czasie był najlepszy. W tym układzie półprzewodników 956 milionów tranzystorów elementy zostały zastosowane. Pakiet ciepła jest w tym przypadku wynosiła 110 watów. Liczba procesorów w porównaniu do dwóch poprzednich generacji kart wzrosła więcej niż 2 razy z 320 do 800 sztuk. Jest to rozwiązanie technologiczne pozwoliło na znaczne zwiększenie szybkości chipa. Również architektura tych procesorów został przeprojektowany.

Drugi punkt – zwiększenie liczby jednostek tekstur od 16 do 40. Ale liczba bloków (RPO operacji rasteryzacji) nie ulega zmianie i pozostaje na 16. przepustowość pamięci wynosiła w tym przypadku 64 Gb / s. Sam adapter został zoptymalizowany do pracy z magistrali PCI Express Mode 2.0. Można go używać w trybie 1.0, ale będzie to zmniejszyć prędkość. Ale w płycie głównej z obsługą 3.0 „wąskie gardło” będzie miał akcelerator graficzny. Dlatego praca wygląda akcelerator graficzny jest optymalna w tym zakresie w połączeniu z płytą główną, która działa wyłącznie w trybie PCI Express v. 2.0.

pamięć

Dzięki zastosowaniu standardowych układów pamięci RAM GDDR3 został uwięziony ATI Radeon HD 4850 512 MB – jest to ilość pamięci RAM można najczęściej znaleźć w połączeniu z chipem krzemu. Znacznie rzadsze i bardziej zaawansowane wersje tej decyzji, która została już zakończona z 1 GB pamięci RAM. magistrali pamięci bit jest w tym przypadku wyniosła stałej, nawet jak na dzisiejsze standardy 256 bitów.

Praktycznie identyczne parametry były starsze karty graficzne tej linii – HD 4870. Ale to tylko rodzaj pamięci w tym przypadku został już GDDR5. Pozwoliło to na uzyskanie wyższych prędkości zegara i poziomy wydajności pamięci. Dla porównania, HD 4850 wartość ta była jedynie 2000 MHz, natomiast HD 4870 – 3600 MHz.

kierowca

Trudna sytuacja na początku sprzedaży był tylko kierowca. Widocznie programiści kanadyjskie nie mają czasu, aby doprowadzić je do perfekcji, a w rezultacie były różne błędy w wymagających zabawki uruchamianych na komputerach z ATI Radeon HD 4850 kierowca również została dopracowana i wszystkich stwierdzonych wad wyeliminowana. W tym przypadku, logo ATI w oprogramowaniu został zastąpiony przez AMD. Takie modyfikacje zwrotnymi dla użytkownika, pod warunkiem, że najbardziej stabilne działanie takich kart graficznych. I na wszystkich głównych wersji systemu operacyjnego „windose” w czasie – XP „Vista” i „7”. Cóż, trochę oprogramowania systemowego jest również w tym przypadku nie odgrywa kluczową rolę, a można umieścić na 32-bitowych systemów operacyjnych modyfikacji lub nawet na 64-bitowych.

Sytuacja z przyspieszeniem

Overclocking potencjał w tym układzie półprzewodników była dość dobra. Ale do wykonania takiej operacji trzeba było wyposażyć PC potężny zasilacz (nie mniej niż 750 W). Ponadto, akcelerator graficzny musi być wyposażony w zaawansowany system chłodzenia. Dlatego karty z pasywnym radiatorem i układ chłodzenia bazowa nie jest zalecane podkręcania. I tylko produkty z własnego zestawu chłodnic mogą być poddane tej procedurze. W rezultacie, przy użyciu narzędzia ATI Overdrive mogą być uzyskane zamiast kombinacji 625 MHz (w przypadku układu graficznego) i 2000 MHz (pamięć RAM), łączący 685 MHz i 2150 MHz, odpowiednio. Ta dodatkowa prędkość 8-9 proc. Dalsza poprawa taki akcelerator było niemożliwe. Zasadniczo, jeśli pokonać granicę 700 MHz, to akcelerator stała się bezpośrednim konkurentem do starszego modelu HD 4870. Z punktu widzenia marketingu takiej sytuacji jest po prostu nie do przyjęcia.

