625 Shares 4466 views

ślizgowe sum: Charakterystyka i klasyfikacja

Som zwyczajny (europejskim, rzeka) – największa ryba słodkowodna nie mając wagi. Ten drapieżnik, który żyje w rzekach i jeziorach, to największa ryba słodkowodna, porównywalne pod względem wielkości z bieługi. Jednak to jest wędrownych ryb, które wchodzi rzek na tarło.


Klasyfikacja:

  • Klasa – Ryby (Ryby).
  • Rodzina – Siluroidea (KGS).
  • Oderwanie – Siluriformes (Somoobraznye).
  • Zobacz – Esox lucius (sum).
  • Rod – sumowate (Zwykła sum).

rozpiętość

Catfish powszechne w jeziorach i rzekach Europy, z wyjątkiem Włoch, Norwegii, Szkocji, Hiszpanii i Anglii. Członkowie gatunku znajdują się w południowej Szwecji i Finlandii. Obszar w południowej części sum ograniczonych wodach przybrzeżnych Morza Egejskiego i Morza Czarnego, w Azji ogranicza Jeziora Aralskiego. Catfish zwyczajny, zdjęcia, które można zobaczyć poniżej, żyje w rzekach wpływających do Bałtyku, Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego.

Europejski sum – siedzący tryb życia ryb. Prawie całe życie spędza w tym samym boksie, rzadko pozostawiając ją w poszukiwaniu pożywienia. Tylko w okresie tarła wiosną, sum opuszcza dom i przenosi się w górę, wchodząc zalewowych jezior i terenów zalewowych dla tarła.

Catfish zwykły absolutnie nie może znieść mętną wodę. Dla takiego powodu ryby te znajdują się na ujścia dopływów podczas powodzi – w poszukiwaniu czystej wody. Z tego samego powodu powodzi, często preferuje się w zalewowych jeziorach lub w zalewowych rzeki.

Sum często: struktura

Ryba charakteryzuje nietypowych danych zewnętrznych. Jest mało prawdopodobne, że ktoś nazwałby go przystojny wybitny wśród podwodnych mieszkańców. Ogromny ciężar głowa jest ¼ całkowitej masy ryb, duże usta pomieścić wiele ostrych ale małe zęby, nieproporcjonalnie małe oczy blisko tylnej części głowy. Para dość długi Wąsy na górnej krawędzi i podbródka – dwie kolejne pary małych wąsów. Oto co zwykły sum. Pojawienie się tego drapieżnika nie jest najbardziej atrakcyjny.

Ciało przed rundzie mocno ściśnięta z tyłu i na boki. Płynnie w płetwie ogonowej. Płetwa grzbietowa jest krótka, znajduje się bardzo blisko głowy. Anal, już połączony z płetwą ogonową. Na pierwszy rzut oka wydaje się ogromnym głowy ryb płynnie w ogonie.

kolor

Catfish zwyczajne, których ujawnienie jest często spotykane w publikacjach dla wędkarzy, a kolor jest raczej skromne: czarny, biały brzuch plecy z żółtawym odcieniem. Łuski na ciele jest całkowicie nieobecny. Jest gęsto pokryte śluzem, który chroni skórę przed pasożytami sumów.

Wielkość sum

Na początku tego artykułu wspomnieliśmy, że zwykła suma – ryby są duże, ale wielu naszych czytelników i nie zdają sobie sprawy, jak bardzo. Często, długość ciała do czterech metrów, a waga – sto osiemdziesiąt kilogramów. I to nie jest limit. Istnieją przypadki znacznie większy. Soma gwałtownie rosnąć w ciągu pierwszych pięciu lub sześciu lat. Stopniowo ich wzrost spowalnia, a na osiem lat ryby ważące siedemnaście kilogramów.

Kopie ciężar maksymalny, są bardzo rzadkie. Na przykład, w XIX wieku, została ustalona gigantów więcej niż trzy metry długości, o masie 220 kg. W 1856 roku nad Dnieprem został złapany sum zwykłego o wadze około 400 kg i długości około pięciu metrów.

