797 Shares 9480 views

Ikona Matki Bożej z Betlejem. Prawosławne ikony. ikony świętych

Jednym z najbardziej szanowanych sanktuariów chrześcijaństwa jest ikona Matki Bożej z Betlejem. Jego historia nie jest bogaty, ale dość kłopotliwe. Niektórzy historycy uważają, że został napisany w Rosji. Dla innych, to był twórcą ewangelisty Łukasza. Ten święty napisał trzy z tych ikon – Konstantynopolu, Efezie i Jerozolima. Ten ostatni jest nazywany Bethlehem.


Historia ikoną Matki Boskiej z Betlejem

Wielu wierzy, że Luke napisał ten sposób w ciągu życia Dziewicy, i dlatego jest najbardziej dokładnie pokazuje, jak pojawiła się Dziewica Maryja. Pierwszy Ewangelista stworzył jedną ikonę Matki Bożej, a potem jeszcze dwa. Jeden z nich postanowił pokazać się do Matki Boskiej. Wizerunek Matki Bożej jak i ona pobłogosławił go, dodając, że z tych wszystkich, którzy modlą się, patrząc na nią, „przestrzegać łaski.”

Łukasz napisał jeszcze kilka ikon, które założyciele chrześcijaństwa przedstawione autentycznie. Uważa się, że niektóre z obrazów Zbawiciela i apostołów Piotra i Pawła go stworzył i są one niczym innym niż zwykłe portrety, zamiast rzeczywistej ikonę urojonej.

W 463, Scytowie próbowali przejąć stolicę Bizancjum – Konstantynopola. Aby zdobyć poparcie Pana, w mieście żonę cesarza Teodozjusza, Eudoksja, został przywieziony do ikony Matki Bożej z Betlejem. Za jej wstawiennictwem Konstantynopol przetrwał, a Scytowie wycofał. To był pierwszy cud obrazu. Potem został umieszczony w kościele Blachernae. Oto ikona przebywał przez długi czas – około 300 lat. Istnieje również wersja, że przeniesiono obraz nie był Valhernsky świątynia, aw jednym z kościoła klasztornego Odigon, stąd jego nazwa.

W 988 roku, obraz został przeniesiony do Korsunia jako prezent dla księcia Włodzimierza, który przekazał go w Nowogrodzie Saint Sophia Cathedral. W tej świątyni, była około 400 lat.

Legenda o ikonie

Na tej ikony jest również bardzo ciekawa legenda. Według legendy, ikona nie tylko przyniósł do Rosji i służył jako protekcjonalnym relikwii dla córki cesarza Konstantyna Porfirorodnogo – Anna. Obraz ten miał chronić ją w ścieżce regionu Czernihowie z Konstantynopola. Poszedłem do Anny dla jej przyszłego męża. Następnie ikona i nazwa „Hodigitria”, co tłumaczy się jako „Putevoditelnitsa”.

funkcje obrazu

Ciekawostką może być uznane, że ikona Matki Bożej z Betlejem – jedyny sposób, w którym Dziewica uśmiecha. Reese ikonę sukni wykonany jest z księżniczki Elżbiety Romanowa (1864-1918 gg.), Christian Męczennika. Uważa się, że dała tej ikony do Betlejem. Istnieje również legenda, że chory księżniczka została uzdrowiona, modlił się przed tym obrazem.

Niemowlę Chrystus jest przedstawiony na ikonie trzyma w ręku jeden z symboli władzy królewskiej – moc. Jego druga ręka wzniesiona do błogosławieństwa. Virgin sama wskazuje na Chrystusa. Uważa się, że w ten sposób stara się powiedzieć, że jej syn Jezus – Way of Life.

Funkcje „Hodigitria” obrazów

Wszystkie ikony prawosławne i katolickie, na którym Matka Boża odnosi się do Jezusa, zwany „Hodigitria”. We wszystkich tych wizerunków Matki Boskiej jest pokazany siedzi i trzyma w ramionach Jezusa dziecka. Jednak posiada on również coś w ręku. Zazwyczaj nie jest to moc, jak w ikonę Bethlehem (choć stał się prototypem dla wszystkich „Hodigitria” obrazów) i zwój lub książki. Odpowiada to ikonograficznym typie Chrystusa jako Pantokratora, tj Wszechmogącego. Zazwyczaj Najświętsza przedstawiony jest w taki sposób, aby w pasie. Jednakże, istnieje Ikony Hodigitria w którym Dziewica jest napisane oplechno lub pionowo. Główną cechą obrazów typu ikonograficznego jest to, że w centrum kompozycji jest sam Chrystus, a nie jego matka.

Gdzie jest ikona teraz!

Betlejem ikona Matki Bożej, wartości, które, jak się dowiedzieliśmy – kult Bożego dziecka, a nie rzeczywista kobieta, która urodziła mu się w tej chwili jest jeszcze w Betlejem, w bazylice Narodzenia. Módl może być przy wejściu do jaskini, gdzie urodził się kiedyś sam Iisus Hristos. Obraz jest umieszczony w drewnianej Kioto i znajduje się na prawej ścianie. Każdego roku, pielgrzymi z całego świata stada do Betlejem, aby oddać pokłon cudownego obrazu.

Jak modlić się, stojąc przed ikoną?

W niektórych przypadkach może się to przyczynić do Betlejem ikona Matki Bożej? Modlitwa jest to widoczne w przypadku choroby dziecka. Można prosić Dziewicę oraz gojenie dorosłych. Oczywiście, słowa trzeba powiedzieć z serca i głębokiej wiary. Podobnie jak każdy inny obraz Matki Boskiej, ta ikona może pomóc i tych, którzy nie mają, ale chciałbym mieć dzieci. nie istnieje jakiś specjalnych modlitw Betlejem ikona. można po prostu poprosić o jej wstawiennictwo w ich własnych słów. Również w tym przypadku odpowiedni i zwykłej modlitwy do Najświętszej Dziewicy – „Zdrowaś Maryjo, grad …”.

