403 Shares 4970 views

Instalacja ArchLinux dla początkujących. Instalowanie programów ArchLinux. Instalacja pary jest ArchLinux

Systemy operacyjne Winows rodzina są wiodącym na rynku komputerowym. Ale czasami nie ma potrzeby korzystania z innych firm oraz darmowego oprogramowania ze względu na osobiste preferencje lub niezdolność do zakupu licencji dla Windows. W tym przypadku, w celu pomocy systemu operacyjnego Linux. Jednak nie wszystkie z nich są różne przyjazny dla użytkownika interfejs i dokumentacja ogólna. A jeżeli jest obecny, jest często dostępny tylko w języku angielskim, o których wiedza nie może pochwalić się wszystkim. Ale, w przeciwieństwie do zamkniętych źródła, Linux System miał okazję do znacznie szerszego ustawienia dla konkretnego użytkownika. W artykule podaje szczegóły na temat funkcji i instalacji ArchLinux o systemie jako całości.

ArchLinux. Instalacja i konfiguracja

Jest to bardzo ciekawy system operacyjny z rodziny „Linux”. ArchLinux zawołała. Jego niezwykłość polega na tym, że w przeciwieństwie do systemów wsadowych „ubuntopodobnyh”, ArchLinux może dostosować się do ostatniego „śruby”. Wymaga to jednak niezwykłe umiejętności w tej dziedzinie, co często zniechęca do przybyszów. I rzeczywiście, cały system, w przeciwieństwie do podziału partii, przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników systemów „linuksopodobnyh”, zdolnych do pracy z linii poleceń i terminalem. Instalowanie i konfigurowanie ArchLinux bardzo różni się od procesu instalacji innych systemów operacyjnych. W niniejszym artykule analizujemy wszystkie etapy instalacji OS ArchLinux.

Ogólne informacje o ArchLinux

ArchLinux jest pochodną bardzo minimalistycznej OS CRUX. Ten OS był popularny wśród fanów system zbierania od źródła i możliwość „wyostrzyć” to dla siebie. W przeciwieństwie do „dominujących” OS, ArchLinux nie wymaga od użytkownika zdolność do kompilacji jądra i budowania relacji. Może być instalowany przy użyciu konwencjonalnego menedżera graficznego. Chociaż instalacja ArchLinux zaczyna z linii poleceń. Ale o tym poniżej.

Obecnie istnieją dwie gałęzie OS ArchLinux: stabilny i aktualne. W stajni do stabilnej wersji systemu operacyjnego ze sprawdzonych programów. Jednak aktualizacje trzeba czekać bardzo długo na niego. Dla miłośników wszystkich „świeże” nie ma oddziału prądu. Tutaj, aktualizacje nie są późno, ale stabilność systemu nieco kulawy. Instalacja oprogramowania ArchLinux także powoduje pewne trudności i błędów. Zaprawiony „łucznicy” (jak w slangu zwanego użytkowników ArchLinux) zaleca się stosowanie stabilnego wersję systemu operacyjnego. Niech to nie będzie bardzo istotne, ale stabilność – ponad wszystko.

ArchLinux problemem jest brak dokumentacji dotyczącej instalacji w dystrybucji. Są tylko ogólne wytyczne są przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników z rodziny System operacyjny Linux. I wszystkie są w języku angielskim. To prawda, że niektóre z nich przekształcono entuzjastów. Więc instalacja ArchLinux dla początkujących – dość trudne zadanie, to wyjaśnić bardziej szczegółowo.

Preparat do procedury

Pierwszym krokiem jest stworzenie bootowalnego USB-stick z ArchLinux dystrybucji. W tym celu musimy pobrać obraz ISO systemu operacyjnego z oficjalnej strony projektu. Obraz z ArchLinux jest dwojakiego rodzaju: pełny i podstawa. Różnica w wielkości obrazu i liczby programów dostępnych "out of the box". Pełny obraz „waży” około 600 MB, a podstawa – tylko 200 MB. Lepiej jest używać pełnej wersji dysku instalacyjnego.

