426 Shares 4704 views

Biografia Ernesto Che Guevara, życie osobiste, ciekawe fakty. Comandante Che Guevara

Ernesto Guevara urodził się 14 czerwca 1927 roku w jednym z największych miast w Rosario w Argentynie. Słynny „Che” prefix użyto znacznie później. Z jego pomocą, mieszkający na Kubie, rewolucyjny podkreślić własne argentyńskie pochodzenie. „Che” – odniesienie do wykrzyknik. W domu Ernesto jest to popularny zabieg.


Dzieciństwo i zainteresowania

ojciec Guevara był architektem, matka – dziewczynka z rodziny plantatorów. Rodzina przeniosła się kilka razy. Kolegium obok Comandante Che Guevara ukończył w Kordobie, a wyższe wykształcenie w Buenos Aires. Młody mężczyzna postanowił zostać lekarzem. Przez specjalności, był chirurg i dermatolog.

Już wcześnie biografia Ernesto Che Guevara pokazuje, jak niezwykła była jego osobowość. Młodzieniec był zainteresowany nie tylko w medycynie, ale także liczne humanistycznych. Jego odczyt składał się z dzieł najbardziej znanych pisarzy: Verne, Victor Hugo, Dumas, Cervantes, Dostojewski, Tołstoj. Rewolucyjne socjalistyczne poglądy kształcie dzieła Marksa, Engelsa, Lenina i Bakunin innych teoretyków lewo.

Mało znanym faktem, który różnił się biografii Ernesto Che Guevara – znał francuskiego. Ponadto, kochał poezję, wiedział o pracach sercu Verlaine, Baudelaire'a, Lorca. W Boliwii, gdzie zmarł rewolucjonistą, niósł ze sobą w marszu plecak o swoich ulubionych wersów.

Across America

Pierwszy niezależny Guevara podróż poza Argentyną odnosi się do roku 1950, kiedy pracował w niepełnym wymiarze godzin na statek i odwiedziliśmy Gujana Brytyjska i Trinidad. Argentyńska kochał rowerów i motorowerów. Następna wycieczka chwycił Chile, Peru, Kolumbii i Wenezueli. Następnie partyzancka biografia Che Guevara być pełny zestaw misji. W młodości wyjechał do sąsiednich krajów, aby poznać świat i zdobyć świeże wrażenia.

partnerem Guevary w jednej z jego podróży był dr Biochemistry Alberto Granado. Razem z nim argentyński lekarz odwiedził kolonię trędowatych w krajach Ameryki Łacińskiej. Również kilka odwiedził ruiny kilku starożytnych miast indyjskich (rewolucyjnych zawsze żywotnie zainteresowanych w historii rdzennych mieszkańców Nowego Świata). Kiedy Ernesto udał się do Kolumbii, gdzie zaczęła się wojna domowa. Losowo, nawet odwiedził Floryda. Kilka lat później, Che jako symbol „eksportu rewolucji” będzie jednym z głównych przeciwników administracji w Białym Domu.

w Gwatemali

W 1953 roku, przyszły przywódca rewolucji kubańskiej, Ernesto Che Guevara, w między dwoma głównymi podróży po Ameryce Łacińskiej obronił rozprawę poświęconą badaniu alergii. Stając się chirurg, młody człowiek postanowił przenieść się do Wenezueli i pracować w kolonii trędowatych tam. Jednak na drodze do Caracas jednej z podróży znanego Guevara przekonać, aby przejść do Gwatemali.

Podróżny był w kraju Ameryki Środkowej w przededniu inwazji armii Nikaragui, zorganizowanej przez CIA. Guatemala City zbombardowany, a prezydent Socjalistycznej Jacobo Arbenza odrzucony przez władze. Nowy prezydent Castillo Armas był pro-amerykańskie i zaczął represji wobec sympatyków mieszkających w idei lewicowych kraju.