Konkurencyjnych produktów w punkcie wyjścia

ATI Radeon HD 4850 karta graficzna w chwili jego wydania, jak wspomniano wcześniej, był bezpośrednim konkurentem dwóch produktów firmy NVIDIA. Ten GeForce 8800GTS i GeForce 9800GTX. W pierwszym przypadku, parytet między produktami były zarówno pod względem ceny i wydajności. A dla prędkości okazało się być nawet bardziej korzystnie produkt od ATI. Ale to jest w trybie normalnym. W przypadku rozwiązania akceleracji NVIDIA przesunięcie zaległości, a czasem nawet wybuchnąć w przód. GeForce 9800GTX ale biorąc pod uwagę jego parametry techniczne były bardziej wydajne akceleratory graficzne, a w efekcie kosztować więcej. Różnica w prędkości wynosi 7-10 procent, który nawet podkręcania nie pozwala na kompensację.

Sytuacja w testach syntetycznych

W normalnym trybie HD 4850 w syntetycznej MARK PC Test 2006 daje 12,200 punktów. Jeśli jest podkręcona do częstotliwości i 685MGts 2150MGts odpowiednio, możliwe jest uzyskanie dodatkowych tysiąc punktów. W wyniku jego działania w tym przypadku będzie oceniana już 13.200 punktów. Z kolei GeForce 880GTS w tym przypadku, nawet podstawowa wersja przewiduje już 13.500 punktów. Cóż, jeśli nawet to podkręcony do 820MGts / 1890MGts, że otrzymał już 15000 punktów. W wyniku tego roztworu syntetycznego testu z „zielonej” firmy wydaje korzystne. Ale rzeczywista wydajność tych wirtualnych punktów często nie mają żadnego związku. Wartości te pokazują tylko wysoki stopień optymalizacji oprogramowania. W tym przypadku, sterownik karty graficznej ATI Radeon HD 4850 nie jest po prostu „zamknięci” w tym teście.

Możliwości w tym czasie gier

Radykalnie inna sytuacja z aplikacjami gier pod względem wydajności w każdej linii produktów ATI Radeon HD 4850 Series. Kierowca w tym przypadku już nie odgrywają tak ważną rolę.

Zacznijmy Quake Enemy Territory War. W tej grze, wydajność naszego przeglądu bohatera dogania nawet 9800GTX. HD 4850 jest liczba obrazów wyjściowych na sekundę wynosi 86. Z kolei 9800GTX, wartość ta wynosi 81, natomiast 8800GTS – wszystkie 71 dane te są ważne dla trybu 1680 x 1050. Wraz ze wzrostem rozdzielczości do 1920 x 1200 tendencja się utrzyma, a wskaźniki będą posiada odpowiednio 72, 66 i 58.

Podobna sytuacja jest z „Half Life 2”. Na pierwszy tryb wartość będzie równa 111, 103 i 89, a na drugim – 88, 82 i 71. Nieznacznie zmieniły sytuacji w Perseus Mandate. Następnie lider staje roztwór 9800GTX ze wskaźnikami 184 (na 1680 x 1050) i 149 (na 1920 x 1200). Wskaźniki HD 4850 to odpowiednio 162 i 127. No, prawie równe 8800GTS – 157 i 129.

Praktycznie takie same i Call of Duty 4. W tym przypadku wartości równe 9800GTX 82 i 72 dla HD 4850 – 79 i 67, a dla 8800GTS – 72 i 62. Różnica między pierwszym i drugim miejscu w tym przypadku nieistotne pod względem wydajności , ale cena różnią się znacząco.

W Unreal Tournament 3 znowu sytuacja zmienia się dramatycznie. Lider ponownie stać HD 4850 ze wskaźnikami 121 (na 1680 x 1050) i 97 (do 1920 x 1200). W drugim miejscu – wskaźniki c 9800GTX 117 i 92. Te ostatnie – 8800GTS z 102 i 80, odpowiednio.

