687 Shares 7888 views

Typy, cel i oznaczenia łożysk

Mając nazw jest dziś bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach nowoczesnej produkcji, ponieważ jest absolutnie niezbędnym elementem, który obecnie jest stosowany w większości preferencyjny różnorodnych mechanizmów i zespołów. Do tej pory ich powszechne stosowanie w wszystko od miniaturowej sztuki codziennego a kończąc na ogromnych maszyn wykorzystywanych w produkcji sprzętu przemysłowego.


Żaden z nowoczesnym przedsiębiorstwie, kompleks przemysłowy lub przemysłowe stowarzyszenie nie mogą z nich korzystać lub inne oznaczenie łożysk i samych produktów, które w ten sposób mają ograniczoną żywotność, a jedynym powodem tego zjawiska jest to, że oni po prostu nie mają konkretnej alternatywy. W związku z tym, ciągłości i aktywności różnych firm, a tym samym ich efektywność ekonomiczna jest bezpośrednio zależne od tego ile dostępne w odpowiednim czasie i umieścić te produkty w przypadku zużycia.

historia

Nie wszystko poprawnie zrozumieć stare powiedzenie, rozmawiając o tym, co nowe rzeczy jest po prostu długo zapomniana przeszłość. Ten nieśmiertelny stwierdzenie jest bardzo odpowiednia dla niemal dla każdej nowoczesnej technologii, w szczególności w odniesieniu do wpływu, pomimo faktu, że od tego czasu, jak tam były pierwsze oznaczenia łożysk, był już ogromny ewolucyjna droga, i początkowo te produkty wyglądają miarę dziś jest ich wiele.

Jeśli po prostu zanurzyć się w głąb historii, powinien zacząć od 3500 pne, kiedy używany mieszkańcy starożytnego Egiptu, choć dość prymitywne, ale w tym samym czasie do bardzo skutecznych jego czas łożysk nośnych, które Jednakże na czas jeszcze nie zostały wykorzystane bale. Około 700 m BC Celtowie już dobrze znane i stosowane dość aktywne produkty, które w naszych czasach oznaczenia określają jako łożysk, cylindrycznym urządzeniu rolkowym.

Kolejny krok – 330 pne, w którym jeden z najbardziej znanych inżynierów starożytnej Grecji DIAD był w stanie stworzyć pełnoprawny machin oblężniczych, jeden z głównych elementów, które były dość prymitywne łożyska. Ta maszyna jest high-grade masywny taran, które mogą łatwo poruszać za pomocą prowadnic rolkowych. W ten sposób, w praktyce zasada Wykazano, że ponosi żadnej łożysko kulkowe, czyli tarcie ślizgowe, aby uzyskać zastąpienie tarcia tocznego, więc samochód może z łatwością wykonywać swoje zadania przy użyciu znacznie mniej energii.

W 1490 roku, Leonardo da Vinci wymyślił pierwszy na świecie toczenia rysunek łożyska. Warto odnotować fakt, że wynalazek spowodował prawdziwe poruszenie w kręgach specjalistów, ale w rzeczywistości z upływem czasu, wiele sobie sprawę, że w tym czasie w tym artykule nie było po prostu praktyczne zastosowanie.

W roku 1794 nie był pierwszym opatentowanie łożyska tocznego, która jest podobna do nowoczesnego urządzenia. Niestety, korzystanie z tej próbki, w praktyce, także nie został przeznaczony nastąpić, ponieważ aby w pełni zrealizować ten pomysł, trzeba było mieć inne możliwości techniczne, jak korzystanie z polerowania ręcznego nie jest możliwe, aby osiągnąć właściwe rezultaty.

W roku 1839, naukowiec z Ameryki nazwie Isaac Babbitt wynalazł specjalny stop, z którego zaczęły być produkowane bale, który dodatkowo zawiera w swej przynależności pełne łożysk tocznych. Stop ten zawiera w swoim składzie miedź, antymon, ołów i cynę.

