170 Shares 1290 views

Jeśli ząb mądrości boli, co robić – mówi dentysta

Ząb mądrości zaczyna rozpadać się pod koniec okresu nastolatków, lub po 20 latach. W tej chwili dana osoba doświadcza uczucia bólu, który może stać się nie do zniesienia. Dlatego nie sprzeciwaj się wizyty u dentysty – skontaktuj się z nim przy pierwszych oznakach bólu. Doświadczony specjalista przeprowadzi kontrolę i powie, co należy zrobić w przyszłości. Pomoże to uniknąć powikłań i zidentyfikować nieprawidłowości w rozwoju zęba.

Ząb zaczyna się wybuchać

Jak wiadomo, zęby mądrościowe są najnowsze. Zwykle są one zlokalizowane pod koniec uzębienia, dlatego nazywają się "ośmiu" lekarzy. Fakt, że zęba mądrość rośnie, boli i powoduje wiele niedogodności jest wyjaśniona przez jego niekorzystne położenie. Do czasu pojawienia się, wszystkie wolne przestrzenie już zajmują inne zęby, a ponadto tworzenie tkanki kostnej jest zakończone. Prowadzi to do wzrostu temperatury, a także do pojawienia się silnego bólu.

Na pierwszej pomocy w przypadku, gdy zęba mądrości boli, co należy zrobić dobrze należy pamiętać: wypłukać roztwór przygotowany z pół szklanki wody i nalewkę kalendula (1 łyżeczka).

Powikłania nietypowego zęba mądrości

Jeśli zęba mądrości boli, co lekarz powie po badaniu. Prawdopodobnie bóle związane są z powikłaniami, takimi jak:
1) ząb mądrości uderzony jest przez próchnicy,
2) próchnica zadziwia zębami przylegającymi do niej,
3) zęby mądrości przemieszczają się lub traumują pobliskie zęby,
4) występuje zapalenie osierdzia.

Nawet jeśli ząb mądrości jest na swoim miejscu, może być lekko przykryty gumą, tworząc tak zwany "kaptur". W przypadku, gdy zęba mądrość rośnie, zęba, na którą się boli, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ łatwo rozdrażnienie ropy powoduje różne procesy zapalne spowodowane dużą liczbą bakterii aktywnie mnożących się w korzystnym środowisku. Więc jeśli zęba mądrości boli – "Co zrobić, jeśli próchnica?" – nie zadawaj pytania, ale szybko biegnij do dentysty. W większości przypadków nie można zapobiec rozwojowi próchnicy, nawet przy bardzo dokładnym szczotkowaniu zębów.

Co zrobić z bólem?

W przypadku, gdy zęba mądrości boli, co zrobić, nie wiesz, przestrzegaj następujących zaleceń:
1) skontaktuj się z dentystą,
2) nie podgrzewać bólu,
3) spłukać.

Kiedy lekarz wie – cierpienie pacjenta boli, "co mam zrobić?" – musi być odpowiedź – "leczenie". Specjalista we wszystkich aspektach spróbuje rozwiązać problem z zapaleniem, ponieważ usunięcie jest skrajnym przypadkiem. Ale jeśli usunięcie jest konieczne, nie bój się, ponieważ nowoczesne środki znieczulenia mogą powstrzymać wystąpienie jakichkolwiek bolesnych wrażeń.

Powikłania

Nie wykluczaj przypadków, gdy zęba mądrości po usunięciu boli. Jest to pierwsza oznaka powikłań, wśród których najczęściej występują:
– suchy otwór (brak skrzepu krwi, niezbędny do procesu gojenia, w gnieździe usuniętego zęba),
– parestezja (uszkodzenie nerwu szczękowego podczas usuwania trzonu).

Jeśli zęba mądrości po usunięciu boli, prawdopodobnie wymagania dotyczące pielęgnacji jamy ustnej nie zostały spełnione:
– pomijaj szczotkowanie zębów, rób to następnego dnia,
– nie jeść przez dwie godziny,
– zrezygnuj z gorącej kąpieli,
– nie podgrzewać obszaru, z którego usunięto ząb.

Lekarze potwierdzają, że należy jak najszybciej usunąć zęby mądrości . W przeciwnym razie ich korzenie będą silniejsze, a proces będzie bardziej skomplikowany. Przed usunięciem konieczne jest leczyć próchnicy i inne choroby, jeśli występują. Ponadto lekarz powinien skierować pacjenta do rentgenowskiego zęba mądrości, aby dokładnie poznać pozycję zęba i korzeni.

W przypadku bólu, który towarzyszy przeżuwaniu mądrości, nie należy opóźniać leczenia u dentysty. W przeciwnym razie ból może stać się nie do zniesienia, a leczenie będzie przedłużone przez długi czas.