447 Shares 8862 views

Tsunami w 2004 roku na Oceanie Indyjskim. 2004 Ocean Indyjski trzęsienie ziemi i tsunami

Tajlandia jest teraz świat jest związana nie tylko z pięknych i popularnych kurortów, gdzie w pośpiechu, aby dostać się do reszty ludzi z różnych krajów, ale także ze straszliwej tragedii, która miała miejsce tutaj na początku XXI wieku. Stan ten jest w dużym stopniu dotkniętych katastrofą. Trzęsienie ziemi spowodowało tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku, odebrać tylko w Tajlandii około 8,5 tys. Życie ludzi. W ogóle, to naturalna katastrofa stała destrukcyjny do 18 krajów świata.

wstrząsy

Rankiem 26 grudnia nastąpiło silne trzęsienie ziemi w północno-zachodnim wybrzeżu Sumatry (Indonezja). Jego wielkość została później oceniano uczeni nie mniej niż 9 punktów. Stało się jednym z najsilniejszych trzęsień ziemi kiedykolwiek nagranych na płycie.

Dowód jego wytrzymałość jest fakt, że birmańskie i Indian płyty tektoniczne, które łączą go do miejsca położenia wyspy Sumatra, zostały przeniesione na duże odległości. Około 1200 km rasy przesunięty niemal z dnia na dzień przez 15 m, a wraz z nim, a liczba wysp, w pobliżu regionu. Że przesunięcie płyt tektonicznych w ruch ogromny zbiornik wodny, który okazał się głównym tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku.

Element zaskoczenia

Przez tragiczny zbieg okoliczności, to bardzo popularny wśród turystów zagranicznych i Ośrodek zatłoczonej wyspie Phuket był całkowicie podatny przed katastrofą. Fakt, że wstrząsy miały miejsce, choć daleko od brzegu, ale ani Thais ani turyści nie są praktycznie odczuwalne. A ci, którzy coś zrobić i czuł, nie przywiązuje żadnej wagi do tego.

stało się niemal natychmiast po tsunami trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim w 2004 roku było kompletne zaskoczenie. Ogromne fale bliżej zachodnim wybrzeżu Tajlandii tak szybko, że inne kraje nie były w stanie zrobić sygnały o takim poważnym niebezpieczeństwie. Władze tego państwa nigdy nie stanął przed tsunami z taką siłą. Nie jest zatem zaskoczeniem, że nie istnieje żaden system ochrony po prostu nie istnieje przed żywiołami. Ludzie absolutnie nie wiedział, co zrobić w takiej sytuacji.

Tuż przed tragedią

Nikt nie spodziewał się, że możliwości wystąpienia takich dużych katastrof naturalnych, takich jak tsunami na Oceanie Indyjskim. Grudnia 2004 roku sukcesem. Zwłaszcza koniec miesiąca, jak zwykle tutaj spieszyć zagranicznych turystów, którzy chcą zobaczyć Nowy Rok w egzotycznym kraju. Ale oczekiwanie na wakacje dla wielu ludzi, zamienił się w koszmar.

Pogoda rano było piękne i każdy był zaangażowany w sprawy. Thais idą do pracy, a turyści odpocząć w przytulnych pokojach hotelowych lub na plaży. I wydawało się, nic nie zwiastuje kłopoty. Ale potem nagle zaprezentował się niezwykły spektakl na oczach ludzi. To była naprawdę ogromna fala. Woda w mgnieniu oka wycofana z brzegu, pozostawiając ślad muszli, ryb i innych życia morskiego.

Mieszkańcy korzystają z tego łatwo złapać, a turyści próbują zdobyć sobie darmowe pamiątki. Niektórzy zdecydowali się patrzeć tylko na tym niezwykłym zjawiskiem naturalnym, więc wielu z nich przyniósł ze sobą kamery wideo i aparaty fotograficzne.

Raj zamienił się w piekło

W tym momencie nikt nie mógł przewidzieć, co zbliża się do nich najstraszliwsze klęski żywiołowej. 2004 tsunami podjechał do brzegu w postaci zwykłych fal, które są w wodach płytkich były szybko przekształcony ogromne drzewa, które osiągają 20 metrów wysokości. Stało się to tak szybko, że czas do zbawienia jest absolutnie nie. Ludzie próbowali uciec od katastrofy, ale wyprzedzony przez ścianę wody, po prostu zniknął w nim.

Większość ofiar tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku w Tajlandii padł na tych, którzy byli blisko brzegu. Od 8,5 tys 5,4 tys – .. Jest to turyści, którzy przyjeżdżają tu z ponad 40 krajów. siła tsunami była tak wielka, że fale poszedł w głąb lądu do kilkuset metrów, aw niektórych miejscach nawet w odległości 2 km.

