86 Shares 4605 views

Koloidalne blizny – wady skóry lub zaburzenie genetyczne?

Między innymi skóra plami blizny koloidalne, czy byłoby poprawne powiedzieć – bliznowca (od greckiego słowa „keleis” – „nowotwór” i „Eidos” – „podobieństwa, typ”) – najbardziej nieprzyjemnych. Zapewniają one dyskomfort fizyczny i psychiczny do właściciela. Bliznowce – twarda, wyróżniać się ostro nad powierzchnią skóry lub blizny blizny nie ma regularny kształt i zazwyczaj zwiększa się z czasem. Wielu ludzi uważa, że ich edukacja w związku z nieprawidłowym usunięciu szwów pooperacyjnych, jednak nie jest tak prosta.


Lekarze do tej pory nie mam całkowitą pewność dlaczego utworzonej blizny koloidalne. Jako inne gatunki blizn, bliznowce może wystąpić w wyniku gojenia się ran, oparzeń i zabiegów chirurgicznych takich chorób, czyraczność, toczeń, ospa wietrzna. Jednak mogą one również występować w miarę upływu czasu po wygojeniu ran lub spontanicznie tworzy się na nieuszkodzoną powierzchnię skóry bez wyraźnego powodu.

Naukowcy odkryli, że blizny koloidalne zazwyczaj mają formę genetyczną wystąpieniem lub wywołane przez zmiany wzrostu i podziału komórek, ale zmiany te nie są jeszcze do końca poznane. statystyki medyczne pokazują, że 10-20% pacjentów z bliznami na skórze – posiadaczy keloid blizny.

Bardzo ważne jest, że lekarz był w stanie określić bliznę koloidalnego. Zdjęcia blizny są powszechne, to pomaga pacjentowi we wczesnych stadiach wizualnie określić początek wady skóry i czasu, aby zobaczyć się z lekarzem. Do tej pory, uniwersalna technika, która usuwa blizny koloidalne, nie istnieje, każdy pewien przypadek wymaga indywidualnego podejścia.

Obecnie podstawą ofiara usuwanie blizn koloidalne jest drogą iniekcji sterydów. Zastrzyki są zazwyczaj przepisywane przez 3-4 tygodni, podczas których bliznowce czas są wyrównane, a zatrzymuje ich wzrost, ale nawet w przypadku idealnego wyniku leczenia jest utwór, który różni się wyglądem i czułości od zdrowych obszarów skóry.

Innym skutecznym sposobem leczenia keloidów – stosowanie ścisłej bandaża. W tym przypadku, ciśnienie powoduje zatrzymanie wzrostu komórek zmienionych chorobowo tkanek, ale w celu osiągnięcia optymalnego efektu trzeba nosić opatrunek przez całą dobę przez cały rok. Ponadto, ta metoda leczenia nie może poradzić sobie z bliznami starsze niż 1 rok.

Laser jest również uważane za skuteczne w radzeniu sobie z bliznowców. Dzięki niemu można dokonać blizna mniej czerwone i mniej wystających ponad powierzchnię. Aby to zrobić, trzeba przejść przez kilka sesji terapeutycznych, zwłaszcza w połączeniu z mocno bandaż, steroidami lub płyt silikonowych, to ostrzec nawrotom.

Krioterapia jest dość skuteczny w zmianach przerosłych i keloidów typu tkanki powstałe nie wcześniej niż na 1 rok temu. Zabieg ten często powoduje ciemnienie strefie wpływów.

interwencja chirurgiczna keloidów jest druga linia skuteczności leczenia i używany głównie na rany nie reaguje na steroidów wtryskowego szczelne bandażem lub gdy duże obszary uszkodzenia. Operacja jest dość ryzykowne, ponieważ mogą one wywołać podobną lub większą keloid blizny. Napromieniowanie jest wymagane po zabiegu.

Miejscowy plaster silikonowy lub żel – jest stosunkowo nowa i stosunkowo bezbolesne usunięcie keloidów. Korzystanie z płytek krzemowych należy rozpocząć natychmiast po gojenia się ran u pacjentów, którzy są podatni na bliznowca. Żel lub łata jest zalecany do stosowania przez cały dzień. Zabieg trwa 3-6 miesięcy.

Kilka słów należy powiedzieć o ochronie przed słońcem ludzi dotkniętych, najlepiej w tym przypadku użyć ochrony przeciwsłonecznej z SPF wyższym stopniu należy stosować 2 razy dziennie przez 6 miesięcy po pojawieniu się blizny.

Niestety, ze względu na charakter wystąpienia bliznowca i brak badań w tej dziedzinie, żadna z powyższych metod nie może zagwarantować 100% bez nawrotów.