Co jest Akatyst?

Akatyst ikona Matki Bożej, lub jakakolwiek inna – jest specjalną pieśń, wykonywana w kościele na cześć Chrystusa, świętych itd Jeśli nie można siedzieć swoją wypowiedź … Pierwsze hymny gloryfikować Najświętszą Pannę. Zostały one napisane w języku greckim, a zostały sporządzone zgodnie z określonymi zasadami. Akatyst struktura jest bardzo interesująca: po pierwszej zwrotce są naprzemiennie dwunastu dużych i dwunastu małe.

Historia światowych ikon prawosławnych iw Rosji

Jak już wspomniano, uważa się, że pierwszy obraz jest konwencjonalnym portrety Zbawiciela, Matki, apostołów i świętych. Najstarsza ikona chrześcijański jest uważany Najświętszego Oblicza. Według legendy, artysta Ananya postanowił namalować obraz Chrystusa jako kaznodzieja uczył lud w Jerozolimie. Jednak zupełnie nie działa, jako wyraz twarzy Zbawiciela ciągle się zmienia. Widząc, że artysta był zdenerwowany, Chrystus rzekomo poprosił o wodę, przemywa ją i wytarł twarz ręcznikiem, który w cudowny sposób objawia i jej wizerunku.

Pierwsze ikony zostały stworzone, aby ułatwić ludziom komunikować się z Jezusem, Jego Matki i świętych na poziomie duchowym. Bizantyjska tradycja pisania obrazów rozsianych po całym świecie. Ikony są jasne i blisko ludzi, którzy mówili zupełnie różne języki. Starożytny sposób zwany „Biblia dla analfabetów”. Dla tych obrazów średniowiecznego człowieka, którzy nie potrafią czytać, mogę studiować historię życia Chrystusa, Jego apostołów i chrześcijańskich świętych.

Rus ikonografia również przyszedł z Bizancjum po przyjęciu chrześcijaństwa w 988. Aż do końca XVII wieku, stało się podstawą sztuki starożytnej. Moda na świeckie malowidła zaczęły rozprzestrzeniać się w naszym kraju dopiero za panowania Piotra Wielkiego.

Rosyjscy mistrzowie nauczył Grecy zaproszeni do malowania rosyjskich kościołów chrześcijańskich. Założyciel pierwszej szkoły czysto narodowego malarstwa ikonowego był metropolita Hilarion, który wezwał do duchowieństwa i parafian do stworzenia swojej słowiańskiej kultury religijnej opartej na chrześcijaństwie pochodziły z Bizancjum. Pierwsze rosyjskie ikony świętych, apostołów i Zbawicielem NMP były monumentalne bizantyjskiej, miał duży i ponury inny kolor.

ikony świętych

Początkowo rosyjskie ikony nadal przedstawia historię bizantyjskich ikon. Jednak wraz z upływem czasu pojawiły się w Rosji i ich świętymi. A wraz z nimi, a ikony reprezentujące je. Jednym z najwcześniejszych stali wizerunku Borys i Gleb, rosyjscy książęta zabity przez swojego brata Svyatopolk dla chrześcijańskich przekonań. Stało się to w 1015 przestępstwa w czasie wojny domowej. Te książąt i stał się pierwszym kanonizowany rosyjskich świętych. Tak daleko, Borys i Gleb uważane niebieskie ochraniacze z władców ziemi rosyjskiej.

Cudowna ikona Matki Bożej

W uzupełnieniu do Betlejem, istnieją inne ikony Matki Bożej, w obecności których istnieją przeróżne cuda. W rzeczywistości, wiele takich obrazów. W „giną” cudowna ikona Matki Bożej można podać jako przykład. Kiedyś należał do jednego z rosyjskich rodzin szlacheckich. Jego ostatni właściciel zbankrutował, popijając żalu i był o krok od śmierci. Jednak po modlitwie ze szczerością do ikony, dostała pomoc. Jego córka dobrze żonaty. Wdzięczny ojciec ustąpił miejscowym kościele.

Nie należy zapominać o ikonie Iberyjskiego Bogurodzicy, sanktuarium Iver klasztoru na górze Athos. Ten obraz jest jedną z opcji Odigitrii. Zanim to właśnie ogromna liczba cudownych uzdrowień. Uważane za cudownym obrazem Matki Bożej „uspokoić moich boleści”, „Łaskawy” Thivinskaya i wielu innych.

Mirotochenie ikony Matki

Wiadomym jest, że obraz Matki często strumieniowe mirra. Oznacza to, że na powierzchni pojawiają się ikony kropelki substancji oleistej, podobnej do świętego świata, używane do chrztu. Aby wyjaśnić to zjawisko o przeznaczeniu właściwości żywicy drzewnej jest po prostu niemożliwe, ponieważ istnieją dowody mirotocheniya nawet zwykłe kserokopie papierowe obrazów. Bardzo często jest to zjawisko zapowiada żadnych kłopotów. W szczególności, w przypadku, jeśli ikona nie wydzielać pachnący olej jako czerwoną ciecz, jak krew lub przezroczysty, podobny do płaczu.

Ikona Matki Bożej z Betlejem i innych podobnych obrazu – nie tylko najważniejsze sanktuaria chrześcijańskie, ale także dzieła sztuki, które mają wielką wartość historyczną. Większość z tych obrazów utrzymuje wiele tajemnic i zagadek. Być może pewnego dnia historycy będą mogli je rozwiązać.