140 Shares 5319 views

Nadajnik SFP: cel, typy, funkcje

Poprawa technologii transmisji danych doprowadziła do powstania sieci światłowodowej, gdzie potrzebne są specjalne urządzenia do łączenia urządzeń – nadajnik-odbiornik SFP. Moduły SFP zastąpiły bardziej kłopotliwe urządzenia GBIC i były używane w liniach telekomunikacyjnych z szybkością transmisji danych powyżej 100 Mb / s.


Cel

Urządzenia nadawczo-odbiorcze SFP są używane jako urządzenia nadawczo-odbiorcze. Innymi słowy, działają one jako pośrednicy między światłowodowym lub nieekranowanym skrętką i przełącznikiem kart sieciowych, modemem lub routerem. Główną zaletą modułu jest bardzo małe złącze. Dzięki temu, nadajnik-odbiornik SFP o szerokości zaledwie 20 centymetrów może pomieścić do 20 gniazd.

Sprzęt jest używany do szybkiego przesyłania danych (ponad 10 Mb / s) przy użyciu następujących technologii: SDH i Fibre Channel. Ponadto istnieje sprzęt, który może współpracować z trzema typami transmisji sygnału.

Rodzaje nadajników-odbiorników SFP

W zależności od przypisanych zadań, takich jak kabel światłowodowy oraz używane urządzenia, wszystkie moduły SFP są podzielone na kilka kryteriów:

  1. Szybkość transmisji danych. Zwykły nadajnik SFP przekazuje sygnał z szybkością 100 Mb / s i 1 Gb / s, standardami SFP + i XFP – do 10 Gb / s.
  2. Rodzaj złącza używane. Gniazdo SC służy do łączenia kabla jednołańcuchowego, w którym odbywa się odbieranie i przesyłanie informacji na pojedynczym światłowodzie, a złącze LC dla dwuwłókowych, w których odbieranie i przesyłanie sygnałów odbywa się przez własne kanały.
  3. Rodzaj włókna. Aby podłączyć do jednego przewodu, używany jest nadajnik-odbiornik SM, a dla modułów wielomodowych używane są moduły MM.
  4. Najwyższa moc nadawanego sygnału. Ta charakterystyka różni się w zakresie 1310 nm i 1550 nm dla połączenia jednomodowego, a w zakresie 850 nm i 1310 nm dla kabli wielomodowych.

Każdy nadajnik-odbiornik SFP ma określony budżet optyczny, zakres odbioru i transmisji sygnału. Gdy światło przechodzi przez kabel, sygnał jest tłumiony. Różnica między maksymalną odległością jaką może wysyłać moduł sygnału a moc odbieranego strumienia świetlnego nazywa się budżetem optycznym. Dane te są podane w arkuszu danych nadajnika-odbiornika w dB.

Funkcje pracy z modułami

Podczas przesyłania danych SFP moduł emituje sygnał świetlny w niewidzialnym widmie (w urządzeniu znajduje się specjalny laser). Dlatego nie wolno szukać wzroku urządzenia, aby uniknąć uszkodzenia siatkówki.

Podłączając nadajnik-odbiornik SFP , po podłączeniu do obudowy należy założyć antystatyczny pasek na nadgarstek . W przeciwnym razie wyładowanie elektrostatyczne może wyłączyć urządzenie.

Ponadto "oko" lasera jest wrażliwe na kurz, więc przed jego włączeniem nie należy wyjmować zaślepek ochronnych. Aby wydłużyć czas użytkowania modułu, nie próbuj go wyjmować z złącza bez potrzeby jego używania.

Zasady wyboru modułów SFP

Wybierz nadajnik SFP zgodnie ze specyfikacją kabla światłowodowego. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze musimy dokładnie określić budżet optyczny. W tym celu zalecane są specjalne urządzenia. Jeśli nie ma żadnej, możesz dowiedzieć się tej wartości "z oczu", wystarczy wiedzieć odległość między punktem odbioru a transmisją do jednego kilometra.

Po drugie, określ typ zatrzasku na płycie urządzenia sieciowego. Optyczny nadajnik-odbiornik SFP musi być wybrany dokładnie z tą samą blokadą. W przeciwnym wypadku po prostu nie można korzystać z modułu. Obecnie na rynku są trzy rodzaje zatrzasków: Przycisk, Mylar Tab, Bale-Clasp. Możesz określić typ wizualnie.