286 Shares 2510 views

Jaka jest rzecz, i dlatego jest uważany za brzydkie słowo

Rzeczownik „istota” utworzony od czasownika „robić” pierwotnie miał zupełnie nieszkodliwe nawet podwyższone wartości. Dziś ten sens jest zachowany tylko w stabilnej postaci mowy. Jeśli „istota Boga” nie negatywność jest obecny w wyrażeniu wyrażenie „podły stwór” jest już wyrazista kolorystyka i jest postrzegana jako przekleństwo. Dlaczego tak się stało i co istota we współczesnym znaczeniu?


Utworzenie, stworzony przez Boga

W Old słowiańskiego słowa „stworzeniu” odnosi się do każdej żywej istoty, czy ludzi, zwierząt i owadów. Interpretacja ta została utrzymana przez długi czas. Zapoznaj się z dobrze znaną frazę z powieści „Zbrodnia i kara”, „Rzecz Drżę lub prawo do tego?”

Oczywiście, kiedy F. M. Dostojewski opisuje rzucanie Raskolnikowa, oddaje cechy charakteru nie są zwierzętami, ale tylko pokazuje nizinach jego myśli. Co jest rzeczą w tym kontekście? Najprawdopodobniej nie jest przeznaczona bezradny, bezduszne, tchórzliwy ludzi.

Już w biblijnej przypowieści tendencja stosowania słowa „tworzenia” głównie przeciwko naszym braciom. Przypomnijmy legendę o potopie, Bóg powiedział Noemu, aby zebrać w arce zbudowany przez „wszelkiemu stworzeniu na parze”, to znaczy, że przedstawiciele różnych zwierząt lądowych płci. Mimo że jest teraz, kiedy mówią o nietrwałości istnienia rodzaju ludzkiego, jest możliwe, aby usłyszeć frazę „wszyscy jesteśmy stworzeniami Boga”, i nie ma nic obraźliwe.

subtelności słowotwórstwa

Co to jest „coś” pod względem etymologii? Byłoby to logiczne założenie, że pochodna czasownika „Utwórz” jest „stworzenie”, w taki sam sposób, jak w następujących przypadkach:

  • make – prace;
  • tworzenie – tworzenie;
  • zrobić – akt;
  • realizuje – osiągnięcie.

Ale w rosyjskich rzeczowników językowych mogą być tworzone na różne sposoby. Jeśli oznaczeniem „-ni-” jest stosowane w powyższych przykładach, takich jak „dzwonka”, „ciastka”, „posiadacza” są utworzone przez przyłączenie do głównego przyrostka „Ar-”.

można odebrać inne pary, „spalić – dymy”, „leczy – uzdrowiciel”, „Mail – dostarcza listonosz”, itp Okazuje się, że istota – to jest coś, Bóg stworzył … Dla porównania, sztućce – zestaw artykułów gospodarstwa domowego, co zostało uczynione przez człowieka.

zawoalowane wulgaryzmów

Stopniowo usuwane pierwotne znaczenie, a „istota” został zastosowany tylko do stworzeń, choć żywy, ale nie mają dusz. W języku rosyjskim słowo można nazwać nieaktualne, teraz nikt nie nazywa Bestii lub ptaków stworzeń, ale w języku ukraińskim i dziś „zwierzę” brzmi jak „tvarina”.

Teraz nietrudno się domyślić, że coś takiego w sensie negatywnym. Wymawiać słowo jako przekleństwo – to jak nazwać człowiekowi koza, owce, bydło i inne tego typu wyrażenia niepochlebne. Wydaje się, że nie foul language w czystej postaci, ale uraz rozmówca przyczynę łatwo. Dlatego lepiej jest powstrzymać się od takich słów, być bardziej tolerancyjne i przyjazne dla tych wokół nas.