307 Shares 6851 views

Religia w Kazachstanie: spojrzenie w przeszłość, rzeczywistość

Kazachstan – kraj o bardzo starym i ciekawej historii religijnej. Tutaj przecinają wielu religiach, niektóre z nich – są bardzo stare. Religia w Kazachstanie ma głęboką przeszłość, i to jest warte obejrzenia.

Okres pre-islamskiej

Na długo przed Islam przybył do Kazachstanu, nie rozprzestrzenia Tengriism. Ta wiara została uznana za najwyższego boga Tengri. Nazwa ta była nazywana i inne bóstwa, ale dane na nich prawie nie przetrwać.

Istotą tej wiary jest podział świata na trzy przestrzenie: w niebieskich, ziemskich i podziemnych. Zjawiska naturalne, elementy mają własną interpretację. Ta religia w Kazachstanie i miał cechy regionalne. Southern mieszkańcy wierzą w świętość jaskiń. W jednym z nich, na przykład, kobiety udał się w leczeniu niepłodności. Na wschodzie kraju świętych powołuje szefów grup powiązanych.

W Kazachstanie do islamu również zdominowany szamanizmu. Rytuały wysokiej Shaman przeprowadzone przez kontaktowanie duchy przodków. Sesje te mają pomóc go leczyć ludzi, odnaleźć zagubione zwierzęta, a nawet kontrolować naturę.

Przybycie islamu

Islam dla więcej niż jednego wieku przeniknął w Kazachstanie. Religia, obejmujące pierwsze południe kraju, pod koniec X wieku, stało się powszechne w Siedmiu Rzek i na wybrzeżach Syr-darii. Jednak niektóre regiony wyznawali chrześcijaństwo (Nestorian), przyszedł tu w XII-XIII wieku z Naiman.

W pewnym momencie w rozwoju islamu w Kazachstanie zostało zawieszone ze względu na podbój terytorium Mongolii. Tureckich i mongolskich plemion natomiast przestrzega tradycyjnych wyznań. Tendencja ta kontynuowana Berke Khan w Złotej Ordy, dodatkowo wzmocniła uzbecki Khan. Muzułmanie sufi musiał podjąć swoją religię w stepie. Ale wkrótce misjonarze otrzymali liderów lokalizacji nomadów.

Każdego roku, religia muzułmańska w Kazachstanie wzmocnić swoje pozycje. Istnieje wiele meczetów, często budowane przez prywatnych inwestycji. Głębokie wprowadzenie prawa szariatu w życiu Kazachów miała miejsce za panowania sułtana Aryn gazów.

XIX wiek był naznaczony wpływem stepowych Tatarów, którzy często stały mułłów i spełniać funkcję edukacyjną, przyczynił się do rozwoju kultury i umiejętności. Później, wśród muzułmanów kazachskich pojawia modernistyczny kierunek – Jadidism który promuje nauki świeckie nauki i edukacji w ogóle.

Obecna sytuacja

Więc, co religia w Kazachstanie dzisiaj? Obecnie Republika jest polikonfissionalnoy. Tutaj istnieje ponad 3000 związków wyznaniowych. 40 religie reprezentowane ponad 2500 miejsc kultu.

Główną religią w Kazachstanie – islam sunnicki. Istnieje ponad 1600 muzułmańskich stowarzyszeń, wybudowany ponad tysiąc meczetów. Liczba osób w kraju, którzy praktykują islam, osiągając prawie 9 milionów, a ta kategoria jest wielonarodowa.

Drugie miejsce w liczbie wierzących są prawosławie bierze udział prawie 30%. Ponadto, w Kazachstanie istnieje ponad 300.000 katolików z solidnej infrastruktury.

Ale to nie wszystkie religie w Kazachstanie. Wśród obywateli, istnieje wiele protestanci, Żydzi, Buddyści, etc. Po uzyskaniu niepodległości, nie został zbudowany pierwszy buddyjską świątynię wzniesiono wiele nowych meczetów, kościołów, kaplic, kościołów, synagog.

Ważniejsze obiekty religijne

Okazałe budynki o różnych nominałach na swoją architekturę zdobią miastach kraju, zwiększając jego atrakcyjność turystyczną. Wśród najbardziej zauważalną:
1. Pałac Pokoju i Zgody
2. Nur-Astana Meczet
3. Synagoga Beit Rachel – Chabad Lubawicz
4. Holy Ascension Cathedral
5. Katedra Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Nur Astana – największy meczet w Azji Środkowej, a także synagogę Beit Rachel – Chabad Lubawicz odpowiednio, – największa synagoga w regionie.

Ci, którzy nigdy nie byli w tym egzotycznym kraju, znany jako wielonarodowego Kazachstanie. Religia i jej wolność wyboru – jedno z praw obywateli, które są skutecznie realizowane. Tolerancja i wzajemny szacunek w relacjach między religiami – najlepszym sposobem na harmonijny rozwój społeczeństwa.