Dalsze nastąpił prawdziwy przełom w dziedzinie dźwięku z punktu widzenia technicznego, konstrukcji nośnych, a większość z nich, oczywiście, został opatentowany. W 1853 roku, Phillip Moritz Fischer projektuje pierwszy w historii pedał rowerowy, który mechanizmów zawartych specjalistycznego łożysko wałeczkowe.

Ostatnim bardzo ważne, aby rozpocząć szerokie rozpowszechnienie i wykorzystanie takiego rozwoju produkt został fakt, że Friedrich Fischer utworzony w 1883, samochód, z którymi przeprowadzono kule mielące wykonane z hartowanej stali. Warto odnotować fakt, że ta maszyna osiąga najwyższy poziom szlifowania, który wcześniej był po prostu nieosiągalny. Poprzez utworzenie tej maszyny przyszedł roślinę shveynfurtskoy łożyska światowej sławy, jak iw przyszłości, takie produkty już zaczęły być stosowane praktycznie wszędzie.

Od tego czasu stale wykonywane doskonalenia technologii idą w górę – zakupiony dokładniejsze urządzenia, zaczął nosić numer łożyska, opracowano pewne standardy produkcji. W końcu widzimy znane wielu produktów, bez których dzisiaj jest prawie niemożliwe, aby wyobrazić sobie nowoczesną produkcję.

Najbardziej popularna i lubiana w naszych czasach można nazwać łożyska ślizgowe i łożyska toczne, więc w tym artykule zajmiemy się to ich stosowanie.

łożyska toczne

Podstawową zasadą tej aplikacji jest łożysko siła tarcia łożyska. Produkt taki ma konstrukcję, która składa się z dwóch metalowych pierścieni z rowkiem, które są rozmieszczone pomiędzy rolkami, kulek, igieł lub siedzenia wewnątrz separatora umieszczonego między pierścieniami. Warto zauważyć, że nie można znaleźć jednego numeru łożyska, zapewniając możliwość braku separatora w swojej konstrukcji.

Jakie są między nimi różnice?

Nowoczesne łożyska sklasyfikować kilka podstawowych cech:

 • Zbiorniki są wykorzystywane w celu zapewnienia same łożyska – roller / igły lub łożyska kulkowe;
 • Rodzaj możliwych obciążenie – liniowy wzdłużne, promieniowe i kątowe śrub kulkowych.
 • Całkowita liczba elementów wykorzystywanych – z pojedynczym rzędzie Multirow.
 • Możliwość zapewnienia odszkodowania za to, że projekt nie jest wyrównanie tulei i wałka – nesamoustanavlivayuschiesya i wahliwe.

zalety

Istnieje wiele zalet, które odróżniają te łożyska. GOST ustawia dość rygorystyczne normy produkcji takich produktów, zgodność z którymi należy podać następujące korzyści:

 • Ekstremalnie wysoka KDA która zapewnia osiągnięcie minimalnego straty z powodu tarcia.
 • W czasach, w niektórych przypadkach nawet dziesięciokrotnie mniejszy moment tarcia w porównaniu z łożysk ślizgowych.
 • Kompletny brak jakiejkolwiek konieczności stosowania kosztownych metali nieżelaznych, bez którego nie może być skutecznie wykorzystywane łożyska, co jest niezwykle pozytywny wpływ na wartość początkową, a co za tym idzie, ceny końcowej, które mają łożyska. GOST więc dość jasno określa wymogi dotyczące ich produkcji, więc nie trzeba się martwić, że za mniejsze pieniądze dostaniesz mniej jakości produkt.
 • Zdolność do wytwarzania łożysk niemal dowolnej wielkości jesteś zainteresowany w kierunku osi, tak aby ich zakres zastosowań jest znacznie wydłużony.
 • Doskonałe parametry pracy, a także prostota w pełnej obsługi w połączeniu z względną łatwością wymianę.
 • Ekstremalnie niskie zużycie smaru.
 • tyle niska wartość, która reprezentuje konsekwencją zbyt wielkiej masowej produkcji takich wyrobów, a ilość użytych materiałów.
 • Dość wysoki stopień zamienności, która ma również pozytywny wpływ na ogólną wartość prostotę i szybkość naprawy różnych urządzeń i maszyn.