W Gwatemali, biografia Ernesto Che Guevara został po raz pierwszy związane z wojną bezpośrednio. Argentyńczyk pomógł obrońcy obalonego reżimu do transportu broni, uczestniczył w gaszeniu pożarów podczas nalotów. Gdy socjaliści poniósł ostateczną klęskę, nazwa Guevary umieścić na listach osób oczekujących były represje. Ernesto był w stanie przyjąć schronienie w ambasadzie ojczystej Argentynie, gdzie był pod ochroną dyplomatyczną. Stamtąd jest we wrześniu 1954 roku przeniósł się do Meksyku.

Znajomość kubańskich rewolucjonistów

W stolicy Meksyku, Guevara próbowali dostać pracę jako dziennikarz. Napisał artykuł o procesie Gwatemali wydarzeń, ale to nie jest przekazywana. Kilka miesięcy zdobył argentyński fotografa. Potem był strażnikiem w budynku wydawnictwa. W lecie 1955 roku, Ernesto Che Guevara, którego życie osobiste jest oświetlona przez radosnej okazji małżeńskiego. W Meksyku, do niego z kraju przybył bride Hilda Gadea. Dorywcze ledwo pomógł emigranta , aby związać koniec z końcem. Wreszcie, Ernesto rozstrzygnęła konkurs w szpitalu miejskim, gdzie rozpoczął pracę w departamencie alergicznej.

W czerwcu 1955, Guevara na wizytę lekarza przyszło dwóch młodych mężczyzn. Było kubańscy rewolucjoniści, którzy próbują obalić rodzimą wyspę dyktatora Batisty. W ciągu dwóch lat, zanim zaatakował przeciwników reżimu stare koszary Moncada, po których zostały wypróbowane i osadzony w więzieniu. W przeddzień amnestii została udzielona, a rewolucjoniści zaczęli tłumnie do Mexico City. Podczas swojej gehenny w Ameryce Łacińskiej Ernesto spotkał wielu Kubańczyków socjaliści. Jeden z jego starych przyjaciół przyszedł do niego, zaprosił do udziału w zbliżającej się wyprawie wojskowej na karaibskiej wyspie.

Kilka dni później Argentyńczyk po raz pierwszy spotkał się z Raulem Castro. Nawet wtedy, lekarz została ustalona, aby wyrazić zgodę na udział w rajdzie. W lipcu 1955 roku, w Meksyku pochodzą ze Stanów Zjednoczonych wielkiego brata Raula. Fidel Castro i Ernesto Che Guevara stał bohaterów zbliżającego się rewolucji. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce w jednym z bezpiecznych domów kubańskiej. Następnego dnia Guevara stał się członkiem wyprawy jako lekarz. Patrząc wstecz na ten okres, Fidel Castro przyznał później, że Che kubańscy towarzysze lepiej rozumieć teoretyczne i ideologiczne pytania rewolucji.

wojna partyzancka

Przygotowanie do wypłynięcia na Kubie, członkowie „Ruchu 26 lipca” (tytuł organizacji, kierowanej przez Fidela Castro) borykają się z wieloma trudnościami. W szeregach rewolucjonistów przeniknęły prowokatora, który poinformował władze o podejrzanych działaniach obcokrajowców. Latem 1956 roku, Meksykańska policja nalot po którym spiskowcy, w tym Fidel Castro i Ernesto Che Guevara, zostali aresztowani. Podczas reżimu Batisty zaczął przeciwnicy wejść znanych osób publicznych i kulturalnych. W rezultacie, rewolucjoniści zostali zwolnieni. Guevara spędził w areszcie ponad innymi towarzyszami (57 dni), jak został oskarżony o nielegalne przejścia granicznego.