Po pobraniu trzeba wybrać program do nagrywania dystrybucji na dysku USB. Jeśli używasz systemu Windows, wówczas najlepszym rozwiązaniem w tym celu odbędzie program Rufus. Jest to całkowicie za darmo do pobrania, nie wymaga instalacji. Uruchom Rufus i wybierz pobrany obraz dysku z systemem operacyjnym. Naciśnij przycisk „Start”. Podczas nagrywania USB dysk zostanie sformatowany i przemianowany ArchLinux. Instalacja na dysku flash USB w zasadzie zakończona. Teraz można ponownie uruchomić komputer i spróbować zainstalować system operacyjny na komputerze.

Uruchamianie Instalatora

Po tych wszystkich manipulacji z kolejności rozruchu w systemie BIOS zaczniemy ArchLinux rozruch z dysku flash. Jak wspomniano powyżej, krok za krokiem instalacji ArchLinux różni się pod wieloma względami od samego procesu pracy okresowej. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły i możliwości.

Pierwszą rzeczą, którą widzimy – linia poleceń. Aby uruchomić instalator graficzny, trzeba wpisać polecenie $ / arch / setup. Następnie pojawi się okno instalatora. Istnieje menu obejmujące wszystkie etapy procesu instalacji:

 • Trening ROM;
 • wybór opakowania;
 • instalowanie pakietów;
 • Jądro instalacji;
 • Konfiguracja systemu;
 • instalowania programu ładującego;
 • Wyjście.

Jeżeli większość elementów menu, nawet początkujący mogą go obsługiwać, akapit „Instalowanie jądra” będzie musiał ciężko pracować, nawet dla zaawansowanych użytkowników. Dlatego ustawienie ArchLinux – dla początkujących nie jest łatwe.

przygotowanie dysku

Proces „uszkodzi” dysk w poszukiwaniu ArchLinux nieco inne od wymogów sekcji drugiej rodziny pakowane system operacyjny Linux. Najprostszym sposobem, aby sam program przydzielić partycji. W tym przypadku urządzenie jest lepiej wiedzieć dokładnie, co jest potrzebne dla systemu. Jednakże, jeśli dysk posiada niezbędne pliki, trzeba to zrobić ręcznie układ, tak aby nie stracić ich na zawsze. Instalacja ArchLinux zaczyna się od tego.

Gdy ręcznie uszkodzony dysk trzeba utworzyć następujące sekcje:

 • partycja nazywane /;
 • Sekcja / usr;
 • Sekcja / opt;
 • Sekcja / var;
 • Sekcja / var / ABS;
 • Sekcja / var / cache / pkg;
 • Sekcja / var / cache / src;
 • Sekcja «/ Home».

Teraz zobaczmy, co to wszystko, czego potrzebują.

Partycja może być co najmniej jeden gigabajt. Jest w nim i instalacji ArchLinux. Partycji / usr jest „zamiana” – plik wymiany w celu poprawy wydajności systemu. Dlatego musi być równa zainstalowanej pamięci, pomnożonej przez dwa.

Sekcja / opt jest używany, aby pomieścić dużych plików, takich jak biblioteki QT, «X” oraz inne pliki do OS skorupy. Ich wielkość powinna być w przybliżeniu 4 PL.

Sekcje zaznaczone / var, używane do umieszczania różnych informacji o systemie w celu uniknięcia zaśmiecania korzeń.

Cóż, partycja / home służy do przechowywania osobistych danych użytkownika. Preferowany system plików z wszystkich sekcji – ext3.

Instalacja systemu

Instalacja ArchLinux jest podzielony na kilka etapów. Po pierwsze – jest to pakiety wyboru i regulacji. Jeśli nie masz pojęcia, który z nich powinien być zanotowany na komputerze, po prostu zostawić wszystkie wartości domyślne. Po przeanalizowaniu „Iron”, będzie decydować program, co jest potrzebne, a co nie. Podczas instalacji pakietu zostanie zainstalowany jako program ładujący. W takich ArchLinux domyślnym jest GRUB.

