805 Shares 5502 views

Kanał szyjki macicy – co to jest i jakie są jego funkcje?

Ciąża – najbardziej ekscytujący i ważny okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie praca wszystkich narządów i układów mających na celu ochronę życia nienarodzonego dziecka. Nie jest wyjątkiem i kanału szyjki macicy. Co to jest? Jest to jeden z najważniejszych działów wewnętrznych narządów płciowych, która łączy pochwy i jamy macicy. Podczas urodzin kanału szyjki (zdjęcia prezentowane poniżej) jest otwarty i tworzy wraz z pochwy i macicy wspólny kanał rodny.


Kanał szyjki macicy – co to jest i jakie są jego funkcje?

Główną funkcją jest zabezpieczyć kanał przed dostaniem infekcji i zapewnienia penetracji nasienia do macicy podczas owulacji.

macica jest całkowicie sterylne. Jest to możliwe, ponieważ śluzówki kanału, w którym duża ilość komórek, które wytwarzają śluz. Jej właściwości fizyczne, chemiczne i ma bezpośredni wpływ na poziom żeńskich hormonów płciowych. Na początku cyklu menstruacyjnego, a także w celu szlam ma lepką konsystencję i ma kwaśnym. Lepki śluz działa jako korek zamyka kanał szyjki macicy. W środowisku kwaśnym, gdyż wiadomo, że bakterie zabija się i ruchliwość plemników tracą i będzie zdolna do zapłodnienia. Ze względu na kwaśne środowisko w macicy nie może dostać zakażenia. W środku cyklu estrogenów (żeńskie hormony) jest maksymalny, a tym samym śluz staje się cieńsza i staje się alkaliczna. To właśnie podczas tych kilku dni, mają zdolność plemników do zapłodnienia komórki jajowej dojrzałego.

wady wrodzone

Niewłaściwe powstawanie narządów może spowodować szereg nieprawidłowości:

  • Tworząc drugi z kanału szyjki macicy. Obserwuje to anomalia, gdy podczas rozwoju wszystkich wewnętrznych narządów płciowych: podwójne macicy z przydatkami dwa, dwa szyjki macicy i kanału szyjki dwa. Pochwy może być jeden, chociaż możliwe jest rozwijanie obu. Patologia ta może zakłócać normalnej ciąży i normalnego porodu. Interwencja chirurgiczna jest wymagane w przypadku, gdy ta anomalia jest przyczyną niepłodności.

  • Zarośnięcie z kanału szyjki lub perforacji. Kiedy choroba ta utrata połączenia funkcjonalnego między organami, pochwa nie komunikuje się z jamy macicy. Z tego powodu, w trakcie miesiączki krwi będą zebrane do jamy macicy, może to prowadzić do zapalenia otrzewnej (zapalenie w jamie brzusznej) lub pęknięcie macicy i jajowodów. Również, gdy takie nieprawidłowości plemniki nie mogą wejść do jamy macicy, co może być przyczyną niepłodności. W tej sytuacji nieuchronnie chirurgii.

Kanał szyjki macicy – wpływ na to ma ciąży?

Z początkiem ciąży, kanał szyjki macicy (co to jest, już omówione powyżej) zmienia kolor z różowego na blady niebieskawy. To właśnie ta cecha pozwala lekarzowi zdiagnozować wczesne ciążę. Po zapłodnieniu hormonalnej jajnika progesteronu zaczyna produkować, dzięki czemu śluzu w szyjce macicy staje się bardziej zwarta, a ciało stałe. Ze względu na śluzowej wtyczka, która zamyka kanał, przyszłe dziecko dobrze zabezpieczone przed wnikaniem patogenów. Wtyczka porusza się krótko przed porodem u niektórych kobiet przez dwa tygodnie, podczas gdy inni – od dwóch do trzech godzin. Kobieta może obserwować żółtawy lub jasnego śluzu, czasem smugi krwi. Przed rozpoczęciem pracy średnicy kanału szyjki rozszerza się do 10 cm.

W tym artykule dowiedziałeś się o tej ważnej dziedzinie szyjnego jako kanału szyjki macicy: co to jest i jego główne funkcje w organizmie kobiety.