121 Shares 3528 views

Zasoby i czynników produkcji.

Tworzenie dóbr materialnych i duchowych, jak to możliwe, przy użyciu środków i czynników produkcji. Kategorie te są niezwykle ważne w teorii ekonomicznej. zasoby produkcyjne – nie jest niczym innym jak zestawem środków finansowych i materialnych, społecznych, duchowych i fizycznych sił, które są wykorzystywane w tworzeniu usług, towarów i innych kosztowności. To, co teoria ekonomiczna dzieli odmian zasobów produkcyjnych:

Pierwsza grupa – naturalne. Odnosi się to do substancji i sił naturalnych, które są potencjalnie nadaje się do dalszego zastosowania w produkcji. Wśród nich są „wyczerpane” i „niewyczerpana”.

Druga grupa – materiał. Jest to wszystkie środki produkcji, które zostały stworzone przez człowieka i od siebie są wynikiem produkcji.

Trzecia grupa – pracy. Obejmuje to ludność, która jest w wieku produkcyjnym. Jego w tym aspekcie jest oceniana przez kilka parametrów: kulturalno-edukacyjne, kwalifikacje zawodowe i społeczno-demograficznych.

Czwarta grupa – finansowy. Odnosi się do środków przeznaczonych na organizację produkcji.

Gdy tylko technologia przesunął się z pre-przemysłowego do postindustrialnego i zmienił znaczenie zasobów. Wcześniej, priorytetem było pracy i zasobów naturalnych, a teraz – informacje i inteligencja.

Trzy grupy zasobów, które są nieodłącznym elementem niemal każdej produkcji o nazwie podstawy – to pracy, materiał i naturalne. I tu jest finansowy, który pojawił się tylko na „rynku” stadium nazywane są pochodne.

Ale nie jest to klasyfikacja zasobów produkcyjnych. Inni naukowcy proponują, aby podzielić je na trzy grupy: po pierwsze – ogólne, drugi – trzeci i konkretnych – interspetsificheskie. Ogólne – to te, których wartość nie zależy od tego, czy są one w spółce, czy nie. Specyficzny – ich wartość jest znacznie niższa niż firmy wewnątrz niego. A interspetsificheskie – vzaimounikalnye uzupełniające zasoby i maksymalna wartość jest osiągana tylko w danej firmie, a wyłącznie za pomocą niego.

Zasoby i czynniki produkcji są podobne koncepcje. Ale są też różnice. Wcześniej stwierdzono, że środki te są naturalne, społeczne, materialne siły, które mogą być zaangażowane tylko w produkcji. A czynniki współczesnego przemysłu – jedna z kategorii ekonomicznych, co stanowi zasoby już zaangażowany w rzeczywistym procesie produkcji. W ten sposób zasoby i czynniki produkcji – koncepcja jest podobna, ale pojęcie „środków produkcji” jest szersze niż pojęcie „czynników produkcji”. Oznacza to, że czynniki produkcyjne wytwarzają zasobów.

Zasoby i czynniki produkcji mają własną klasyfikację. Pierwszy z nich został omówiony, ale drugi:

1. Ziemia – tzw dobra naturalne, które są zwykle stosowane w postępowaniach sądowych. Mogą być wykonane z drewna, powietrza, minerały i tak dalej. Grunt jest uważany za ograniczony zasób, więc to za opłatą, zwany czynsz.

2. robocizna – psychicznego i fizycznego wysiłku, wykorzystywane przez ludzi w procesie produkcji towarów i usług. Osoby fizyczne mogą korzystać ze swoich zdolności do pracy za opłatą, zwany wynagrodzenie.

3. Capital – jest zazwyczaj wydawane w procesie produkcyjnym. Dlatego kapitał jest w użyciu i za opłatą, który jest nazywany „procent kapitału”.

4. Przedsiębiorczości. Jego głównym zadaniem jest zebranie w ramach procesu produkcji kapitału, pracy i ziemi. I za jego wysiłki i ryzyko inwestowane w biznesie, on zarabia lub inaczej – zysk.

czynniki produkcji mogą rzeczywiście zarządzać, posiadania lub używania przedsiębiorstwa państwowe lub osoby prywatne.