Wreszcie, siły ekspedycyjne opuścił Meksyk i statek poszedł na Kubie. Wyjazd odbył się 25 listopada 1956. Ahead był miesiąc-długie wojna partyzancka. Przyjazd Castro kibice na wyspie zachmurzyło wrak. Oddział, składający się z 82 mężczyzn pojawiła się w namorzyny. Jego samolot zaatakował rząd. Pod ogień zabił połowę wyprawy, dwa tuziny ludzi dostało się do niewoli. Wreszcie, rewolucjoniści schronił się w Sierra Maestra. Chłopi prowincjonalne wspierała partyzantów, dał im schronienie i żywność. Kolejne schronienia stały jaskiń i chropowaty przełęcze.

Na początku 1957 roku przeciwnicy Batista wygrał pierwsze zwycięstwo, zabijając pięciu żołnierzy rządowych. Wkrótce niektórzy członkowie drużyny zszedł z malarią. Byłem wśród nich, i Ernesto Che Guevara. Guerrilla wojna zmusiła, aby przyzwyczaić się do niebezpieczeństwa śmierci. Każdego dnia ludzie jechali mieć inną śmiertelną groźbę. Che walczył z chorobą podstępną, otlezhivayas w chatach chłopów. Towarzysze często widział go siedzącego z notebookiem lub innej książki. Blog Guevara stał się później podstawą jego własnych wspomnień z wojny partyzanckiej, opublikowanych po zwycięstwie rewolucji.

Pod koniec 1957 roku rebelianci kontrolowali gór Sierra Maestra. Oddział był w parze z nowych ochotników z lokalnej społeczności, którzy są niezadowoleni z reżimem Batisty. Jednocześnie Fidel dokonał Ernesto major (sterownik). Che Guevara kazano w oddzielnej kolumnie, który składał się z 75 osób. Podziemny cieszył wsparcia za granicą. Oni przeniknęli do gór amerykańskich dziennikarzy, jest dostępny w USA donosi o „26 lipca Ruchu”.

Comandante nie tylko prowadził walki, ale także doprowadził rzecznictwo. Ernesto Che Guevara był redaktorem naczelnym „Wolnej Kuby”. Jego pierwszy numer napisany ręcznie, a następnie rebelianci zdołali uzyskać hektografować.

Zwycięstwo nad Batista

Wiosną 1958 roku rozpoczęła nowy etap wojny partyzanckiej. zwolenników Castro zaczęli opuszczać gór i dolin czynu. Lato ustalono stabilne relacje z kubańskich komunistów w miastach, gdzie strajk zaczęła się wyłaniać. Oderwanie się od Che Guevara za ofensywie w prowincji Las Villas. Postępowała długość 600 kilometrów, w październiku tego wojska osiągnęło Escambray Pasmo górskie i otworzyć nowy front. Dla sytuacja Batista jest coraz gorzej – władze amerykańskie odmówiły dostarczenia go z broni.

Las Villas, która ostatecznie ustalonej siły rebeliantów, została opublikowana ustawy o reformie rolnej – wyeliminowanie osiedli obszarników. Oczywiście za złomowanie starych patriarchalnych obyczajów w miejscowości przyciąga w szeregi rewolucjonistów nowych rolników. Inicjatorem popularnej reformy był Ernesto Che Guevara. Lat swojego życia spędził teoretyczne pisma socjalistów, a teraz doskonalił swoje oratorium, wzywając zwykłych ludzi Kuby w odpowiedni sposób, który jest oferowany do członków „Ruchu” 26 lipca.

Ostatnie i decydujące bitwy była walka z Santa Clara. Wszystko zaczęło się 28 grudnia, a zakończył się zwycięstwem powstańców 01 stycznia 1959. Kilka godzin po kapitulacji garnizonu Batista opuścił Kubę i spędził resztę swojego życia na emigracji. Walki Santa Clara doprowadziły bezpośrednio do Che Guevary. 2 stycznia jego siły wszedł Havana, gdzie rewolucjoniści oczekiwana populacji triumfalny.

nowe życie

Po klęsce gazet Batisty na całym świecie zadano kim jest Che Guevara niż słynny przywódca rebeliantów, a co jego polityczna przyszłość? W lutym 1959 roku rząd Fidela Castro oświadczył obywatelem Kuby. Następnie Guevara zaczął używać w swoich podpisów słynny przedrostek „Che”, z którego przeszedł do historii.