Obecnie częstsze przypadki nie dłuższy niż 1,6 metra. Dla nowoczesnych wędkarzy wielka radość i wielki sukces uważa się za okazją do połowu ryb i długości pół metra i wadze ponad dwadzieścia kilogramów. Maksymalna waga tego gatunku zapisanych w naszych czasach – długość 2,78 m i waży 144 kg.

styl życia

Catfish zwyczajny – znany homebody: nie migrują ze swoim zwykłym środowisku. Obok niego, co do zasady, są tarła i żerowiska. Ryby te preferują samotne życie w dużych szkołach oni idą w zimnie. Są one umieszczone w głębokich dołach i zatrzymać karmienia aż do wiosny.

Catfish zwyczajny – duży drapieżnik, który prowadzi dennych życia. Najbardziej komfortowo czuje się w cichej i spokojnej części zbiornika. On potrzebuje dołu, driftwood, jaskinie.

Polowanie sum zwykły zasadzkę. Po ukryte w odosobnionym miejscu, że nie spieszy i złapać zdobycz. W płytkiej wodzie, gdzie można zobaczyć postępy młodych ryb, zwykle poluje stado soms. linia oni przeciwko obecnym, otwarte usta i połknąć stada małych ryb. Som zwyczajne popołudnie odpocząć w boksie lub jaskini, a polowanie na zewnątrz tylko w nocy lub o zmierzchu. Poświęcić pomóc mu odnaleźć jego wąsy i wrażliwą skórę.

W sum październik-listopad przestaje jeść i leży w dołach przed resztą ryb, podczas gdy on chowa głowę w błocie. Ponieważ w tym czasie sum nie stanowią żadnego zagrożenia dla innych podwodnych mieszkańców, są w tym samym otworze na zimę dopasować inne duże ryby, najczęściej karp.

żywność

Jako zwykły sum – drapieżnika, to jest całkiem naturalne, że podstawą jego diety jest ryba, ze wszystkich typów i rozmiarów. Duże Osoby ważące więcej niż 30 kg, – Jest to dość uciążliwe i niewygodne. Zwykle połowu młodych ryb, które jest zasysane do usta wodą. czasami, ukrywając się w ustronnym zakątku, by zwabić więcej dużych ryb, które przypominają wąsy podwodnych robaków.

Duże osobniki żerują na wszystkich żywych stworzeń, które pływają w wodzie: ptaków wodnych i ich piskląt, małych zwierząt.

Ponadto suma doprowadza się również:

  • nowotwory;
  • pijawki;
  • małże rzeczne;
  • Nightcrawlers;
  • żaby.

reprodukcja

Podobnie jak większość ryb drapieżnych, sum zwyczajny rośnie bardzo szybko i staje się dojrzałe płciowo w czwartym roku życia. Zdolność do odtworzenia tego gatunku KGS występuje, gdy ryba osiąga wielkość około 60 cm i o masie 3 kg. Parametry te są charakterystyczne dla pięciu sumy. W zależności od regionu, w którym mieszka zwykły sum, powielanie (tarło) może nastąpić latem lub wiosną.

Do tego procesu wymaga temperatury wody +17 … + 20 ° C W sprzyjających warunkach, europejskie kobiety sum składają jaja dwie części – do 30 tysięcy jaj. Im cięższy i większy jest kobieta, tym więcej jaj ona ustanawia. Wymiary jaj – nie więcej niż trzy milimetry.

Przygotowanie do tarła samica osiada na dnie jeziora lub rzeki gniazda. Z reguły jest to płytkie zaokrąglony dół, pokryte roślinami wodnymi. Znajduje się on w płytkiej wody, co najmniej siedemdziesiąt cm od powierzchni.
Kawior duże i lepkie, więc jest natychmiast przykleja się do ścian i dna gniazda.

Jaja rozwijają się bardzo szybko – 3-10 dni. Larw z jaj wyprodukowanych na początku. Wchłaniany pęcherzyka żółtkowego, a światło pojawia narybku, nie więcej niż 15 mm długości. Przez cały ten czas samiec pilnuje gniazda. Młody wzrost gwałtownie wzrasta, zwłaszcza w południowych rzekach. W pierwszym roku życia, smażyć dorastają do 40 cm i zyskuje około 500 gramów. Jednak nie jest wysoki odsetek zgonów osób w młodym wieku. Aż do lat mieszka się tylko 5% młodych zwierząt tego gatunku sumów.

