631 Shares 5362 views

Liście Blackberry: użyteczne właściwości i przeciwwskazania

Jeżyna jest wieloletnim krzewem, którego gałęzie osiągają długość półtora metra. Są to rzeczywiście nieprzekraczalne gleby z kręgosłupami, których pędy wzrastają we wszystkich kierunkach. Liście jedwabiu mają też ciernie, jak maliny. Jednak ich forma jest nieco inna. Roślina rozkwita od wiosny do jesieni z białymi kwiatami. Jagody przypominają maliny, ale są czarne lub ciemnoniebieskie. Ich kolekcja odbywa się pod koniec lata lub wczesną jesienią. Blackberry rośnie w górach, polach i na równinach, w pobliżu dróg i nad brzegiem rzeki. Występuje w południowych i środkowych częściach Rosji, a także poza Uralu.


Rozważyć, jakie właściwości mają jagody i arkusz jeżyny.

Korzyści z owoców

Uzdrowiciele ludowi od dawna znają użyteczne właściwości jeżyn. Z tego przygotował różne słodycze lub po prostu suszone owoce, a następnie dodano do herbaty. Jagody są naturalnym lekiem przeciwdepresyjnym. Mają zdolność do uspokajania układu nerwowego i wzmocnienia układu immunologicznego. Owoce są przyjmowane w zaburzeniach snu, nerwów i gorączce.

Skład jagód zawiera żelazo, magnez, molibden, potas, fosfor, miedź, mangan, nikiel, chrom i inne mikroelementy. Kwasy organiczne są salicylowe, jabłkowe, cytrynowo. Wśród witamin A, B1, PP, K, C i E. Jeżyna występuje w przypadku substancji taninowych i aromatycznych, pektyn, bioflawonoidów. Te ostatnie to przeciwutleniacze. Zwolniają zapalenie, wzmacniają ściany naczyń i łagodzą obrzęki.

Jagody chłodzą pragnienie, zmniejszają ciepło i mają sweatshops. Dlatego są niezwykle cenne w walce z infekcjami i zapaleniem płuc.

Herbata z dodatkiem jeżyn ma działanie tonizujące, łagodzi i wzmacnia nerwy. Również pozytywny wpływ na jelita. Tak więc dojrzałe i zielone jagody pomagają: pierwszy pobudzają pracę narządu, a drugi radzą sobie z biegunką i dezynfekcją.

Korzystanie z liści jeżynowych

Oprócz owoców, liście jeżyn są znane również ze swoich właściwości leczniczych. Najlepiej je zbierać, gdy dojdzie do kwitnienia. Wybierz najmłodszych, ale udało się uzyskać formularz ulotki. Oprócz naturalnego suszenia proces można przyspieszyć w piecu w temperaturze 40 stopni. Liście winogron są również bogate w flawonoidy, garbniki, oleje podstawowe i organiczne, a wśród witamin jest C.

Taniny mają działanie ściągające. Dlatego są przyjmowane z biegunką. Jeśli liść jeżyn jest dodawana do herbaty, obniży poziom cukru i przyczyni się do walki z cukrzycą. Ponadto taka herbata prowadzi do normalnych procesów metabolicznych w organizmie.

Herbata z jeżynami

Napój nasyca ciało całym bogactwem witamin i pierwiastków śladowych, które znajdują się w jagodach. Uspokoi się z nerwowym napięciem i stresem. Aby zrobić herbatę z jagodami, są one myte, zalać likierami herbaty owoce do browaru i zalać jedną trzecią wrzącej wody. Po odczekaniu kilku minut, dodaj resztę płynu i dodaj cukier do smaku.

Do przygotowania potrzebne są następujące składniki:

  • Mała łyżeczka dużej herbaty liściastej;
  • Dwie małe łyżki jagód;
  • Kieliszek wody;
  • Sugar woli.

Bardzo przydatne jest sok z jagód. Aby to zrobić, wybierz dojrzałe. Pomoże to z chrypką, jeśli przewody głosowe nie działają dobrze. Następnie w małych łykach kieliszek ciepłego soku.

Herbata z liśćmi

Pij można zrobić poprzez dodanie arkusza jeżynowego, którego właściwości lecznicze również są wysokie. W tym celu napar dwa małe łyżki suszonych liści w szklance wrzącej wody przez kwadrans godzinę. Potem są czyszczone i piją drinka. Możesz dodać cytrynę do smaku w niej.

Leczenie herbatą

Oprócz przygotowania napoju indywidualnie przy użyciu owoców i liści, można dodać jeden i inne składniki. Następnie weź jedną część jagód i dwie części liści. Wszystko triturate, włożyć do worka szmatki i wyjechać na kilka dni, aby wyschły. Następnie gotowa mieszanina jest zaparzana, jak zwykle. Zapach i smak tego napoju jest niesamowite! Można również przygotowywać i mieszać z innymi ziołami, na przykład malinami.