Kiedy nowy rząd wczoraj buntownik pełnił funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego (1959 – 1961) oraz Ministra Przemysłu (1961 – 1965). W pierwszym roku po zwycięstwie rewolucji, on jako urzędnik miał całą światową trasę koncertową, podczas której odwiedził Egipt, Sudan, Indie, Pakistan, Indonezja, Cejlon, Birma, Japonia, Maroko, Hiszpanię i Jugosławię. Również w czerwcu 1959 roku, dowódca ożenił się ponownie. Jego żona stała się członkiem „Ruchu 26 lipca” Aleida March. Dzieci Ernesto Che Guevara (Aleida Camilo, Celia, Ernesto) urodziło się w małżeństwie z tą kobietą (z wyjątkiem najstarszej córki Hilda).

aktywność stan

Na wiosnę 1961 roku ostatecznie wypadł z Castro amerykańscy przywódcy rozpoczęła operację w Zatoce Świń. Na Liberty Island, wylądował lądowania wroga. Do końca operacji Che Guevara prowadził wojsk w jednej z prowincji Kuby. Amerykański plan się nie powiódł, a rząd socjalistyczny w Hawanie jest zachowana.

Jesienią Che Guevara odwiedził NRD, Czechosłowacji i ZSRR. W ZSRR, jego delegacja podpisała kontrakt na dostawę cukru kubańskiego. Moskwa obiecała również do Liberty Island pomocy finansowej i technicznej. Ernesto Che Guevara, interesujących faktów, które mogłyby stanowić osobną książkę, uczestniczył w paradzie, poświęcony rocznicy Rewolucji Październikowej. Kubańskie gości stał na peronie mauzoleum obok Nikitoy Hruschevym i innych członków Politbiura. Następnie Guevara wielokrotnie odwiedził Związek Radziecki.

Jako minister, Che poważnie przemyśleć swój stosunek do rządów krajów socjalistycznych. Był niezadowolony z faktu, że duże kraje komunistyczne (przede wszystkim Związek Radziecki i Chiny) ustanowiły swoje twarde warunki barterowych z dotowanych małych partnerów, co Kuba.

W 1965 roku, podczas wizyty w Algierze Guevara popełnił słynne przemówienie, w którym skrytykował Moskwę i Pekin do zniewalania postawę wobec krajów braterskich. Ten odcinek został pokazany po raz kolejny, kto jest Che Guevara niż znany i który miał reputację tej rewolucyjnej. Nie odstąpić od swoich zasad, nawet gdyby miał iść do konfliktu z aliantami. Inną przyczyną niezadowolenia Comandante była niechęć obozu socjalistycznego aktywnie interweniować w tej nowej rewolucji regionalnym.

Wyprawa do Afryki

Na wiosnę 1965 roku Che Guevara był w Demokratycznej Republice Konga. Ten centralny kraj afrykański przechodziła kryzys polityczny, a jego dżungli partyzantów, wzywa do ustanowienia socjalizmu w ojczyźnie. Comandante przybył w Kongo wraz z setkami więcej kubańskiej. Pomagał organizować podziemie, wspólne z nimi swoje własne doświadczenia zdobyte w czasie wojny przeciwko Batista.

Chociaż Che Guevara umieścić w nowej przygodzie całą swoją siłę, swój każdym kroku czeka na nowego awarii. Rebelianci poniósł kilka porażek i relacje kubańskich z liderem afrykańskich towarzyszy Kabila poszło źle od samego początku. Po kilku miesiącach rozlewu krwi Kongo rząd, w przeciwieństwie przez socjalistów, wykonane pewne kompromisy i rozwiązywać konflikty. Kolejnym ciosem dla rebeliantów była odmowa Tanzanii w celu zapewnienia im baz tylnych. W listopadzie 1965, Che Guevara opuściły Kongo, a nie osiągnęła założonych celów dla rewolucji.

