693 Shares 9158 views

Dziecko skarży się na ból w nogach: przyczyny, objawy, leczenie

Rodzice często słyszę jak dziecko skarży się na ból w nogach. Bardzo często takie objawy doświadczane przez dzieci w wieku od 3 do 10 lat. W godzinach popołudniowych, co do zasady, że dzieciak nie przeszkadzało. Ale wieczorem lub w nocy wydaje nieprzyjemny dyskomfort. Wielu rodziców przypisują takie objawy do zwykłego zmęczenia i nie dać im należytą wagę. Taka postawa jest nie do przyjęcia, a czasem obarczona rozwoju poważnych schorzeń. Zastanów się, dlaczego mogą wystąpić bóle w nogach, i kiedy szukać pomocy lekarskiej.


Dyskomfort związany ze wzrostem

Jest to najczęstsza przyczyna. Nieprzyjemne odczucia wywołane przez wysokie tempo wzrostu gospodarczego i aktywnego metabolizmu. Dyskomfort może trwać do dojrzewania. Po wszystkim wzrost okruchów w tym czasie zwiększa się o wydłużenie nóg. Najbardziej intensywnie rosną stopy i podudzia. To właśnie te obszary muszą być zwiększone krążenie krwi.

Statki odpowiedzialne za ukrwienie, w tym wieku jeszcze niedostatecznie elastyczne. Dlatego najlepiej działają one pod obciążeniem. Tak więc, dopóki dziecko się porusza, on nie czuje dyskomfortu. Ale w czasie wakacji jest ton spadek tętnic i żył. Krążenie krwi pogarsza. Wskutek tego właśnie powodu najczęściej boli nogi dziecka w nocy.

Troskliwi rodzice powinni mieć pewność, aby słuchać skarg okruchy. Rzeczywiście, wzrost bólu może być nieco zmniejszona. Aby to zrobić, wystarczy masować nogę i stopę dziecka. W efekcie zwiększy krążenie krwi, i dyskomfort znacznie zmniejszone lub całkowicie znikają.

problemy ortopedyczne

Różne patologie związane z układem mięśniowo-szkieletowym, uważany za dość powszechne u dzieci. Może to być:

 • złe postawy;
 • stopy płasko;
 • skolioza;
 • wrodzona choroba stawów biodrowych.

Często w wyniku takich właśnie łamanie nóg zranić dziecko. Powody są takie jak przesunięcie środka ciężkości. Ładunek jest nierównomiernie rozmieszczone na kończynach dolnych. Najczęściej cierpią z powodu pewnej części stóp dzieci: stopy, uda, łydki lub stawu.

Stałe ciśnienie prowadzi do tego, że stopy dziecka boli.

urazy kończyn

Dla energicznych, aktywnych kid takich zjawisk, a nie normą. W większości przypadków, stłuczenia, skręcenia całkowicie nieistotne. Z reguły dziecko skarży się na ból w nogach kilka dni. Wtedy wszystko działa niezależnie.

Jednak w niektórych sytuacjach, sprawy są bardziej skomplikowane. A jeśli poważne uszkodzenie jest widoczne od pierwszej minuty, istnieją nawet mikrourazy, niedostrzegalne dla ludzkiego oka. Takie warunki często wywołują nadmierne ćwiczenia, ponieważ współczesne dzieciaki odwiedzić liczne sekcje i okręgi.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że mikrourazy niewidoczny dla innych, i to może nawet nie podejrzewają, że dziecko się. Mianowicie, może następnie prowadzić do poważnych powikłań.

Ostre bóle stawów lub mięśni sygnał uszkodzenia tkanek. Jeśli dyskomfort dołącza obrzęk lub zaczerwienienie, a także lokalny wzrost temperatury, należy skonsultować się ze specjalistą. Taki stan wymaga dokładnego rozpoznania. Po tym wszystkim, mogła dostać i zakażenie. W tym przypadku, dziecko może rozwijać septycznego zapalenia stawów. Nieodpowiednie leczenie może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia stawów.

przewlekłe infekcje

Czasami powody, dla których dziecko ma ból stóp, być może ukrywa się w nosogardzieli. Podobny wynik:

 • zapalenie migdałków;
 • migdałki;
 • Wiele ubytków.

Jest niezwykle ważne, aby szybko przeprowadzić niezbędne środki zapobiegawcze:

 • dentysta otolaryngolog;
 • problematycznych leczyć zęby;
 • monitorowanie higieny jamy ustnej.

W niektórych przypadkach, ból nóg to pierwszy objaw rozwoju reumatyzmu lub reumatoidalnego zapalenia stawów.

Taka klinika może wystąpić na tle patologii układu hormonalnego:

 • choroby nadnerczy;
 • cukrzyca;
 • Choroby przytarczyc.

Choroby te towarzyszą mineralizacji kości. Czasami dyskomfort w nogach jest pierwszym objawem niektórych chorób krwi. Dlatego też, jeśli ból jest stały, rodzice muszą wykazać się dziecka z lekarzem.

cardiopsychoneurosis

Choroba ta, która przejawia zaburzeń układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego. Dzieciak, który zaobserwował tę patologię, nie toleruje żadnej aktywności fizycznej.