Podobny trend kontynuowany w większości gier. Najczęściej wyprzedził HD 4850, choć tylko nieznacznie, jego bezpośrednim konkurentem w obliczu 9800GTX. Co więcej, taka sytuacja zachodzi dla oprogramowania 70 procent. Jednak w pozostałych 30% to było już 9800GTX liderem. Należy jednak zauważyć, że różnica nie była tak znacząca też. Gdy układ ten powstał przez 9800GTX nieaktualne procesu technicznego czasu (65 nm) i miały wyższą ciepła (156 watów). Okazuje się, że bardziej korzystne zakupy w tym czasie był tylko HD 4850.

Specjalna konstrukcja tej karty

Inżynierowie wówczas jeszcze kanadyjskiego producenta osiągniętych rezultatów postanowił nie do zatrzymania. Wydali bardziej zaawansowaną modyfikację akceleratora – ATI Radeon HD 4850 X2. Przedrostek punkt X2 na fakt, że jest to karta graficzna dual-GPU. W związku z tym, że jest wyposażony w ulepszony system chłodzenia, a jej parametry techniczne, nawet teraz można rozwiązać większość problemów. Również w tych produktów jest obowiązkowo obecny 1 GB pamięci RAM. Koszt takiego akceleratora jest znacznie droższe. Jedynym minusem było to, że po raz pierwszy od rozpoczęcia sprzedaży, – zła optymalizacja oprogramowania. Nie wszystkie zabawki „jak” to się zaczęło. Ale dalej aktualizacja inżynierów oprogramowania AMD już decyzję tę kwestię.

koszt

Bardzo, bardzo wysokiej jakości okazało ATI Radeon HD 4850 Specyfikacje jest naprawdę imponująca, a wyniki badań wskazują na dużą prędkością. W rezultacie, taki produkt nie może być tanie i przystępne. Ale nawet w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, ATI udało się zachować równowagę ceny i wydajności i oferują akcelerator dla wartości demokratycznego $ 199. Ale ta podstawowa modyfikacja była tak ceniona. Później były bardziej zaawansowane wersje, których koszt może sięgać nawet 320 dolarów. Ale w tym przypadku, użytkownik otrzymuje ulepszonego rozwiązania o wysokiej jakości radiatora i wysokich częstotliwościach. Również, gdy było to możliwe, choć nieznaczne, podkręcania akceleratora graficznego.

opinie

Kluczową wadą wszystkich rozwiązań liniowych ATI Radeon HD 4850 Series był słaby oprogramowanie. Dość często, kierowca produkt doprowadziły do tego, że niektóre gry wideo nie są normalnie eksploatowanego na podobnym sprzęcie. Były „odstających” od gry, a „zamrożenie” i pojawienie się ekranu „czarnej”, chociaż komputer pracował w porządku. Zwraca się uwagę na opinie posiadaczy takiego akceleratora. Ale potem, jak zaktualizować oprogramowanie, wszystkie problemy zostały rozwiązane, a w przyszłości żadnych problemów powstały z Radeon HD 4850 ATI.

Windows 7 sterownik jest rozwijany w podobny sposób. Wkrótce został przedstawiony „raw” montaż z pewnymi wadami, która następnie została już wniesionych inżynierów AMD do perfekcji. Główną zaletą tego produktu był stosunek „cena / wydajność”. Kosztem 199 dolarów, produkt ten może konkurować na niemal równa z drogimi GeForce 8800GTS lub nawet GeForce 9800GTX.

wyniki

Wszelkie rewolucyjne zmiany w niszy akceleratorów graficznych nie wprowadził Radeon HD 4850 ATI i jego starszy brat w obliczu HD 4870. Jest to ewolucyjna zmiana poprzedniej generacji produktów, choć z poważnymi przetwarzania parametrów technicznych decyzji. Ale pojawienie się tych rozwiązań w segmencie premium, „potrząsnął bezpośrednim konkurentem» ATI Spółki – NVIDIA. W rezultacie, ostatnia zmieniła swoją politykę cenową i znacznie obniżyć koszty do akceleratorów graficznych w tym segmencie. Będzie to korzystne tylko konsument końcowy, który ma szansę, aby uzyskać bardziej efektywne rozwiązanie w obniżonej cenie. I można nawet wybrać kartę graficzną, lub z „czerwonym” obozie (tj ATI / AMD) lub „green» (nVidia).