Następnym krokiem jest instalacja jądra. Jest także lepiej polegać na automatycznym doborze i konfiguracji. Jedyną rzeczą, aby pamiętać, jest jego własny, jest to rodzaj jądra pod „żelaza”. Jeśli masz komputer z obsługą SCSI, a następnie trzeba wybrać typ.

Po udanej instalacji podstawowego systemu operacyjnego, aby skonfigurować przychodzi czas. Tutaj jesteś zaproszony, aby skonfigurować system za pomocą plików konfiguracyjnych edytować tekst. Lepiej nie robić, bo można po prostu „zawiesić” systemu nawet podczas instalacji. Ustawianie ArchLinux po instalacji jest opcja najbardziej opłacalne, ponieważ dużo łatwiej jest zrobić wszystko, korzystanie ze środowiska graficznego.

Ustawianie ArchLinux

Po ponownym uruchomieniu systemu wymagane jest zdefiniowanie jego podstawowych ustawień. Korzystna dla środowiska operacyjnego ArchLinux jest KDE. To, co my i dostarczyć. W wierszu polecenia należy wpisać pacman -S kde. Po załadowaniu konfiguracji GUI systemu pójdzie szybciej i sprawniej. Teraz musimy zainstalować przynajmniej przeglądarkę Mozilla Firefox w celu zdobycia wiedzy o mielenia ArchLinux po instalacji. Aby to zrobić, uruchom następujące polecenie: pacman -S firefox. Teraz można łatwo dowiedzieć się o tajemnicach parametrów operacyjnych w Google «wielki i potężny„.

instalacja oprogramowania

To nie jest takie proste. Od ArchLinux nie obsługuje pakiety oprogramowania graficznego instalatora, zainstaluj je, aby ręcznie z poziomu wiersza poleceń przy użyciu narzędzia Pacman. Ze względu na niektóre zespoły będą dostępne wszystkie niezbędne oprogramowanie. Tak, podstawowa komenda do instalacji oprogramowania – pacman -S package_name. Aby zaktualizować już zainstalowany, wprowadź polecenie pacman -Syi. To co się dzieje instalację oprogramowania. ArchLinux pod tym względem jest znacznie trudniejsze układy „ubuntopodobnyh”.

ArchLinux i parowa

Steam – jest środowiskiem pracy dla zakupu i instalowania gier linuksowych. Jest on dostępny dla Windows. W oprogramowaniu parowy można kupić i zainstalować w rozmaite gry. I tam są „native” wersja dla systemu Linux. Instalacja pary jest ArchLinux wymaga dodatkowych manipulacji, której jesteśmy teraz i analizowania.

Problem polega na tym, że nie ma oficjalnego wsparcia dla ArchLinux Steam. Dlatego przed przystąpieniem do komendy instalacji, należy najpierw dodać kilka repozytoriów i czcionek. Jeśli masz system 64 bitowy, trzeba pobrać multilib repozytorium, a po nim – czcionka Arial, gdyż parowa używa jego imienia. Można go pobrać za pośrednictwem zespołu ttf-wyzwoleńczego pacman -S. Następnie można rozpocząć instalacja „Para” przy użyciu pacman -S zespół parowa.

wniosek

Teraz wiemy, jak prawidłowo zainstalować i skonfigurować ArchLinux. Oczywiście, proces ten jest dość skomplikowany, wymaga dużej ilości wolnego czasu. Tylko Ty możesz zdecydować, czy chcesz naprawdę jak system operacyjny. Ponadto, mamy uznać nawet taki „straszny” rzeczy jak instalacja Steama na ArchLinux. Oczywiście, że będzie użyteczny dla wielu. Ale jeśli jesteś graczem, to ta informacja będzie przydatna na pewno. Generalnie ArchLinux – dobry system operacyjny, aby uzupełnić swoją wiedzę.

Jeśli nie boją się trudności w procesie rozwoju nowego, ArchLinux coś do gustu. I nawet jeśli na rynku nadal prowadzić pomysłem Microsoft, oprogramowania open source zyskuje popularność każdego roku.