136 Shares 1558 views

Petersburg: klimat i jego cechy

Niezwykle piękne miasto w Petersburgu jest centrum szczególnej uwagi zarówno mieszkańców Rosji, jak i całego świata. Jest oficjalnie uznawana za stolicę kultury w kraju. Ludność tubylcza otwarcie nazywa miastem bardzo ponuro i szarą. Wielu ludzi pyta siebie: dlaczego? Czy to naprawdę bezosobowe i jak klimat w Petersburgu wpływa na to wszystko? Opinie mieszkańców pokazują, że jest bardzo zmienna pogoda i wysoka wilgotność, co nie jest odpowiednie dla każdej osoby.


Co wpływa na klimat?

Niestety, przez cały rok, przez gęstą masę powietrzną, tylko niewielka część promieni słonecznych dociera do powierzchni Ziemi, więc wilgoć odparowuje bardzo powoli po deszczu. Zwłaszcza jest odczuwalne na terytorium Petersburga. Tutaj cyklony ciągle się poruszają, które mogą zmieniać pogodę z zimna na ciepło i miękkość z przewagą pochmurnej pogody. Na przykład strumienie zimnego powietrza arktycznych mas powietrza są zastępowane przez antysiklonik azorski, co obiecuje zauważalną zmianę klimatu.

Funkcje

Miasto Sankt Petersburg, którego klimat powstaje pod wpływem wiatru północno-zachodniego i zachodniego, znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej. Oznacza to brak silnych mrozów w zimie i dość ciepłe lato. Pomimo braku ostrych zmian temperatury, terytorium miasta podlega wpływom częstych zmian mas powietrza. To dlatego, że wiatr wciąż wieje i opada deszcz. Takie zjawiska są związane głównie z lokalizacją. Również w tym regionie charakteryzuje się przejściem od klimatu kontynentalnego do morza. Wiele dużych zbiorników znajduje się w regionie Leningradu i, oczywiście, na terenie tak pięknego miasta jak Sankt Petersburg. Klimat tutaj dzięki nim jest dość wilgotny.

Lato w Petersburgu

Latem, pomimo deszczowych dni, w mieście temperatura może sięgać +22 ° C, a zimą -14 ° C. Ta temperatura oznacza łagodną zimę i dość ciepłe lato, ale jedynym minusem jest stała wilgotność. W mieście osiąga 80%. To z tego powodu wielu turystów cierpi na wizytę w Petersburgu.

Klimat latem zależy głównie od cyklonów. Mogą przynieść zarówno zimne zimne wiatry jak i miękki morski bryza. W sierpniu spada liczba mas powietrza i opadów atmosferycznych.

Ci, którzy po raz pierwszy odwiedzają Sankt Petersburg, musimy pamiętać, że pomimo stałej zmętnienia, miasto latem może spotkać się z ciepłymi słonecznymi latami.

Okres zimowy

Jaki klimat w Petersburgu jest ustalany zimą i jaka jest pogoda? Odpowiedź na to pytanie musi być znana turystom. W sezonie zimowym pierwszy śnieg zaczyna padać na początku listopada i trwa do połowy kwietnia. Bardzo często zjawisko w Petersburgu jest mgła, którego główny szczyt występuje w pierwszej dekadzie zimy.

W tym sezonie charakteryzuje się niestabilną pogodą. Podczas zmieniania cyklonu można obserwować nie tylko mgły i chmury, ale także odwilż. Pomimo umiarkowanego klimatu, pogoda w zimie zależy od zmienności mas powietrza: miękkie i ciepłe często nagle zmieniają się na zimno, przy dużych opadach śniegu i wiatrach.

Czego można się spodziewać wiosną i jesienią?

Okresowi wiosennemu często towarzyszą silne wiatry, które dominują na terytorium tego miasta jak Sankt Petersburg. Klimat tych miejsc powstaje głównie z powodu obecności dużych zbiorników wodnych. Wiosną, podczas rozmarzania rzeki, zaczynają swój ruch, a zimne masa powietrzna opada na miasto. Również w godzinach wieczornych i rano są mrozy.

W pierwszej dekadzie jesieni pomimo spadku temperatury klimat jest słoneczny i łagodny, ale przy podejściu do zimy zaczyna się ostre chłodzenie: wiatr, deszcz i wilgoć.

Jednym z najpiękniejszych miast naszego kraju charakteryzuje się niestabilność klimatu, dlatego też meteorolodzy bardzo trudno obliczyć zbliżające się masy powietrza i zmianę pogody. Na tej podstawie wszyscy mieszkańcy lub goście miasta powinni zawsze mieć ciepły szalik i parasolkę.