601 Shares 2572 views

Zbiór. Czas. Maszyny rolnicze

Wysokie i wysokiej jakości zbiory to marzenie każdego ogrodnika i ogrodnika, podczas całego sezonu spędzającego czas, pracę, materiały i pieniądze na kultywację kultury. Jak miło jest moment, w którym uprawa uzasadnia wszystkie oczekiwania lub przekracza ich! Dlatego ważne jest, aby wiedzieć czas zbioru, który dla każdej kultury jest indywidualny, ponieważ każde odchylenie bezpośrednio wpływa na jakość owoców.

Kiedy czyścić ziemniaki?

Każdy jest ulubionym i niemal nieodzownym ziemniakiem … Tymczasowe i właściwe gromadzenie takiej kultury ogrodowej określa stopień jej przechowywania. Z powodu przedwczesnego lub późnego wykopu z korzeni roślinnych ich jakość jest wyraźnie zmniejszona, co prowadzi do znacznych strat w uprawach. Wynika to z obecności cienkich tkanin powlekających, charakteryzujących się słabym rozwojem i wysoką podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Przekroczone bulwy ziemniaka zmniejszają oporność na choroby i pogorszenie jakości produktów i wartości odżywczych.

Warunki zbierania ziemniaków zależą od wielu czynników:

 • Różnorodność (krótko-, średnio- i późna dojrzałość);
 • Czas wyładunku: wiosna lub lato;
 • Cel ekonomiczny (wykorzystanie w bieżącym okresie lub długoterminowe przechowywanie).

Warunki zbioru ziemniaków

 • Koniec czerwca – początek lipca . Przeprowadza się zebranie wczesnych odmian przeznaczonych do użytku w okresie letnim.
 • Początek września . W tym okresie dokonuje się zbioru odmian średniego i późnego dojrzewania. Zaleca się czyszczenie domu przy suchej pogodzie, najlepiej w krótkim czasie, aby być na czas przed początkiem zamarzania. Należy zauważyć, że jeśli w czasie zbioru temperatura gleby nie przekracza 3 ° C, istnieje ryzyko śmierci 80% uprawy. Jeśli okres czyszczenia pokrywa się z mrokami nocnymi, które wystąpiły wcześniej niż data wymagana, należy poczekać na całkowite rozmrożenie gleby. Nie zaleca się spóźnienia w procesie zbierania ziemniaków w latach, kiedy następuje silne przepełnienie gleby. W tym przypadku opór kultury na późną plamę i inne choroby jest znacznie zmniejszony, co negatywnie wpływa na jakość i trwałość.

Znaki, na których możliwe jest określenie dojrzewania ziemniaków przy zachowaniu odpowiednich warunków uprawy:

 • Teoretyczna wiedza na temat charakterystyk odmian uprawnych i terminu ich zbioru.
 • Żółto liści i naturalnego umierania, po których z reguły następuje wzrost i roślinność rośliny. Warto wiedzieć, że letnie odmiany ziemniaków mogą być wykopane, nawet jeśli szczyty nie są jeszcze całkowicie zwiędły. Aby przyśpieszyć dojrzewanie ziemniaków o wczesnym okresie sadzenia, zaleca się koszenie zielonych wierzchołków (w ciągu 2-3 tygodni), powodując powstawanie grubych warstw skorupowych w uprawach korzeniowych i spożycie składników odżywczych z części powietrznej do bulw. Odchylona zielona masa musi być spalona, pochowana lub usunięta z terenu w celu uniknięcia rozwoju chorób. Ważne jest, aby na początku zbioru wierzchołki miały zdrowy wygląd, nie miało to wpływu na późną plamę.
 • Kopanie próbne. Gotowe do zbioru bulwy o średnicy powinny przekraczać 3 cm i mieć gęstą skórę.