Latarnie zostały zmiecione jak karta. Obudowa Capital Hotel wstał, ale okna w nich natychmiast zdjął, a ludzie, którzy byli na niższych piętrach, nie było praktycznie żadnych szans na przetrwanie. Gdy fala wycofał się, odsłaniając ziemię, wszędzie pokrytą ciałami ludzi, wyrwane z korzeniami drzewa i spłaszczone wzory żelaza.

Nie trzeba dodawać, że niewielu, którzy mieli szczęście przeżyć po pierwszym uderzeniu elementów, był w szoku, co nie w pełni dać zrozumieć, co się dzieje, i opuścić niebezpieczne miejsce. Ale to nie koniec. Fala wrócił jeszcze 2 razy.

bezpieczeństwo

Po trzęsieniu ziemi na Oceanie Indyjskim w 2004 roku spowodowało tsunami z niespotykaną siłą i pochłonęła setki tysięcy istnień ludzkich na wakacjach w Tajlandii, wiele osób wciąż nawet nie myśleć. I na próżno! Broszury, które oferują turystom wypoczynek na pięknych plaż na wybrzeżu Tajlandii, między innymi, obiecują spokój i bezpieczeństwo. I muszę powiedzieć, że są one bardzo bliskie prawdy. Fakt, że sezon turystyczny trwa tu tylko w porze suchej, kiedy prawie bez deszczu. Dlatego też ryzyko powodzi jest zmniejszona prawie do zera.

W odniesieniu do wulkanów, są tylko dwa, i są one uważane za sen. Oznacza to, że w historii filmu dokumentalnego nie jeden fakt świadczy o ich erupcji. Trzęsienia ziemi w tych miejscach jest również mało prawdopodobne, ponieważ Tajlandia położona jest w spokojnej okolicy sejsmicznie naszej planety.

tsunami

Wiadomym jest, że podwodne trzęsienia ziemi od czasu do czasu zdarza się na dnie oceanu. Jednym z nich wywołało ogromne fale tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku, które nawiedziło zachodnie wybrzeże Tajlandii. Ale to nie oznacza w żaden sposób, że nastąpi to zbyt często.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tsunami było u wybrzeży Tajlandii jest znikoma. Sędzia dla siebie: północna część kraju jest chroniony przez Eurazji, od południa graniczy z Malezji i obejmuje wschodnią półwysep Indochinach. Pozostaje do zachodniego wybrzeża. Tylko z tej strony może przyjść zagrożenie tsunami. Kiedy będzie następne trzęsienie ziemi jest prawie niemożliwy do zdefiniowania, ale możemy powiedzieć z pewnością, że nastąpi to bardzo szybko.

zgłoszenie

Po Ocean Indyjski trzęsienie ziemi i tsunami 2004 było przyczyną potężnego tsunami, Tajlandia dołączył Międzynarodowy Głębokie System wodny. Został on stworzony w celu wczesnego wykrywania i ostrzegania w przypadku katastrofa zbliża. systemy czujników są zainstalowane wzdłuż zachodniego wybrzeża Tajlandii. Dzięki nim mieszkańcy i turyści są ostrzegani o zbliżającym się tsunami i mogą zostać usunięte z niebezpiecznych obszarów.

System zapewnia wiele języków, jest to spowodowane faktem, że w Tajlandii, cudzoziemcy zaczęli wracać. Jak wiadomo, firma turystyka w tym kraju jest niemal najważniejszym źródłem dewiz wlewanie do gospodarki narodowej. Dlatego szybki przezwyciężenie takie katastrofalne tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku wszystkich rezerw zostały rzucone.

10 lat później

Ale ta tragedia wpłynęła nie tylko Tajlandii. Ogromna fala objęła wybrzeżu Sri Lanki, Indii, Indonezji i 14 innych krajów, członkowie Oceanie Indyjskim obręczy. Naukowcy obliczyli, że całkowita energia pojemności elementu przekroczył wszystkie pociski wojskowe eksplodował w całej drugiej wojny światowej, plus dwie bomby atomowe zrzucone na wyspach japońskich – to siła tsunami na Oceanie Indyjskim. Dziesięć lat później, nie ustalono dokładnej liczby ofiar. Zbyt wiele ciał ponieść gigantyczne fale. ONZ opublikowała rysunek 230 tys. Man, ale prawda jest taka, że nigdy nie będzie wiedział. Skala zniszczeń po prostu ogromny: 1,6 miliona osób bezdomnych, a szkody przekroczyła $ 15 miliardów dolarów.