minusy

To nie znaczy, że nawet wyznaczenie importowanych łożysk tego typu zapewnia, że mają pewne wady, a mianowicie:

 • Stosunkowo niewielki zakres zastosowań. W większości przypadków korzystne, jeśli demontować łożysk oznaczać, rozszyfrowania ich cechy wyraźnie wskazując ich nieprzydatność do pełnego wykorzystania w sprzęcie pracującym przy ultra-wysokich prędkościach i dużych obciążeń udarowych i drgań, a wszystkich tych artykułów nie podlega.
 • Dość duży ciężar i wymiary w kierunku promieniowym.
 • Brak możliwości stworzenia całkowicie cichobieżne łożyska z powodu formy błędach.
 • Raczej skomplikowany montaż wszelkiego rodzaju zespołów łożyskowych.
 • Powinien on być bardzo uważny, aby jak najdokładniej, aby zainstalować takie produkty, o czym świadczy łożysk notacji. Dekodowanie wszystkich najważniejszych parametrów i praktyczne przykłady ich użycia sugeruje, że nawet małe niedokładności może doprowadzić do uszkodzenia całego terenu.
 • W procesie wytwarzania małych partii z łożyskami o niestandardowych rozmiarach zwiększa ich koszt, a silnie.

łożyska ślizgowe

Oznaczenie GOST łożysko sugeruje, że przyrząd przesuwny jest korpus z otworem w środku, która jest urządzenie do smarowania i wyspecjalizowanych tuleja wykonana z materiału o niskim współczynniku tarcia. Obrót wałka jest przeprowadzane przez prześwit między nim a otworem. Należy zauważyć, że obliczenia luki jest przedmiotem szczególnej uwagi, gdyż w przeciwnym razie po prostu nie być w stanie zapewnić prawdziwie skuteczną realizację tego produktu. Dlatego oznaczenie łożysk i herbów innych głównych światowych producentów SKF, co najmniej, mogą być pewni, że ich cechy odpowiadają wysokim poziomie produktów i nie pozwoli, aby wątpić w skuteczność istniejących produktów.

Tarcie ślizgowe w tych produktach składa się z kilku głównych kategoriach:

 • Granica. Środek poślizgowy obejmuje cienki produkt folii, przy czym łożysko w kontakcie z wału do całości lub tylko dotyka powierzchni na długich trasach.
 • Ciecz. Dzięki zastosowaniu płynnej warstewki smaru skutecznie wyeliminowane bezpośrednie ciągłe powierzchnie łożyskowe kontakt i wałów. Taki kontakt może albo całkowicie nieobecny lub być niestabilne w niektórych obszarach.
 • Gazu. Ze względu na obecność warstwy gazowej między wyrobem a wał jest całkowicie wyeliminowana możliwość bezpośredniego kontaktu.
 • Suche. Środek poślizgowy stosuje się zasady, a tym samym całkowicie pokrywają wałki średnic łożyska lub leżą na tych części o znacznej długości.

W zależności od rodzaju produktu, może być stosowane tworzywo sztuczne, ciekły, gazowy lub smar stały.

klasyfikacja

Klasyfikacja takich produktów odbywa się zgodnie z następującymi cechami:

 • Układ otworów – odnopoverhnostnye lub mnogopoverhnostnye; mimośrodowo lub bez błędu; zmianie lub powierzchni bez przemieszczenia.
 • Kierunki wynikające obciążenie – osiowe, promieniowe lub skośne.
 • Liczba użytych zaworów oleju – jeden albo dwa, albo więcej.
 • Budownictwo – split, jednoczęściowy lub wbudowane.
 • Regulacja – możliwość regulacji lub jej brak.

zalety

Mówiąc o głównych zalet tych produktów, wszyscy nimi jest kilka:

 • Niezwykle szeroki zakres możliwych zastosowań ze względu na fakt, że łożyska mogą działać normalnie nawet przy dużych wstrząsów i drgań ładunku lub na dostatecznie dużą prędkością.
 • Dostatecznie wysoki stopień skuteczności, gdy stosuje się z wałem o dużej średnicy.
 • Możliwość wykorzystania jako rozłączne łożyska.
 • Zdolność do zapewnienia regulacji szczeliny, tak, że oś wału można ustawić z niezwykłą precyzją.

braki

To, oczywiście, dla takich produktów, istnieją pewne wady:

 • W przeciwieństwie, że jak wskazano oznaczenia łożysk tocznych, to nie jest najwyższa wydajność, ponieważ istnieją dość znaczne straty spowodowane tarciem.
 • Nie ma możliwości, aby zapewnić normalne funkcjonowanie bez regularnego smarowania.
 • Nierówne kołki zużycie, a sam produkt.
 • Tyle ze względu na konieczność regularnego stosowania metali nieżelaznych w procesie produkcyjnym wysoki koszt.
 • Ogromny nakład pracy w produkcji.

cechowanie

Wszystkie produkty są produkowane w Rosji, powinny być zobowiązane do być oznakowane przez producentów i ustaw oznaczenie łożyska zgodnie z GOST. Etykietowanie każdej nowoczesnej łożyska składa się z siedmiu cyfr głównych nazw, a także kilka dodatkowych znaków, które znajdują się po lewej lub prawej stronie głównego nazw. Warto zwrócić uwagę na fakt, że głównym dodatkowe oznaczenie po lewej stronie musi być zawsze oddzielone myślnikiem, a prawo jest literą łożysk. W tym przypadku, znaki w każdym przypadku powinny być odczytywane tylko od lewej do prawej.

Lewicowe znaki, które zawiera oznaczenie łożysk na rysunku, zawiera następujące informacje:

 • Moment tarcia;
 • kategoria produktów;
 • klasa dokładności ;
 • grupa luz promieniowy.

Po prawej stronie wskazana jest w sposób następujący:

 • zmiany strukturalne;
 • Materiał stosowany w procesie wytwarzania elementów danych;
 • środek smarujący;
 • Temperatura odpuszczania;
 • podstawowe wymagania, aby zapewnić pewien poziom wibracji.

średnice

Jeśli jest to wielkość średnicy Oznaczenie nie więcej niż 10 mm, a wartość ta jest uważany za średnicę nominalną i Jedynym wyjątkiem od tego jest łożysko mające otwory o średnicy w zakresie 0.6-2.5 mm, przy czym oznaczenie wykonuje się przez ułamkową. W innych przypadkach, jeżeli średnica wartość ułamkową, wówczas znacznik zostanie zaokrąglona do liczby całkowitej, a drugie miejsce zapisu tego produktu umieścić cyfrę „5”.

Otwór łożyskowy których średnica wynosi 10, 12, 15 lub 17 mm, jego średnica ma oznaczenie 00, numer 01, 02 lub 03 odpowiednio. Jeśli ten otwór, którego wielkość mieści się w zakresie od 10 do 19 mm, ale nie znajduje się na liście wymienionych powyżej, a następnie produkt oznaczony najbliższą liczbę całkowitą od góry, a liczba „9” jest umieszczona w trzecim znacznikiem pozycji.

Jeśli średnica otworu wynosi 22, 28, 32 lub 500 mm, w niniejszym przypadku, określają wartość ułamkową. Na przykład, produkt o średnicy 22 mm może mieć oznaczenie „602/22”.

Jeśli średnica otworu jest liczbą całkowitą lub ułamkową w zakresie, który nie jest wielokrotnością pięciu, w którym to przypadku są one oznaczone jako zaokrąglona do liczby całkowitej od ilorazu średnicy co 5. Tak więc notacji podstawowej takie wyroby zawiera trzecią cyfrę „9”.

Wewnętrzna średnica łożyska, o średnicy powyżej 500 mm, posiada znak, który jest identyczny z podanym w przeliczeniu średnicy otworu w milimetrach.

Ponadto, rozmiar serii wskazuje łożyska, które zawiera kombinację szeregu szerokościach i średnicach w celu ustalenia dokładnej wielkości.