Cechy przygotowania ziemniaków do przechowywania

Zbierane ziemniaki, które zostały zebrane w sposób terminowy i jakościowy, powinny być suszone – powoduje to, że skóra stygnie. W praktyce udowodniono, że suszenie ziemniaków po zbiorze zmniejsza ekspozycję na późną plamę 9 razy. Podczas zbierania ziemniaka, miejsce jest zaorane około 2 godzin przed zebraniem bulw, które nie są zalecane do pozostania w bruzdu przez długi czas, w przeciwnym razie jest obarczona oparzeniami skórki. Trawienie w wilgotnych warunkach pogodowych, ziemniaki muszą być wysuszone (pod baldachimem, w sklepieniach lub na kołnierzykach tymczasowych z wykorzystaniem systemu wentylacyjnego). Suszone ziemniaki są potrzebne do sortowania, wyrzucania chorych i uszkodzonych korzeni, które należy najpierw zużyć. Układanie w piwnicy jest wymagane nie bezpośrednio po zbiorze, ale po 15-20 dniach.

W przemyśle ogrodniczym często wykorzystywany jest kombajn ziemniaczany w celu ułatwienia zbioru. Nowoczesna agrotechnika zrobiła duży krok naprzód – podczas zbioru nie tylko wykopać ziemniaki, ale także oczyścić go, pozbądź się małych kępek ziemi. Kombajn ziemniaczany nadaje się do zbierania ziemniaków na glebach lekkich i średnich gęstych; Zbieranie ziemniaków ma minimalne uszkodzenia mechaniczne i jednoczesne czyszczenie z zanieczyszczeniami bulw.

Zbieranie pomidorów, ogórków, papryki

 • Pomidory . Masowe dojrzewanie tych warzyw występuje w sierpniu – wczesnym wrześniu, zbiory odbywa się stopniowo, gdy dojrzewa. Podczas planowania transportu lub układania w celu długotrwałego przechowywania, warzywa są rozdrobnione nieco niedojrzałe. Do składowania, zdrowe owoce (najlepiej jeden rozmiar i różnorodność) są układane, nie narażone na działanie niskich temperatur. Układanie pomidorów jest wymagane w płytkich szufladach, bez szypułek, w jednej lub dwóch warstwach.
 • Ogórek . Zebranie wszystkich ukochanych warzyw w mroku jego pośpiechu jest wymagane, aby produkować codziennie (rano i wieczorem), nie pozwalając owoców rosną. Podczas zbioru konieczne jest kontrolowanie jakości owoców, stanu samej rośliny, usunięcie uszkodzonych jajników i liści.
 • Pieprz . W przypadku papryki słodkiej wzrosty w regionach południowych są optymalne; Na północy wymagane jest uprawy w szklarniach lub niektórych technologiach rolniczych dostosowanych do tych regionów. Pieprz jest rośliną owocowo-owocową, zbierającą owoce, które są wymagane do produkcji w miarę dojrzewania. Pieprz powinien być ostrożnie obcięty, w przeciwnym razie może to spowodować nieumyślne uszkodzenie lub wyciągnięcie trzpienia.

Kiedy czyścić cebulę i dynię?

 • Cebula . Masowe zbieranie cebuli odbywa się w sierpniu. Określenie jego dojrzałości jest możliwe poprzez umieszczenie liści, suszenie ich, zmianę koloru płatków zewnętrznych w pewnych odmianach. Owoce należy zbierać ostrożnie; Z ulgą zaleca się ich wykopać i potrząsnąć nimi z ziemi. Po wyschnięciu w cieniu (około 3-7 dni) i wybranym według gatunku i wielkości, liście trzeba pociąć, pozostawiając do 3-4 cm.
 • Dynia: arbuz, dynie, cukinia i melony . Sprzątanie odbywa się we wrześniu, kiedy okres wegetacji w zakładzie jest zakończony, owoce nie otrzymują składników odżywczych i wilgoci, a w większości są suche. Określenie dojrzałości dyni może być stuknięcie; W przypadku dojrzałego produktu dźwięk będzie pusty i głuchy. Również o dojrzałości powiedzie się krzywa łodyga, utwardzona kora z wyraźnym wzorem na nim powstałym. Późne dojrzewanie odmian dyni można usunąć bez pośladków; Pojawią się w trakcie przechowywania.

