528 Shares 8481 views

Jak nauczyć dziecko pływać?

Jeśli chcesz nauczyć dziecko pływać, możesz go wysłać na kurs zawodowy, lub możesz wziąć sprawy w swoje ręce. Oto kilka wskazówek na ten temat.


Choć niemowlęta nie są wystarczająco rozwinięte, aby nauczyć się pływać, istnieją pewne reguły ich istnienia w basenie

 • Zawsze trzymaj dziecko w ramionach.
 • Upewnij się, że dziecko nosi pieluchę kąpielową, aby mocz i kał nie dostały się do wody, ponieważ może to zaszkodzić wszystkim osobom w basenie.
 • Dziecko może utonąć w 2,5 cm wody w ciągu mniej niż 30 sekund, więc zawsze obserwuj poziom wody.
 • Obok basenu powinien być zawsze apteczka pierwszej pomocy, a także profesjonalistów, którzy mogą udzielić pierwszej pomocy.

Jeśli Twoje dziecko nie umie pływać, najpierw musisz nauczyć go, aby pozostał na wodzie

Jeśli twoje dziecko nie potrafi pływać, a jeśli nie działa dobrze, to należy nauczyć się trzymać się wody na wypadek nagłego wypadku. Jeśli tego nauczysz, może zachować spokój, zachować głowę nad wodą, a także oddychać, aż ktoś go ratuje.

Kiedy dziecko uczy się na wodzie, musi nauczyć się poruszać nogami i wydmuchać pęcherzyki

Po tym jak dziecko uczy się tej umiejętności, musisz pomyśleć o następujących krokach:

 • Jak pozwolić sobie pęcherzyków – aby mógł przyzwyczaić się do faktu, że jego twarz znajduje się w wodzie, a także, że nie połknie wody.
 • Jak ruszać nogi – zawsze z nogami prosto, ruszając z kolei.

Najlepszym sposobem na uczenie tego dziecka jest nakłonienie go, aby złapał krawędź basenu i zaczął ruszać nogami, trzymając głowę pod wodą.

Nie nauczaj dziecka pływać przy użyciu urządzeń nadmuchiwanych

Mimo, że nadmuchiwane urządzenia zachowują swój kształt i zawsze pozostają na powierzchni, mogą zostać wysadzone lub pęknięte, dlatego Twoje dziecko może zacząć zatapiać. Wszystkie te urządzenia dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa, więc mogą zrobić więcej szkody niż pożytku.

Dziecko musi najpierw przyzwyczaić się do płytkiej części basenu

Kiedy dziecko nauczy się wydmuchać pęcherzyków i ruszać nóg, może zdobyć zestaw nowych, użytecznych umiejętności w płytkiej części basenu. Postaraj się go nauczyć:

 • Zanurkuj się w wodzie. Naucz dziecku, aby wstrzymał oddech przez 5-10 sekund.
 • Przenieś się z pozycji pionowej do poziomej bez pomocy. Aby to zrobić, dziecko musi wykorzystać umiejętności, które nabył, aby pozostać na wodzie.
 • Przesuwne. Dziecko powinno naciskać z jednej ściany basenu, aby wsunąć wodę do przeciwległej ściany.
 • Używaj skoordynowanych ruchów rąk i stóp. Najpierw trzymaj w ręce dłonie niemowlęcia, aby móc poruszać się jeden po drugim rękami i stopami, a następnie powinien połączyć ten krok z poprzednim.

Kiedy twoje dziecko może pozostać na wodzie i przytrzymać oddech, możesz nauczyć go bardziej zaawansowanych umiejętności

Teraz, gdy dziecko jest w stanie utrzymać głowę pod wodą, jeśli to konieczne, i przytrzymaj jego oddech, aby woda nie dostała się do płuc lub żołądka, kiedy poślizgnie się, podczas pracy z rękami i stopami, ma możliwość nauczyć się więcej umiejętności. Starsze dzieci mogą odwieść oddech, więc możesz ich nauczyć:

 • Pływaj pod wodą, zanurzając się w wodzie i korzystając z ruchu pieszego, aby dostać się z jednej krawędzi basenu do drugiego.
 • Zbierz przedmioty z dołu basenu.
 • Przeskocz na głębię od krawędzi basenu i unosz się na powierzchnię.
 • Używaj konkretnych ruchów rękami.

Gdy Twoje dziecko nauczy się wszystkiego, czego potrzebuje, może zacząć nauczyć się robić konkretne ruchy pływania

Kiedy nauczasz ruchów pływania dziecka, upewnij się, że naprzemiennie działa z jego dłonią i stopami. W przypadku ruchów, gdy jego twarz znajduje się pod wodą, radzimy mu wdychać między ruchami. Kiedy dowiaduje się ruchów na plecach, może oddychać swobodnie, ponieważ jego twarz nie jest pod wodą, ale powinieneś nauczyć go, aby wziął głęboki oddech, zanim chce przewrócić się i kontynuować pływanie. W trakcie uczenia się zwrócić można poprosić dziecko, aby zsunął się z krawędzi basenu, a następnie stopniowo odwracać, aż zacznie przyspieszać i zacząć działać rękami i stopami.

Zawsze przypominaj o bezpieczeństwie w basenie

Nawet jeśli dziecko zacznie pływać swobodnie, stale przypominaj mu, że powinien powiadomić dorosłego, że zamierza pływać. Nigdy nie powinien pływać sam, ani nie powinien biec pod basenem.