Plany na przyszłość

Pobyt w Afryce wartości Che następnego malarii. Ponadto pogarsza astmę, z którą cierpiał od wczesnego dzieciństwa. W pierwszej połowie 1966 roku, dowódca potajemnie odbyła się w Czechosłowacji, gdzie był traktowany w jednym z ośrodków Czechosłowacji. Odpoczynku od wojny, Latino kontynuował prace nad planowaniem nowych rewolucji na całym świecie. Sława znalazła swoją wypowiedź o potrzebie stworzenia „wiele Wietnamu”, który w tym czasie znajdował się w samym środku konfliktu pomiędzy systemem politycznym dwa głównym światowym.

W lecie 1966 roku dowódca wrócił na Kubę i na czele przygotowań do kampanii partyzanckiej w Boliwii. Jak się okazało, ta wojna była ostatnią dla niego. W marcu 1967 roku, Boliwijski prezydent Barrientos był przerażony, aby dowiedzieć się o działaniach w jego kraju partyzantów, porzucone w dżungli socjalistycznej Kubie.

Aby pozbyć się „czerwonej zagrożenie”, polityk poprosił o pomoc z Waszyngtonu. W Białym Domu, zdecydowano się użyć przeciwko jednostkowych jednostek specjalnych Che CIA. Wkrótce na wsiach prowincji w pobliżu którego partyzanci zaczęły pojawiać się ulotki rozrzucone z powietrza z przesłaniem wielką nagrodę za morderstwo kubańskiego rewolucjonisty.

śmierć

Razem Che Guevara w Boliwii spędził 11 miesięcy. Przez cały czas trzymał rekord, który po jego śmierci zostały opublikowane w formie książkowej. Stopniowo boliwijski rząd zaczął ograniczać rebeliantów. dwie jednostki, po czym dowódca pozostał niemal całkowitej izolacji zostały zniszczone. 08 października 1967 roku i kilku towarzyszami został otoczony. Dwa powstańców zginęło. Wiele osób zostało rannych, w tym Ernesto Che Guevara. Zmarł rewolucjonistą, stał się znany dzięki wspomnieniach kilku świadków.

Guevara wraz z jego towarzyszami pod eskortą został wysłany do miejscowości La Higuera, gdzie więźniowie był miejscem, w małym budynku Adobe jest lokalna szkoła. Podziemny przejął boliwijski oddział, który zakończył się w przeddzień szkoleń organizowanych przez doradców wojskowych wysłanych przez CIA. Che odmówił odpowiedzi na zapytania oficerowie mówili tylko z żołnierzami i czasami proszony palić.

Rano w dniu 9 października, w miejscowości stolicy boliwijskiego przyszedł rozkaz wykonać kubański rewolucjonista. W tym samym dniu został zastrzelony. Ciało zostało przewiezione do pobliskiego miasteczka, gdzie trup Guevara został wprowadzony na wyświetlaczu przez lokalnych mieszkańców i reporterów. Ciało amputowano rękę do korzystania z odcisków palców do oficjalnie potwierdzić śmierć buntownika. Szczątki pochowano w tajemnicy grobów.

Pochówek odkryto w 1997 roku dzięki staraniom amerykańskich dziennikarzy. Jednocześnie pozostaje Che i kilku jego towarzyszy zostało przeniesione na Kubie. Były one honorowo zobowiązała się do ziemi. Mauzoleum, gdzie jest pochowany Ernesto Che Guevara, w mieście Santa Clara – miasto, w którym Comandante zdobył wielkie zwycięstwo w 1959 roku.