Życie po tarle

Po hodowli sum z powrotem w ich siedliska – głębokie otwory. Zasięg i głębszy dół, tym więcej schrony IT i zaczepów, tym większe i bardziej liczne mieszka w jej somy. W tym przypadku, cisza i dostępność schronów w obszarach siedlisk ryb jest ważniejsze niż głębokość zbiornika. Młode osobniki, ważące mniej niż 15 kg, pływać na głębokości trzech metrów, typowo w zaporach, pod zwisających banków lub podmytuyu pod korzeniami drzew.

Sum często: Oczekiwana długość życia

Ryba ta należy do stulatków. Naukowcy twierdzą, że mogą żyć do pięćdziesięciu lat. Ale do takiego sędziwego wieku przeżyje, nie każdy zwykły sum. Jak ryby te żyją w środowisku naturalnym? Średnia długość życia wynosi (w sprzyjających warunkach) trzydzieści lub trzydzieści pięć lat.

łowienie sumów

Jest to bardzo ekscytujący proces dla wędkarzy profesjonalistów, jak i amatorów. Najlepszą porą do połowu tych ryb jest lato. Dobry gryzienie dzieje się w spokojnej ciepłej pogody po zachodzie i przed wschodem słońca. Soma zasilany stale, ale nie z tą samą zachłannością. O świcie, przed wschodem słońca, a nocą sumów są gryzienie dość aktywny. A jeśli to drizzles trochę deszczu, rybołówstwo jest możliwe przez cały dzień.

Tackle bardziej opłacalne, aby nie rzucać powyżej dołu, a droga sum noc polowania. Zazwyczaj jest to w ten sam sposób. Najlepszym miejscem jest bułki, które są szczególnie bogate w żywą przynętę na nich, co może być dowolny ryb innych niż długotrwałej żywotności. Doskonała dysza według rybaków, jest węgorz, sum, ale czasami łamie, ponieważ ryby są nawleczone na ustach.

Często wykorzystywane jako przynęty duże ryby, chociaż nie jest to całkowicie uzasadnione. Jadalne ryby i drób, pijawki, pieczeń drobiu chunk mięsa suma nie są zainteresowani. Ale zapach spalonych włosów lub piór dla tej ryby jest bardzo atrakcyjna. Na przynętę można używać raków podczas ich wylinka, gdy powłoka jest bardzo miękka.

Prawdopodobnie najbardziej ulubiony traktować sum jest żaba. W tym jego preferencji opiera się ciekawy sposób łowienia – klochene. Sumów przy użyciu osioł, rzucanie przynęty w domniemanym miejscu karmienia ryb.

Pręt musi być przywiązany do pala wbitych w ziemię lub inne silne oddziały jak ugryzienie chetyrehkilogrammovyh przypadkach nawet bardzo ostrych i pręt w sekundach zdejmuje. Doświadczeni anglers twierdzą, że do gryzienia może być tak silna, że pręt (test 190 g) 1,9 m długości, jak sprężyna, muchy w powietrzu i zupełnie nowego pojedynczego włókna (0.3) w tym samym momencie rozdarty.

znaczenie gospodarcze

wędkarstwo sum jest częstym widokiem. Jego wartość polega nie tylko w przetargu i tłustych mięs: od pęcherz pływać ryby uzyskać wspaniały klej, ale w starożytności umytych sum skóra była używana jako „szkło” okien. W latach trzydziestych ubiegłego wieku łapie w niektórych wodach osiągnęła 4,2 mln ton, ale dziś są one znacznie spadła.

status ochronny

Niestety, z powodu niekontrolowanych połowów, w tym kłusownictwa, niemal powszechnie liczba zwykłej sumy spadła. W wielu zbiornikach, gdzie żyli w dużych ilościach, sum stał się rzadkim gościem. W związku z tym w wielu miejscach jest ona chroniona. Na krawędziach sum Zakres szczególnie rzadkich, na przykład w Republice Karelii w 1995 roku został wpisany do Czerwonej Księgi jako zagrożonych gatunków rzadkich.