647 Shares 9182 views

Lamb – ofiara w imię ludzkości

Wyrażenie to od dawna konwencjonalną mądrość we współczesnym świecie. Najczęściej stosuje się go z pewnym odcieniem sceptycyzmu, kpiną z człowieka. Przede wszystkim, to mówi o pewnej utraty pierwotnego znaczenia słowa „Baranka Bożego”. Prawdziwy sens nim dzisiaj wiemy głośniki jednostkowych.

Kto jest jagnięcina

Sam dźwięk wpisywać słowo wskazuje na jego starożytności, pewnej dezaktualizacji. Sama forma tego wyrażenia jest związany z odległej przeszłości i, oczywiście, święte teksty. Więc, kim jest ten najbardziej baranek?

To zaskakujące, ale pierwotnie słowo nie kryje w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym. Lamb – to tylko stara nazwa baranka. Jednak każda osoba, która jest bardziej lub mniej znane z doktryny chrześcijańskiej, aby zapytać, dlaczego jagnięcina jest zwykle określany jako syn Boga.

Apel do Starego Testamentu

Jeśli kopać głębiej interpretacji standardu, można zauważyć, że pierwsza wzmianka o baranka w światopoglądzie biblijnym znajduje się nawet w Starym Testamencie , a zatem w Torze. Że jagnięcina była oferowana jako świętą ofiarę dla Pana.

Nasuwa się pytanie: „Dlaczego baranek na rzeź” Dlaczego nie łydki, lub, na przykład, jelenia? Wszystkie sprawy w charakterze zwierzęcia. Cechą tego roślinożercy jest to, że jagnięcina jest całkowicie dobrowolnie idzie do własnej śmierci. W przeciwieństwie do innych zwierząt, nie oprzeć się jego los. Co więcej, jest nawet w pewnym sensie pomaga jej, wyciągając szyję, jakby dla większej wygody jego zabójcy.

Niewiarygodne złożenie zwierzęcia, takiego dziwne funkcja biologiczna i spowodował związek z absolutnego posłuszeństwa protektorowej jagnięciny, wzmocnienie w pamięci ludzkości.

Baranku Nowego Testamentu

Mimo to, najczęściej związane z jagnięciny nie jest zwierzęciem poświęcić. Dla większości z jagnięciny – jest synem Boga. Człowiek daleki od biblijnego obrazu świata, trudno byłoby zrozumieć, dlaczego przedmiotem kultu, główną postacią w religii nazywa baranka.

Ludzie są bardziej wyrafinowane można łatwo spędzić analogię między ofiarny czyn Jezusa i uboju Starego Testamentu. W rzeczywistości, prawie dokładnie powtórzyć oryginalną historię w historii Chrystusa. Tylko w tym przypadku ofiara była znacznie bardziej ambitny, ze znacznie większymi grzechami ludzkości.

Jak pokornego baranka, Jezus całkowicie dobrowolnie udał się do Kalwarii, aby wziąć na krzyżu ludzkich niedoskonałości.

Jest oczywiste, że śledzenie analogię wewnętrznej czystości. Jak baranek, Syna Bożego, nie ma czasu, żeby wiedzieć, grzech, był całkowicie czysty przed egzekucją. Jest to także śmierć w imię życia.

więcej głębokość

Jeśli uważnie zbadać biblijną triadę Ojca, Syna i Ducha Świętego, możemy zwrócić uwagę na jego wewnętrznej jedności. Pomimo różnych nazwach i wcieleniu, w rzeczywistości wszystkie trzy zjawiska są jednym. Tak więc, idąc na Golgotę, Jezus poświęcił nie tylko siebie. Jednocześnie wniesionej uśmiercono i pozostałe dwa wcielenia Pana.

Okazuje się, że jagnięcina – pojęcie to jest znacznie bardziej pojemny niż można by sobie wyobrazić, na pierwszy rzut oka.

Divine Sacrifice w kulturze żydowskiej

Pomimo faktu, że chrześcijaństwo ma wiele się nauczyłem od Tory, istnieją znaczne różnice. Przykładem tego zjawiska może służyć jako zrozumienia baranka. Początkowo wartość w pełni dopasowane, ale wraz z rozwojem religii rozeszli. Chrześcijaństwo jest właśnie taką udaną drogę Jezusa, a potem do samego Boga. W drugim przypadku, właściwości zostały przeniesione do narodu żydowskiego, który jest przeznaczony do odpokutować w ciągu ostatnich stuleci.

Obraz z różnych kultur

Ze względu na fakt, że jagnięcina – Jest to w dużej mierze symbol chrześcijański, jest oczywiste, że kultura i jej postrzegać pewne. Należy zauważyć, że w wielu krajach symbolem poświęcenia i posłuszeństwa został dostosowany w swojej wersji.

Włosi i Bułgarzy, na przykład, postanowił upiec jagnię na rożnie w całym cześć święta. W Rosji działa inną tradycję: na ortodoksyjnych świąt postanowił ugotować torty i ciasta w kształcie owcy. Ofiara jest w tym przypadku przyniósł symboliczne i zwierząt ubój za to nie jest wymagane.

Lamb w sztuce

Jest oczywiste, że taki różnorodny, potężny symbol nie może znaleźć odzwierciedlenie w sztuce. Oprócz licznych wzmianek w literaturze, obraz jest często spotykane w malarstwie. Warto zauważyć, że niemal każdy obraz, przedstawiający narodziny Chrystusa, jest też jagnięcina.

Jeśli wziąć sprawy prywatne, dość sławny obraz „Adoracja Baranka”, napisany przez Yanom Van Ake w 1432 r przedstawiają święte zwierzę i słynny Roericha. To przechowywane jako obraz wystawowa z Francisco de Zurbarán „Baranka Bożego” w Muzeum Prado.

Tak więc, badaliśmy stan rzeczy dzisiaj. Ale możemy śmiało powiedzieć, że w przyszłości słowo „owca” będzie nadal rozwijać, nabywać nowe znaczenia, dodatkowe odcienie. Jednocześnie jagnięcina jest jednym z podstawowych, fundamentalnych symboli religijnych.