Najczęściej, gdy takie diagnozy rodzice zauważyć, że stopy dziecka boli w nocy. Objawy często towarzyszy następujących przychodniach:

 • ból głowy;
 • zaburzenia snu;
 • dyskomfort w jamie brzusznej;
 • ból w sercu;
 • uczucie duszności.

wrodzone choroby układu sercowo-naczyniowego

Dyskomfort nóg – jest klinicznym objawem takich chorób. Wrodzona zastawki aortalnej lub koarktacja aorty prowadzące do niedostatecznego dopływu krwi do kończyn. W wyniku tego, że dziecko jest w bólu.

Więc dzieci trudno jest chodzić, często spadają, potknie się, męczą się bardzo szybko. W tych stanach, impuls może być odczuwalne na ręce, ale na nogach, jest on praktycznie nie istnieje.

Niższości tkanki łącznej

Ta patologia jest wrodzona. Charakteryzuje się niedoborem tkanek, które są częścią serca, żyły, więzadeł.

Ponadto na ból kończyn, taki stan może prowadzić do:

 • stopy płasko;
 • nerka ruchoma;
 • zaburzenia postawa;
 • Choroby stawów;
 • żylaki.

Grypa, ostre infekcje układu oddechowego

Zdarza się, że na tle chorób przeziębieniach dziecko skarży się na ból w nogach. Grypa, ostre infekcje układu oddechowego często charakteryzują bóle stawów, utraty wytrzymałości. Bóle dyskomfort może obejmować całe ciało.

Warunek ten nie jest uważane za nienormalne. Dlatego szczególną uwagę nie jest potrzebne. lek „Paracetamol” Z reguły dziecko ze wspólnego dyskomfort wyposażone. To łagodzi dyskomfort.

Po odzyskaniu takie objawy znikają całkowicie.

Brak składników odżywczych

Często rodzice dzieci, które osiągnęły wiek 3, zauważysz, że dziecko ma ból łydki. Objawy takie mogą powodować brak w organizmie substancji, takich jak wapń, fosfor, potas. Tkanka kostna zaczynają szybko rosnąć, a jedzenie, które otrzymują.

Stan ten może być wywołany przez niewłaściwą dietę. Ale czasami niedobór substancji spowodowane słabą absorpcją tych elementów. Taki wzór może sygnalizować krzywicy ubocznych.

choroba Shlyattera

Choroba jest najczęściej diagnozowane u dzieci starszych i młodzieży. W tej chorobie dziecko ma chore nogi poniżej kolana. W tym przypadku, dyskomfort jest ciężka. Zauważ, jaki rodzaj ziemi chodzi Twoje dziecko.

choroby Osgooda-Schlattera powoduje bolesne dyskomfort w rejonie stawu kolanowego z przodu, w miejscu, gdzie piszczelowej sprzężony ścięgna rzepki. Charakterystyczną cechą choroby jest stałość uczuć. Niezależnie od tego, co dziecko jest zajęty, ból nie ustąpi. Dyskomfort martwi w ciągu dnia, w nocy, podczas jazdy w stanie spoczynku.

W rezultacie, istnieje taka choroba, lekarze nie są w stanie powiedzieć. Ale lekarze mówią, że w większości przypadków choroba jest diagnozowana u dzieci uczestniczących w zajęciach sportowych.

Choroba Stilla lub białaczka

Jeśli Twoje dziecko ma chore nogi, należy zwrócić uwagę na niezbędną pojawiających się objawów. Czasami takie dolegliwości mogą wskazywać na rozwój systemu, dość ciężka choroba – choroba Stilla.

Co do zasady, patologia jest dołączyć:

 • okresowe lumbago;
 • bolesny syndrom w nogach;
 • ogólne złe samopoczucie.

Jeśli zauważysz dziecka takie objawy kliniczne, odnoszą się do lekarzy. Czasami takie wskazania początkowego stadium choroby Stilla lub białaczka.

Niewłaściwe leczenie dziecka może mieć poważne konsekwencje. Choroba Stilla może prowadzić do znacznej utraty wzroku.

Kiedy do lekarza?

Tak więc, jeśli dziecko skarży się na ból w nogach, to powinno być zrozumiałe, że dyskomfort wywołała poważne powody, oraz przypadki, w których nie ma powodu do niepokoju.

Bóle wzrostowe są łatwo wyeliminować masażu i biorąc ciepłą kąpiel. Jeśli dziecko po takich procedur całkowicie pozbył się dyskomfort, to nie ma powodu do paniki. Ale nie zapominajcie, częste bóle w nogach – jest okazją do odwiedzenia pediatra, chirurg ortopeda. To wydarzenie, w większości przypadków będzie pomóc rodzicom, aby upewnić się, że dziecko nie ujawnia patologie. Tylko pipsqueak rośnie intensywnie.

Dyskomfort w nogach może być „dzwon” rozwoju dolegliwości, jeśli towarzyszą objawy:

 • w wysokiej temperaturze;
 • obrzęk kończyn;
 • rozpoczynając przestankowe;
 • ból wynikający z rana iw ciągu dnia;
 • utraty apetytu i masy ciała;
 • chroniczne zmęczenie.

Jeśli zauważysz, co najmniej jeden objaw powyższego, należy odwiedzić lekarza. Nie daj szansę rozwijać się w organizmie dziecka nieprzyjemne dolegliwości.