Picie idealnie tonizuje ciało i łatwo radzi sobie z kaszlem, musisz wziąć taką samą liczbę liści malin, jeżyn, lipy i matki i macochy. I z zaburzeniami żołądkowymi, recepta z dodatkiem jeżyn, mięty, kwiatów rumianku i malin, biorąc w równych proporcjach, będzie miał korzystny wpływ. Następnie w szklance wrzącej wody gotuje się do dwóch małych łyżek suchej mieszanki, a następnie nalegać dziesięć minut.

Herbata z fermentowanymi liśćmi

Fani delikatnych smaków powinni spróbować przygotować napój zgodnie z następującym przepisem. Świeże liście umieszcza się w szklanym pojemniku, szczelnie przykrytym pokrywką i trzyma w słońcu. W bezpośrednich promieniach zaczną się zmieniać na czarno. Choć liście nie są całkowicie czarne, są usuwane i suszone natychmiast w suszarce w niskiej temperaturze, mieszając. Herbatę gotuje się w zwykły sposób. Ale jego aromat jest tak przyjemny, że nie różni się od prawdziwego chińskiego drinka. Jest użyteczna do poprawy procesów trawienia, a także do ujędrniania, ożywienia i toniki.

Przepisy kulinarne

Zastanów się nad dwoma kolejnymi przepisami. Już nie jest drinkiem, lecz nalewką leczniczą. Dlatego akceptują to nie dla przyjemności, lecz dla leczenia.

Pierwszym przepisem jest to. Weź dwie łyżeczki suszonych liści i wlej dwie filiżanki wrzącej wody. W zamkniętym pojemniku nalega na cztery godziny, a następnie filtruje i pić pół szklanki trzy razy na dobę. W ciągu kilku dni poczujesz się lepiej. Nalewka jest bardzo pomocna w nadmiernym pobudzaniu układu nerwowego. Jest również użyteczna w zakażeniach, stwardnieniu rozsianym i wysokim ciśnieniu krwi.

Możesz przygotować kolejny przepis, który pomoże również uspokoić nerwy. W tym celu weź dwie części liści, dodaj jedną część kwiatów nagietka, a następnie cztery łyżki stołowe napełniono 300 mililitrami wrzącej wody. Pozostawić do ostygnięcia, a następnie wypić pół szklanki trzy razy dziennie przez trzydzieści minut przed jedzeniem, po uprzednim napięciu liści jeżyny.

Użyteczne właściwości i przeciwwskazania dla kobiet

Oddzielnie trzeba powiedzieć o działaniu, które roślina ma na sprawiedliwej płci w tej pozycji. Zarówno płód, jak i liść jeżyny w okresie ciąży nie są zabronione. Organizm w tym czasie wymaga dużo witamin. I roślina może dać to mojej matce. Jednakże, jak we wszystkim, najważniejszą rzeczą jest, aby być ostrożnym. Oprócz reakcji alergicznej, należy zachować ostrożność jeżyn w przypadku wystąpienia przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego, zaburzeń jelit i konsekwencji pooperacyjnych spowodowanych urazami narządów wewnętrznych.

W przypadku braku powyższych przeciwwskazań, kochanek jagód może sobie na to pozwolić. Kobiety, które pływały płód i liść jeżyny w ciąży, odpowiedzi pozostawiały pozytywne. Wielu zapewnia, że letarg, który często odczuwany jest w późniejszych terminach, przechodzi, a ciało wydaje się żyć, wypełnione energią.

Przeciwwskazania

Podobnie jak wszystkie rośliny lecznicze, liście blackberry mają korzystne właściwości i przeciwwskazania. Uważaliśmy pozytywne właściwości powyżej. Powiedzmy kilka słów o negatywie. Po pierwsze, jagoda może być indywidualną nietolerancją. Po drugie, jest mało prawdopodobne, aby pasowało do osób cierpiących na przewlekłe choroby żołądka i jelit. Jeśli jest zwiększona kwasowość, to więcej niż szklankę soku dziennie nie może pić. Ponadto, może wystąpić niejednoznaczna odpowiedź nerek. Jeśli istnieją problemy z tym ciałem, lepiej jest wypić drinka bez dodatku cukru.

Lekarstwa są również sprzedawane w aptece, która obejmuje liście jeżyn. Przydatne właściwości i przeciwwskazania są zaznaczone na opakowaniu. Na jeżyna może być na przykład alergia. Ukazuje się w postaci wymiotów, nudności, obrzęku lub biegunki. Znaki mogą pojawić się za parę minut, a po kilku dniach. W przypadku takiej reakcji natychmiast zmyć żołądek. Do tego pić pięć szklanek wody. Następnie powodować wymioty. Następnie możesz wziąć pigułkę z alergii i wezwać lekarza.

Wnioski

Tak więc jeżyna jest bardzo przydatna roślina, a nie tylko jagody, ale także liście są lecznicze. Herbaty ziołowe mają działanie łagodzące i wzmacniają odporność. Doskonałym efektem terapeutycznym są kąpiele z dodatkiem liści. Okazuje się, że nie powinniśmy zapominać o tak użytecznym jagodie. Przygotuj dżem lub kompot, osuszyć liście na herbatę i nalewki i używać ich w zimnym sezonie. Bądź zdrowy!