Marchew i buraki: zbiorów

Czyszczenie tych korzeni odbywa się w ostatnim kroku, zanim zacznie się stabilny szron. W okolicach centralnych – jest to druga połowa września, na południu – druga połowa października. Pamiętaj, aby oczyścić przed porą deszczową, w przeciwnym razie pęknie owoce. Jeśli upadek jest zbyt ciepły, nie zaleca się przechowywania buraka długo na łóżku, w przeciwnym razie owoce mogą stać się włókniste, a nawet ligneous. Zewnętrzne oznaki dojrzałości buraka:

 • Wielkość upraw korzeniowych osiągnęła wymaganą wartość, wskazaną na saszetce nasionami;
 • Żółte i suszone niższe liście.

Wiele marchewek ogrodników czyszczonych po mrozach, a nawet po upadku śniegu, ważne jest, zanim rozdrabnia wierzchołki roślin na ziemię. Marchewki wykopane spod śniegu, zgodnie z obserwacjami, będą miały czas ochłodzić się przed układaniem do składowania, co znacznie rozszerzy jego warunki. W ciepłe dni marchewka nie jest zalecana do usunięcia – warzywa będą gorsze.

W celu ułatwienia procesu zbioru zaleca się delikatne manipulowanie warzywa, wytrząsając się z ziemi podczas wyciągania. Kikut musi być oderwany lub odcięty, pozostawiając 2-centymetrowy łopatkę. Przechowywanie marchwi, buraków, selera, rzepy, rzodkwi zaleca się w małych pudełkach zmieszanych z 3-centymetrową warstwą mokrego piasku lub torfu. Przed przechowywaniem w celu zapobiegania chorobom, warzywa korzeniowe powinny być sproszkowane kredą lub popiołem.

Kapusta: zbieranie i przechowywanie

Później odmianę kapusty należy wyjąć z łóżka przed rozpoczęciem mrozu, do wstępu – do połowy października. Zaleca się przycinanie kapusty, aby pozostawić długie kikuty i kilka liści zielonych. Zaleca się przechowywanie warzyw w piwnicach na drewnianych pokładach lub w polach o 2-3 warstwach, układanych z kolbą. Można także przechowywać kapustę w sieciach i torbach, które są zawieszone na haczykach lub słupkach. Zapewni to dobrą wentylację i przedłuża przechowywanie.

Zbiór zbóż

Zbiór pszenicy ozimej wykonywany jest w środku woskowatej dojrzałości (z wilgotnością ziarna 20-35%) przez bezpośrednie łączenie i odrębne metody, trwające nie dłużej niż 10 dni, w przeciwnym razie możliwe jest utratę ziarna z wylęgu.

Pszenica wiosenna (okres uprawy około 90 dni), oczyszczony na początku lipca w regionach południowych, w sierpniu – druga połowa września – na wschodzie i północy. W fazie czyszczenia dojrzałości wosku dokonuje się w oddzielny sposób, z pełną dojrzałością – przez bezpośrednie połączenie.

Zbiór kukurydzy cukru odbywa się w fazie dojrzałości mleka ziarna, której zewnętrzna oznaka jest formowaniem na zewnętrznych warstwach krawędzi suszącej owijarki. Ziarno jest pełne, ma żółty kolor, rzędy są szczelnie zamknięte. Naciskając na nią paznokciem, pęknięcie pęka, biały płyn mleka wypływa z ziarna. Zbiór kukurydzy odbywa się stopniowo, w ciągu 2-3 godzin, kiedy dojrzeje.