211 Shares 4171 views

Temperament osoby i jej rodzaje

Temperament osoby – to indywidualne cechy, które określają charakterystykę procesów psychicznych, emocjonalnych reakcji i zachowań. Taka jakość zależy od tego, mobilność, szybkość reakcji i aktywność. Badania temperament ludzka zaczęła się kilka lat temu, na co wskazuje dziełach starożytnych filozofów greckich.

Na początek warto zauważyć, że temperament i charakter – te rzeczy są zupełnie odmienne. Charakter – to cechy, które tworzą, od chwili narodzin. Są one całkowicie zależne od wpływu środowiska – zachowanie rodziców i bliskich, sposobów życia, kilka ważnych wydarzeń, pracy itp

Temperament osoby – jest to wrodzona cecha, która jest nieodłącznym charakter. To pokazuje dynamiczną osobowość i wpływa na tworzenie postaci. Ale konieczne jest, aby zrozumieć, że poglądy, zainteresowania, przekonania i inne wskaźniki jednostki nie może przypisywać osobliwości temperamentu.

Temperament osoby i jego główne cechy

Nowoczesna nauka temperamentu położono porodów słynny badacz Pawłow, który wierzył, że dynamika procesów psychicznych zależy od dwóch głównych procesów zachodzących w układzie nerwowym – hamowania i pobudzenia. Procesy te zależą od trzech czynników:

  • Wytrzymałość – zdolność neuronów przenieść zagęszczone lub przedłużone pobudzenie neuronowe;
  • puazów, który charakteryzuje stosunek harmonicznych wzbudzenia i hamowania;
  • ruchliwość – odpowiada za występowanie szybkiej odpowiedzi na bodziec zewnętrzny, szybkość rozwoju i tłumienia procesów nerwowego.

Temperament i jego rodzaje

Więc, nowoczesne psychologowie są cztery główne typy ludzkiego temperamentu:

  • choleryk;
  • sangwina;
  • melancholijny;
  • flegmatyczny;

Każdy z tych typów ma swoje własne cechy, a od których zależy zachowanie i dynamikę ludzkiego.

sangwina osoba

Cechy takiego układu nerwowego jest silny, symetryczne i ruchliwe procesy wzbudzenia – hamowanie. Wszystkie emocje i uczucia takiej osoby pojawiają się szybko i silnie przejawia, ale również tłumione. Osoba z tym typem temperamentu – optymista z dobrym nastroju. Łatwo przystosowuje się do nowego środowiska i szybko staje się „duszą firmy.” Zawsze gotowy do nawiązania nowych przyjaźni i przyjść im z pomocą.

Z drugiej strony jest bardzo niestabilny uczucie. Ardent zainteresowanie każdej osoby lub szybkim blaknięciem. Jedna osoba może szybko zmienić sprawiedliwości z miłosierdziem temperament, i vice versa. Ale psychiczny lub fizyczny praca, zwłaszcza jeśli jest to związane ze stresem, szybko opony sangwina i traci zainteresowanie nią.

choleryk przedmiotem

Ludzie o podobnych temperamentów można nazwać nadmiernie emocjonalny, porywczy, niesymetryczne. Jeśli mówimy o cechach jakościowych, istnieje procesy wzbudzenia przeważają nad reakcji hamowania. Dlatego choleryk jak nietrzymanie moczu, rozdrażnienie i impulsywny.

Jesteśmy tacy ludzie szybko i pośpieszne w towarzystwie ostrych gestów i mimiki bardzo wyraziste. Co do adaptacji w społeczeństwie, wtedy taka osoba wydaje się czasami bardzo ostry, niecierpliwy i zapalczywy, a jego wyroki – subiektywne.

W choleryk energiczny i zmotywowany, chętnie dają się do sprawy. Ale system nerwowy, który jest w ciągłym napięciu, może być wyczerpany. W tym przypadku osoba, osłabia uczucie frustracji i nieszczęśliwy.

flegmatyczny człowiek

Osoba z tym temperamentem zawsze jest spokojny i zrównoważony, prawie nigdy nie traci nerwy. Ale na równi z tym, że jest trochę powolny, a czasem obojętny wobec innych. Takie emocje ludzi pozornie nie występują – są obsługiwane seryjnie i zimną krwią.

melancholiac

Wszystkie procesy umysłowe taka osoba postępować powoli, reakcji na zdarzenia generowane przez długi czas. Mimo, że emocje i uczucia tych ludzi nie powstają od razu, są bardzo głębokie i mocne. Melancholijny są bardzo wrażliwe, jakiekolwiek przestępstwo niosąc ciężki, a czasem nawet doprowadzić człowieka do głębokiej depresji.

temperament ludzki odgrywa ogromną rolę w jego życiu. Ale konieczne jest, aby zrozumieć, że powyższe formy temperamentu w czystej postaci są rzadkie. Najczęściej ludzki temperament jest mieszaniną dwóch lub nawet trzech odmian.